Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

D&A racja, zgadzam się.

Jednak gdyby odciąć dokładnie to pięterko (szczelne drzwi, wyłączenie lub znaczne ograniczenie WM na pięterku) to.... no właśnie co wtedy ? Czy licząc uwzględniałeś taki przypadek, czy też może otwartą przestrzeń?

U mnie z kolei jest tak - mam ocieplony nieogrzewany strych, na zewnątrz ok 0st.C, na pięterku +21, na strychu +8 (przegroda między poddaszem a strychem: G-K, wełna 5cm, pustka 20cm, wełna 15cm, dechy 25mm, folia+podkład pod panele 5mm, panele). Oczywiście te +8st jest wynikiem "grzania" przez podłogę, bo nie ma tam żadnych źródeł ciepła (poza routerem pobierającym ok 8W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompę mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzać. Mimo iż jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem już tylko 16,5 st. T przez gore , która jest jeszcze nie do końca ocieplona tak jak ma być. Dlatego właśnie chcę zamontować jakieś ocieplane drzwi do piwnicy i na poddasze, by nie musieć tam na razie grzać Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D&A racja, zgadzam się.

Jednak gdyby odciąć dokładnie to pięterko (szczelne drzwi, wyłączenie lub znaczne ograniczenie WM na pięterku) to.... no właśnie co wtedy ? Czy licząc uwzględniałeś taki przypadek, czy też może otwartą przestrzeń?

 

Liczylem bardzo dokladnie razem z wszystkimi otworami, scianami dzialowymi, drzwiami etc - taki kompletny i dokladny OZC :) A teraz potwierdza mi sie to wszystko w praktyce - na gorze nie grzeje a tam normalne 18stC :) Piwnice zaczalem grzac pare dni temu - wczesniej tez bylo 18stC. Wystarczylo odpalic jedna petelke w rozstawie co 40cm w pomieszczeniu 50m2 zeby po 2-3 dniach od 18stC temperatura wzrosla do bardziej uzytkowych 21stC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompe mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzac. mimo iz jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem juz tylko 16,5 st.

 

Drzwi daja bardzo duzo. Teoretycznie takie "papierowe" drzwi ze szparami i bez progow to zadna bariera dla ciepla ale po zalozeniu ich robi sie rzeczywiscie cieplej :-) Ja mam od garazu do wejscia do domu (do salonu) troje par drzwi, a z piwnicy - dwoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompę mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzać. Mimo iż jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem już tylko 16,5 st. T przez gore , która jest jeszcze nie do końca ocieplona tak jak ma być. Dlatego właśnie chcę zamontować jakieś ocieplane drzwi do piwnicy i na poddasze, by nie musieć tam na razie grzać

 

Piwnicą bym się za bardzo nie przejmował, ważniejsze jest poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Liwko

dzięki tez wydaje mi się to jedynym słusznym pomysłem tylko się zastanawiam gdzie dać termostat, żeby nie oszukiwał się na np. palenie w kominku lub inne takie tam, tym bardziej, że u mnie PC grzeje 2 lokale i nawet jak w jednym chwilowo coś podniesie temperaturę to drugi musi być grzany.

 

gdzie Ty umieściłeś termostat??

 

 

 

 

@leszekf

 

znam ten dokument i tam nie ma nic na temat. Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale chodzi mi bardziej o same funkcjonowanie podłogówki na niskich parametrach niż PC. Zastanawiam się czy 1,5 l/min to nie za mały przepływ na pętle (przy 60m długości) aby skutecznie podłogę ogrzać. Mój instalator mówił, że on u siebie dołożył obiegówkę bo mu nie dogrzewało, ale miał pętle ponoć ładnie ponad 100m. Z tego co wyczytałem w poradnikach 1,5 l/m przy 60 metrach powinno być ok, ale chciałbym to skonsultować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Liwko

dzięki tez wydaje mi się to jedynym słusznym pomysłem tylko się zastanawiam gdzie dać termostat, żeby nie oszukiwał się na np. palenie w kominku lub inne takie tam, tym bardziej, że u mnie PC grzeje 2 lokale i nawet jak w jednym chwilowo coś podniesie temperaturę to drugi musi być grzany.

 

gdzie Ty umieściłeś termostat??

 

 

Ja mam czujkę pogodową, na zewnątrz po północnej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam ten dokument i tam nie ma nic na temat. Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale chodzi mi bardziej o same funkcjonowanie podłogówki na niskich parametrach niż PC. Zastanawiam się czy 1,5 l/min to nie za mały przepływ na pętle (przy 60m długości) aby skutecznie podłogę ogrzać. Mój instalator mówił, że on u siebie dołożył obiegówkę bo mu nie dogrzewało, ale miał pętle ponoć ładnie ponad 100m. Z tego co wyczytałem w poradnikach 1,5 l/m przy 60 metrach powinno być ok, ale chciałbym to skonsultować.

W dokumencie masz podaną wartość minimalną dla PC - moduł wewnętrzny (15,5l/min) i od tego trzeba zacząć (ma wpływ na żywotność urządzenia). To czy na daną pętlę idzie 1,5l/min czy też inna wartość ma już znaczenie drugorzędne. U mnie pętle mają:

- 9 obiegów powyżej 100m

- 7 obiegów 70..80m

- 2 obiegi 66m

- 2 obiegi 42m

- 3 obiegi grzejnikowe

przepływy wg projektu to 8,3 (parter) + 12 (piętro) = 20,3 l/min Obiegów używanych jest w sumie 20 + 2 grzejnikowe, innymi słowy statystycznie 0,9l/min na jeden obieg - zimna i niedogrzania w żadnym punkcie nie stwierdziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...