Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, nie wiem, czy ktoś już o to pytał, ja w każdym razie nie znalazłem odpowiedzi na forum wiec kieruje pytanku tutaj.

 

Jestem zmuszony zainstalowac w domu inne ogrzewanie niz gazowe - padlo na pompe ciepla.

Udalem sie do stosownej firmy (Enter w Gorzowie Wlkp.) i tam poradzono mi zamontowanie Althermy bo - poczatkowy wydatek ejst sporo nizszy niz w przypadku pompy wodnej lub gruntowej a pozniejsza efektywnosc mimo iz nizsza niz dwoch poprzednich to jednak w zupelnosci wystarczajaca na zime w naszym klimacie. Koszty eksploatacji beda troche wyzsze niz pompy wodnej badz gruntowej, ale w ogolnym rozrachunku ma sie to oplacac.

Czekam na wycene jednakze troche sie martiwe, bo mimo iz na temat roznych pomp ciepla raczej slyszlaem pozytywne opinie to jednak nie widzialem naprawde pozytywnego komentarza na temat althermy, jedyne co to materialy reklamowe a te wiadomo moga troche przeklamywac.

Ludzie, ktorzy mi to proponuja maja w swojej ofercie wszystkie rodzaje pomp ciepla wiec wykluczam ewentualnosc, ze namawiaja mnie na altherme z tego powodu, ze jedynie ja oferuja.

 

aaa dodam, ze dom, ktorego budowe rozpoczynam to Benedykt IV z MG Projekt - pow. ok 245m2

 

za jakakolwiek pomoc dozgonna wdziecznosc

 

Nie rozumiem.

 

Chcesz powiedzieć, że dolne żródło to nie woda/solanka lub grunt?

 

To pewnie chodzi Ci o ciepło z powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi mi o zródło z powietrza. Tzn chodzi mi o porownanie wszystkich trzech, wasze zdanie na ich temat, a wlasciwie zdanie na temat althermy czyli pompy ciepla ze zrodlem powietrza - opinie, ekspertyzy, zaslyszane wiadomosci, badania, eksploatacje, za, przeciw etc..... :D

Jak pisalem wczesniej nie wiem na co sie zdecydowac - czekam an kosztorysy i caly czas mam myslowke co wybrac, na co sie zdecydowac - jezeli roznica bedzie rzedu 10-20 tysiecy to na pewno biore grunt, ale niestety obawiam sie ze roznica moze byc wieksza ..... Jezeli bedzie duzo wieksza to wtedy wlasnie bede musial podjac decyzje, sam, a pozniej, jesli podejme zla decyzje to zona mnie zabije :p

tak wiec drodzy forumowicze i forumowiczki POMOCY !!!!!!!!!!!!!!

 

Ps

zdaje sobie sprawe ze altherma to nowosc i nie byla jeszcze testowana w polskich warunkach wiec wiekszosc uwag to dywagacje i z kazda kolejna czlowiek jst coraz glupszy, no ale probowac trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

 

Clima Komfort proponuje na te zimniejsze dni (awaryjnie) kocioł elektryczny za 1,4tyś PLN

za to do podgrzewania wody-pompę ciepła powietrze-woda, gdzie koszt podgrzania 270 litrów wody do temp. do temp.75 stopni wynosi 1,50

pozdrawiam;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps

zdaje sobie sprawe ze altherma to nowosc i nie byla jeszcze testowana w polskich warunkach wiec wiekszosc uwag to dywagacje i z kazda kolejna czlowiek jst coraz glupszy, no ale probowac trzeba

 

Powietrze jako DZ jest tak "stare" jak "stara" jest pompa ciepła. Wiekszość firm miała lub nadal ma w ofercie takie czy inne PC "powietrzne".

Sama idea jest fajna - sam poczatkowo tez brałem pod uwagę PC powietrze/woda. Problem opisywano wielokrotnie - też w tym watku.

Sa to idealne wręcz urzadzenia do podgrzewania CWU, wody w basenie lub jako "przejśiowy" system ogrzewania, mozna powiedzieć wiosenno-jesienny.

Co do wspomnianej firmy. Mój niepokój budzi fakt, że w "informacjach technicznych" zrobili błąd. COP PC wyliczono biorąc moc PC grzewcza, a zużycie prądu wyliczono z chłodzenia. Prawidłowo licząc to ta PC ma COP (w zależności od mocy) od 2,66 do 3, dla różnicy temperatur około 45 stopni.

Moim zdaniem PC powietrzne nie spełniaja warunku jako "kotły zasadnicze". W naszym klimacie "wystarcza" na 2/3 sezonu grzewczego - reszte trzeba uzupełnić innym ogrzewaniem. Sama sprawność jest też zdecydowanie niższa niż PC z każdym innym DZ - no chyba, że mamy na dworze +25 i pada deszcz.

Moim zdaniem jesli masz miejsce na działce to zastosuj kolektor ziemmny. Zapewni Ci to w miare stały dostep do "darmowej energii". Kwestja czy glikolowy, czy z bezpośrednim parowaniem - jest otwarta, bo każdy chwali co ma, a efekty bardzo podobne.

Co do cen takiego rozwiazania - wcale nie musza być "astronomiczne" w porównaniu do PC powietrznej. Moga być porównywalne lub tylko nieco droższe. Moim zdaniem kopletna kotłownie PC dla CO i CWU o mocy około 10 kW można zamknąc kwotą 30.000,- do 40.000,- - wystarczy poszukać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 dzieki za odpowiedz - coraz bardziej przekonuje sie do tego, zeby jednak wybrac inne dolne zrodlo niz powietrze, w domu mam zamair mieszkac minimum 20-30 lat, a kto wiem, moze bedzie to moj ostatni dom, a nigdy nie wiadomo czy nagle nie przyjdzie masowe ochlodzenie - a wtedy pompa z kolektorami gruntowymi bedzie zdecydoawnaie korzystniejsza, a jesli ochlodzenie nie przyjdzie to dobrze bo rachunki za ogrzeanie beda nizsze :D

 

W zwiazku z powyzszym mam jeszcze jedno pytanko - jaka powierzchnie musialbym przeznaczyc na kolektory poziome? działka ma powierzchnie 12,5 ara, powierzchnia zabudowy domu to 214m2, powierzchnia uzytkowa domu 244m2, a kubatura 1042m3,

na działce musze zainstalować szambo i wykopac studnie - czy starczy mi powierzchni na kolektory gruntowe zeby wystarczylo do ogrzania domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wielkości kolektora decydują:

- warunki "glebowe"

- wymagania (specyfikacja) producenta PC

- powierzchnia do ogrzania.

Teoretycznie rzecz biorac przy takiej powierzchni do ogrzaniaa (244 m2) powierzchnia kolektora powinna wynosić x 2 (około 500m2).

Bardzo czesto - zwłaszcza przy PC z bezpośrednim parowaniem "wystarcza" x1,5 (czyli około 370m2).

Oferta w zakresie PC jest na tyle duża, że znajdziesz taka pompę ciepła, która spełni Twoje warunki i oczekiwania.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za dobre slowo dobry czlowieku :)

ruszam na poszukiwania juz wyslalem kilka maili, mam nadzieje ze odpisza,

niestety w moim rejonie nie ma zbyt duzo firm zajmujacych sie tegot ypu ogrzewaniem ale szukam dalej, mam nadzieje ze przyjada :D

 

a'propos zna ktos warta polecenia firme w okolicach wojewodztwa lubuskiego? szczegolnie Gorzow Wlkp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie tylko z Twojego wojewódzctwa? Wiekszość firm ma "lotne brygady". A w przypadku ewentualnej awarii, nie ma znaczenia "skąd są", bo jak zycie pokazało (a także to forum) "bliskość lub oddalenie" instalatorów PC nijak sie ma do czasu oczekiwania na ekipę "naprawczą". Bardzo czesto ci z daleka byli szybciej.

Jest tez tak, że renomowane firmy maja swoich instalatorów w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem zainstalowałem Nibe Fighter,kolektory pionowe 240 m i podłogówkę na całości 223 m.Jeden wykonawca na wszystko.Jest na każde zawołanie i nie zwali winy w razie czego na innych.Taki system polecam.

 

PS Miałem ofertę ze Słupska na IVT ,facet mówił,że w razie czego jest w 3 godziny ale życie skałda się z drobiazgów i nie wiem,czy chciałyby się mu jeździć do Bydgoszczy za każdym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 28 kzł,odwierty 19 kzł alternartywa to kolektor poziomy za ok.8,8 kzł,2 km podłogówki z całą instalacją wod-kan 30 kzł.Wszystko jeden wykonawca.Oczywiści że koszty można ciąć - pompa polskiej produkcji,kolektor płaski,samemu ułożyć podłogówkę itp.Można uderzyć w Thermogolv - który wychodzi taniej-dużo było na forum.

Firma z Bydgoszczy "Ciepłodom" Waldemara Strześnickiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

 

Clima Komfort proponuje na te zimniejsze dni (awaryjnie) kocioł elektryczny za 1,4tyś PLN

za to do podgrzewania wody-pompę ciepła powietrze-woda, gdzie koszt podgrzania 270 litrów wody do temp. do temp.75 stopni wynosi 1,50

pozdrawiam;))

 

Ja dostałem ofertę od CK na podgrzewacz cwu VT152 (zbiornik 270 l) z własną PC powietrze/woda na ok 9 TPLN łącznie z materiałami montażowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poczytałem trochę....

Jelu

Krzywdy sobie nie zrób!

PC z bezpośrednim parowaniem mrozi głęboko grunt i wytwarza w nim kloc lodowy. Rury dolnego za głęboko w niej nie są układane (obieg oleju).

Wiesz co ma być w ogrodzie i gdzie?

Roślinki raczej takiego kolektora nie lubią (podobno). No, nie wszystkie. Te, co mają korzenie, co to już je widać. Większe jak trawa...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk a juz myslalem, ze znalazlem idealne rozwiazanie :D, mowili ze budowa to masa problemow i dylematow - i mieli racje hehehe, a ja jeszcze nie mam pozwolenia na budowe :/

w kazdym razie jak to ejst z tym klocem lodowym? rzeczywiscie moga byc z tym problemy? - czy mozna ulozyc kolektory np pod podjazdem - ile sie da oczywiscie - podjazd ma byc brukowany wiec nie powinno byc problemu ze cos tam nie wyrosnie - reszta ogrodu to rawnik, jakis skalniaczek , generalnie rosliny wyzsze od trawy beda na okolo dzialki i w rogach

 

moze ktos z forumowiczow mial jakies problemy w w/w kwestiii i sie podzieli :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzieli bo mają jeszcze księżycowy krajobraz (w większości). Świerzo zbudowani. Jak się paruje w gruncie z poziomu -45stC to KAŻDA wilgoć staje lodem! Nawet ta śladowa. Przy okazji oddając KOLOSALNE ciepło przemiany (wody w lód) Dlatego te pompy takie wydajne.

Klocek pod podjazdem może Ci ten podjazd psuć. Wybrzuszy się zimą a sklęśnie latem. Dodatkowo śnieg będzie na nim dłużej się trzymał, a to chyba nie najlepiej... :roll:

Takie dolne źródło trzeba by z rozmysłem w ogrodzie położyć, bo Cię żona zje...

:roll: Przynajmniej pokąsa... :lol: A co się nasłuchasz... :lol:

Bardzo późną wiosną jeszcze będzie miała temat...

Za to te z glikolem takiej wady nie mają. Mają inne. Choćby to, że powinny być ze dwa razy większe niż ilość "podłogi".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Adam ma rację, na dodatek jak zrobisz kolektor pod podjazdem to ziemia nie będzie kumulować ciepło latem, bo ją kostką przykryjesz. Ziemia musi być odsłonięta trawką lichą porośnięta (poeta), na dodatek jak masz piasek pod spodem i sucho w głębi to licz wielkość kolektora x3 w stosunku do powierzchni domu po podłogach, chyba że wolisz z bezposrednim parowaniem, to wtedy x2 ale tam gdzie jest kolektor to tylko możesz sobie kort tenisowy trawiasty zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - skad znasz moja zone ?? :D

 

A tak całkiem serio to mam nadzieje, ze jak juz wybiore wykonawce to mnie rzetelnie poinformuja gdzie co i jak.... ale i tak jak juz poinformuja to zaczerpne info na forum, tak jak by co :)

 

kolektory z glikolem bylyby ok - powierzchnia domu 245m2 czyli x2 to by wychodzilo 500m2 czyli 5 arow -dom ma zajac 2,2 ara wiec zostanie jeszcze ponad 5 na szambo, podjazd studnie - mam nadzieje ze starczy.

 

Zreszta jak mowilem w wiekszosci bedziemy mieli trawnik, troche wiekszych roslinek przy ogrodzeniu, moze cos wiekszego w rogu wiec nie powinno byc problemu.

 

Tak podsumowujac powiem tylko, ze ubiegloroczna slaba zima spowodowala ze jestesmy bardzo ubodzy w informacje :evil:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Adaś. Ale namieszałeś. :oops: Z czystej przyjemności polemiki :lol: kilka faktów dot. kolektorów "bezpośredniego parowania":

- średnia długość kolektora gruntowego dla 1kW mocy pompy ciepła wynosi 25 mb, a długość "wiazki" nie przekracza 60 mb.

- "grubość rury" kolektora ziemnego to zazwyczaj 3/8 lub 1/2 cala

- głębokość "zakopania" w zależności od producenta od 0,8 do 1,8 m

- zarówno na tym forum, ale i na innych również nikt nie zaobserwował aby kolektor bezpośredniego parowania w jakiś widoczny sposób miał wpływ na wegetacje roślin,

- logika wskazuje aby na kolektorach gruntowych (bez wzgledu na ich rodzaj) raczej nie nasadzać roślinności "głębokokorzennych" - raczej ze wzgledu na możliwość uszkodzenia kolektora,

- bezapelacyjnie kolektor bezpośredniego parowania w jakimś tam stopniu "wychładza" grunt, ale przesadne jest określanie tego mianem "kloca lodowego wubrzuszającego grunt na powierzchni",

 

I taka moja teoria - może do obalenia :oops:

Zakladając

- że grunt może "dać" 20W z 1m2,

- że czerpiemy 1kW = 25 mb, co równa sie 25m2

- okres grzewczy 280 godzin w ciągu roku

 

To mamy: 20W x 25m2 x 280h = 140 kWh

 

A grunt jest w stanie dostarczyć:

 

20W x 365 dni x 24h x 25 m2= 4.389 kWh

 

Wynika z tego, że czerpiemy z gruntu tylko znikomą częśc energi w nim zakumulowanej.

 

Fajna teoria? :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...