Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.. Mam pytanko,napewno będe instalował pc, tylko mam pewne obawy czy budować komin spalinowy?

Mam obawy czy pc w-30s da rade utrzymać te 22s w domu..

Słusznie masz obawy bo jeśli dobierzesz moc dokładnie według projektu to przy -30C temp wewnątrz spadnie. Logiczne. W projekcie masz dobraną moc do "temp. obliczeniowej" czyli około -18 czy -20C. Niższe temp. zewn. rzadko się utrzymują i w tym wypadku dogrzejesz np. kominkiem lub pogodzisz się z ew. krótkim spadkiem temp.

Możesz też dobrać pompę do zewnętrznej nawet -37C ale po do?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do tej pory czytalem teraz pytam.

Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm

.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.

Sciany 20cm grafitowy 0.031.

Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.

Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²

Wylewka Anhydrytowa 5cm.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

 

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)

I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)

Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)

Teraz mowie co chce

Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.

W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.

Kto mi powie ze to nie zadziala??

Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.

Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

Scannen0012.jpg

Scannen0011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.. Mam pytanko,napewno będe instalował pc, tylko mam pewne obawy czy budować komin spalinowy?

Mam obawy czy pc w-30s da rade utrzymać te 22s w domu..

 

wydoła, jeśli zamontujesz taką jaka być powinna. Ja mam PC PW jako jedyne źródło ciepła i w domu temp na poziomie 22,5-25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do tej pory czytalem teraz pytam.

Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm

.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.

Sciany 20cm grafitowy 0.031.

Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.

Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²

Wylewka Anhydrytowa 5cm.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

 

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)

I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)

Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)

Teraz mowie co chce

Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.

W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.

Kto mi powie ze to nie zadziala??

Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.

Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

 

 

a zgodnie z rys. CWU to ma się przez tą wężownice w wodzie max 60* nagrzać przepływowo ??

 

zadziałać zadziała, ale moim zdaniem niepotrzebnie za dużo kombinujesz. Jak pewnie nie raz tu pisano to bez bufora układ będzie sprawniejszy.

 

Chociaż ja u siebie stwierdzam grzejąc w 2 taryfie, że jednak milej by było gdyby nie ceny prądu cały czas grzać niższą mocą bo jednak mimo akumulacji to ta podłoga podczas grzania to prawie cud natury :D Więc jak będziesz miał bufor i leciął z niego non stop to powinno być przyjemniej aczkolwiek trochę drożej, ale przy tym zapotrzebowaniu co masz policzone to...... drobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do tej pory czytalem teraz pytam.

Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm

.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.

Sciany 20cm grafitowy 0.031.

Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.

Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²

Wylewka Anhydrytowa 5cm.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

 

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)

I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)

Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)

Teraz mowie co chce

Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.

W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.

Kto mi powie ze to nie zadziala??

Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.

Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

 

zrezygnowałbym z instalacji solarnej, za CWU przy tej pc jak zapłacisz 50 zł to max, w dodatku są z tym problemy dotyczące przegrzewania bufora chyba że zautomatyzujesz i solary będzie zasłaniać roleta jak się naładuje bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli można trochę co do samej podłogówki...... aczkolwiek powiązane z pc

 

 

położyłem 1600m na jakieś 260m2, co dało średnio rozstaw co 16cm - czyli 15cm w łazienkach i 20cm reszta.

wyszło 14 pętli po 60 - 70 metrów. w miarę równych.

Sprzedawca PC mówił, że u niego przy 160m2 wew. obiegówka nie dawała rady i musiał dołożyć zew. bo za małe przepływy miał....

U mnie średnio rota metry wskazywały ok. 2l/min i bałem się, że mało bo chociaż to 20* w domu było to np. łazienki nie za ciepłe a nawet chłodniejsze były.

 

Ale aby te 20* osiągnąć to PC zasilała podłogówkę 30/27 w największe mrozy przy -20*.

 

dopiero zwolnienie biegu na środkowy lub minimalny podniosło delte temp zasilania podłogówki do 33/27 - środkowy lub 35/27 -minimalny i obniżyło przepływy do 1.5l/min -środkowy lub 1l/min -minimalny.

 

i w końcu w łazienkach z gęstszymi rurkami zrobiło się cieplej i jakoś ogólnie mam wrażenie, że lepiej ta podłoga zaczęła grzać, tylko do tej pory wydawało misię, że im większy przepływ i mniejsza delta tym lepiej..... możliwe, że dla PC byłoby nieco inaczej??

 

czy parametry 35/27 przy 1l/min przepływu mają jakieś ukryte wady???

 

Jak to u Was wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie z betonu kom.600 na klej, 15 styropian grafit 0,029 z frezem- wychodzi jak 20 normalnego. Wewnątrz tynki k-g a pod nimi 3 cm.ocieplenia wełny lub styropianu+ folia ciepłochronna. Okna 3 szyby. Podłoga 20 styr. Dach ok.35-40. Cały dom podłogówka. I oczywiście reku+ GWC. Jednym słowem dom bardzo energoszczędny. Dom 146,22 m2. użytkowej. Po podłodze ok.190 m2. I zastanawiam się jak mam to liczyć do pompy ciepła. Zdecydowałem, że nie buduje komina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzicho mam taki układ i działa bardzo dobrze.

sjk przy odpowiednim podłączeniu bufora nie działa to gorzej.

Niektórzy mocno negują bufor przy pompie ciepła ale nie do końca wiedzą o czym piszą, wszystko zależy od sposobu podłączenia (trochę inaczej niż na tym schemacie).

Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu. Na upartego jeszcze bardziej pobawię się w pomiary czy jest jakaś róźnica, może coś bardziej wiarygodnego mi wyjdzie.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto mi powie ze to nie zadziała??

Wybacz ale nie będę miał litości, jak dla mnie jest to do bani. Są dwa główne powody: po pierwsze grzejąc bufor do 60st.C będziesz miał COP ok. 2 (ja bym wolał mieć ok. 4 grzejąc tylko podłogówkę - pomijam cenę bufora). Po drugie nagrzanie bufora tylko w taniej taryfie. Jak będzie -20 to nie dość, że musisz dogrzewać dom podczas tych tanich godzin to jeszcze zgromadzić energię na czas drogich godzin. By tak było to trzeba mieć 2 razy większą moc PC niż obliczeniowa. Dodatkowo w buforze zgromadzisz max. 20kWh, a to za mało by ogrzać dom przez okres drogiej taryfy. Na rysunku masz przepływowe grzanie CWU. Może przy nagrzaniu do 60stC będziesz miał ciepłą wodę (ale wężownica będzie musiała być konkretnych rozmiarów) tylko co jak podłogówka wyssie ciepło z bufora, godz. 20:00 czas na kąpiel, a woda zimna.

Zastosuj rozwiązania przetestowane przez wielu: dobrze zrobiona podłogówka (najlepiej według projektu) - bez mieszaczy, buforów, termostatów, dobrze zrobione dolne źródło (jak masz miejsce rób poziomy-chyba że w podobnej cenie masz pionowy) i nie przejmuj się, że pompa będzie pracować w drogich godzinach przy -20st.C takich dni masz max kilkanaście w roku. Jak będzie cieplej i tak będzie nadmiar mocy i spokojnie zmieścisz się w tanich godzinach gromadząc kWh w podłogówce, a nie buforze.

Ja mam pompę 4kW i nie płaczę, że chodzi 24h/dobę jak jest poniżej -20st. Za styczeń poszło mi 507kWh z CWU i 1 litr paliwa do biokominka. Podejrzewam, że będziesz miał podobne zużycie, więc policz ile zaoszczędzisz grzejąc 24h (tania+droga), a ile tylko w taniej przez te kilkanaście dni w roku.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu

pozdr adam

Adam, jeżeli jest nawet tak jak piszesz, że brak różnic w zużyciu prądu to czy bufor i osprzęt jest za darmo. Czy mieścisz się tylko w taniej taryfie przy największych mrozach? I najlepszym testem było by sprawdzenie % zużycia tania/droga z buforem i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor w tym przypadku jako element solarów, inny system podgrzewu c.w.u. - według mnie bardziej wydajny - ale to pewnie ktoś może policzyć i się okaże czy tak jest.

Pomiary robiłem grzejąc tylko w taniej bo w zasadzie mieszczę się ze wszystkim w taniej więc tak nie porównam.

Przy -20 grzałem również w dzień, czyli od 13-15 była II taryfa i przeciągałem do np. 19 bo było przyjemniej, dawało to ok. 23 stopni w pomieszczeniu. Była to temperatura wyższa niż normalnie.

Grzejąc tylko w drugiej może dałoby radę ale przyjemne ciepło miałbym głównie w nocy a tak miałem w dzień. Takich dni było raptem kilka.

 

lujski

przez rok sprawdzę jak to wychodzi przy dwóch taryfach, zimą jestem do przodu a latem się okaże.

Pozostałe zużycie prądu też mam dosyć duże.

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...

 

Mam taryfę G12W. W domu niemal zawsze ktoś jest (radio, TV, komputer, płyta indukcyjna, światło). Mam tanie godziny od 21-6 i całe soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Po roku okazało się, że aż 75% prądu zużywam w taniej taryfie. Oprócz PC w taniej jedynie programuję pralkę i zmywarkę. Na resztę nie zwracam kompletnie uwagi.

Za rok zapłaciłem 3200zł, w G11 zapłacił bym 4640zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam dwie taryfy i dzieki temu zaoszczedzilem ok. 500 zl/rok.

Niech kazdy sobie sam odpowie czy sie oplaca czy nie, w tanich taryfach zalaczam co+cwu, pralke i zmywarke a reszta jak leci -zaleznie od potrzeb.

Nie jest to bardzo duza oszczednosc zeby bic sie z myslami jesli ktos nie ma dwoch taryf.

Oczywiscie zalezy to od trybu zycia etc.

Jak roznice beda duzo mniejsze to moze zrezygnuje z podwojnej taryfy i nie bede musial "bawic" sie w grzanie w tanich godzinach -poki co pozostaje przy dwoch :)

W RWE tanie godziny mam 13-15 i 22-6

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam dwie taryfy i dzieki temu zaoszczedzilem ok. 500 zl/rok.

Niech kazdy sobie sam odpowie czy sie oplaca czy nie, w tanich taryfach zalaczam co+cwu, pralke i zmywarke a reszta jak leci -zaleznie od potrzeb.

Nie jest to bardzo duza oszczednosc zeby bic sie z myslami jesli ktos nie ma dwoch taryf.

Oczywiscie zalezy to od trybu zycia etc.

Jak roznice beda duzo mniejsze to moze zrezygnuje z podwojnej taryfy i nie bede musial "bawic" sie w grzanie w tanich godzinach -poki co pozostaje przy dwoch :)

W RWE tanie godziny mam 13-15 i 22-6

 

Pzdr.

 

Ja właśnie ze względu na te dwie godziny w dzień chcę przejść na próbę na G12. Brakuje mi tych godzin do grzania zimą i zbyt dużo muszę nocą podbijać. Ogólnie dla PC niedogodność. Ciekawe jak to się odbije na całym rachunku bo ogólnie tanich godzin będzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:p - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:p - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...

 

Kiedyś to chyba HenoK liczył. Mimo, że w nocy zimniej, to i tak się bardziej opłaca grzać w taniej taryfie mimo gorszego COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...