Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

hmm ciekawe jak to obliczyl ... chetnie bym rzucil okiem na te obliczenia ... bo cos nie do konca chce mi sie w to wierzyc (no moze przy temp. od -15 w dół, ale jak w nocy jest -5 a w ciagu dnia +5 to juz chyba nie jest opłacalne..)... , ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :p

 

Ciepło zimno to ile dla ciebie? Ja mam nad ranem 22 a wieczorem 21 (lepiej się zasypia). Gdybym miał te dwie godziny w dzień to spadek byłby jeszcze mniejszy.

 

HenoK podawał tu gdzieś swój cytat z elektrody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:p - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...

 

i tu wychodzi plus gruntu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kablach to i wiesz, ale o wodnej trochę mało;)

o kablach też nic nie wiem ...

po kilku dniach prania mózgu stwierdziłem że mam halucynacje ....

 

przy moim fachu ciężko nie zauważyć jak działają różne rozwiązania, jakie jest zużycie energii itp.

no ale przecież nie mam u siebie w domu ...

zresztą jak bym miał to jaka to różnica ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

Pewnie wydoli, ale wg w/w schematu będzie problem z cwu, chyba że jak na rysunku będzie ona tylko do umywalki. Nad buforem zainstalowałbym dodatkowy zbiornik cwu do 120l, podgrzewany górną wężownicą grawitacyjnie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnowałbym z instalacji solarnej, za CWU przy tej pc jak zapłacisz 50 zł to max, w dodatku są z tym problemy dotyczące przegrzewania bufora chyba że zautomatyzujesz i solary będzie zasłaniać roleta jak się naładuje bufor.

 

Dzeieki za slowa otuchy .Solary sa w planie ale dalekim .Zobacze najpierw jak to wszystko hula tylko na PC.

Ale solary beda grzaly tylko latem i mysle ze 700l nie przegrzeja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wydoli, ale wg w/w schematu będzie problem z cwu, chyba że jak na rysunku będzie ona tylko do umywalki. Nad buforem zainstalowałbym dodatkowy zbiornik cwu do 120l, podgrzewany górną wężownicą grawitacyjnie.

 

Dzieki za zainteresowania.Myslisz ze powierzchnia wezownicy wynoszaca 2.35 m² to za malo? Jej moc obliczyli na 60W.

Producent twierdzi ze na zamontowane wymienniki nie mieli reklamacji .Z producentem rozmawialem osobiscie bo produkuja je we Wroclawiu.A wydajosc to 16 l/nin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzicho mam taki układ i działa bardzo dobrze.

sjk przy odpowiednim podłączeniu bufora nie działa to gorzej.

Niektórzy mocno negują bufor przy pompie ciepła ale nie do końca wiedzą o czym piszą, wszystko zależy od sposobu podłączenia (trochę inaczej niż na tym schemacie).

Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu. Na upartego jeszcze bardziej pobawię się w pomiary czy jest jakaś róźnica, może coś bardziej wiarygodnego mi wyjdzie.

pozdr adam

 

Tez tak mysle bo przeciez nie ja go wymyslilem tylko madrzejsi fachowcy.A duza roznica w polaczeniu tego wymiennika jest u ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zgodnie z rys. CWU to ma się przez tą wężownice w wodzie max 60* nagrzać przepływowo ??

 

zadziałać zadziała, ale moim zdaniem niepotrzebnie za dużo kombinujesz. Jak pewnie nie raz tu pisano to bez bufora układ będzie sprawniejszy.

 

Chociaż ja u siebie stwierdzam grzejąc w 2 taryfie, że jednak milej by było gdyby nie ceny prądu cały czas grzać niższą mocą bo jednak mimo akumulacji to ta podłoga podczas grzania to prawie cud natury :D Więc jak będziesz miał bufor i leciął z niego non stop to powinno być przyjemniej aczkolwiek trochę drożej, ale przy tym zapotrzebowaniu co masz policzone to...... drobne

 

Moim celem nie jest montowanie bufora jako typowego bufora ,tylko jako wymiennika ciepla .A przy okazji gromadzi on nadwyzke energi.Woda z niego jest bezposrednio eksploatowana.Nie trzeba zmieniac Anod,no i niepotrzebne jest wygrzewanie pojemnika na wszech obecna bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowania.Myslisz ze powierzchnia wezownicy wynoszaca 2.35 m² to za malo? Jej moc obliczyli na 60W.

Producent twierdzi ze na zamontowane wymienniki nie mieli reklamacji .Z producentem rozmawialem osobiscie bo produkuja je we Wroclawiu.A wydajosc to 16 l/nin.

Nie pomyliłeś się, czy aby na pewno 60W - wiesz co może 60W z cwu? W moim systemie korzystam ze zbiornika 300l z 2 wężownicami i dokładnie wiem co potrafi górna wężownica - delta t we/wy to zdecydowanie za mało do przygotowania cwu, ale wystarczy do przygotowania jej w dodatkowym, dopasowanym do potrzeb mniejszym zbiorniku - podałem podgrzewanie grawitacyjne, bo jestem jego zwolennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie będę miał litości, jak dla mnie jest to do bani. Są dwa główne powody: po pierwsze grzejąc bufor do 60st.C będziesz miał COP ok. 2 (ja bym wolał mieć ok. 4 grzejąc tylko podłogówkę - pomijam cenę bufora). Po drugie nagrzanie bufora tylko w taniej taryfie. Jak będzie -20 to nie dość, że musisz dogrzewać dom podczas tych tanich godzin to jeszcze zgromadzić energię na czas drogich godzin. By tak było to trzeba mieć 2 razy większą moc PC niż obliczeniowa. Dodatkowo w buforze zgromadzisz max. 20kWh, a to za mało by ogrzać dom przez okres drogiej taryfy. Na rysunku masz przepływowe grzanie CWU. Może przy nagrzaniu do 60stC będziesz miał ciepłą wodę (ale wężownica będzie musiała być konkretnych rozmiarów) tylko co jak podłogówka wyssie ciepło z bufora, godz. 20:00 czas na kąpiel, a woda zimna.

Zastosuj rozwiązania przetestowane przez wielu: dobrze zrobiona podłogówka (najlepiej według projektu) - bez mieszaczy, buforów, termostatów, dobrze zrobione dolne źródło (jak masz miejsce rób poziomy-chyba że w podobnej cenie masz pionowy) i nie przejmuj się, że pompa będzie pracować w drogich godzinach przy -20st.C takich dni masz max kilkanaście w roku. Jak będzie cieplej i tak będzie nadmiar mocy i spokojnie zmieścisz się w tanich godzinach gromadząc kWh w podłogówce, a nie buforze.

Ja mam pompę 4kW i nie płaczę, że chodzi 24h/dobę jak jest poniżej -20st. Za styczeń poszło mi 507kWh z CWU i 1 litr paliwa do biokominka. Podejrzewam, że będziesz miał podobne zużycie, więc policz ile zaoszczędzisz grzejąc 24h (tania+droga), a ile tylko w taniej przez te kilkanaście dni w roku.

Pozdr

 

Dzieki za twoje sugestie.Piszesz ze grzejac do 60° bedzie mniejszy COP.Tak zapewne bedzie ,ale licze na to ze nie zawwsze bedzie musiala PC pracowac cale 10 godzin.No i latem zmiejszymy temp.do 50°.A co do wyssania ciepla przez wymiennik.Jak wszyscy tutaj praktykujecie to przeciez wylewka sluzy jako bufor ciepla i grzejac przez cala noc w dzien odaje to cieplo.Wiec jak juz uklad caly bedzie w rozruchu to podloge przez kilka dni nagrzeje przy drogiej taryfie a potem przeskoczymy na tani prad i tak bedzie sie krecilo.A termostat pokojowy bedzie kierowal praca pompy obiegowej w mieszaczu.W razie potrzeby to wlaczy sie grzalka i podgrzeje troche wody na szybki prysznic.

Prosze przyznaj racje albo przedstaw swoje propozycje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliłeś się, czy aby na pewno 60W - wiesz co może 60W z cwu? W moim systemie korzystam ze zbiornika 300l z 2 wężownicami i dokładnie wiem co potrafi górna wężownica - delta t we/wy to zdecydowanie za mało do przygotowania cwu, ale wystarczy do przygotowania jej w dodatkowym, dopasowanym do potrzeb mniejszym zbiorniku - podałem podgrzewanie grawitacyjne, bo jestem jego zwolennikiem.

 

witam .Nie wiem teraz te 60 to duzo czy malo .W danych tech.jest podane moc grzewcza wezownicy miedzianej c.w.u 60KW.Jest to wymiennik ciepla i ta woda w buforze ma za zadanie ogrzac zimna wode przeplywajaca przez ta wezownice o pow. 2.35m².dlatego ma on wielkosc 700 LWlasciciel twierdzi ze przy temperaturze 50° gwarantuje nieograniczony dostep do cieplej wody.A jak ty to rozwiazales?

Pozdrowienia.

Zdzicho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...