Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...

 

Ja nie mam PC, grzeję tylko latem CWU prądem. Według analizy wychodzi, że powinienem zapłacić rocznie 400-500 zł mniej po przejściu na taryfę G12W (tańsze noce, 13-15 i soboty-niedziele) i to bez zmian przyzwyczajeń typu pranie, zmywanie, itp. w tanich godzinach. Tylko timer na zasobniku CWU podłączę, pozostałe rzeczy będę robił jak dotychczas. Za parę miesięcy będę już wiedział, czy zmiana taryfy się sprawdziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ciekawe jak to obliczyl ... chetnie bym rzucil okiem na te obliczenia ... bo cos nie do konca chce mi sie w to wierzyc (no moze przy temp. od -15 w dół, ale jak w nocy jest -5 a w ciagu dnia +5 to juz chyba nie jest opłacalne..)... , ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :p

 

Nie tylko Henok liczył. Uwierz, że mimo wszystko warto używać tanią taryfę również dla PC powietrze-woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu nie zawsze można dać gruntową PC i dlatego wchodzą w powietrzne? Zresztą i tak sami ich nie robią tylko znaczek naklejają.

 

Tu wchodzą w grę modernizacje istniejących budynków i starych instalacji na paliwo stałe lub instalacji opartych na mega drogim oleju lub propanie. Z oczywistych powodów łatwiej zamontować w gotowym domu z ogródkiem pompę P-W niż glikolówkę. Stąd moim zdaniem coraz większe zainteresowanie P-W. To samo dotyczy małych firm, domów na malutkich działkach w miastach, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzeieki za slowa otuchy .Solary sa w planie ale dalekim .Zobacze najpierw jak to wszystko hula tylko na PC.

Ale solary beda grzaly tylko latem i mysle ze 700l nie przegrzeja

 

co do błędów:

- na rysunku zbyt wysoko masz zasilanie bufora, będzie mieszac ci wodę w skutek czego nie dojdzie do rozwarstwienia, jakieś pół metra od góry zbiornika musisz zostawić na CWU,

- musisz podać konkretną ilość miedzi na wymienniku w buforze bo ze schematu to nie wynika a te 10l na min CWU to min,

- co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.

W ubiegłym roku przegrzałem swój solar (mam 4 panele), padła pompa obiegowe, nic się nie stało, nawet się nie zapowietrzył, pewnie dlatego że nie osiągnął zbyt wysokiej temperatury (ok 115* w górnym zbiorniku) - w moim układzie glikol oddaje ciepło do zbiornika na strychu (120l) grawitacyjnie (w nim była taka temperatura), jaką miał wtedy glikol - nie wiem. Po wymianie pompy odpowietrzyłem tylko układ wodny, układ z glikolem nie zapowietrzył się. Latem utrzymuję temperaturę cwu do 70*, nadmiar spuszczam do basenu.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za twoje sugestie.Piszesz ze grzejac do 60° bedzie mniejszy COP.Tak zapewne bedzie ,ale licze na to ze nie zawwsze bedzie musiala PC pracowac cale 10 godzin.No i latem zmiejszymy temp.do 50°.A co do wyssania ciepla przez wymiennik.Jak wszyscy tutaj praktykujecie to przeciez wylewka sluzy jako bufor ciepla i grzejac przez cala noc w dzien odaje to cieplo.Wiec jak juz uklad caly bedzie w rozruchu to podloge przez kilka dni nagrzeje przy drogiej taryfie a potem przeskoczymy na tani prad i tak bedzie sie krecilo.A termostat pokojowy bedzie kierowal praca pompy obiegowej w mieszaczu.W razie potrzeby to wlaczy sie grzalka i podgrzeje troche wody na szybki prysznic.

Prosze przyznaj racje albo przedstaw swoje propozycje.

Pozdrawiam.

Większość ludzi instaluje PC ze względu na COP i robi wszystko by był na jak najwyższym poziomie. Grzejąc do 50° zamiast 60° zyskasz 0,6 na COP. Dogrzewanie zasobnika grzałką by wziąć prysznic to też nie najlepszy pomysł. Po to instaluje PC by mieć nagrzaną wodę taniej, a nie drożej. Bufory, które pokazałeś w następnych postach są naprawdę fajne, ale wydanie minimum 12tys. po to by mieć grzaną wodę przepływowo - ja bym wolał wydać 4-5 razy mniej na grzanie objętościowe i mieć komfort CWU na nie gorszym poziomie.

Nie napisałeś czemu instalujesz PC i czemu chcesz bufor. Jak zależy Ci na zoptymalizowaniu wydatków - zrób sprawdzoną metodą, a jak nie gra roli, to wtedy ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim centrum miasta nowych domów...nie ma :)

Zaczynają się ok.5km poza centrum a tam raczej nie ma ograniczeń.

 

drobna uwaga, choć bardzo interesująca. U mnie w samym centrum miasta powstały obiekty handlowe, wysokość 2 pietra. Większość z tych obiektów to coś na wzór blomby - jak zabudowa w szeregowcach. Ich wielkość mogę ocenić na ok. 500m2. 3 z nich mają na dachu PC p/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wchodzą w grę modernizacje istniejących budynków i starych instalacji na paliwo stałe lub instalacji opartych na mega drogim oleju lub propanie. Z oczywistych powodów łatwiej zamontować w gotowym domu z ogródkiem pompę P-W niż glikolówkę. Stąd moim zdaniem coraz większe zainteresowanie P-W. To samo dotyczy małych firm, domów na malutkich działkach w miastach, itp.

 

Dzięki. Chciałem żeby Arturo sam do tego doszedł;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyglądnąłem na ten układ z tym "buforem-podgrzewaczem cwu" od razu mi zaświtało, że już to widziałem w Jaśle. Jest tam firma oferująca pompy z bezpośrednim parowaniem (Zirius/Sirius) i przepływowym ogrzewaniem cwu w zasobniku 500l albo 700l. Miałem w ręce fragment rury z wężownicy - wyglądało to jak "mikrofawir". Powierzchnia wymiany wielokrotnie większa niż dla gładkiej rury. Ludzie to mają i nawet niektórzy chwalą. Ciekaw jestem dlaczego jeszcze się nie odezwał puzondm. Ponoć współpracuje z dystrybutorem Ziriusów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne już powoli odbierają rynek gruntowka i mogą walczyć z kotlami gazowymi.

Wszystkie firmy wchodzą w pompy powietrzne ale czy maja zaplecze techniczne czy tylko naklejaja naklejki....

 

na razie oglądamy na rynku przepychankę marketingową, wszystkie pompy mają do dyspozycji te same sprężarki, wiec większe uzyski można osiągać merytoryka poza sprężarką a ta merytoryka sprzyja bezsprzecznie gruntówkom, niedługo się to zmieni, copeland wprowadził w fazę testów sprężarkę intrawertową dedykowana dla pop ciepła powietrze woda, niestety żadna z polskich firm nie załapała się na testy więc za jakiś rok półtorej czeka nas prawdopodobnie rewolucja cenowa w pompach ciepła - będzie taniej i dopiero wtedy pc powietrze woda uzyskają przewagę, będą miały lepszą cenę, większy zakres zastosowania,

merytorycznie będą miały porównywalne sprawności do gruntówek, trzeba też zwrócić uwagę że pojawiły się już na rynku sprężarki intrawertowe ale firmy które zaczeły je produkować nie montują ich nawet w swoich pompach ciepła:D, tylko nadal korzystają ze sprężarek coppelanda, więc czekamy na koniec testów coppelanda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyglądnąłem na ten układ z tym "buforem-podgrzewaczem cwu" od razu mi zaświtało, że już to widziałem w Jaśle. Jest tam firma oferująca pompy z bezpośrednim parowaniem (Zirius/Sirius) i przepływowym ogrzewaniem cwu w zasobniku 500l albo 700l. Miałem w ręce fragment rury z wężownicy - wyglądało to jak "mikrofawir". Powierzchnia wymiany wielokrotnie większa niż dla gładkiej rury. Ludzie to mają i nawet niektórzy chwalą. Ciekaw jestem dlaczego jeszcze się nie odezwał puzondm. Ponoć współpracuje z dystrybutorem Ziriusów.

 

no bo wydawało mi się że jak tyle razy o tym pisałem to stało się to oczywiste i że wszyscy o ty wiedzą:D, ale masz rację schemat to próba ogarnięcia dokładnie zbiornika akumulacyjnego Ziriusa:D, http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie oglądamy na rynku przepychankę marketingową, wszystkie pompy mają do dyspozycji te same sprężarki, wiec większe uzyski można osiągać merytoryka poza sprężarką a ta merytoryka sprzyja bezsprzecznie gruntówkom, niedługo się to zmieni, copeland wprowadził w fazę testów sprężarkę intrawertową dedykowana dla pop ciepła powietrze woda, niestety żadna z polskich firm nie załapała się na testy więc za jakiś rok półtorej czeka nas prawdopodobnie rewolucja cenowa w pompach ciepła - będzie taniej i dopiero wtedy pc powietrze woda uzyskają przewagę,

poczekamy zobaczymy, dla ciekawości powielę swój post z innego tematu dotyczący cop pc pp.

Dzisiaj chyba wyjątkowo dobre warunki dla pc pp - przy temp 5,8* na zewnątrz, sporej wilgotności powietrza, pada deszcz najprawdopodobniej masa powietrza jest sporo wyższa co podnosi sprawność powietrznej pc, cop sporo przekroczył 5 sięgał aż 5,73, delta t miała 14* przy poborze prądu 360W dmuchawa podawała 450m3/h powietrza.

w tym czasie urządzenie dawało 2062W ciepła.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne już powoli odbierają rynek gruntowka i mogą walczyć z kotlami gazowymi.

Wszystkie firmy wchodzą w pompy powietrzne ale czy maja zaplecze techniczne czy tylko naklejaja naklejki....

 

jak na warunki szczecińskie to kotły gazowe są daleko za PC P/W (z drugą taryfą oczywiście) jak dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na warunki szczecińskie to kotły gazowe są daleko za PC P/W (z drugą taryfą oczywiście) jak dla mnie

Taka jest prawda, dzisiaj przy w/w cop moja tania pc pp dawała 1kWh po 10Gr, sporo poniżej ceny z GZ50 - aż się chce coś takiego włączyć, u mnie chodzi przy tar G11, wg ost fakt płaciłem 0,5794zł/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekamy zobaczymy, dla ciekawości powielę swój post z innego tematu dotyczący cop pc pp.

 

w tym czasie urządzenie dawało 2062W ciepła.

 

tak tylko że +5C dla pompy powietrze -woda, to wręcz idealne warunki, problemy zaczynają się poniżej zera kiedy zaczyna spadać moc grzewcza, patrz wykres sprężarki Copeland typoszereg ZH, a trzeba sobie powiedzieć wprost że niewiele firm stosuję te najlepsze sprężarki, większość stosuje tańsze gdzie uzyski są o 1/3 mniejsze, popularnym problemem jest też obladzanie się wymiennika co znacznie zmniejsza sprawność w temperaturach od 0 do -5, systemy wygrzewania wymiennika w celu pozbycia się lodu także zmniejszają sprawność, nie mówiąc już o tym że w dzień kiedy jest droga taryfa jest na dworze relatywnie cieplej, a tani prąd mamy kiedy jedziemy z grzałki, najlepsze warunki dla tych pomp to rejony przy Bałtyku, mam klienta co w Zakopanem (ze względu na cenę) uparł się i założył pompę powietrze-woda, teraz szuka gruntówki i 20K w plecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...