Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do czego można porównać hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną PCi powietrze-woda będąc na zewnątrz? Pytam czy może to być dokuczliwe/nadmiernie słyszalne/kłopotliwe czy też nie ma zupełnie takiego problemu?

 

a u mnie szczerze mówiąc to jest lipa....

mam póki co zamontowaną jednostkę zew na stelażu do ścian i w budynku słychać ją lepiej po ścianach niż na dworze...

na początku jeszcze lekko się chwiała i wpadała w jakieś dziwne rezonansy....

na razie podparta nie chwieje i jest tyć lepiej....

na wiosnę odcinam ją od stelaża na ścianie i stawiam na osobnym stelażu nie związanym z ścianami........ trza było słychać instalatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie widac "chinskich" wynalazkow moze dlatego ze "Ssangyong" jest koreanski?

 

Nie wiem - jezeli tak piszesz to pewnie tak jest. Tym bardziej nie widac chinskich samochodow na drogach (ssangyonga widzialem moze dwa razy w zyciu), a przeciez oni klepia podroby wszystkich samochodow :) Gdyby byl na nie popyt to jezdziloby ich sporo. Ale najwyrazniej nawet ubogi klient woli starszy zachodni niz nowszy i chinski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym konkretnym przypadku PCi P-W pytanie brzmi czy tanie jest tanie, czy drogie?

sprawdzi sie to po kilku latach uzytkowania i bedzie jasne

ja nie bardzo chcialem ryzykowac i teraz nie narzekam - wrecz przeciwnie jestem zachwycony rachunkami :)

 

hmm.. jak dla mnie sam montaż PC P/W nawet markowej to już było ryzyko patrząc z punktu widzenia sprzed 2 lat.....

na forum parę świeżo zamontowanych dakinów - bez opinii w sumie.

instalatorzy PC P/W zapewniają, że działa na 100%, w katalogach rai, reszta instalatorów się śmieje, że pozamarzamy, rodzina przerażona,

nawet w starostwie jak składałem zawiadomienie o końcu budowy i inf. że jest PC P/W zamiast gazu to najpierw odesłali żądanie dokumentacji i projektu DZ w gruncie, a jak w końcu dotarło, że to na powietrze to pan stwierdził, że takie coś to się nie nadaje do ogrzania domu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu źle wszystko zrozumiałeś. Gruntowe w większości nadają się do nowo budowanych domów i to nie wszystkich. Nie wszędzie można zrobić DZ poziome i nie wszędzie będzie się opłacało wiercić (skały, szkody górnicze). Jeżeli nie można zastosować gruntowej to można pomyśleć o powietrznej. W tej kolejności;)

 

Gruntowe - nowe domy, większe działki. Powietrzne - modernizacja domu, brak miejsca na DZ poziome, brak kasy na odwierty. Dziś jeszcze tak. Jutro i pojutrze już NIE. Ludzie na zachodzie ewidentnie odchodzą do gruntówek. I przy ich portfelach różnica kosztów rzędu 15-20 tys PLN nie ma dużego znaczenia. Powody. Otóż przeciętny Niemiec nie chce aby jego DZ poziome tak wychładzało ziemi, że 3/4 ładnych roślin po 10 latach się tam nie chce utrzymać. Nie wiecie o tym? Tego w info o PC nie dają. Ale koleżanka z architektury krajobrazu z Kolonii o tym wie i przeciętny Niemiec teraz jej słucha a nie sprzedawcy PC! Są i Szwedzi, którzy to zaczynają narzekać na rozsadzanie gruntu - spadek sprawności odwiertów, konieczność wiercenia po kolejnych 10 -15latach.

 

ale ... zobaczymy co za 10-15 lat ludzie powiedzą o powietrznych, jakie kwiatki wyjdą.

Poza tym sprawdziłem z ciekawości jakieś 50 certyfikatów energetycznych bo mam na kompie wersje w PDF. To co my tu piszemy o ciepłym domu, rekuperatorze to w naszym kraju jaszcze zabobon. Na 50 świadectw tylko w 3 przypadkach styropian na ścianie był grubszy niż 15cm a tylko 1 dom miał rekuperator.

Ktoś powie - polska wieś - no tak , ale to nadal z 70-8-% rynku i jak przechodzą z kotła śmieciucha na ekogroszek to już są w niebie że zamiast dokładać 3x dziennie będą dokładać 3x tygodniowo.

 

p.s. dla maruderów na chińczyków. Chińskie PC to mercedesy w porwaniu z polskimi czy czeskimi PC! Tylko popatrz na chińczyka za 18 tys a nie za 3 tys. Tam przynajmniej to produkują a u Nas w zasadzie tylko składają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

p.s. dla maruderów na chińczyków. Chińskie PC to mercedesy w porwaniu z polskimi czy czeskimi PC! Tylko popatrz na chińczyka za 18 tys a nie za 3 tys. Tam przynajmniej to produkują a u Nas w zasadzie tylko składają.

 

Co za bzdury. Tam je produkują, a u nas tylko składają!!! To tam się ich nie składa??? Co za różnica gdzie się składa, ważniejsze z jakich podzespołów i jak to jest wykonane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu źle wszystko zrozumiałeś. Gruntowe w większości nadają się do nowo budowanych domów i to nie wszystkich. Nie wszędzie można zrobić DZ poziome i nie wszędzie będzie się opłacało wiercić (skały, szkody górnicze). Jeżeli nie można zastosować gruntowej to można pomyśleć o powietrznej. W tej kolejności;)

 

no ja też na początku napalony na gruntową z DZ poziomym, na działce glina mokra bez przerwy :/ miejsca na styk by wyszło nawet rurke PP już miałem i przepusty w fundamentach... robić chciałem sam + wynajęcie kopary i do tej pory jak widzę zdjęcia typu jak ktoś sobie to zrobił i te rozdzielacz DZ na kształtkach do rur PE to jeszcze chciałbym to zrobić i zobaczyć jakby pewnie pięknie działało, aż się łezka w oku kręci nad ideą darmowego ciepłą z ziemi (a właściwie ze słońca), nie mówiąc już o GGWC do rekuperacji :D

 

Niestety budowałem z jęzekim na wierzchu za pieniądze ze sprzedawanych mieszkań i szybko trza się było ogarniać na wyprowadzkę w czerwcu, a tą glinę to chyba tylko lipiec,sierpień u mnie można po ogarniać co by koparka nie utonęła a ja z rurkami razem z nią bo wszelkie próby wjechania tam do maja włącznie to nie wypał był. a poza tym wiem że przy -20* mam 10kW ale ok -10* mam już te 14kW z inwerterem elegancko przewymiarowane do 2 taryfy, od 7* to cop chyba już wyższy niż w gruntówkach jeżeli te 4.5 co piszą to prawda i kosztowało mnie to ok 20 tys (nie liczę cwu). Jak patrzałem ok 1.5 roku temu to za taką 12 kW(gruntową) jak chciałem to w 25 bym się nie zmieścił nawet jakichś tam polskich producentów (Liwko czy się mylę?). do tego DZ to kopara, rurki, glikol, obiegówka więc myślę, że z 7 tysi by mogło wyjść. więc przy zużyciu myślę max 7500kWh (na razie 5000kWh)(1000 w 1 taryfie) mi wyjdzie w 1. sezonie to ile mógłbym zaoszczędzić wydając te 10-15 tys więcej??

 

aczkolwiek GGWC to żałuje ,że nie mam i chyba już miał nie będę :(

 

swoją drogą czemu gruntówki o tyle prostsze bez inwerterów itd... są raczej droższe od P/W ??

Edytowane przez sjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.

 

ja myślę,że tak jak u mnie docelowo jak pokończę wszystkie duperele na chacie i zaizoluje garaż to - ogólnie zapotrzebowanie spadnie, to ta różnica wyszłaby coś ok 500pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.

 

To różnie może wyjść. Należy tylko pamiętać o tym, że coś co stoi w domu i pracuje na mniejszych różnicach temperatur, będzie na pewno trwalsze o tego co stoi na zewnątrz (mówię o jednostce zewnętrznej). Tak jest ze wszystkim i tak będzie z PC. Jeżeli w to ktoś nie wierzy to trudno.

Jeżeli ktoś może zrobić DZ poziome samemu, to PC gruntowa wyjdzie podobnie co powietrzna.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To różnie może wyjść. Należy tylko pamiętać o tym, że coś co stoi w domu i pracuje na mniejszych różnicach temperatur, będzie na pewno trwalsze o tego co stoi na zewnątrz (mówię o jednostce zewnętrznej). Tak jest ze wszystkim i tak będzie z PC. Jeżeli w to ktoś nie wierzy to trudno.

Jeżeli ktoś może zrobić DZ poziome samemu, to PC gruntowa wyjdzie podobnie co powietrzna.

Problem u mnie to właśnie DZ - niestety nie zmieszczę się z poziomym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury. Tam je produkują, a u nas tylko składają!!! To tam się ich nie składa??? Co za różnica gdzie się składa, ważniejsze z jakich podzespołów i jak to jest wykonane!

 

A widzisz, załączyło się myślenie polskie a chińskie co za różnica w końcu liczy się podzespół a nie kraj gdzie składają. Ano ano chińczyki w cenie 2-3 x taniej niż u nas oferują PC PW na sprężarce Copeland czy Sanyo, pompki z Grundfosa, chłodzeni z Danfosa. Obudowa, sterownik, rurki swoje. Przy czym obudowa i sterownik lepsze niż w naszych polskich (pod warunkiem wybrania odpowiedniego sterownika). Śledzę chińskie ale powietrzne. Ktoś u Nas w kraju robi powietrzne? To bym dokładniej porównał. Jedyny minus serwis i części na miejscu. Resztą biją Polaków na głowę! Cena/jakość lepsza od Naszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, załączyło się myślenie polskie a chińskie co za różnica w końcu liczy się podzespół a nie kraj gdzie składają. Ano ano chińczyki w cenie 2-3 x taniej niż u nas oferują PC PW na sprężarce Copeland czy Sanyo, pompki z Grundfosa, chłodzeni z Danfosa. Obudowa, sterownik, rurki swoje. Przy czym obudowa i sterownik lepsze niż w naszych polskich (pod warunkiem wybrania odpowiedniego sterownika). Śledzę chińskie ale powietrzne. Ktoś u Nas w kraju robi powietrzne? To bym dokładniej porównał. Jedyny minus serwis i części na miejscu. Resztą biją Polaków na głowę! Cena/jakość lepsza od Naszych.

 

Nawet nie wiesz jak doskonale sobie zdaję sprawę, że są wyroby chińskie i chińskie. Mam z tym do czynienia na co dzień. Ale pisanie, że chińskie są lepsze od polskich to głupota! Bo niby dlaczego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzi się znakomicie. Poszedł bym w ogrzewanie nadmuchowe.

Hm raczej myślałem o grzejnikach. W obiegu CO będzie woda (lub płyn niezamarzajacy zimą bez konieczności jego spuszczania) więc grzejniki. Gdyby dać nagrzewnice to dodatkowo wentylatory potrzebne a to znów hałas, brak bezpośredniego ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach np. łazienka. Takie nagrzewnice musiałbym mieć 2 sztuki: 1 na parter i 1 na poddasze. Grzejniki zamontuję wszędzie gdzie mi będzie potrzeba. Nie zależy mi na super COP tylko na wygodzie. Latem też są chłodne dni. COP i tak będzie wyższy niż 1 w tym okresie roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja o 4 lat użytkuję pc z bezpośrednim parowaniem i nie narzekam. też jest na zewnątrz, a rachunki za E banalne. Za zeszły rok 2800 cała E domu w tym Pc.

 

no to piona bo moja LG też ma bezpośrednie parowanie :D

 

ps. jakie parametry domu?

Edytowane przez sjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...