Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Znowu generalizujesz!!! Nie myśl w ten sposób! A co jeśli ktoś samemu sobie wykona DZ, bo ma dużą działkę, a co jeśli ma staw pod domem, a co jeśli kolega ma wiertnię, a co jeśli chce mieć PC w domu a nie na zewnątrz? itd, itd. Do każdego przypadku podchodź indywidualnie. To tylko taka moja dobra rada.

 

To ok można wpiąc gruntówkę :)

Ale sporo powietrznych postawiłem i nigdy nie miałem problemu.

Dlatego mam zaufanie do tego rozwiązania.

Co do dz w ziemi mam sporo negatywnych odczuć do firm wykonujących odwierty i jakości ich pracy.

Oczywiście bez generalizowania że wszyscy są źli ale fachowców w tej dziedzinie jest niewielu a jest wielu partaczy.

Dodatkow nie zawsze możemy iść w takie rozwiązanie jak ty bo mamy problem z gruntem a nieraz nawet za małą działkę..

W wypadku powietrznych ograniczeniem jest zazwyczaj wygląd jednostki zewnętrznej dla Pani domu.

Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne bo:

1. Ma na dziełce piękny las i jakieś 200m2 otwartej przestrzeni ale nie w jednym kawałku.

2. Ma do głębokości 2m suchy piach i tylko pieach z dużą ilością korzeni.

3. Od przodu w ogrodzie piękny duży skalniak ze strumyczkiem - właścicielka powiedział że jak tylko spróbujemy go ruszyć to nas odstrzeli.

 

Przykład jeden a obok u sąsiada bardzo podobnie a nawet gorzej bo żona ma drzekwa owocowe w ogrodzie szklarnie itp.

Pompa powietrzna jest uniwersalana a gruntowa w wypadku słabego gruntu moze być droga w wypadku odwiertów wykonanych zgodnie ze sztuką przez dobrych fachowców.

Oczywiście jet różnica w kosztach eksploatacji ale też jest różnica w kosztach inwestycji.

Nie każdy może zrobić tak jak ty i też tego raczej nie generalizuj że każdy weźmie Pana edka i koparkę i do przodu.

Miałem kiedyś ośrodek wypoczynkowy w którym pracuje 11 pomp gruntowych po 20kW każda.

Klient ma olbyrzymie teren trwaników do okoła a teraz buduje drugi ośrodek ale tym razem idzie w powietrzne pompy ciepła nie tylko z powodu kosztów inwestycji ale w jego przypadku przedewszystkim ze względu na problem z zagospodarowaniem trawników.

Chciał ogrody zimowe robić, altanki boiska do kosza itp i zawsze był problem że tu nie bo tu jest dz i jak pan postawi na półowie dz altanę z grilem to nie jest za dobre itp.

Więc podsumowując Nasz rozmowy jedna i druga pompa jest lepsza od ekogroszku, oleju, gazu z butli czy kabli grzejnych to fakt.

Dodatkow faktem jest to że niekażdy kowaliski może i chce samodzielnie wykonać DZ a jeżeli ma lichy grunt to koszt dz czy to w formie kolektora czy odwiertów moze przekroczyć nieraz 3k i to wielokrotnie.

Różnica w kosztach eksplotacji przy domkach ok 120m2 budowanych w technologi energooszczędnej nie jest kosmiczna są to kwestie w skali roku na poziomie setek złotych dochodzęc do tysiąca.

Rozwiązanie aktywnego chłodzenia daje nam lepsze parametry pracy niż pasywnego jakie czesto jest zalecane przy pompach gruntowych.

W gruntowych pompach ciepła opcja chłodzenia aktywnego jest nieraz kosmicznie droga i nieadekwatna do tego co otrzymujemy a w wypadku większości powietrznych jest dużo tańsza :)

Uciekamy od kosztów ewentulanych związanych z wymianą glikolu w DZ oraz nieraz armatury wewnętrznej.

Pompa ciepłą powietrzna pracuje na spręzarce inverterowej która pracuje z wydajnością płynną i dopasowuje się do zapotrzebowania.

Pompy gruntowe w większości mają spreżrki on-/off które startują na pełnej mocy.

Mam pompy obiegowe do dolnego źródła które są nieraz o znacznej wydajności a co za tym idzie i mocy pobieranej które nie występują w powietrznych.

A temat ten jest bardzo często pomijany przez producentów pomp ciepła gruntowych do obliczeń związanych COP a sporadycznie sprzedawane bez tych pomp do dz.

Każde rozwiązanie będzie miało coraz więcej zwolenników w przeciwności do ekogroszków itp.

Pompy ciepła powietrzne wyprą trochę z rynku gruntowe z wielu powodów a najważniejszym z nich będzie konkurencja pomiędzy producentami i rozwoju technologi.

W krajach tj. austria czy niemcy już coraz większę parcie jest na powietrzne a nie jak dotychczas na gruntowe.

Technologia idzie coraz bardziej do przodu i od dłuższego czasu są dostępne pompy ciepła które zimą pracują w trybie grzania na podłogówce a latem pracują w układzie multisplit klimatyzując pomieszcznia Twojego domu :)

Niewiem czy już jest w sprzedaży nowa pompa powietrzna marki Vaillant ale jeżeli jest to warto się zainteresować takim rozwiązanie - niestety póki co bardzo drogi jak każda nowość.

Tak samo w domu z basenem pompa gruntowa do pracy przez cały rok nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dla ludzi takich jak ty liwko myślę że to jest super sprawa bo instalator przychodzi na gotowe i zaoszczędza klient a firma robiąc dz ma dużo więcej kosztów które niepozwla na cene ponizej np 3k nie chce tego ciągnąć ale tak jest.

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na górze są u mnie wykładziny. W sypialni nawet dość gruba i włochata. Jest ok. Kupowałem w Komforcie, ponoć prawie wszystkie się nadają.

 

Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.Sprzedawcy pomp nie wiem co niedługo napiszą ,że na marsie marsjanie używają tylko pomp ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.Sprzedawcy pomp nie wiem co niedługo napiszą ,że na marsie marsjanie używają tylko pomp ciepła

 

Podloga ma 10-15-20m2, a kaloryfer 2. Ales wypalil z tym porownaniem - smiech w karczmie :) W piwnicy mam rozstaw rurek 50cm i grzeje bez zadnych problemow pomieszczenie ~50m2 do 21stC, a na calej podlodze mam "szczelnie" ulozona wykladzine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miki121

Jeżeli chodzi o pompkę DZ, to czym jak nie pompką DZ jest jednostka zewnętrzna pompy powietrznej i jej wiatraczek?

Ale zatrzymajmy się tutaj na chwilę. Moja pompka pobiera 70W czyli w sezonie zeżre prądu za około 40-50zł. Czy są to pieniądze stracone? Przecież ona również podczas pracy oddaje ciepło. Fakt, z COP1.

I tutaj mam pytanie do mądrych głów.

Czy czasem część tego ciepła nie trafia do glikolu a następnie do sprężarki? Bo jeżeli tak, to podwyższa nam nieznacznie COP. Czy czasem te 40zł nie jest wyrównane wzrostem COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czasem część tego ciepła nie trafia do glikolu a następnie do sprężarki? Bo jeżeli tak, to podwyższa nam nieznacznie COP. Czy czasem te 40zł nie jest wyrównane wzrostem COP?

 

Czesc trafia do glikolu, czesc do "kotlowni". COPu nam to za wiele nie podwyzszy bo 70W przy przeplywie glikolu 3m3/h (tyle jest u mnie) moze podgrzac ten glikol o najwyzej dwie-trzy setne st C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc trafia do glikolu, czesc do "kotlowni". COPu nam to za wiele nie podwyzszy bo 70W przy przeplywie glikolu 3m3/h (tyle jest u mnie) moze podgrzac ten glikol o najwyzej dwie-trzy setne st C :)

 

Czyli pompka ma COP powyżej 1:)

Tak czy inaczej, to ciepło nie jest stracone. A co z ciepłem przy jednostce zewnętrznej pompy powietrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompka ma COP powyżej 1:)

 

Sama pompka ma COP 1 lub mniej - w koncu nie pobiera darmowej energii z zewnatrz (z gruntu/powietrza). Gdyby tak bylo to zamiast rur DZ zainstalowalibysmy grzalke 3kW co przy COPie 3 daloby 9kW energii - a to przeciez przeczy zasadzie zachowania energii i jest nierozsadne :-)

 

Tak czy inaczej, to ciepło nie jest stracone. A co z ciepłem przy jednostce zewnętrznej pompy powietrznej?

 

Ja nie wiem ale mnie nikt do powietrznych nie przekona. Pudlo stojace na zewnatrz, pracujace w skrajnych warunkach (wilgotnosc, temperatura), z ruchomymi elementami i szpecace elewacje.. Nie, to nie dla mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podloga ma 10-15-20m2, a kaloryfer 2. Ales wypalil z tym porownaniem - smiech w karczmie :) W piwnicy mam rozstaw rurek 50cm i grzeje bez zadnych problemow pomieszczenie ~50m2 do 21stC, a na calej podlodze mam "szczelnie" ulozona wykladzine.

Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.

Grzeje wszystkim sprzedającym pompy,ciekawe czy grzeje faktycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.

Grzeje wszystkim sprzedającym pompy,ciekawe czy grzeje faktycznie

 

Jak chcesz się przekonać na własnej skórze to zapraszam serdecznie.

Ps. Bez zestawu weekendowego nie wpuszczam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż powietrznych jest dużo szybszy i bez babrania się w ziemi ,wiertnic i koparek.Zawsze będą instalatorzy święcie do nich przekonani.

Choć ja chyba też bardziej do nich jestem przekonany jak do gruntowych (kasa),choć i tak to wybór między dżumą a cholerą.

Tylko to szumiące ustrojstwo na elewacji.... i ciekaw jestem jak to ,wystawione na deszcz ,wiatr,mróz ,śnieg będzie na tej elewacji za 10 czy 15lat wyglądać.Ciekaw jestem też jakim to lodem szronem się zapycha w śnieżyce i wiatr i mróz.Se zamontuje będę wiedział i napisze

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.

 

Sam spróbuj i się przekonasz, że ... działa. Gruba włochata wykładzina rozgrzeje się będzie oddawać ciepło. Co prawda nie tak, jak płytki, ale jednak :) Przy małym rozstawie rurek i dobrej izolacji (styro) pod wylewką z ogrzewaniem podłogowym nie ma większego znaczenia, czy są to płytki, panele, czy nawet wykładziny dywanowe. Podłoga będzie ciepła i odda wystarczająco dużo. Jestem nawet skłonny założyć, że niegruba wykładzina dywanowa będzie się lepiej spisywać od np. płytek w "kontakcie" z bosymi nogami, bo nie przewodzi tak mocno ciepła "do człowieka". Nie wierzysz, to sprawdź, a nie teoretyzuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.

 

Niewiele ale podlogowka moze 10-20 x wiecej, co w wiekszosci wypadkow juz wystarcza do ogrzania domu. Gdyby wlochate wykladziny byly tak dobrymi izolatorami wykladalibysmy nimi elewacje, zamiast styropianu ;)

 

Pamietaj - izoluje glownie powietrze, wszystko inne jest dosc dobrymi przewodnikami ciepla. Wykladziny doskonale cieplo przepuszczaja.

 

PS. Kamien mineralny przewodzi dobrze cieplo, czy nie ? Przewodzi.. A welna mineralna? Przeciez to to samo tylko z "dodatkiem" powietrza :)

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ty to zmień nick na super niedowiarek bo niedowiarka już mamy ale ostatnio trochę więcej wierzy. Ludzie tak mają i mówią że jest OK a ty nie masz i już wiesz że będzie źle.

 

No aż taki łatwowierny to ja nie jestem:P. Ogrzewanie to se zrobiłem w ścianie, bo podłoga to przecie nie będzie grzała. A kurzu się unosi! A niezdrowe to! A nawet mebla nie wolno wstawić bo się zasłoni!

A weźcie wy się nie wygłupiajcie z tym chowaniem rurek pod spód. Najlepiej to było za komuny - grzejniki konkretne a i rury solidne, nie takie delikatne jak teraz. I nie trza było styropianu dawać na ściany, żeby było ciepło w chałupie! :mad:

 

A tak całkiem serio, to mam kawałek podłogówki pod panelami grubości 12 mm i jakoś nie marznę. Kto powiedział, że podłoga ma parzyć? Im większa powierzchnia grzewcza tym niższą temperaturą zagrzejesz. Komfort cieplny jest przecież tym większy im mniejsze różnice temperatur poszczególnych przegród. Jak w lecie jest +19C to jakoś nikomu nie jest zimno! A zimą przy grzejniku tradycyjnym się niejeden wzdryga, chociaż ten parzy aż się kurz przypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne.

a mógłbym zapytać, gdzie na tych mazurach będziesz montował te pompy. też mieszkam na maurach (chociaż są duże). może można by było zobaczyć, bo też jestem zainteresowany tym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no musze to napisać

bedzieta mieli ubaw

 

kupiłem już pompe powietrzną

jako zapasowe planowałem kominek nordpreisa

trochę nam rozpiepsza ustawienie salonu kominek[7-8 tyś]

i chyba wstawię sobie piec śmieciuch

w obecnym mam heitza lepiej grzeje niż ekogroszek buderusa

będę palił powyzej -20 w nim [czyli z 1-2 tygodnie w roku]

koszt takiego pieca z mont 3 tyś

oczywiście palenie tylko i wyłącznie drewnem

 

pierwszy sezon przejadę tylko na pompie

hydraulik tak mi kotłownie przygotuję że ewentualnie piec wstawię , kominek też jakby co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne.

a mógłbym zapytać, gdzie na tych mazurach będziesz montował te pompy. też mieszkam na maurach (chociaż są duże). może można by było zobaczyć, bo też jestem zainteresowany tym rozwiązaniem.

 

Okolica Wilkas..

Chyba dobrze piszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...