Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moje zainteresowanie Pompami ciepla zaczelo sie od....klimatyzatora ktorego mielismy w mieszkaniu.

Wiedzielismy, ze ma funkcje grzania ale...myslalem, ze to dziala jak farelka czyli ma grzalke elektryczna i tyle.

 

Kiedys przy -15 na zewnatrz wlaczylismy ogrzewanie na 'maxa' i strasznie nas zdziwila ilosc ciepla jaka oddawal klimatyzator (a wiedzielismy, ze max poboru mocy to okolo 1kWh) - kazdy wie ile ciepla potrafi dac 2kWh farelka a tu z 1kWh tyle ciepla.

Przez przypadek zauwazylem, ze na balkonie jednostka chodzi - mysle sobie 'po co skoro ja chce dom grzac a nie chlodzic?'

wyguglowalem i dowiedzialem sie ze mam powietrzna pompe ciepla :)

 

w domu po przeanalizowaniu za i przeciw zamontowalismy jednak pompe 10kW z 2x120m odwiertami.

przy tych -15 na zewnatrz klimatyzator czesto 'szronil', przestawal pracowac i sie odszranial a o tym chyba producenci pomp nie mowia wyliczajac COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie zbiorniki ACV Smart (Biawar też ma chyba podobny typ) są bardziej wydajne od tych nie "z mamką" i jest tak jak pisze HenoK ?

...To nie jest do końca 99litrów ciepłej wody. Bo zużycie części wody ciepłej powoduje podgrzanie następnej porcji przez płaszcz wodny. Funkcjonalnie odpowiada to więc 200litrów ciepłej wody...

Mowa jest tu o ACV SMART Multi-Energy 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od proporcji objętości wody użytkowej do grzewczej. Zerknij sobie na ofertę Thermogolv. Tutaj dopiero jest jazda. Woda użytkowa w wężownicy - taka niby mamka. Przecież tam może być raptem kilkadziesiąt litrów, a podobno ciepłej wody nie brakuje.

 

standardowo 12l/min/ ale na życzenie klienta zwiększamy wydajność do 16l/min, szklanka na sekunde lub więcej:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od proporcji objętości wody użytkowej do grzewczej. Zerknij sobie na ofertę Thermogolv. Tutaj dopiero jest jazda. Woda użytkowa w wężownicy - taka niby mamka. Przecież tam może być raptem kilkadziesiąt litrów, a podobno ciepłej wody nie brakuje.

 

Oczywiście, że brakuje. Zwłaszcza gdy mam pompę ustawioną wg krzywej grzania w taryfie weekendowej. Nawet jedna osoba nie może się swobodnie wykąpać wieczorem. Rano owszem, woda ciepła jest. Lepiej to wyglada gdy mam ustawioną pompę wg parametru stałowartościowego: temperatura zadana na CO. Dodatkowo ustawiam odpowiednią temperaturę na buforze np 40 stopni. Wtedy jest trochę bardziej energożerna, ale mam większy komfort.

A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.

Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.

Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.

"Jak żyć Panie, jak żyć...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że brakuje.[..]A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.

Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.

O jakiś niezadowolony klient z Ziriusa ? Prosimy o więcej. Tu można chwalić ale i krytykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.

"Jak żyć Panie, jak żyć...."

kurcze a ja czytałam że DZ się nie psuje...bo nie ma co, to jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że brakuje. Zwłaszcza gdy mam pompę ustawioną wg krzywej grzania w taryfie weekendowej. Nawet jedna osoba nie może się swobodnie wykąpać wieczorem. Rano owszem, woda ciepła jest. Lepiej to wyglada gdy mam ustawioną pompę wg parametru stałowartościowego: temperatura zadana na CO. Dodatkowo ustawiam odpowiednią temperaturę na buforze np 40 stopni. Wtedy jest trochę bardziej energożerna, ale mam większy komfort.

A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.

Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.

Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.

"Jak żyć Panie, jak żyć...."

 

jesli masz Ziriusa m2 i nasz w dodatku nowy sterownik a mimo to brakuje ci CWU to tylko znaczy tyle że masz go źle ustawionego (no chyba że ja ci go ustawiałem:D), albo przez wężownice przepuszczasz ciśnienienie powyżej 4bar i woda jak otwierasz na full to nie nadąża się nagrzewać, grzanie wg krzywej to nic innego jak regulacja mieszaczem, nawet jak otworzysz mieszacz na maxa to w górnej części zbiornika i tak zawsze będzie woda 60C+, więc wnioskuję że problem leży raczej w wysokim ciśnieniu, bo min zbiorniki są 500l, do słuchawki prysznica załóż reduktor powinien być w zestawie razem z baterią taki plastikowy podziurawiony korek który wkładasz do węża, a jak napełniasz wannę to nie otwieraj na maxa tylko do połowy, pozwoli to zagrzać się wodzie w wężownicy, potrwa to trochę ciut dłużej ale woda CWU będzie non stop, można też założyć w kotłowni reduktor na cały dom ciśnienie powyżej 4bar nie jest zalecane w układzie, innym problemem może być cyrkulacja kiedy chula non stop potrafi wyziębić zbiornik na maxa zwłaszcza kiedy jest niedocieplona rura ryrkulacyjna pod posadzką, standardowo docieplają izolacją 5mm i leży to na betonie pod styropianem, biorąc pod uwagę cenę izolacji warto założyć o raz grubszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...