Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zwykła ściema lub błąd (oczywiście nieumyślny) "w druku". Pewnie mówisz o powierzchni wymiany cwu???

Zwyczajnie przecinki nie na tym miejscu ;)

Wężownica o powierzchni wymiany 7,5m2 musiałaby mieć 108 metrów długości (dla fi=22mm)!!!

 

Tak ten wymiennik 660 L, ma powierzchnie wymiany ciepla wody uzytkowej 7,5m² .A srednica wezownicy to 1 cal.

I prosze nie mowic ze nie dziala .Widzialem na wlasne oczy .Tyle ze zrodlem zasilania jest kociol gazowy.

a moje pytanie brzmi.Czy wymiennik 700 L z powierzchnia wymiany ciepla wezownicy c.w.u. F=2,35 m² i temp. 60° ogrzeje wystarczajaca ilosc wody do przyjemnego prysznica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kurcze a ja czytałam że DZ się nie psuje...bo nie ma co, to jak to jest?

Owszem, po tygodniu od montażu pompa stanęła ponieważ w dolnym źródle coś zadziało się z ciśnieniem. Wyświetlało mi dwa sprzeczne komunikaty raz, że za niskie ciśnienie, a raz że za wysokie. Serwis zjawił się niezwłocznie, a ja nie dociekałam o co chodziło z tym ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do błędów:

- na rysunku zbyt wysoko masz zasilanie bufora, będzie mieszac ci wodę w skutek czego nie dojdzie do rozwarstwienia, jakieś pół metra od góry zbiornika musisz zostawić na CWU,

- musisz podać konkretną ilość miedzi na wymienniku w buforze bo ze schematu to nie wynika a te 10l na min CWU to min,

- co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.

 

Witam Mysle ze zasilanie bufora jesli jest tak wysoko to ogrzewa wieksza powierzchnie wezownicy.I nie wiem dlaczego ma sie rozwarstwiac?

A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°.No i chcialbym aby podlogowka tez cos sobie z tego skubnela w razie potrzeby za dnia .Nie mowie o ekstremalnych dniach z -25 na zewnatrz.

I dodam ze podlogowka sama tez kumuluje cieplo.Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.

Scannen0005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz Ziriusa m2 i nasz w dodatku nowy sterownik a mimo to brakuje ci CWU to tylko znaczy tyle że masz go źle ustawionego (no chyba że ja ci go ustawiałem:D), albo przez wężownice przepuszczasz ciśnienienie powyżej 4bar i woda jak otwierasz na full to nie nadąża się nagrzewać, grzanie wg krzywej to nic innego jak regulacja mieszaczem, nawet jak otworzysz mieszacz na maxa to w górnej części zbiornika i tak zawsze będzie woda 60C+, więc wnioskuję że problem leży raczej w wysokim ciśnieniu, bo min zbiorniki są 500l, do słuchawki prysznica załóż reduktor powinien być w zestawie razem z baterią taki plastikowy podziurawiony korek który wkładasz do węża, a jak napełniasz wannę to nie otwieraj na maxa tylko do połowy, pozwoli to zagrzać się wodzie w wężownicy, potrwa to trochę ciut dłużej ale woda CWU będzie non stop, można też założyć w kotłowni reduktor na cały dom ciśnienie powyżej 4bar nie jest zalecane w układzie, innym problemem może być cyrkulacja kiedy chula non stop potrafi wyziębić zbiornik na maxa zwłaszcza kiedy jest niedocieplona rura ryrkulacyjna pod posadzką, standardowo docieplają izolacją 5mm i leży to na betonie pod styropianem, biorąc pod uwagę cenę izolacji warto założyć o raz grubszą.

Zgadza się, telefonicznie :)

Cyrkulacja nie hula non stop

Mam reduktory, a ponadto odkręcam kran nawet na 1/3 i kicha - gdy pompa stoi to wody ciepłej mam 2-3 litry

Hydraulik twierdzi, że rura cyrkulacyjna docieplona tyle, że standardowo 1x Żałuję, że wskazówek jak unikać nawet najmniejszych strat ciepła nie otrzymałam wraz z ofertą zakupu pompy. Udzieliłam ze swojej strony wszelkich informacji o ociepleniu, oknach, ilości użytkowników, wentylacji itp. Przesłałam projekt. Moc pompy była obliczona na podstawie tych danych.

Obecnie czekam na zdjęcia z pomiaru termowizyjnego i na obliczenia strat ciepła. Może to pomoże zbliżyć się do wyjaśnienia, dlaczego pompa pracująca z pełną mocą przy -16 stop. na dworze dawała w domu z jednego rozdzielacza 18 stopni, a z drugiego 13,5 stopnia i niewystarczającą ilość ciepłej cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi instaluje PC ze względu na COP i robi wszystko by był na jak najwyższym poziomie. Grzejąc do 50° zamiast 60° zyskasz 0,6 na COP. Dogrzewanie zasobnika grzałką by wziąć prysznic to też nie najlepszy pomysł. Po to instaluje PC by mieć nagrzaną wodę taniej, a nie drożej. Bufory, które pokazałeś w następnych postach są naprawdę fajne, ale wydanie minimum 12tys. po to by mieć grzaną wodę przepływowo - ja bym wolał wydać 4-5 razy mniej na grzanie objętościowe i mieć komfort CWU na nie gorszym poziomie.

Nie napisałeś czemu instalujesz PC i czemu chcesz bufor. Jak zależy Ci na zoptymalizowaniu wydatków - zrób sprawdzoną metodą, a jak nie gra roli, to wtedy ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia :-)

 

Wiem ze koszta sa wieksze ale glownie mi chodzi o to zebym mogl zgromadzic cieplo uzyskane w taniej taryfie na wykozystanie jej za dnia.Dlatego tak uparlem sie na bufor.Ja mam na podlogowce wylewke Anhydrytowa o gr.5mc i mam obawy ze nie nagromadzi tyle ciepla zeby wystarczylo na caly dzien Widzialem juz cos takiego w akcji tylko z weishauptem i piecem gazowym.Tylko jego cena jest troche straszna.Wybralem wiec polski produkt ,tylko on ma mniejszy wymiennik C.W.U. A nikogo jeszcze nie spotkalem kto ma to juz zamontowane.Jesli masz pomysl to mow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
gdzie?

Wójowa wieś,Podlesie,koniec Sikornika,Ostropa,Wilcze Gardło i Magnolii też nie jest daleko od centrum :)

dom z lat 30 wieku ubieglego .. ja instaluje :)

Kto bogatemu zabroni ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mysle ze zasilanie bufora jesli jest tak wysoko to ogrzewa wieksza powierzchnie wezownicy.I nie wiem dlaczego ma sie rozwarstwiac?

A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°.No i chcialbym aby podlogowka tez cos sobie z tego skubnela w razie potrzeby za dnia .Nie mowie o ekstremalnych dniach z -25 na zewnatrz.

I dodam ze podlogowka sama tez kumuluje cieplo.Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.

 

to zależy od mocy grzewczej solarów- takie rzeczy należy policzyć.

 

ponad 2 metry powierzchni wymiany w zupełności wystarczy

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°

Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.

Jeśli taki bufor będzie pracował dla delta t=20* to będzie akumulował 16kWh energii - czy to wystarczy - trzeba policzyć zapotrzebowanie.

Moc grzewcza wężownicy 60kW - dla jakich parametrów - czy takie będą osiągalne w tym układzie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzicho na samą cwu bez ciągłej cyrkulacji wystarczy. Jeśli skubniesz z tego na ogrzewanie to nie będziesz miał ani ogrzewania ani cieplej wody. Teraz puszczam ciepło z solarow na łazienkę i jest ok, daje radę nagrzac i łazienkę i cwu jak cały dzień świeci słońce. Tylko wezownice mam ok 7 m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzicho na samą cwu bez ciągłej cyrkulacji wystarczy. Jeśli skubniesz z tego na ogrzewanie to nie będziesz miał ani ogrzewania ani cieplej wody. Teraz puszczam ciepło z solarow na łazienkę i jest ok, daje radę nagrzac i łazienkę i cwu jak cały dzień świeci słońce. Tylko wezownice mam ok 7 m2.

 

Ogladalem twoj dziennik budowy.Piekny domek i super robota.Widzialem PC i bufor.Czy ty grzejesz ten bufor w nocnej taryfie? I czy podlogowka odbiera od niego cieplo w ciagu dnia?A jak wyglada sprawa kumulacji ciepla przez wylewke .Ponoc one dlugo oddaja cieplo.A co z C.W.U jaki masz pojemnik i czy wystarcza na caly dzien?Widzialem ze pradu nie potrzebujesz za wiele.I o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Bufor służy głównie do solarów. Ilość ciepła z bufora wystarczy na zasilanie podłogówki przez kilkanaście minut (połowo bufora). Wyciągając ciepło z dołu bufora niewiele to daje na podłogówce ale mocno zmniejsza ilość c.wu. bo woda jest podgrzewana przepływowo. Cwu. grzeję od 13 -15 i od 22-24. C.o grzeję tylko w nocnej taryfie i całe ciepło idzie w podłogę a nie w bufor. Akumulacja działa na tyle dobrze, że rano mam ok. 22 a wieczorem bez grzania w dzień ok.20,5 -21. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ale aktywni jesteście :)) brawo !

 

Eco ? ..hm hm .... do tej pory pewnie się nauczyli , działają wiecej niż 5 lat , pan Janek ( pracownik ) jest najbardziej rozsądny z całego towarzystwa i ma największą praktykę .

Dzisiaj nawet zagladałam na stronę Sun w Gdańsku ..o dziwo dużo nowych partnerów..ciekawe czy tylko sprzedają czy nauczyli się porządnie instalować ( chyba nie wystarczy odbyć jedno szkolenie i być juz super..no chyba ze ktoś ma wrodzony talent i wie co i jak nawet bez nauki i praktyki )

a teraz do brzegu

byłam ostatnio w moim domku ..PCi ( IVT 9 KW ) ma 5 lat i do tej pory bez zarzutu ale ostatnio codziennie grzeje wodę do 65 *C mimo ze ma zaprogramowane 44 *C ( histerezę 4 )

krzywa 1,8 ( czyli niska, jak wyjezdzam zostawiam na 1 ) ..wyskakuje alarm GT8/ GT9 ( wysoka delta ogrzewanej wody ) lub GT9 ( wysoka temp powrotu )

Nie byłam przy PCi bez przerwy ale wydaje mi się ze " to " się dzieje jak grzeje cwu ( przy co. jest ok ...mam wszystkie zawory pootwierane w podłogówce i w grzejnikach )

wyczyściłam filtr ( ale nie był brudny ) pompy obiegowe w srodku na 3 biegu ..nic nie regulowane od lat ( najwyzej wyłączam grzanie cwu jak wyjezdzam ( menu 4.3)

przeciw legionelii mam tylko co 30 dni ( menu 2.2 .. czyli raz na 30 dni ma prawo tak grzać do 65*C ) ..nie mam zaprogramowane na dodatkową +cwu ( menu 2.1 jest 0 )

PCi nie ma powodu tak sie zachowywać ..czy Ktoś ma jakieś pomysły ???

chłodnicy i ludzie dobrej woli na strat ! :))

( wiecie ze uwielbiam żartować a raz jak tu się zjawiam się w odwiedziny to chyba mogę :) ( o wybaczenie co wrażliwych proszę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ale aktywni jesteście :)) brawo !

 

Eco ? ..hm hm .... do tej pory pewnie się nauczyli , działają wiecej niż 5 lat , pan Janek ( pracownik ) jest najbardziej rozsądny z całego towarzystwa i ma największą praktykę .

Dzisiaj nawet zagladałam na stronę Sun w Gdańsku ..o dziwo dużo nowych partnerów..ciekawe czy tylko sprzedają czy nauczyli się porządnie instalować ( chyba nie wystarczy odbyć jedno szkolenie i być juz super..no chyba ze ktoś ma wrodzony talent i wie co i jak nawet bez nauki i praktyki )

a teraz do brzegu

byłam ostatnio w moim domku ..PCi ( IVT 9 KW ) ma 5 lat i do tej pory bez zarzutu ale ostatnio codziennie grzeje wodę do 65 *C mimo ze ma zaprogramowane 44 *C ( histerezę 4 )

krzywa 1,8 ( czyli niska, jak wyjezdzam zostawiam na 1 ) ..wyskakuje alarm GT8/ GT9 ( wysoka delta ogrzewanej wody ) lub GT9 ( wysoka temp powrotu )

Nie byłam przy PCi bez przerwy ale wydaje mi się ze " to " się dzieje jak grzeje cwu ( przy co. jest ok ...mam wszystkie zawory pootwierane w podłogówce i w grzejnikach )

wyczyściłam filtr ( ale nie był brudny ) pompy obiegowe w srodku na 3 biegu ..nic nie regulowane od lat ( najwyzej wyłączam grzanie cwu jak wyjezdzam ( menu 4.3)

przeciw legionelii mam tylko co 30 dni ( menu 2.2 .. czyli raz na 30 dni ma prawo tak grzać do 65*C ) ..nie mam zaprogramowane na dodatkową +cwu ( menu 2.1 jest 0 )

PCi nie ma powodu tak sie zachowywać ..czy Ktoś ma jakieś pomysły ???

chłodnicy i ludzie dobrej woli na strat ! :))

( wiecie ze uwielbiam żartować a raz jak tu się zjawiam się w odwiedziny to chyba mogę :) ( o wybaczenie co wrażliwych proszę )

 

zacząłbym od telefonu do firmy która to instalowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...