Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie do praktyków - jak rozwiazaliście podgrzewanie drabinek w łazience i np. tylko podłogówki w łazience latem. Drabinki można czystym prądem po odcięciu zaworami. Ale podłoga? Przymknięcie większości obwodów podłogówki i pozostawienie np. dwóch pętli w łazienkach + dwa grzejniki drabinkowe spowoduje ograniczenie przepływu po stronie GZ, a po drugie bardzo częste włączanie/wyłączanie sprężarki (mała pojemność układu i bardzo mały odbiór ciepła).

Może jakieś pobranie ciepła z zasobnika c.w.u.? Tylko, że wcześniej podgrzano c.w.u. z gorszym COPem.

Czyli bufor? I tylko go stosować na lato - trochę szkoda miejsca.

Ma ktoś jakiś dobry i sprawdzony pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja mam w łazience grzejnik drabinkowy z grzałką elektryczną napełniony płynem do chłodnic włączałem 2 razy; przy rozruchu żeby odpowietrzyć i drugi raz jak musiałem coś pilnie wysuszyć, latem temp w domu jest od 22-24C więc nie dogrzewam łazienki, zresztą często ją nawet wietrzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki puzondm. Bardziej chodzi mi o suszenie ręczników i o ciepłe płytki na podłodze, niz o temperaturę w pomieszczeniu. Małżonka kocha ciepłą podłogę. Chyba podłączę to co będę chciał grzać latem (podłogówki w łazienkach + drabinki) do oddzielnego rozdzielacza, żeby móc się odłączyć od c.o. (zawór 3d) i latem będę podkradał ciepło z c.w.u.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób cyrkulację CWU w rurze preizolowanej i podłącz do tego drabinki na bajpasie :D (taki mały żart),

co do podłączenia choćby małej podłogówki to pc zacznie ci taktować musiałbyś mieć potężny bufor.

Najtaniej wychodzi grzałka w taniej taryfie. A jak wyjdziesz na dwór i powiesisz ręcznik na sznurku będzie naj:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy warto zrezygnowac z grzejnikow kanalowych(salon z petlami o rozstawie 15cm plus 3 grzejniki kanalowe Aquilo FMT z wentylatorami) na rzecz polozenia petli co 10 cm oraz brzegowych o rozstawie 5cm przy przeszkleniu okolo 60 m2 ? czy to wystarczy aby zapewnic komfort cieplny? poza obnizeniem kosztow na pewno ale...

 

A może przesunąć anemostat (anemostaty) nawiewny pod okno i próbować podgrzewać powietrze nawiewane dogrzewając je przez wężownicę (klimakonwektor) zasilany z PC? Zda to egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedługo będziemy sadzić w ogrodach wierzby energetyczne. Do tego jakiś wiatraczek przed domem i taki zachłanny polski system będzie mnie mógł pocałować w dupęęęęęę...

Pod warunkiem że polski monopol prądowy nie dojdzie do wniosku że z tego tytułu coś mu się należy i w porozumieniu z władzą - obojętnie jaką - nie dopierdzieli jakiegoś podatku od wzbogacenia się w taki wiatraczek, lub nie nałoży takiego obowiązku jak przy dużych wiatrakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że polski monopol prądowy nie dojdzie do wniosku że z tego tytułu coś mu się należy i w porozumieniu z władzą - obojętnie jaką - nie dopierdzieli jakiegoś podatku od wzbogacenia się w taki wiatraczek, lub nie nałoży takiego obowiązku jak przy dużych wiatrakach.

 

Póki będziemy w UE, taki czarny scenariusz nam nie grozi. Na szczęście lobby "zielone" jest obecnie dużo silniejsze od lobby energetyki tradycyjnej. Idąc za przykładem Niemiec (jak np. szwagier mojej żony) będziemy w końcu zakładać fotowoltanikę na dachu, czy wiatraki i sprzedawać energii więcej niż jej kupować. Niestety parę lat jeszcze potrzeba w Polsce, żeby do tego dojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten wzrost to tak naprawdę niecałe 20 % (bo bez opłat) .czyli koszt ogrzewania pc wzrośnie o 5-7 %

 

Udział ceny energii elektrycznej w całej wartości 1kWh z dystrybucją włącznie dla przykładu w Enea stanowi odpowiednio:

g11 - 63%

g12: 1T - 66% , 2T - 71%

a nie jak podają połowę.

Opłaty stałe pozostawiamy.

 

Zatem ostatecznie z opłatami dystrybucyjnymi 1 kWh bedzie kosztowała:

g11 - 25% więcej - 0,7 PLN (zamiast 0,56 PLN)

g12 1T- 26% więcej - 0,844 PLN (zamiast 0,6699 PLN)

2T-28% więcej - 0,367 PLN (zamiast 0,286 PLN)

W g12 w zależności od udzialu 1T/2T z opłatami stałymi rachunki wzrosną o 25-27%.

U mnie wzrost byłby na poziomie 26%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak k... do zaj...nia. Człowiek oszczędza a tu mu zaraz z grubej rury, żeby przypadkiem nie kupił sobie nowej pary gaci. Swoją drogą, skoro niby jesteśmy w UE, to ciekawy jestem czy jest możliwość zakupu energii od jakiegoś operatora np. z Niemiec, Szwecji czy innego kraju gdzie jest prąd tańszy niż u nas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...