Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zależy od tego, czy masz podłogówkę czy grzejniki.

Jeśli PC to lepiej podłogówka a wtedy tylko sterowanie pogodowe.

Pompa nie może czekać aż temp. w pokoju spadnie i wtedy dopiero ładować podłogę - to byłoby o wiele za późno.

PC musi z chwilą spadku temp. na zewnątrz OD RAZU 'dołożyć do pieca', żeby dom nie zdążył się wyziębić!

Tak samo w drugą stronę - przy wzroście temp. zewnętrznej.

W dobrych PC np. Nibe ustawiasz sobie tzw. krzywą grzania - czyli temperaturę podłogi w zależności od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PC to lepiej podłogówka....

 

Zdecydowanie tak (lub inne ogrzewanie niskotemperaturowe).

 

.....a wtedy tylko sterowanie pogodowe. [...]

W dobrych PC np. Nibe ustawiasz sobie tzw. krzywą grzania - czyli temperaturę podłogi w zależności od temperatury zewnętrznej.

 

Z tymi "dobrymi" pompami to jest tak, że im bardziej napakowana skomplikowanymi funkcjami, tym trudniej opanować to ustrojstwo. Ja mam jedną z tańszych i sterownik z powodzeniem obsługuje sterowanie zarówno pogodowe jak i pokojowe. Dzisiaj brak jednej z tych funkcji występuje praktycznie tylko w przestarzałych modelach. Nie ma się co obawiać wychłodzenia budynku przy sterowaniu pokojowym - można dać tak małą histerezę, że pompa zareaguje na każde wahnięcie temperatury. W praktyce wygląda to tak, że albo tolerujesz niewielkie zmiany temperatury w pomieszczeniach i dzięki temu podbijasz temperaturę w taniej taryfie prądu (oszczędzasz na kieszeni i ograniczasz taktowanie pompy wydłużając jej żywot), albo lubisz warunki labolatoryjne i grzejesz całą dobę równomiernie lub też obniżasz temperaturę nocą do spania. Tylko że wtedy to raczej podłogówka na całości przeszkadza. Ideą sterowania pogodowego jest regulacja temperatury czynnika grzewczego w funkcji temperatury zewnętrznej - to jest właśnie ta "krzywa grzewcza". Przy typowej PCi (takiej bez inwertora) jest to niemożebne - jest tylko załącz/wyłącz. Jak wskazują posty forumowiczów brak sterowania pokojowego raczej utrudnia ustawienie parametrów PCi - niektórzy dokładali dodatkowe sterowniki (pokojowe rzecz jasna), żeby temu zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie mam dom dosć dobrze zaizolowany dom

to wystarczy wtedy jeden czujnik w domu /?

u mnie krzyżówka to pompa powietrzna podlogówka ;pod drewnem czyli pierwszy sezon zmarnowany na dostosowanie się

na szczęście n21 ma bardzo dobry cop

 

dom mam już praktycznie zaizolowany ale zobaczymy co to wszystko warte w pierwszej zimie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce wygląda to tak, że albo tolerujesz niewielkie zmiany temperatury w pomieszczeniach i dzięki temu podbijasz temperaturę w taniej taryfie prądu (oszczędzasz na kieszeni i ograniczasz taktowanie pompy wydłużając jej żywot), albo lubisz warunki labolatoryjne i grzejesz całą dobę równomiernie lub też obniżasz temperaturę nocą do spania.

 

Mozna tez tak jak ja mam - steruje pogodowo ale w godzinach taniej taryfy podbijam temperature o +5stC, a w godzinach drogiej obnizam o bodaj 2stC, w stosunku do krzywej oczywiscie. Z tym ze ja mam dodatkowo duzy bufor (obstal sie wiec zal go bylo nie wykorzystac). Dziala to pieknie - temperatura jest bardzo stabilna, a wykorzystanie II taryfy mam na poziomie ok 70%. I byloby znacznie wiecej tylko pompe mam dobrana "na styk", bo 9kW na ~250m2 - i szczegolnie w lutym pompa pracuje bardzo czesto w drogiej taryfie, psujac mi statystyki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest pogodowo-pokojowe, tzn. pc grzeje zgodnie z ustawieniami pogodówki, a termostat pokojowy wyłącza ją jeśli zrobi się w pomieszczeniach za ciepło, bo np. zaświeci słońce.

 

A czy nie jest też tak, że jeśli nagle zaświeci nam słoneczko i mocno ogrzeje pokój to jakby automatycznie podłogówka przestaje nam oddawać ciepło? Bo podłoga mając np. 25stC nie odda już ciepła do pomieszczenia, które nagle nagrzało się od słońca powyżej tej temperatury. Jakoś sie to nazywało 'autoregulacja' chyba?

Termostat pokojowy można by też spiąć z zegarem, który wyłączy pompę w drogiej taryfie, jeśli temperatura wewnątrz nie będzie zbyt niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten luty to dlatego że grunt już mniej jest w stanie oddać energii ?

 

Nie - poprostu bylo wtedy najchlodniej, a moc pompy mam do domu dobrana "na styk" - wystarczy ze temp. spadnie przez kilka dni do -15, -20stC i pompa praktycznie chodzi 24/h - dlatego psuje statystyki :) Za to mam tylko dwa start-stopy w ciagu doby (przez caly rok, codziennie), a nie po kilkanascie/dziesiat jak niektorzy, dzieki czemu wydluzam znacznie czas zycia sprezarki, kosztem troche wyzszych rachunkow (ale i tak 2 tys pln za CO+CWU w ostatnim sezonie uwazam za bardzo przyzwoity wynik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam przez 4h dziennie. Ale masz racje - w lato mam czasem trzeci start-stop, w zimie go nie ma bo bez wylaczenia sprezarki pompa przechodzi w tryb grzania CO. CWU dogrzewam o 5 rano i o 22 w nocy. W zaleznosci od zuzycia czasem wlaczy sie jeszcze o 13 :)

 

A jaki masz podgrzewacz i jakie odległości do odbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz podgrzewacz i jakie odległości do odbiorników?

 

300l. Z tym ze mam dodatkowy "mieszacz" tak ze pompa laduje mi pelne 300l od samego dolu do samej gory do 46stC. Bez "mieszacza" byloby ciezko bo mam za male wezownice i bez niego 46stC dobijalo ledwo u gory, a nizej bylo 35, 25... czyli gdzies o polowe ciepla mniej :)

 

Odleglosci mam stosunkowo niewielkie - od rozdzielacza CWU do lazienki na parterze i poddaszu mam ok 7-8mb. Do zbiornika dodatkowe ~4mb.

 

Aha - cyrkulacja zrobiona na zaworze termostatycznym wiec nie "miesza" tak bardzo w zbiorniku i nie wychladza go tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...