Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jedyny minus podłogówki to cena innych nie znam ( oczywiście zasilanie do 35C)

 

Jak na stronę plusów dorzucisz brak grzejników, które często skutecznie utrudniają ustawienie mebli, czy np. powieszenie TV, to cena już przestaje mieć znaczenie. A jak chcemy wszystko przeliczać, to: powiedzmy, że mamy 12 grzejników, każdy zajmuje średnio 0,2 x 1,2 m = prawie 3 m2 domu (!) po min. 3.000 zł/m2 = :) Sami sobie odpowiedzcie, co jest tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem sobie chłodzenie pasywne i czekam teraz na ciepłe dni - zobaczę jaki efekt.

 

z wykorzystaniem istniejącego układu CO do wychładzania pomieszczeń jest problem ze względu na 2 podstawowe rzeczy:

1. podłogóka jest na podłodze i ochłodzone powietrze nie chce iść do góry, najlepsza byłaby wtedy sufitówka:D,

2. punkt rosy zależy od 3 parametrów: temperatury, cisnienia atmosferycznego, i wilgotności powietrza, na dzień dzisiejczy nie znam i nie słyszałem o sterowniku który zabezpieczałby mieszkanie przed zawilgoceniem na tych 3 poziomach,

ale jesli taki się pojawił dajcie znać z chęcią w tym poszperam,

moim zdaniem najbezpieczniejsza jest do tych celów tradycyjna klima, dodatkowo osusza mieszkanie które latem i tak dostaje za duzo wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadałem z kolesiem co ma takie chłodzenie pasywne od kilku lat. Z punktem rosy nie miał dotąd problemu, temperatura w domu przyjemna, ale największy minus to zimna podłoga. Ponoć jest tak zimna, że trzeba w mega wysokich laczkach łazić. Do mnie ta metoda nie przemawia.

Dzisiaj zatopił bym w suficie jakieś maty kapilarne i puszczał tamtędy dolne źródło. Efekt by był o niebo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zatopił bym w suficie jakieś maty kapilarne i puszczał tamtędy dolne źródło. Efekt by był o niebo lepszy.

 

A pieczarek na suficie byś nie miał? Ja mam sporo ścian grzewczych ale chłodzenie zamierzam zrobić na nawiewie WM właśnie z powodu obawy przed wykraplaniem przy zmianie pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pieczarek na suficie byś nie miał? Ja mam sporo ścian grzewczych ale chłodzenie zamierzam zrobić na nawiewie WM właśnie z powodu obawy przed wykraplaniem przy zmianie pogody.

 

Ja prawdopodobnie docelowo też zrobię na nawiewie ale to przy najbliższym remoncie. Z rurkami od kolektora na piętrze polecę na strych i wtedy podłączę jakiś klimakonwektor. Na razie zrobiłem to co potrzebne przy pompie ciepła no i z ciekawości pobawię się podłogówką. Zawsze to jakieś doświadczenie na własnej skórze a nie z opowieści. Znam te wszystkie problemy z punktem rosy itp. Jak będzie problem to zamontuję czujnik- koszt około 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wykorzystaniem istniejącego układu CO do wychładzania pomieszczeń jest problem ze względu na 2 podstawowe rzeczy:

1. podłogóka jest na podłodze i ochłodzone powietrze nie chce iść do góry, najlepsza byłaby wtedy sufitówka:D,

2. punkt rosy zależy od 3 parametrów: temperatury, cisnienia atmosferycznego, i wilgotności powietrza, na dzień dzisiejczy nie znam i nie słyszałem o sterowniku który zabezpieczałby mieszkanie przed zawilgoceniem na tych 3 poziomach,

ale jesli taki się pojawił dajcie znać z chęcią w tym poszperam,

moim zdaniem najbezpieczniejsza jest do tych celów tradycyjna klima, dodatkowo osusza mieszkanie które latem i tak dostaje za duzo wilgoci.

 

Czujnik, albo dwa w różnych miejscach domu, koszt pomijalny (są w necie do kupienia) i masz załatwione sterowanie chłodzeniem pasywnym. Inna kwestia to zimna podłoga, ale to zależy, kto co lubi. Można tak wysterować, żeby aż tak zimna nie była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?

 

To kwestia wykonania większego dolnego źródła. Ponadto nie wierzę, że do 100 m. występują same piaski. Najlepiej skonsultuj z geologiem jaka może być średnia wydajność kolektora. W sumie powinien uwzględnić to też wykonawca przed dobraniem odwiertów. W przypadku k.poziomego piasek też mógłby być, ale kolektor musiałby być mocno przewymiarowany (należy założyć niski uzysk ciepła z 1 metra odwiertu bądź 1m2 kolektora poziomego).

 

[usunięto namiary na firmę]

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?

 

przy wyborze pc marki Zirius (bezpośrednie parowanie) wystarczy przewymiarować każdą pętlę o 10 m i tym samym niweluje się braki dotyczące DZ,

mam klienta który ma kolektor na wzgórzu na suchym ile - 4x70 na 14 kw, zakopany na 1 m głebokości z dochładzaczem, najniżasza temp w tym roku to 6,5C na powrocie gazu z DZ, także we wniosku odpowiedni przygotowany kolektor, czy też przewymiarowany niweluje braki wilgotności gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym dniu jestem mile zaskoczony tym chłodzeniem podłogowym poddasza. Jadę ostro na 16 stopni. Z drabinki w łazience zaczęła kapać woda zaś na podłodze wilgoć się nie pojawia. Łazienkę wraz z drabinką odciąłem od chłodzenia. Aktualnie na poddaszu mam nawet o 0,5 stopnia chłodniej niż na parterze :) Ogólnie polecam całkowity koszt inwestycji w granicach 1000zł. Dolne źródło podchodzi pod 15 stopni co poprawia znacząco COP przy produkcji cwu.

 

PS: Bez paputów nogi trochę wykręca, ale ulga na poddaszu jest tego warta.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym dniu jestem mile zaskoczony tym chłodzeniem podłogowym poddasza. Jadę ostro na 16 stopni. Z drabinki w łazience zaczęła kapać woda zaś na podłodze wilgoć się nie pojawia. Łazienkę wraz z drabinką odciąłem od chłodzenia. Aktualnie na poddaszu mam nawet o 0,5 stopnia chłodniej niż na parterze :) Ogólnie polecam całkowity koszt inwestycji w granicach 1000zł. Dolne źródło podchodzi pod 15 stopni co poprawia znacząco COP przy produkcji cwu.

 

PS: Bez paputów nogi trochę wykręca, ale ulga na poddaszu jest tego warta.

 

Pomyśl o wykładzinie dywanowej. Ciepło/zimno i tak przejdzie jako tako do pomieszczeń, a "wrażenia dotykowe" powinny się poprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...