Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie tajemnica,tylko nie chcialem robic reklamy!

Pompa"Thermia-Diplomat 8KW" mozna ja tez kupic jako DANFOS bo od jakiegos czasu maja wiekszosc udzialow a Thermi.Pompki obiegowe sa wbudowane zbiornik 180Lpodgrzewa wode z 44 do 53 st.w okolo 7-8 minut.

Moim zdaniem dobre oprogramowanie,i proste.Wszystkie funkcje -temperatury zrodel,krzywe grzania,pokojowe itd.latwe szybko do sprawdzenia i ewentualnysh korektur.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nad jeziorem 3,5m do wody gruntowej,7 odwiertow po okolo 32m ,dom 85m podlogowki+6 odpowiednio dobranych climakonwektorow.

Jakie klimakonwektory zastosowałeś?

U siebie mam dylemat, czy stosować na poddaszu (drewniany strop) klimakonwektory, czy też ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką pompę od CK do przygotowania cwu i użytkuję prawie rok.

Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

 

Koszty:

 

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

 

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

 

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno przy ogrzewaniu pompa ciepla nie trzeba ocieplac domu, jak w przypadku ogrzewania gazowego?.

Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło to mniejsza (tańsza) pompa ciepła, mniejsze dolne źródło ciepła (mniej zabranej działki lub mniejsza ilość odwiertów), mniejsza ilość rur w ogrzewaniu podłogowym lub mniejsze grzejniki, co także można przeliczyć na złotówki.

Moim zdaniem warto dom z pompą ciepła dobrze ocieplić (oczywiście z umiarem). Najlepiej jednak opracować audyt energetyczny, który wykaże jaka grubość ocieplenia jest optymalna dla danego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem zeby budowac jednowarstwowo z pustaka poryzowanego 44 cm.W tym przypadku termoizolacja jest zbyteczna.Tylko, czy to zbyt optymistcznie nie wyglada?.A moze sciana dwuwarstwa w tej technologii+ pompa ciepla+kominek?.

Taka ściana spełnia aktualne przepisy o ochronie cieplnej budynków (warunki techniczne...), jednak trudno budynek z taką ścianą nazwać energooszczędnym.

Niedługo mają wejść w życie przepisy o certyfikacji energetycznej budynków. Budynek, który będzie posiadał gorszą klasę energetyczną będzie też mniej wart na rynku nieruchomości.

Może warto o tym pomyśleć już dziś.

Porównaj współczynnik U dla Twojej ściany i dla ściany np. gazobeton 24cm + styropian 20cm (ta sama grubość ściany). Jeżeli nie lubisz gazobetonu możesz zamienić go np. na pustak Max 25cm.

Po takim porównaniu podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emip napisał:

Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

 

Koszty:

 

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

 

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

 

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. >

 

Super. Możesz odpowiedzieć ile osób korzysta z CWU i czym ogrzewasz dom ? Chodzi mi o to, jakie źródło ciepła w sposób pośredni zasila PC od CK ?

Czy jest to inna PC, czy inne źródło? Za odpowiedź dzięki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emip napisał:

Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

 

Koszty:

 

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

 

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

 

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. >

 

Super. Możesz odpowiedzieć ile osób korzysta z CWU i czym ogrzewasz dom ? Chodzi mi o to, jakie źródło ciepła w sposób pośredni zasila PC od CK ?

Czy jest to inna PC, czy inne źródło? Za odpowiedź dzięki.

 

Pozdrawiam.

 

Dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Powierzchnia domu 256m2 ogrzewana jest pompą ciepła CK Pro D 7/14 Wi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szacowałem kiedyś ile potrzebuje moja pompa do podgrzania CWU i wyszło mi tak:

podgrzewanie właczy włacza się średnio 1 raz na dobe i zajmuje jej to ok 40 min do 1 godz (czasami 2 razy po 20-30 min) Czyli dla uproszczenia rachunków wezmy

 

0,66-1hx30dni x 5kW/h(pobiera cos ok 4,7 ale zaokraglam)=100-150kW

razy 0,22gr/kwh = 22-33 zł/mc uśredniając w całym roku wychodzi ok 30 zł/mc

Są to oczywiście szacunki ale myśle że realne. I kto mi teraz wytłumaczy zasadność łączenia solarów do instalacji z PC - jak niektórzy na innych wątkach proponują. Nie ma to najmniejszego sensu ale to tylko taka uwaga na boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...