Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

z góry piszę, że na razie jestem laikiem w temacie i brak mi czasu, by przeczytać całe forum, ale może znajdzie się ktoś na tyle miły, by podać mi namiary na ekipę/(y) montujące pompy ciepła w okolicach Nowego Sącza. Chodzi mi na razie o przeliczenie tego wszystkiego i oszacowanie kosztów.

z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam,

Gosia

Jak chcesz Gosia to uderz do firmy, która mnie montowała - Prometeus z Bielska-Białej - mają stronę http://www.prometeus.co . Też nie jestem z Bielska a zamontowali mi pompą z dź. Mieli do mnie 50 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Mam podobny problem jak gosiek1500 prosze o pomoc ja mieszkam na podkarpaciu.Chodzi mi o dobranie pompy ciepla

dom ma 180m2 i na calosci jest podlogowe .Jakie pompy polecacie.

Temat szeroki bo nie podałeś żadnych danych dotyczących domu.

Wybór masz wśród powietrzych w przedziale cenowym 25-35tys.zł i gruntowych w przedziale 40-50tys.zł (cena zależy od mocy pompy)

Jako,że jestem "zwolennikiem" powietrznych (ale o brzmi w moich ustach ;) ) polecam takową ale trójfazową o mocy 11-16kW.

 

Grzania prądem raczej nie wybierzesz ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobranie pompy ciepla dom ma 180m2.

Mało konkretne dane. Powinieneś znać nie powierzchnię, tylko zapotrzebowanie na ciepło. Mnie na 200m2 wystarczało 8kW i koło 90% zużycia prądu miałem w taniej taryfie. Tobie ? Na razie nie wiadomo, może 6kW, a może 20kW. Ja polecam dobrze ocieplić dom i dobrze zrobić instalację, tzn. dobrze dobrać moc pompy (trochę większa może być, lepiej wykorzysta tanią taryfę), zrobić nie za małe dolne źródło, dz oraz gz o małych oporach przepływu. To podstawa, producent pc jest drugorzędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w dalszym ciągu nic nie da do puki nie zrobisz OZC. Jaki materiał, jak usytuowany dom na działce, czym ocieplany, jak wody gruntowe i wiele jeszcze elementów które trzeba uwzględnić przy wyliczeniu OZC. A dopiero na jego podstawie można się zastanawiać nad rodzajem pompy i jej mocą. Wszyscy którzy ci doradzą pompę bez tego sławnego OZC wcisną ci pompę albo bardzo mocno przewymiarowaną lub co gorsza niedowymiarowaną.

Chyba że ktoś przez przypadek się wstrzeli ale to będzie naprawdę przypadek.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto

Zdaję sobie sprawę, że to co opisujesz to jest właściwa droga doboru PC. Ale życie pokazuje, że nie zawsze jest czas i możliwość zrobienia dobrze wyliczonego OZC.

Jestem przykładem osoby, która zawierzyła danym na temat zapotrzebowania na ciepło zawartych w projekcie oraz na doświadczeniu instalatorów od PC i mam pompę bez OZC. 11 kW na mój dom może być lekkim przewymiarowaniem, ale wolę taką sytuację niż niedowymiarowanie. Różnica między 9kW a 11 kW była mniejsza niż 2000zł, więc się nawet nie zastanawiałem. Przy "większej" PC mamy też lepsze wykorzystanie II taryfy.

 

Już tu wielokrotnie pisano, że ważniejsze jest dobrze wykonane DZ i GZ.

 

kikok78

Jak masz mozliwość zrób OZC (jest na FM pare osób co to robi dobrze).

 

Roześlij tez zapytania do różnych firm, zobaczysz jakie rozwiązania (moce, wielkości DZ) Ci zaproponują.

 

I poczytaj posty z tego wątku. Będziesz ciut mądrzejszy w temacie PC

Edytowane przez miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam nasz dom to projekt www.domyzwizja.pl a projekt doskonaly2EN jest ocieplony podloga 22cm 0.31 sciany 25 cm dach 45 cm 0.31

+wentylacja mechaniczna okna 3 szyby0.5 dach 0.81 .Mam nadzieje ze te informacje cos wam pomoga czekam na wasza pomoc.

pozdrawiam

Powietrzna pompa ciepła wg.mnie 8kW styknie :)

Gruntowa do takiego domu tzn z tak małym zapotrzebowaniem na ciepło jest nie opłacalna.

Dla pewności zleć komuś OZC.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do mnie dotarł rachunek za gaz, przyznam się ze jakoś nigdy się w niego nie wgłębiałem, ale w tym roku w lato gazu nie wykorzystywaliśmy w ogóle, tzn "0"m3 gazu.

 

Rachunek przyszedł na kwotę 133zł netto za dwa miesiące.

 

Czyli za samo "manie gazu" trzeba zapłacić rocznie netto 789zł :shock:

 

Jak ktoś będzie się na gaz napalał to niech to dobrze przemyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za manie czegokolwiek się płaci. Manie prądu, gazu, telefonu, samochodu itd. to manie opłat właśnie za to manie :eek:. Można z niektórych zrezygnować i pozbyć się opłat za manie. Ale są też zwolennicy przesadnej dywersyfikacji i chełpią się maniem w domku jednorodzinnym ogrzewania na prąd, gaz, ekośmieć, olej i słomę, a w salonie potężny kominek z nadmuchem i płaszczem wodnym. Kwestia wyboru. I opłat za manie ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...