Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moje spostrzeżenie nt. PC -wczoraj odbyłem rozmowę z przedstawicielem Wassermanna II. I lekki szok - jako jedyny jak do tej pory (a rozmawiałem "ustnie" bądź majlowo z kilkoma), powiedział, że przed umową i doborem mocy jednostki centralnej chcą przeprowadzić własne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Do te jpory, w większości, dostawcy zakładali zapotrzebowanie na podstawie średnich (ok. 60-70kWh/rok/m2 - czyli norma). Jak to już kiedyś pisałem, czego uczyli mnie - "nie zakładaj czegoś - bądź pewien".

Dla wyjaśnienia -PC jeszcze nie wybrałem i nie wiem czy to w ogóle będzie PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje spostrzeżenie nt. PC -wczoraj odbyłem rozmowę z przedstawicielem Wassermanna II. I lekki szok - jako jedyny jak do tej pory (a rozmawiałem "ustnie" bądź majlowo z kilkoma), powiedział, że przed umową i doborem mocy jednostki centralnej chcą przeprowadzić własne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Do te jpory, w większości, dostawcy zakładali zapotrzebowanie na podstawie średnich (ok. 60-70kWh/rok/m2 - czyli norma). Jak to już kiedyś pisałem, czego uczyli mnie - "nie zakładaj czegoś - bądź pewien".

Dla wyjaśnienia -PC jeszcze nie wybrałem i nie wiem czy to w ogóle będzie PC.

 

W moim przypadku przed podpisaniem umowy na instalacje pompy ciepła przez CK, spotkałem z Nimi się w siedzibie firmy w Grudziądzy gdzie dostarczyłem plany swojego domu, przekazałem wszystkie informacje potrzebne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Więc również Oni przeprowadzają takie wyliczenia. Dodatkowo zażyczyłem sobie dokumentacje po wykonawczą ( niestety za dodatkową opłatą ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

 

Tylko po co mi wyższa temperatura niż 55 st . to juz i tak jest bardzo gorąca woda do kąpieli. Po co coś grzać tylko po to by zaraz potem mieszać to z zimną wodą?

 

Temp. 55stC nie załatwisz ochrony przed chorobą legionów.

 

 

pompa do cwu z CK osiąga 75 st. :D

 

 

Bardzo dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

 

Tylko po co mi wyższa temperatura niż 55 st . to juz i tak jest bardzo gorąca woda do kąpieli. Po co coś grzać tylko po to by zaraz potem mieszać to z zimną wodą?

 

Temp. 55stC nie załatwisz ochrony przed chorobą legionów.

 

 

pompa do cwu z CK osiąga 75 st. :D

 

 

Bardzo dobrze :D

 

 

 

ok z tym sie zgadzam - wystarczy raz na miesiac dogrzac wode wyzej np do 70 st -ale nie za kazdym razem bo to tylko strata energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleję się, bo od jakiegoś czasu interesuję się instalacją pompy - nie mam gazu ziemnego w pobliżu. Jak poczytam więcej, to na pewno będę aktywny, a tymczasem:

 

 

A tak a'propos ....

czy ktos z forumowiczow ma zamontowana przydomowa oczyszczalnie sciekow z drenazem i pompe ciepla?

W materialach reklamowych wyczytalem, ze te dwa urzadzenia, zwlaszcza jezeli pompa ciepla ma zainstalowane kolektory gruntowe, dzialaja idealnie, poniewaz drenaz z oczyszczalni oddaj do gruntu sporo ciepla.

 

może ktoś odpowie?? bo sam jestem ciekaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybralem ostatecznie pompe ktora jako pierwsza wzbudzila moje zainteresowanie 5 lat temu.Dom nad jeziorem 3,5m do wody gruntowej,7 odwiertow po okolo 32m ,dom 85m podlogowki+6 odpowiednio dobranych climakonwektorow.

 

Bylibysmy (mam na mysli forumowiczow :D ) bardzo wdzieczni za dokladniejsze przedstawienie Twojego systemu, a szczegolnie za opis wspolpracy z klimakonwektorami:

 

- jakich dokladnie klimakonwektorow uzyles (wentylatorowe czy indukcyjne)

- w jakich miejscach sa zainstalowane

- jak wyglada subiekywna ocena ich pracy (t.zn. czy slychac ich prace, czy strumien ciepla jest odczuwalny)

- jak wyglada sterowanie - czy szybko mozna wplywac na temperature w pokojach, co z automatyka, itp...

 

Wiem, ze zadalem dosc duzo pytan ale jestem ogromnie ciekaw Twojego rozwiazania i komfortu jego uzytkowania gdyz tez zastanawiam sie nad podobnym ukladem. Mimo wszystko mam obiekcje co do podlogowki w sypialniach a przewymiarowanych grzejnikow to chcialbym uniknac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

climakonwektory firmy AERMEC 2 duze w salonie i jeden w kuchni 3 pozostale w sypialniach wentylatorowe 3 biegowe lub automat.Na pierwszym biegu nieslyszalne na 3-cim troche gorzej.Temperatura malo wyczuwalna,mozliwosc regulacji,ja mam ustawione na max,bo pompa jest ustawiona na19(tak lubie)i powoduje wylanczanie climakonwektorow.Dodam ze tych 6 sztuk kosztowalo mnie 2300 euro z Wloszech.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

climakonwektory firmy AERMEC 2 duze w salonie i jeden w kuchni 3 pozostale w sypialniach wentylatorowe 3 biegowe lub automat.Na pierwszym biegu nieslyszalne na 3-cim troche gorzej.Temperatura malo wyczuwalna,mozliwosc regulacji,ja mam ustawione na max,bo pompa jest ustawiona na19(tak lubie)i powoduje wylanczanie climakonwektorow.Dodam ze tych 6 sztuk kosztowalo mnie 2300 euro z Wloszech.pozdrawiam

 

Dzieki za info!

 

Mozesz podac jeszcze czy klimakonwektory masz zamontowane na scianie czy w suficie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze podlogowke mam w calej piwnicy lacznie z garazem i 2 lazienki climakonwektory wreszcie,bo po prostu nie mialem miejsca.Podam chetnie telefon wrazie konkretniejszych pytan.Chetnych zapraszam do obejzenia-LUBUSKIE.Tel.0049307035758 lub00491747476725.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej strony - kupiłem dzisiaj Muratora - zestawienie pomp ciepła. I pytanie mi się nasunęło: są ceny brutto - ale nie wiadomo czy za samą pompę jako urządzenie, czy z instalacją (która może wynosić drugie tyle co pompa albo lepiej przy kolektorach pionowych). I ...... zabrakło mi Thermogolva, tak chwalonego na tym forum. Może za tani są :wink: Bo reszta to prawie same markowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.Pozwole sę podłączyć.

Zastanawiam się nad paroma problemami dot.PC

1 Zaleca się ogrzewanie podłogowe...ok w kuchni,łazience,holu ale jak to się ma do pomieszczeń w których są panele a podobno jest to porażka dla tych co są alergikami i takie ogrzewanie powoduje ponoć problemy reumatyczne a w sypialniach nie wolno takowego stosować.

2 czy ktoś słyszał o firmie EKONTECH która zajmuje się produkcją PC

3 CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.Ja budować będę 125 m2 użytkowej i polecił mi 10 kw

4 Czy wykonanie podłogówki jest bardzo drogie może ktos takową robił ostatnio to by się pochwalił ile i za jaką powierzchnie by było jakieś odzwierciedlenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pozwole sę podłączyć.

Zastanawiam się nad paroma problemami dot.PC

1 Zaleca się ogrzewanie podłogowe...ok w kuchni,łazience,holu ale jak to się ma do pomieszczeń w których są panele a podobno jest to porażka dla tych co są alergikami i takie ogrzewanie powoduje ponoć problemy reumatyczne a w sypialniach nie wolno takowego stosować.

2 czy ktoś słyszał o firmie EKONTECH która zajmuje się produkcją PC

3 CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.Ja budować będę 125 m2 użytkowej i polecił mi 10 kw

4 Czy wykonanie podłogówki jest bardzo drogie może ktos takową robił ostatnio to by się pochwalił ile i za jaką powierzchnie by było jakieś odzwierciedlenie

 

Ad.1. Te ponoć problemy to może są związane z ogrzewaniem matami elektrycznymi. Wodne OP jest niskotemperaturowe i nie powinno powodować żadnych niekorzystnych następstw. Jednak w pomieszczeniach z drewnanymi podłogami stosowałbym grzejniki płytowe.

Ad.2. Słyszałem, ale nie zwracałem się do nich po ofertę bo są trochę za daleko.

Ad.3. ?? Ja bym nie zakładał rekuperatora z innego powodu. PC sama w sobie jest oszczędna, więc wydatek na rekuperator będzie się bardzo długo zwracał.

Ad.4. 120 m.kw. powierzchni ogrzewanej ma kosztować ok. 13 tys. Klasyczne grzejniki wyjdą taniej, ale należy pamiętać, że podłogówka jest bardziej ekonomiczna, gdyż ciepło wolniej ucieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie pisać, czytać, wymieniać doświadczenia i nagle bęc, temacik powraca. Hit dnia przy instalacji pompy ciepła nie należy montować reku bo to skazuje nas na kupienie większej pomy ciepła. To że biedny kient tego nie wie to już inna historia on dom buduje i on będzie płacił rachunki, ale że doradza to fachowiec (niby) od pomp ciepła to na takiego gościa należy wziąć kij i pogonić. Kiedyś niedoukom i oszustom ucinali ręce. Patrząc na pewne posty to zastanawiam się głęboko dlaczego tego dobrego i pożytecznego zwyczaju nie zachowano, piszący nie mieliby czym stukać w klawiaturę poziom, merytoryczny dyskusji by wzrósł o 100%, a ci bez rąk mogliby myszkę nogami obsługiwać, i uczyć się od mądrzejszych. Temaciku reku co to zwiększa pobór mocy PC z litości podejmować nie będę za dużo o tym napisano i na tym forum i nie tylko, a nadmiar wiedzy nie przeszkadza a raczej pomaga...... oczywiście nie wszystkim. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.

 

...strzeż, nas Panie Boże, od takich fachowców...

 

to samo sobie pomyslałam :roll: czy to napewno był fachowiec??? :evil: czy tylko tak się zwał? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie pisać, czytać, wymieniać doświadczenia i nagle bęc, temacik powraca. Hit dnia przy instalacji pompy ciepła nie należy montować reku bo to skazuje nas na kupienie większej pomy ciepła. To że biedny kient tego nie wie to już inna historia on dom buduje i on będzie płacił rachunki, ale że doradza to fachowiec (niby) od pomp ciepła to na takiego gościa należy wziąć kij i pogonić.

W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią, tym bardziej, że przy wentylacji z odzyskiem ciepła w pierwszej kolejności chodzi o jakość powietrza wewnątrz budynku, a odzysk jest "przy okazji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...