Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile? 5m więcej odwiertu? Do rozmrażania reku będzie potrzebował tej energii bardzo niewiele. Za to latem, hulaj dusza piekła nie ma a przy okazji piękna regeneracja i wyśmienity COP na CWU.

 

To dziala w 2 strony. Jak malo energii zima potrzebuje na ogrzanie powietrza dolotowego, to malo jej bedzie potrzebowal na schlodzenie latem. Regeneracja DZ przy tym zreszta bedzie szczatkowa, wiec to raczej teoretyczna zaleta, ale zaleta.

 

Jesli dobrze rozumuje, to zeby podlaczenie odwiertow dzialalo jak GWC, to musialoby powiedzmy powietzre dolotowe ogrzac np z -15*C do ciut powyzej zera. Czy inaczej sie to realizuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziala w 2 strony. Jak malo energii zima potrzebuje na ogrzanie powietrza dolotowego, to malo jej bedzie potrzebowal na schlodzenie latem. Regeneracja DZ przy tym zreszta bedzie szczatkowa, wiec to raczej teoretyczna zaleta, ale zaleta.

 

Jesli dobrze rozumuje, to zeby podlaczenie odwiertow dzialalo jak GWC, to musialoby powiedzmy powietzre dolotowe ogrzac np z -15*C do ciut powyzej zera. Czy inaczej sie to realizuje?

 

W moim przypadku reku przymarza poniżej -15 (przy lepszym może być jeszcze niżej) ale w tym momencie potrzeba bardzo niewiele energii by go odmrozić. Oczywiscie więcej będzie potrzebne przy -25 tylko ile takich dni zimą mamy? Spokojnie, od tego DZ nam się nie wychłodzi.

Latem natomiast możemy korzystać z DZ non stop.

Przy PC typowy GWC zimą i tak nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musi miec odpowiedni zapas mocy na DZ.

Moze GWC wyjdzie taniej?

 

No i minus dla mnie :-( O ile dobrze Was rozumiem, to reku mogę podłączyć pod odwierty i nie potrzebuję GWC, tak? Pytanie jaki zapas muszę mieć na tych odwiertach (tak orientacyjnie), bo wg wyceny GWC i odwierty(wszystkie 6) to dość zbliżony koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to odmrazanie uruchamia sie tylko przy temp rzedu -15*C to faktycznie DZ krzywdy to nie zrobi, bo to bedzie moze z 10-15 nocy w typowa zime. DZ masz pewnie i tak dobrane z pewnym zapasem z tego co widze, wiec chyba dalo by sie obejsc ten GWC. IMHO.

 

Teraz sie dopatrzylem porownania kosztow odwiertow i GWC.

Powaznie rozwaz zrobienie wyceny u innego wykonawcy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i minus dla mnie :-( O ile dobrze Was rozumiem, to reku mogę podłączyć pod odwierty i nie potrzebuję GWC, tak? Pytanie jaki zapas muszę mieć na tych odwiertach (tak orientacyjnie), bo wg wyceny GWC i odwierty(wszystkie 6) to dość zbliżony koszt.

 

5-10m spokojnie wystarczy. Jeżeli chata będzie w miarę zaizolowana to zrobił bym na twoim miejscu około 250m odwiertów bez GWC. To tak na oko nie znając chałupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że to wszystko zostało już tu gdzieś powiedziane...

nie musisz być ekspertem od budownictwa, ale musisz chcieć czytać.

Polecam lekturę tego wątku od początku......nikt ci nie da gotowego rozwiązania na tacy....

 

Czytam, czytam i czytam...... Problem w tym, że ten jeden wątek to 1100 stron. A ogrzewanie i wentylacja to tylko mała część inwestycji. Przejść przez całość - dla mnie niemożliwe chyba :-( Staram sięmieć dość ogólny ogląd i liczę na pomoc życzliwych. NA podstawie swojej wiedzy wybrałem jakieś pierwsze rozwiązanie i zapytałem o opinię na jego temat. Dla tych, którzy się znają wydać opinię to 2-3 minuty, a i inni początkujący pewnie skorzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-10m spokojnie wystarczy. Jeżeli chata będzie w miarę zaizolowana to zrobił bym na twoim miejscu około 250m odwiertów bez GWC. To tak na oko nie znając chałupy.

 

No dom ma być super zaizolowany. Chciałbym pasywny, ale nie wiem, czy z kasą się wyrobię. Niemniej jednak na izolacji oszczędności nie będzie. Zarówno od spodu, jak i po bokach i z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dom ma być super zaizolowany. Chciałbym pasywny, ale nie wiem, czy z kasą się wyrobię. Niemniej jednak na izolacji oszczędności nie będzie. Zarówno od spodu, jak i po bokach i z góry.

 

Skoro tak to po co pompa 15kW:o

 

Znajdź na priva piwopijcę i pogadaj z nim. On do podobnego domu ma bodajże 7kW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...