Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tp żadna filozofia - podłogówka na poddaszu załącza mi się częściej niż na parterze (większe straty ciepła) i automaczynie jak pracuje tylko góra, to jest większa delta i większe temperatury. Jakiś wielki problem to nie jest, wręcz żaden :D

 

no właśnie jest problem, bo załącz ci się częściej. Zdław nieco dół i będzie po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liwko, adiqq ma grzana jeszcze chyba piwnice i garaz jesli pamietam, do tego niewiele mieszkalnej. Przy pompie 8kW jak jej zabierze 1/3 czy 1/4 GZ to "wielki problem nie jest, wrecz zaden", ale jesli kolega PiotrTok wylaczy 2/3 GZ to juz nie da sie przy takim zaburzeniu i pompie 13kW utrzymac rozsadnych parametrow. pracy.

Dlatego takie "regulacje" trzeba zawsze rozpatrywac indywidualnie. To co u jednego nie ma prawa dzialac u innego sie sprawdzi (przynajmniej w czesci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, adiqq ma grzana jeszcze chyba piwnice i garaz jesli pamietam, do tego niewiele mieszkalnej. Przy pompie 8kW jak jej zabierze 1/3 czy 1/4 GZ to "wielki problem nie jest, wrecz zaden", ale jesli kolega PiotrTok wylaczy 2/3 GZ to juz nie da sie przy takim zaburzeniu i pompie 13kW utrzymac rozsadnych parametrow. pracy.

Dlatego takie "regulacje" trzeba zawsze rozpatrywac indywidualnie. To co u jednego nie ma prawa dzialac u innego sie sprawdzi (przynajmniej w czesci).

 

ale jezeli ta góra jest normalnie użytkowana to gdzie sens częstszych załączeń PC? Szkoda sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie piec ze mu przymkniesz powietrze i paliwo i "zaoszczedzisz".

I tu trafiłeś w 10. Miało być prosto i bez obsługowo a człowiek sam sobie tworzy problemy i pytania.

Co tu dużo pisać wracam z ustawieniami do zeszłorocznego sezonu, w którym PC sprawdziła się bez zastrzeżeń.

Edytowane przez PiotrTok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta faktycznie wzrosnie, ale wzrosnie tez temperatura skraplacza (pewnie juz i tak wysoka). Spadnie COP.

 

a czy cop wzrośnie jeżeli zmienie bieg obiegowki z 1 na 3? bo delta wyniesie wtedy jakies 0,5

 

mam też pętle różnej długości, czy mam wyregulować(zdławić krótsze) je tak żeby miały te same przepływy(mam przepływomierze na każdej pętli)?

Edytowane przez portal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam niedowymiarowana podłogówkę i na 1 biegu obiegówki w pompie ecopower c9 telta to tylko 2, gdzieś czytałem że zdławienie rozdzielaczy jest jakimś rozwiązaniem żeby podnieść dt do 6-7.

co sądzicie?

 

Opisz ile masz metrów ogrzewania, ile pętli i jakiej długości. Napisz czy masz grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam niedowymiarowana podłogówkę i na 1 biegu obiegówki w pompie ecopower c9 telta to tylko 2, gdzieś czytałem że zdławienie rozdzielaczy jest jakimś rozwiązaniem żeby podnieść dt do 6-7.

co sądzicie?

A skąd ci taki pomysł do głowy przyszedł???

Niedowymiarowaną, czyli za małą, czyli za mało grzeje.

Dławienie czegokolwiek spowoduje, że jeszcze mniej będzie grzało.

A najprawdopodobniej ten brak odbioru ciepła spowodowany jest tym, że część pętli Ci nie pracuje bo jest zapowietrzona :), a woda goni w jakiejś spince

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podaj temperaturę na wyjściu z pompy ciepła, coś mi się wydaje że to raczej PC ma "szczątkową" moc grzewczą, może na skutek awarii??????

Różnica 2K na górnym źródle przy normalnie działającej takiej pompie ciepła wskazywałaby na wprost nieziemsko duży przepływ w podłogówce!

Nie do zaobserwowania przy standardowo stosowanych pompach obiegowych!

Podaj też temperatury na dolnym źródle podczas pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podaj temperaturę na wyjściu z pompy ciepła, coś mi się wydaje że to raczej PC ma "szczątkową" moc grzewczą, może na skutek awarii??????

Różnica 2K na górnym źródle przy normalnie działającej takiej pompie ciepła wskazywałaby na wprost nieziemsko duży przepływ w podłogówce!

Nie do zaobserwowania przy standardowo stosowanych pompach obiegowych!

Podaj też temperatury na dolnym źródle podczas pracy.

 

dzieki za wszystkie odpowiedzi.

 

delta na dolnym źródle = 5 (temperatury ok 10/5) więc DZ chyba w porządku, co do PC to 300l CWU podgrzewa z 15 do 47(w "krótkim" czasie) zużywając jakieś 4(może 3) kwh co raczej pozwala sądzić że jej wydajność jest ok, jednak pompa dogrzewając wodę w zbiorniku CWU włącza się i wyłącza kilka razy ale to prawdopodobnie dlatego że jest 1 wężownica i potrzebuje czasu na odbiór ciepła z obiegu(co widać po temperatyrach we/wy cwu, pompa podnosi temperaturę w obiegu szybko). Co do GZ to mam po 1 grzejniku w łazieknach na osobnych pętlach i to może być problemem ale pamiętam że po ich zakręceniu delta się nie zmieniła (to jeszcze wymaga sprawdzenia)

 

wczoraj po kilkudniowej przerwie w grzaniu(wprowadzamy się za 2 tyg), przy pierwszym cyklu delta wynosiła właśnie 2, co przy niskiej temperaturze wylewki(sądzę że jakies 15/18c strzelam) wydało się niepokojące

 

jutro podam szczegóły co do długości/ilości pętli, to na pewno wiele wyjaśni.

 

dla przypomnienia: pompa ecopower c9, 600m poziomego kolektora i podłogówka 200m

pytanie dodatkowe: czy wie ktoś jak dostać się do menu instalatora?(frisko RX910 jaki jest uniwersalny kod?) bo planuję w przyszłości "namieszać" ze stopniominutami

 

 

zalecacie najpierw odpowietrzyć(co sądziłem zostało zrobione przez instalatora) ? tz. zostawić każdą pętlę na 1 min przy zakręconych pozostałych na najwyższym biegu obiegówki?(zakładam że takie ciśnienie nie zaszkodzi?) a później wyregulować/ujednolicić przepływy na każdej z nich? bo na razie wszystko jest rozkręcone na max.

Edytowane przez portal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! :-)

 

A czy ktoś się zastanawiał, czy można by wykorzystać wodę w wodociągu jako medium dolnego źródła?

 

Tzn. woda w sieci wodociągowej ma około 15 stopni zawsze, także zimą. Można by nią ogrzewać wymiennik ciepła i pompować z powrotem do sieci wodociągowej. Wody w niej jest sporo, więc obniżenie temperatury medium w wodociągu powinno być nieznaczne.

 

:-)

 

Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...