Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jan może ja się nie znam, ale co ma model do tego. Mają Ci zaprojektować wentylację i ją w pewnym momencie wykonać. A samo urządzenie to sobie wybierzesz i kupisz n.p. po zakonczeniu budowy.

plusfoto ma rację najważniejsze to dobrze zaprojektować instalację

model na tym etapie nie ma znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jescze jedno pytanie: czy warto nad DZ zamontować rury drenażowe instalacji dla wody deszczowej?

 

Jesli masz slaby grunt to pomoze, a jesli masz dobry nie zaszkodzi. Deszczowke i tak najlepiej jakos zagospodarowac w obrebie dzialki, wiec okazja jest bardzo dobra przy zasypywaniu DZ. Ja zakopalem 100mb rury drenazowej w geowlokninie nad dwiema z 4 petli DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że nie do końca w temacie

aczkolwiek chodzi o zabezpieczenie PCi

chce założyć ochronnik przepięciowy B+C

znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/ogranicznik-przepiec-4p-b-c-przepieciowy-odgromnik-i2783265023.html

czy może mi ktoś powiedzie czy warto w to inwestować?

czy lepiej poszukać czegoś innego a co za tym idzie duuużo droższego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model muszę już wybrać, bo zaczynam budowę właśnie za kilka miesięcy a nie lat

Model będziesz musiał wybrać, gdy będziesz nie zaczynał lecz kończył za kilka miesięcy. Pc dowolnego producenta będzie dobrze pracowała z dobrze zrobioną instalacją gz i dz. Teraz musisz tylko określić wymaganą moc grzewczą i do niej zaprojektować instalację dz i gz.

nie jest to firma krzak

Nie twierdzę, że to firma krzak, ale model mogą zmienić, więc się na razie do niego zbytnio nie przywiązuj. Chyba że możesz pc dostać po jakiejś super, super okazyjnej cenie (za darmo i na raty ;-) ), to można kupić na zapas.

czy warto nad DZ zamontować rury drenażowe instalacji dla wody deszczowej

Koszt żaden, zawsze możesz odłączyć. Ja mam, ale nie wiem, czy warto. Jeśli masz glinę i grunt nieprzepuszczalny to chyba nie, bo np. u mnie zrobiło się aktywne podczas deszczu źródełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Po części nawiązując do dyskusji w zeszłym roku grzałem na "eko" nomicznie-logicznie. Mieściłem się prawie w stu procentach w drugiej taryfie i było tanio ale trochę mniej komfortowo bo podłoga była ciepła wtedy kiedy po niej nie chodziłem czyli w nocy ok 4-6. W grudniu minie rok od czasu kiedy mam dwie taryfy i już dziś wiem, że jestem kilka stówek do przodu na dwóch taryfach. Teraz zostanę przy dalej przy dwóch taryfach ale już nie będę grzał w tanich godzinach tylko w takich aby mieć ciepłą podłogę rano i po południu. Temperatura powietrza nie zmienia się zbytnio a odczuwalność temperatury jest nie do porównania - na korzyść ciepłej podłogi. Kosztowo mogę wyjść podobnie bo nie będę bawił się w akumulację i będę grzał tylko tyle ile potrzeba. Muszę jeszcze pokombinować ze sterowaniem całości bo to największy minus jeśli cały czas coś się sprawdza Konflikt jest na lini : liczba startów/czas pracy / komfort użytkowania. Grzeję trochę mocniej, spada COP, grzeję krócej, mniej prądu zużywam,co jest bardziej korzystne ? - sam nie wiem W ciągu dwóch lat poszło mi po 3000 kWh na rok na cele c.o. i c.w.u. - cały prąd na pc i pompy obiegowe.

pozdrawiam adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że nie do końca w temacie

aczkolwiek chodzi o zabezpieczenie PCi

chce założyć ochronnik przepięciowy B+C

znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/ogranicznik-przepiec-4p-b-c-przepieciowy-odgromnik-i2783265023.html

czy może mi ktoś powiedzie czy warto w to inwestować?

czy lepiej poszukać czegoś innego a co za tym idzie duuużo droższego

Niestety za skuteczny ochronnik B+C trzeba raczej więcej zapłacić. Ten na aukcji nie ma raczej iskierników a tylko warystory.

 

http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=29&t=10203&start=10

http://www.spinpol.com.pl/download/Kurier_nr1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.

 

Osobnej nie polecam, lepiej lekko przewymiarować DZ. PC latem bardzo mało potrzebuje energii z DZ, a jeszcze możesz je podłączyć pod chłodnice rekuperatora i je dodatkowo regenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.

 

I jak to zrobisz z glowa to tak bedzie dzialalo.

 

Wybierz rozwizanie PROSTE. To krok w kierunku niezawodnosci. Po co Ci pompa z bezposrednim parowaniem? To wiekszy koszt inwestycyjny i "precyzja" wykonania DZ (nie kazdy zrobi to dobrze) a zyski z COP nie az tak powalajace.

DZ jak zrobisz odpowiednie do zapotrzebowania na energie, to nie bedzie mialo klopotow z regeneracja. Po co kupowac 2 urzadzenia jesli z powodzeniem te 2 funkcje przejnmie jedno?

NIE PRZEKOMBINUJ! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stała się jasność! Teraz tylko dobra firma do wykonania. Jakieś namiary, czy wysyłać do wszystkich o wycenę.

 

Oczywiscie wyslij do kilku. Niech zrobia szegolowa wycene poszczegolnych etapow. Wybierzesz wg uznania i ceny.

 

Nie zapytales jeszce o bufor (pewnie pojawi sie w ktorejs z ofert). Nie potrzebujesz go do swojej PCi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas miała do czynienia z jednym instalatorem;)

Roześlij zapytanie do wielu i porównaj oferty. Poproś aby rozbili je na części proste.

a później z autorami najciekawszych ofert

spotkaj się na budowie

ja po takiej rozmowie skreśliłem dwóch instalatorów

za nim zdążyli opuścić budowę:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...