Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie właśnie dostałem propozycję co do pompy ciepła + kolektory. Proszę fachowców o uwagi względem ceny i czy ten system zadziała:

 

 

 

 

 

 

 

Lp. Nazwa towaru jm. Ilość Cena jednostkowa netto bez upustów Upust Cena jednostkowa netto z upustem Wartość NETTO

Technologia kompaktowej pompy ciepła solanka/woda

1. Kompaktowa pompa ciepła solanka/woda Vitocal 242-G 9.7kW Viessmann z regulatorem pogodowym CD70 Viessmann,wbudowanym zasobnikiem cwu V=250L, elektrycznym podgrzewaczem przepływowyn 6kW, wbudowaną pompą obiegu solanki, wbudowaną pompą obiegu grzewczego, wbudowaną pompą obiegu kolektorów słonecznych, armaturą zabezpieczającą dla obiegu grzewczego i solarnego nr kat.Z005 089 kpl. 1,00 29 427,00 zł 12,0% 25 895,76 zł 25 895,76 zł

2. System solarny Vitosol 100 typ SV1 Viesmann do pompy ciepła Vitocal 242-G (2xkoletor płaskie Vitosol 100 o powierzchni absorbera 4.6m2) z osprzętem nr kat.SK00922 kpl. 1,00 5 680,00 zł 15,0% 4 828,00 zł 4 828,00 zł

3. Konsola przyłączeniowa pompy ciepła szt 1,00 351,00 zł 5,0% 333,45 zł 333,45 zł

4. Przyłącze obiegu grzewczego - rozszerzenie szt 1,00 269,00 zł 5,0% 255,55 zł 255,55 zł

5. Przyłącze obiegu solarnego - rozszerzenie szt 1,00 242,00 zł 5,0% 229,90 zł 229,90 zł

6. Rozszerzenie cyrkulacji cwu szt 1,00 100,00 zł 5,0% 95,00 zł 95,00 zł

7. Pakiet obiegu solanki szt 1,00 3 379,00 zł 10,0% 3 041,10 zł 3 041,10 zł

8. Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem (montaż na ścianie) szt 1,00 909,00 zł 10,0% 818,10 zł 818,10 zł

9. Pompa elektroniczna ALPHA+ 25-60 Grundfos - ogrzewanie podłogowe szt 1,00 611,00 zł 18,0% 501,02 zł 501,02 zł

10. Zawór mieszjący DN25 z siłowniekiem Afriso kpl. 1,00 580,00 zł 20,0% 464,00 zł 464,00 zł

11. Grupa bezpieczeństwa cwu kpl. 1,00 544,00 zł 10,0% 489,60 zł 489,60 zł

12. Materiały pomocnicze kpl. 1,00 800,00 zł 0,0% 800,00 zł 800,00 zł

13. Robocizna - pompa ciepła - technologia + kolektory słoneczne - wartość szacunkowa kpl. 1,00 4 000,00 zł 0,0% 4 000,00 zł 4 000,00 zł

Wartość netto: 41 751,48 zł

Dolne źródło ciepła

 

 

1. Odiwerty pionowe - układ "glikolowy" ok.200mb ze studnią i rozdzielaczem + ruraż PE kpl 1,00 19 900,00 zł 19 900,00 zł 19 900,00 zł

Jeżeli z tego zestawu wyrzucisz kolektory słoneczne to zaoszczędzisz min. 10% wartości.

Przy pompie ciepła te dodatkowe 10% będzie spłacać się bardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pracownicy CK zakończyli zakopywanie kolektorów gruntowych!

jak na razie mój mąz jest pełen podziwu dla ich pracowników (2) pod względem fachowosci., umiejetności,wspólpracy itp.

poprostu swoje chłopy!!!!!!!!!zero picia( jak ktos niby tu napisał, ze coś nie tak :roll: )nawet pifffffka nie chcieli :-?

a poza tym przyjechali i zrobili swoje! :wink:

 

 

oby tak dalej.......................... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie właśnie dostałem propozycję co do pompy ciepła + kolektory. Proszę fachowców o uwagi względem ceny i czy ten system zadziała:

 

 

1. Odiwerty pionowe - układ "glikolowy" ok.200mb ze studnią i rozdzielaczem + ruraż PE kpl 1,00 19 900,00 zł 19 900,00 zł 19 900,00 zł

Jeżeli z tego zestawu wyrzucisz kolektory słoneczne to zaoszczędzisz min. 10% wartości.

Przy pompie ciepła te dodatkowe 10% będzie spłacać się bardzo długo.

 

Moim zdaniem to nie jest wygorowana cena

wychodzi z odwiertami pionowymi 60800 brutto (7% VAT) i dodatkowo podlogowka

Zgadzam sie z uwaga odnosnie kolektorow slonecznych. Przy zastosowaniu pompy ciepla nie widze ekonomicznego uzasadnienia dla tego wydatku. Calosc bazuje na markowym sprzecie z pokaznym zasobnikiem CWU. Jesli ekipa montazowa i od odwierotow jest sprawdzona to jest to godna rozwazenia oferta. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

1. Kompaktowa pompa ciepła solanka/woda Vitocal 242-G 9.7kW Viessmann z regulatorem pogodowym CD70 Viessmann,wbudowanym zasobnikiem cwu V=250L, elektrycznym podgrzewaczem przepływowyn 6kW, wbudowaną pompą obiegu solanki, wbudowaną pompą obiegu grzewczego, wbudowaną pompą obiegu kolektorów słonecznych, armaturą zabezpieczającą dla obiegu grzewczego i solarnego nr kat.Z005 089 ....

Moim zdaniem solary zbedne jak juz kiedys liczyłem podgrzanie wowy moją PC kosztuje mnie ok 25 zł/mc - zaoszczedzając z tego np 15zł to mamy oszczednosc 180 zł w skali roku - policz sobie sam ikoszt kolektora / osczedność wynikła z tego.

 

Zastanawia mnie tylko ten ogrzewacz przepływowy - moze ta pompa nie umie grzac obiegiem "sprężarkowym" i CWU podgrzewa przepływowym podgrzewaczem lub kolektorami do których jest przystosowana.

Druga sprawa że 250l to wcale nie tak dużo - no chyba że grzeje do +70C. Moje 400l przy wiekszej ilosci osób tak sobie wystarcza (woda +50C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze slowo

Odnosnie podgrzewacza, przeplywaowego - bardzo dobrze ze juz jest zastosowany w standardzie. Dopiero Niedawno producenci pomp zdecydowali sie na to rozwiazanie. Dotychczas bylo to w opcji. W celu usuniecia bakterii, przy wizycie gosci w domu i przy kosmicznie niskich temperaturach jest to super zabezpieczenie. Kiedys za grzalke trzeba bylo doplacic pare stow dodatkowo. W odniesieniu do zasobnika jest to duza pojemnosc jesli wezmiemy pod uwage ze jest to zasobnik wbudpwany. Czesto jest to ok 150l . Ja mam 300l dwuplaszczowy niezalezny i przy 3 osobach to az naddto z gorka. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SIOUX ja dostałem taką ofertę. Czy dobra, sam oceń.

pompą ciepła NIBE Fighter 1240 [8].

 

Budynek: dom jednorodzinny

Powierzchnia użytkowa: 135 m2

 

Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej

wody użytkowej dobrana została pomp ciepła NIBE Fighter 1240 [8] o

parametrach:

- moc grzewcza B0/W35 8.20 kW,

- maksymalny pobór mocy elektrycznej przez pompę ciepła: 1.7 kW;

- współczynnik COP 4.8 dla B0/W35;

- maksymalna temperatura na zasilaniu: 65 oC;

- napięcie robocze: 400V (3-fazowy);

- czynnik chłodniczy: R407C;.

- pojemność zbiornika cieplej wody użytkowej 160 dm3;

- pojemność płaszcza zewnętrznego 45 dm3.

 

Kolektor gruntowy pionowy w postaci czterech odwiertów po 40 m każdy.

Odwierty wykonane zostaną w odległości minimum 5 metrów od budynku w

rozstawie 5 m.

 

Cena całości instalacji (tj. kolektor gruntowy, pompa ciepła oraz

uruchomienie instalacji): 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00

zł brutto. Podana cena zawiera koszty robocizny, dojazdu i

zakwaterowania ekipy.

 

Czas realizacji inwestycji około 8 dni roboczych. Całość prac wykonują

pracownicy u nas zatrudnieni oraz własnym sprzętem (wiertnicą).

 

Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.

GEO-TERM POLSKA Sp. z o.o. zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny

instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca

okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.

 

Warunki płatności:

- zaliczka 5% ceny brutto w dniu podpisania umowy;

- zaliczka 20% ceny brutto w dniu rozpoczęcia prac;

- 50% wartości brutto po wykonaniu kolektora gruntowego;

- pozostała część w następnym dniu roboczym po podpisaniu bez uwag

protokołu zdawczo-odbiorczego lub po dniu usunięcia braków i usterek

zapisanych w protokole zdawczo-odbiorczym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co porównywac cenę?efekt wizualny? COP - a czym zbadany ? To praktycznie te same urządzenia tylko inaczej opakowane i sprzedane. No i co komu pasuje. jeden kupi merca a drugi bmw i każdy mówie że ma najlepszy samochów. A na byle jakiej drodze (marne dolne źródło i instalacja) może sie okazac, że poczciwy poldek bije wypasiuchy na łeb :D tylko autostrada pokazuje rożnice. Nie w marce pompy ciepła rzecz ale w jakości projektu i wykonania dolnego źródła i w takim zakresie instalacji odbiorczej. Inwestorzy często o tym zapominają podniecając się wypromowaną marką i oczekując że będzie lepsza od p. Carnota czy Lindego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam chciałam podziękowac. :lol: To dzięki Wam i temu forum podjęliśmy decyzję o zakupie pompy CK do c.w., a nie...solarów..i dwóch bojlerów elektrycznych zważywszy na to, że ....właśnie uwalniają ceny energii. Tak czy siak czeka nas 12-15% podwyżki kosztów od naszych rachunków za prąd. :roll: Pozdro. Swimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

 

Chłopie nie lubię tego jak piszesz, myślę też, że koni kraść razem nie będziemy, ale WIELCE sobie cenię Twe uwagi. I dużo się z nich uczę. Nawet jeśli sobie tego nie życzysz. Szkoda tylko, że nie mogę się zapytać: Czyli PC to generalnie ( poza sprężarką ) urządzenie proste, a trudność polega na dopasowaniu DZ do górnego źródła, staranności wyliczeń i wykonania, a także uwzględnienia istniejących warunków glebowo - geologicznych ? Czyli może nawet polski producent z niezbyt drogą w zakupie PC, przy starannym dobraniu WSZYTSKICH parametrów pracy CAŁEGO systemu może być świetną propozycją?

Ach szkoda, że to tylko pytania retoryczne, bo Ty wszak rad nie udzielasz. Szkoda. ( mówię to jak najbardziej serio ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D zaciskam zęby i bardzo się postaram : nie istnieje pojęcie polskiego producenta bo żaden istotny komponent dowolnej pompy ciepła nie jest polski. No może zełgałem : presostaty Danfossa (czyli wyłaczniki ciśnieniowe) są produkowane w fabryce w Polsce i instaowane są w najlepzych światowych urządzeniach chłodniczych, w tym pompach ciepła. Może też rurki mirdziane , ale za to juz głowy nie daję. Sprężarki scroll to kilka tylko marek z których Copeland wiedzie absolutny prym. Wymienniki płytowe , armatura odcinająca czy zawór termostatyczny to już cała gama firm ale to nie są elementy decydujące o efektywności , oczywiście musza być starannie dobrane - ale do tego tez jest dostepne specjalistyczne oprogramowanie, opracowanie w najlepszych zagranicznych laboratoriach. Wniosek z tego jeden : czy pompa ma taka czy inna nazwę różni je w zasadzie tylko obudowa i funkcje sterownika. Oczywiście produkcja wielkoseryjna jest tańsza niż składanie pomp w kilkunastu czy kilkudziesięciu egzemplarzach ale cena końcowa zupełnie tego nie potwierdza. Nie liczę na to że przyznasz mi rację , podobnie jak i inni forumowicze, ale twierdzę że pompa złożona w Polsce przez polskiego inzynera nie tylko w niczym technicznie nie ustepuje najlepszym markom ale często jest od nich lepsza,bardziej funkcjonalna z lepiej zbudowanym i zaprogramoanym sterownikiem, interfejsem,możliwościami rejestracji pracy w komputerze , nadzorem zdalnym przez internet i długo by mozna pisać. Firm jest na prawdę bardzo wiele i trudno je wyliczać. Nie :D , ne jestem związany w jakikolwiek sposób z którąkolwiek z nich. gdzie więc problem ? Otórz głównie w niskim poziomie wiedzy i etyki zawodowej sprzedawców bo rzadko zasługują na miano instalatorów. Niedoszcowane dolne źródło (koszty budowy) w połączeniu z chęcią sprzedaży jak największej pompy ciepła ( czysty zysk) to najczęstsze źródło porażki . Nie mozna zrobic za dużego źródła dolnego , a nawet jesli, to nie pogorszy to pracy. niestety najczęściej jest tak że jeśli pompa ciepła nie generuje oczekiwanej mocy sprzedawca montuje wiekszą sprężarkę. I co ? Moc wzrośnie co najmniej o wzrost mocy sprężarki, a COP? A który klient go zmierzy ? A która firma zamontuje na czas gwarancji ciepłomierz i licznik energii elektrycznej?

Czy udzielę rady? A kto posłucha ?

1.Tak , moim zdaniem "polska" pompa ciepła w niczym nie ustępuje najbardziej renomowanej poza obudową (to wbrew pozorom spory koszt i bariera technologii trudna do przekroczenia przyjednostkowej produkcji) i ogólnym (często mylnym) wrażeniem. Gdyby oceniać je od bebechów - ocena byłaby odwrotna. A bebechy decyduja a nie karoseria .

2.Tak, najważniejsze w instalacji pompy ciepła jest właściwe i ostrożne oszacowanie możliwości żródła ciepła i nie szukanie zgubnych oszczędności w budowie instalacji odbiorczej. Wcale nie trzeba byc wybitnym fachowcem i "wychowawcą młodzieży" aby znac i wdrażać te zasady.

Jest jeszcze kilka niuansów , ale jak sam piszesz nie lubisz czytać moich głupich , złośliwych i tendencyjnych postów to nie będę nadużywał cierpliwości bo i tak nad miarę sie juz naraziłem, a temat był dyskutowany i jako kontr argumentu uzyto chyba pił do drewna renowmowanych firm i toya. Nie widziałem narzędzi toya z komponentami boscha.

A jeśli chodzi o konie to mam z nimi więcej do czynienie niż sądzisz :D i kraść nie pozwolę :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego momentu: było nieźle.

I tak jest dobrze.

Serio.

I cieszę się. Zebrałem w kupę kilka uwag nt. PC. I wychodzi mi, że najlepiej samemu zgłębić, aż do bólu tajniki ( u mnie odpada z uwagi na humanistyczne wykształcenie ) albo zapłacić niezależnemu ( od dostawcy PC ) fachowcowi. To drugie rozwiązanie może się okazać dużo tańsze. Jakim sposobem? Ano zamiast za 60 kpln, kupić coś takiego:

http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

Zatrudnić za kilka tysięcy kogoś takiego jak - i tu aż boję się napisać, nie gniewaj się tylko - hydrola. Starannie zaprojektować DZ, górne źródło do WSZYSTKICH warunków termiczno-budowlanych ( budynek, ocieplenie, ilość osób, wentylacja, usytuowanie domu ,warunki glebowe itd. ). Powierzyć takiej osobie nadzór nad wykonaniem całego systemu. I można się zamknąć w połowie viesia???!!!

 

Dziękuję, hydrol, za odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy ciepła mnie także zainteresowały.

Jednak "szczęka mi opadła", gdy usłyszałem warunki gwarancji - jeżeli pompa ciepła padnie, to mam ją zdemontować i odesłać do naprawy producentowi.

Chciałbyś aby coś takiego spotkało Cię w środku zimy (wtedy pompa jest najbardziej obciążona i ma największe szanse na to, że padnie :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam lekturę

http://www.pamar.waw.pl/zasady_doboru2.html

http://www.hubomag.pl/

obie chyba z warszawy , ale jakos tak wyszło. Kupic , nie kupić poczytac warto. Przed zakupem każdej innej.Albo tylko dla samokształcenia. To absolutny elementarz.

a juz specjalnie cierpliwym

http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/PompyCiepla/PompyCiepla.html

jak prze to przebrniesz, pogadamy jak inż. z mgr

o ! pamar wide znasz? widiałem i od środka i przy robocie u klienta . Bez zarzutu. A drugi i tu pisał? w trzcim linku jego artykuły szczególnie ciekawe. Pisał tez na forum elektroda , ale też przestał. szkoda bo to kopalnia wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie istnieje pojęcie polskiego producenta bo żaden istotny komponent dowolnej pompy ciepła nie jest polski.

 

A jakby sprężarkę produkowano w Polsce ale ze szwedzkiej stali to już by była polska?

 

Koledze się chyba coś pomyliło. Jeśli by przyjąć takie kryteria to nie ma już prawie na świecie ....skich wyrobów, bo w przypadku większości co bardziej skomplikowanych urządzeń mamy do czynienia z globalną siecią dostaw.

 

Podstawą do twierdzenia czy coś pochodzi z danego kraju jest przede wszystkim to, gdzie urządzenie skonstruowano jako całość, a nie skąd pochodzą komponenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twierdzę że pompa złożona w Polsce przez polskiego inzynera nie tylko w niczym technicznie nie ustepuje najlepszym markom ale często jest od nich lepsza,... gdzie więc problem ? Otórz głównie w niskim poziomie wiedzy i etyki zawodowej sprzedawców bo rzadko zasługują na miano instalatorów.

 

Tak bo wszyscy bez wyjątku polscy inżynierowie to anioły za to sprzedawcy to zło wcielone. Otóż niestety nie. W jednej i drugiej grupie jest zbliżona proporcja fachowców i partaczy. Prawdopodobieństwo trafienia na sprzedawcę dyletanta jest podobne do wyboru lokalnego konstruktora który się dopiero uczy na instalacjach u kolejnych klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...