Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po pierwsze trzeba się dowiedzieć jaki to model, bo ta nalepka ze zdjęcia to tylko charakterystyka zasobnika, a nie całej pompy. Bez tego nie ma się nad czym zastanawiać, bo nic nie wiadomo. Druga sprawa, to można spytać o typ sprężarki. To 30*, to tylko jakiś bzdurny rysunek sprzedającego, a nie fotka z czegokolwiek. Oczywiście używana pompa może szybciej się zepsuć niż nowa, stąd warto mieć/ściągnąć do niej dokumentację, czym dokładniejszą tym lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest tam sprężarka tłokowa. I dwa zwykłe liczniki czasu pracy, pewnie jeden dla sprężarki drugi dla grzałek. Można podpatrzeć ile toto przepracowało o ile miały cały czas podłączone wszystkie przewody :D

Może to jeszcze pochodzić, ciekawe jak ze sterowaniem i jaki zasobnik?

A cena nie jest ani bardzo zachęcająca, ani też wygórowana. Ogólnie - biorąc pod uwagę różne ryzyka, średnia oferta.

A zapłacić za logo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić w ciemno, nikt nie broni, zależy od sytuacji i zaufania do sprzedającego. Ja kupowałem w ciemno, a testowałem niżej opisanym sposobem w domu. Jeśli się da, to można zatkać z dołu wymienniki, nalać wody (albo i tego nie robić) a następnie włączyć pc na 5-10 sekund jak farelkę. Jeśli w pc są obiegówki, to można je odłączyć na czas testu, żeby nie chodziły na sucho. Pompie nic się nie stanie, a będzie wiadomo, czy cokolwiek się dzieje, czy jest to zimny trup. Oczywiście w ten sposób nie dowiemy się, czy osiąga pełną wydajność, czy grzeje tylko trochę. Więcej uda się sprawdzić jeśli podłączymy 2 obiegówki + odpowietrzone rury wstawione do jakiegoś zbiornika z wodą. Inwencja należy do testującego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,

zycze wszystkim szczesliwego roku 2013 :)

 

Ostatni raz w tym watku bylem jakies 500 stron temu ! wow sporo sie dzialo przez ten czas :)

 

Buduje drugi dom ktory rowniez chce wyposazyc w PC. Jestem na etapie tworzenia koncepcji projektu.

Powierzchnia grzanej podlogi to okolo 420 m2 (w tym garaz, pom gosp). Prosilbym Was o pomoc w weryfikacji

mojej wiedzy i jej uzupelnieniu :)

 

1) napewno pojde w odwierty pionowe, jakiej mocy polecacie PC ?

2) dlugosc jednej petli podlogowki powinna byc max 150m dluga, jak nei starczy na pokoj dokladamy kolejna petle - prawda to ?

3) garaz, wiatrolap, pomieszczenie gospodarcze i hol (taki przed salon) bylby na poziomie 'zero', natomiast reszta pomieszczen o okolo 2 schodki wyzej.

Nie powinno raczej byc problemu z dobrowadzeniem o te dwa schodki podlogowki (podobnie jak daje sie na poddasze) - ale wole sie upewnic :)

4) obecnie troche drazni mnie niska temperatura w grzejnikach/drabinkach 'recznikowych' (wiadomo max 30 pare stopni), macie jakies ciekawe rozwiazania aby schlo wszystko szybciej ? np elektrycznie czy inne jakies ?

5) i tak z ciekawosci, jak dziala funkcja grzania wody w basenie ? montuje sie tam podlogowe :) czy sama wode sie grzeje i puszcza w obieg do basenu i z powrotem ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w 2013r i zycze wszystkim pomyslnosci .

Pyxis, jako ze nie masz bufora w instalacji i wracajac do naszych wczesniejszych postow (chce troche pozmieniac tryb pracy mojej Pc) napisz prosze jaki cykl ma twoja pompka GZ ? Jaki czas miesza wode i ile ma zwloki, u mnie jest to 5min./20min. Ten parametr ma dla mnie znaczenie, pomijajac podbicia temp. i inne tez wazne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w 2013r i zycze wszystkim pomyslnosci .

Pyxis, jako ze nie masz bufora w instalacji i wracajac do naszych wczesniejszych postow (chce troche pozmieniac tryb pracy mojej Pc) napisz prosze jaki cykl ma twoja pompka GZ ? Jaki czas miesza wode i ile ma zwloki, u mnie jest to 5min./20min. Ten parametr ma dla mnie znaczenie, pomijajac podbicia temp. i inne tez wazne .

 

Moja pompka GZ dziala tylko podczas pracy PCi. :)

Mam bezposredni pomiar temperatury wylewki za pomoca czujnika w niej zatopionego (tuz pod okladzina) i polaczonego kabelkiem ze sterownikiem w PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused: to skoro u mnie jest temp.CO zadana z krzywej grzewczej i wyliczana z temp.powrotu to duzy wplyw na czestotliwsc zalonczen sprezarki ma pompka GZ , mam wrazenie ze pompka GZ za czesto miesza wode,czyli za szybko sie schładza bo wylewka ma mysle dobra kumulacje ciepla(10cm na gotowo z plytka) nie wiem czy dobrze to sobie wyobrazilem,raczej zaczne eksperyment o tego ustawienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podales za malo danych co do obiektu ktory ma byc grzany. Dodatkowo piszesz cos o basenie.

 

Podlogowka w garazu to chyba nie za dobry pomysl.

 

Dzieki za komentarze,

Rozwiazan technicznych jeszcze nie mam, narazie pracuje nad sama koncepcja projektu (wizualnie).

Ale myslalem nad plyta fundamentowa, sciany np. porotherm 25 + 20cm styro/welna.

Dom pietrowy, plaski dach. Na pietrze pomieszczenie ok 60m2 reszta dachu jako taras.

 

Obecnie mam podlogowke w garazu ale z elektrozaworem ustawionym na ponizej 6st C w pomieszczeniu,

a basen to tylko ciekawi mnie sposob dzialania bo wiele pomp ma taka funkcje :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused: to skoro u mnie jest temp.CO zadana z krzywej grzewczej i wyliczana z temp.powrotu to duzy wplyw na czestotliwsc zalonczen sprezarki ma pompka GZ , mam wrazenie ze pompka GZ za czesto miesza wode,czyli za szybko sie schładza bo wylewka ma mysle dobra kumulacje ciepla(10cm na gotowo z plytka) nie wiem czy dobrze to sobie wyobrazilem,raczej zaczne eksperyment o tego ustawienia

 

Pomiar temperatury przez wode na powrocie moze u Ciebie co jawyzej wplynac na wydluzenie nieco przew pomiedzy zalaczniami, bo pomiar temperatury nie jest ciagly, tylko sie odbywa co te 20 min powiedzmy. Im czesciej robimy pomiar, tym precyzyjniej wylapiemy moment kiedy temperatura osiagnela ta zadana przez krzywa wartosc skutkujaca zalaczeniem grzania.

Sam obieg wody w posadzce Ci jej nie schladza co najwyzej wyrownuje temperature pomiedzy pomieszczeniami (raczej minimalnie), za to jako gratis masz od razu mierzona pieknie usredniona temperature calego GZ. To akurat zaleta w stosunku do czujnika w jednym miejscu wylewki. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis gdy uruchomiliśmy caly system w sterowniku pc byl zalonczony bufor ,ktory jak wiemy w naszym przypadku jest ,,be'':no: i obiegowka mielila wode nonstop,skutki byly takie ze sprezarka miala wiecej startow i woda w podlogowce szybciej sie schladzala-histereza CO- 5*C szybciej byla osiagana. Masz moze podglad na temp.powrotu GZ gdy pompa zacznie pracowac jak tak to jaka jest ruznica miedzy temp. z czujnika w wylewce a powrotem? Mysle ze u Ciebie wychodzi kozystniej gdy pompka nie miesza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie wody non stop to strata energii na obiegowke, ale od tego ani woda ani pdloga nie powinna sie wychladzac jakos szczegolnie.

Co do temperatur to zaraz podejrze i napisze.

 

Napisz jeszcze jak masz wykonana podlogowke na tych 200m2.

Jakie odstepy rurek?

Czy kryzujesz przeplyw prze grzejniki drabinkowe (sa one na osobnych obwodach jak mysle)?

Czy gdziekolwiek na podlogowce przymykasz przeplyw?

Jaka temperature powrotu masz ustawiona na zalaczenie i wylaczenie grzania?

Masz jakies bypassy w instalacji?

 

Siakos tak mi sie wydaje, ze twoje GZ nie odbiera mocy podawanej przez pompe, ale moze to wrazenie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...