Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Jestem zainteresowany założeniem pompy ciepła. Proszę o podpowiedź jakich informacji (parametrów) powinienem udzielić przy wysyłaniu zapytań do firm zajmujących się montażem. Budynek świeżo wybudowany. A może Wy byście polecili jakąś firmę. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam,przede wszystkim dla odpowiedniego dobrania mocy pompy ciepła jak i rodzaju pompy potrzebna jest znajomość obciążenia cieplnego domu,jeśli tego nie ma poprawnie wyliczonego to trzeba to wyliczyć lub przesłać do firm wszystkie dane dotyczące domu tzn.powierzchnia domu,powierzchnia przegród zewnętrznych,z jakich materiałów budowany jest dom,jak jest izolowany i z jakich materiałów,chodzi o lambdę(podłoga,strop/dach,ściany zewnętrzne),powierzchnia przeszkleń i z jakimi parametrami,jaki typ wentylacji,czy w domu są grzejniki czy wodna podłogówka(dla pompy zdecydowanie lepiej wodna podłogówka).

W przypadku pomp gruntowych dobrze jest podać rodzaj gruntu na działce oraz powierzchnię działki pod ewentualny kolektor poziomy.

I to chyba wszystko :)

Edytowane przez ArturWi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W sprawie dźwięków pomp ciepła (gruntowych) to trzeba nabrać DYSTANSU do tego co mówią i tego co PISZĄ.

Naprawiam różne cuda i różnie to wygląda...

 

No i taki zakres slyszalny bezposrednio to jedna sprawa, ale za tez drgania na naprawde niskich czestotliwosciach ktore przenosza sie na elementy konstrukcyjne budynku. To potrafi byc slyszalne duzo "dalej" niz buczenie sprezarki, ktore jedna scianka czesto "zalatwia".

 

Ja mam np. "garazowke" i na jej przykladzie moge opisac co i jak. Stopki na ktorych stoi cale urzadzenia sa grube i z miekkiej gumy. We wnetrzu sprezarka na amortyzatorach przykrecona do stalowej plyty a ta stalowa plyta dopiero do ramy obudowy na kolejnych amortyzatorach (tlumikach drgan). Sama pompa podpieta do instalacji na zbrojonych wezach elastycznych. Cala obudowa wygluszona jakims "wojlokiem" (taki material gruby jak sie auta wytlumia) a sama sprezarka i orurowania opatulone szczelnie w jakies lekkie materialy zamkniete pomiedzy foliami aluminiowymi (nie rozrywalem to nie wiem co jest pomiedzy foliami).

Skoro polski producent tanich pompa poswiecil tyle uwagi tej kwestii, to az sie boje pomyslec, co wyczynia takie NIBE czy inny VIESSMANN :-)

 

Moja jak pracuje delikatnie slysze w garazu (sa zwykle drzwi z dykty pomiedzy kotlownia a garazem). W salonie sasiadujacym z kotlownia oddzielonym od niej scianka dzialowa z suporexu 24cm o gestosci 600 juz sie praktycznie nie da uslyszec czy pracuje. Na stryszku bezposrednio nad kotlownia oddzielony stropem terriva juz niestety jes delikatny "pomruk" slyszalny. W czesci poddasza nie sasiadujacej z sufitem kotlowni jest absolutnie cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad pewną kwestią i prosiłbym was o opinie.

Z uwagi na moją działkę w grę wchodzi pompa p-w lub odwierty + gruntowa. Jako, że odwiertów w przeciwieństwie do kolektora poziomego samemu sobie zrobić nie można to koszty gruntowej pompy w moim przypadku znacząco wzrastają. Pierwotnie byłem prawie pewny na powietrzną, ale ostatnio otrzymałem kilka ofert na grunt + odwierty i sam już nie wiem. Dodam, że za odwierty na gotowo (odwiert+sonda+glikol+papierki) zmieszczę się poniżej 14.000zł. Dodatkowo ostatnio P-W nie mają zbyt dobrego PR'u na forum :D

To co mnie męczy to maksymalna różnica jaką jestem w stanie przełknąć, aby zamontować gruntową. Nie wiem jaki margines jest tutaj bezpieczny i w miarę sensowny. Czy na przykład 10.000zł to już za dużo i bardziej kalkuluje się brać powietrzną? Czy może nawet 5000 drożej za grunt powoduje, że nie opłaca się dopłacać i lepiej brać powietrzną? Jak to wygląda waszym zdaniem?

Edytowane przez gall86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad pewną kwestią i prosiłbym was o opinie.

Z uwagi na moją działkę w grę wchodzi pompa p-w lub odwierty + gruntowa. Jako, że odwiertów w przeciwieństwie do kolektora poziomego samemu sobie zrobić nie można to koszty gruntowej pompy w moim przypadku znacząco wzrastają. Pierwotnie byłem prawie pewny na powietrzną, ale ostatnio otrzymałem kilka ofert na grunt + odwierty i sam już nie wiem. Dodam, że za odwierty na gotowo (odwiert+sonda+glikol+papierki) zmieszczę się poniżej 14.000zł. Dodatkowo ostatnio P-W nie mają zbyt dobrego PR'u na forum :D

To co mnie męczy to maksymalna różnica jaką jestem w stanie przełknąć, aby zamontować gruntową. Nie wiem jaki margines jest tutaj bezpieczny i w miarę sensowny. Czy na przykład 10.000zł to już za dużo i bardziej kalkuluje się brać powietrzną? Czy może nawet 5000 drożej za grunt powoduje, że nie opłaca się dopłacać i lepiej brać powietrzną? Jak to wygląda waszym zdaniem?

 

Nie piszesz ile mb tych odwiertow masz miec za ta cene, wiec trudno ocenic czy tanio czy drogo (mam nadzieje tylko, ze dobrali do Twojego domu).

Pompe powietrzna traktuj jako pewnego rodzaju "proteze". Jesli cena DZ to 14 tys zl, i jest jeszcze mozliwosc jego wykonania (niezagospodarowana dzialka) to IMHO nie ma sie nad czym zastanawiac. Gruntowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz ile mb tych odwiertow masz miec za ta cene, wiec trudno ocenic czy tanio czy drogo (mam nadzieje tylko, ze dobrali do Twojego domu).

Pompe powietrzna traktuj jako pewnego rodzaju "proteze". Jesli cena DZ to 14 tys zl, i jest jeszcze mozliwosc jego wykonania (niezagospodarowana dzialka) to IMHO nie ma sie nad czym zastanawiac. Gruntowa.

 

Dzieki za odp. Nie chodzi mi o ocene kosztów wykonania DZ, to przyjmijmy jako koniecznosc, gdybym się zdecydował na grunt. Działka pusta (wystaje rurka od wody, ale to można pominąć :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rudzie bedziesz mogl robic odwierty na duze glebokosci ? Nie pamietam od ilu metrow ale na Slasku potrzeba miec zgode czegos tam od gornictwa, jakiejs tam instytucji, ktora wydaje zezwolenie.

 

Inwestycja w czerwionce - nie wiem jakie tam mozna wiercic dziury, na pewno musi byc projekt, a glebokosci mozna obnizyc robiac wiecej odwiertow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam tylko chodzi o kase. Powietrzna + PLN czy grunt :] o to mi chodzi. jak powietrzna to ile PLN w kieszeni.

 

Zalezy jaka powietrzna i jaka gruntowa. Pewnie na powietrznej teraz "zaoszczedzisz" 10-15 tys zl, bo bedzie gruntowka z odwiertami. Tylko zeby Ci nie przyszlo porownywac w ten sposob, ze to to samo, tylko drozsze o 15 tys zl. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaka powietrzna i jaka gruntowa. Pewnie na powietrznej teraz "zaoszczedzisz" 10-15 tys zl, bo bedzie gruntowka z odwiertami. Tylko zeby Ci nie przyszlo porownywac w ten sposob, ze to to samo, tylko drozsze o 15 tys zl. :)

 

Własnie rzecz w tym, że z tego co zauwazylem to na gotowa pelna kotlownia bez GZ roznica wcale taka duza nie bedzie, gdyby wziac gruntowke pod tytulem chinczyk, ewentualnie polak (zamiast topowych markowych) to moze sie okazac, ze roznicy nie bedzie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad pewną kwestią i prosiłbym was o opinie.

Dodam, że za odwierty na gotowo (odwiert+sonda+glikol+papierki) zmieszczę się poniżej 14.000zł. Dodatkowo ostatnio P-W nie mają zbyt dobrego PR'u na forum :D

 

Oczywiście jeżeli chodzi o tzw. COP to gruntowa. Co do odwiertów to niska cena idzie z brakiem jakości. Jak się rozszczelni to kaplica. Co do PR to musisz odsiać przepychanki z gruntowcami. Ja śledzę wątki o PC od ponad roku i widzę że zdecydowana większość z powietrznych jest zadowolona. Problemy natury technicznej mogą przytrafić się wszystkim. Wszystko było już opisane po stokroć. Najpierw OZC budynku, potem zbieranie ofert (teraz jest najlepszy okres), a na koniec własny głęboko przemyślany wybór. Ja już zdecydowałem, ale opiszę po montażu (jesień 2013). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeżeli chodzi o tzw. COP to gruntowa. Co do odwiertów to niska cena idzie z brakiem jakości. Jak się rozszczelni to kaplica. Co do PR to musisz odsiać przepychanki z gruntowcami. Ja śledzę wątki o PC od ponad roku i widzę że zdecydowana większość z powietrznych jest zadowolona. Problemy natury technicznej mogą przytrafić się wszystkim. Wszystko było już opisane po stokroć. Najpierw OZC budynku, potem zbieranie ofert (teraz jest najlepszy okres), a na koniec własny głęboko przemyślany wybór. Ja już zdecydowałem, ale opiszę po montażu (jesień 2013). :)

 

Czy to niska cena? Raczej średnia - 70zł/metr z materiałami. Nie do końca zostałem zrozumiany z moim problemem.

 

Nie patrzmy moment na copy, ozc i cholera wie co jeszcze. Mam do wybrania P-W i grunt określone moce dostosowane do moich potrzeb, optymalne typy.. Chodzi mi o to jaką różnicę powinienem zaakceptować by brać p-w i zapłacić mniej, a przy jakiej cenie powinienem wyłożyć nieco więcej na gruntową. znam zalety obu rodzajow pomp. czy waszym zdaniem powinno to być 10.000zł, 5.000zł? a może niezależnie od ceny brać gruntową? To znowu wydaje się być nieuzasadnione ekonomicznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie rzecz w tym, że z tego co zauwazylem to na gotowa pelna kotlownia bez GZ roznica wcale taka duza nie bedzie, gdyby wziac gruntowke pod tytulem chinczyk, ewentualnie polak (zamiast topowych markowych) to moze sie okazac, ze roznicy nie bedzie wcale.

 

Jesli nie musi w kotlowni stac jakies NIBE, to bez watpienia roznica bardzo mocno stopnieje lub nawet zniknie. Zalezy tez od jakiej powietrznej liczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...