Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...)znam zalety obu rodzajow pomp. czy waszym zdaniem powinno to być 10.000zł, 5.000zł? a może niezależnie od ceny brać gruntową? To znowu wydaje się być nieuzasadnione ekonomicznie...

Już pisałem niedawno, ale przypomnę. Do swoich kalkulacji wlicz wymianę pompy P-W po 15 - 20 latach. Gruntowa jest zawsze do naprawy, powietrzna ze skorodowanym parownikiem (może jeszcze nie dziurawym?) nie będzie "atrakcyjna" do naprawy po 20 latach jeśli np. padnie sprężarka bo za chwilę poleci coś innego. Np. elektronika pod chmurką za kilka tys. zł.

 

Nie do końca jestem obiektywny, wybaczcie. Tzn. na korzyść P-W, powiedziałem 15-20 lat, ale mój "nos" wątpi w taką żywotność P-W jako CAŁOŚCI.

Dla przykładu, od 10 lat nie padła mi żadna sprężarka w gruntówce spod znaku COPELAND Scroll. Za to pół roku temu 2 SANYO w powietrznej.

No i Mitsubishi 1 sztuka.

 

Podsumowując: czy coś się opłaca czy nie, decyduje perspektywa czasu przez jaki chcemy z danej inwestycji korzystać.

Przykład - DEWELOPEROM zawsze bardziej się opłaca P-W a nie gruntówka, jak myślicie dlaczego? (żadna łamigłówka ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam tylko chodzi o kase. Powietrzna + PLN czy grunt :] o to mi chodzi. jak powietrzna to ile PLN w kieszeni.

Najpierw musisz mieć dane o zużyciu energii przez dom,wtedy mozesz porównywać opłacalność jednej czy drugiej pompy.

Teraz to jest na dwoje babka wróżyła,bo jeśli będziesz miał zużycie 15kWh/m2/rok to gruntowa z odwiertami odpada w przedbiegach w porównaniu do powietrznej,zresztą powietrzna też odpada na korzyść prądu,no chyba,że w domu wanna i 4 osoby :)

Edytowane przez ArturWi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz mieć dane o zużyciu energii przez dom,wtedy mozesz porównywać opłacalność jednej czy drugiej pompy.

Teraz to jest na dwoje babka wróżyła,bo jeśli będziesz miał zużycie 15kWh/m2/rok to gruntowa z odwiertami odpada w przedbiegach w porównaniu do powietrznej,zresztą powietrzna też odpada na korzyść prądu,no chyba,że w domu wanna i 4 osoby :)

A jaki duży budynek 15 kWh /m2/rok dla 1000 m2 to nie to samo co 130 m2

Ważne jest OZC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zarzucasz mi nieprawdę ja mam program doboru firmy Daikin

To jest efekt symulacji scop dla warunków Warszawa Okęcie .

Jeżeli masz inne dane to podaj.Oczywiście opinia nie bo nie też jest istotna , podaj źródło.

Podobne wyniki wychodzą dla programu biawaru.

 

Z informacji od klientów ostatni tydzień Łódź cop 2,6 dla grzejników (55/45 były dobrane dla kondensata)

Okolice warszawy podłogówka i ścienne (3,1 poprzedni sezon grzewczy) ale łącznie z wodą)

 

Mam klienta który jedzie na maxa z parametrami na tri 16

spalał 4000 l na rok , zapłacił za prąd 8000 zł

Mam takie dane z terenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...