Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z góry przepraszam jeśli takie pytanie już było ale nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi :rolleyes:

 

Czy na instalację gruntowej PC z kolektorem pionowym potrzebne jest pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie ???

 

Co pompa zużywa gdy pracuje? To tylko taka mała podpowiedź. Będzie zgodnie z prawdą a nikt nie będzie robił problemów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pompa zużywa gdy pracuje?

 

Prąd :)

ogrzewanie elektryczne???

 

Jestem zupełnie zielona w temacie pozwoleń , zgłoszeń itp.

Dom kupiliśmy kilka dni temu jeszcze nie przepisaliśmy na siebie pozwolenia na budowę ani nie zatrudniliśmy kierownika budowy.

W projekcie mamy ogrzewanie gazowe i nie wiem czy przenosząc pozwolenie na budowę na siebie powinniśmy zgłaszać że nie będziemy instalować gazu i planujemy inną formę ogrzeawnia?

Pewnie będzie się to wiązało z projektami np geologicznym i zagospodarowania działki itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam jeśli takie pytanie już było ale nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi :rolleyes:

 

Czy na instalację gruntowej PC z kolektorem pionowym potrzebne jest pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie ???

 

to zależy indywidualnie. Mnie wrócono projekt, pomimo że miałem dolne źródło poziome a nie pionowe, właśnie ze względu na brak pozwolenia na nie. Ale okazało się że moja działka jest specyficzna. Musiałem to DZ wykreślić z projektu, zmienić szybko ogrzewanie domu z pompy gruntowej na pompę powietrzną, i wtedy dostałem pozwolenie na budowę domu.

Tak więc różnie to bywa. Zależy gdzie, jak głęboko itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dowiedziałem sie dzisiaj ze pompy powietrzne nie działają juz przy -5, taka dostałem opinie od vismana, a po telefonie do biura mojego projektu pani powiedziała ze mam zapotrzebowanie 7,8 kw, więc Arturo miał racje ze cos pomieszałem :p

 

Zamontuj tri 11 i masz do -20 bez grzałek i jeszcze reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oferty z kilku firm cena ok 75000zł za pompę z kolektorem pionowym + podłogówka + wylewki (dom 185m po podłogach)

Czy to dobra cena?

Ile kosztowały wasze pompy i jakie macie?

Rozłóż to na czynniki pierwsze,za 185m2 podłogówki powinnaś zapłacić w "normalnej" firmie 11-13tys.zł,wylewki to ok.2,5tys.zł i wychodzi na to,że za pompę z odwiertami płacisz ok.59500-61500zł

Cena za pompę zależy od domu i jego zapotrzebowania na ciepło,od firmy ale dla mnie cena za całość to kosmos i jak to się mówi,żniwa na runo ;)

Edytowane przez ArturWi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłóż to na czynniki pierwsze,za 185m2 podłogówki powinnaś zapłacić w "normalnej" firmie 11-13tys.zł,wylewki to ok.2,5tys.zł i wychodzi na to,że za pompę z odwiertami płacisz ok.59500-61500zł

Cena za pompę zależy od domu i jego zapotrzebowania na ciepło,od firmy ale dla mnie cena za całość to kosmos i jak to się mówi,żniwa na runo ;)

 

Dlaczego wylewki liczysz tylko robociznę, a materiał?

I tak to właśnie handlowcy manipulują liczbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Zamieszczam znowu skan artykułu z C.O.W. z 2009r.

Dotyczy PC na kolektorze poziomym. Zagląda tu wiele osób zainteresowanych pompami ciepła, zadają rózne pytania, może się komuś przyda (jest tu schemat, wyniki, koszty ogrzewania...).

 

Czy kolektor poziomy na 110cm to nie za płytko? Czy przypadkiem nie znajduje się w warstwie przemarzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur piszesz że kosmos a nie wiesz jaka pompa ile potrzeba odwiertów i.t.d.

Piszę,że kosmos bo to moje subiektywne odczucie,60tys.zł za pompę ciepła,nawet z odwiertami do domu 185m2 to dla mnie pomyłka i nijak się ma do oszczędności jakie pompa powinna zapewniać biorąc pod uwagę inwestycję/eksploatację.

Pewnie można zapłacić i ze 150tys.zł za pompę jeśli firma sobie tak zażyczy ale gdzie sens takiej inwestycji ?

Dlaczego wylewki liczysz tylko robociznę, a materiał?

I tak to właśnie handlowcy manipulują liczbami.

Fakt,zapomniałem ale materiału nie wyjdzie dużo,niech będzie z 2tys.zł.

Edytowane przez ArturWi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co proponujecie?

węgiel?

czy artura pompę powietrzną?

skupcie się trochę, inwestor zdecydował się na taki właśnie sposób ogrzewania, nie wiecie nawet na jakiej pompie jest wycena, nie wiecie czy to cena netto czy brutto, "zapominacie" o materiałach, nie wiecie ile odwiertów jest wycenione a już wydaliście wyrok...

 

może okazać się, że pompa najdroższa z możliwych i przewymiarowana a cena brutto co wcale nie oznacza, że oferta jest zła, jeżeli tak jest to da się zastąpić to urządzenie innym , zmniejszyć ilość odwiertów i cena zrobi się bardziej ludzka, ale należałoby znać wszystkie szczegóły zanim się zacznie wydawać wyroki...

 

a może oceńcie taką sytuację:

kupiłem samochód za 130 tys, czy to dobra cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co proponujecie?

Wg mnie jeśli decydujemy się na system grzewczy powinniśmy brać pod uwagę wszystko a nie tylko hasło "pompa ciepła".

Jeśli zależy nam na systemie bezobsługowym to na początku porównujemy koszty inwestycji/eksploatacji wszystkiego co możliwe a więc gaz/prąd,gaz/pompa ciepła,jeśli nie ma gazu prąd/pompa ciepła,wszak pompa ciepła też zużywa prąd ;)

Wtedy mamy pełny obraz całości i możemy decydować o wyborze.Na początku jednak podstawą jest wykonanie dokładnego rozeznania ile nasz dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie i cwu czyli wykonanie pełnego OZC :)

Mowisz Arturo, ze na prawie 200 m2 podlogi wyjdzie maerialu za 2 tys ?

 

Pozdrawiam

U siebie za prawie 160m2 i wylewki 8-9cm za cement płaciłem 980zł (2 palety i trochę) a piasku wyszło ok.20t,nie wiem za ile po teściu sponsorował jak każde kruszywo na budowie ;)

Edytowane przez ArturWi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...