Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 14,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Melduję poslusznie że zwiozlem juz wszystki graty ze śląska - nawet się przemeldowałem już :-? Teoretycznie na ślasku nie mam czego szukać :-?
Witaj po nowemu :)

Odzywam sie pierwszy, ponieważ przechodziłem to samo kilka miesiecy temu. Wszystkie dokumenty nowe, na samochodzie jakiś obcy numer rejestracyjny ;). Czy dobrze zapamiętałem, że to Twoja Żona pochodi z podkarpacia? Jeżeli tak - to Ciebie czeka proces świadomościowej adaptacji. Takowy ciagle trwa u mojej żony, która całe życie mieszkała w dużym mieście. A tu i teraz niby maisteczo a w sumie wieś :)

Nie mniej plusów jest dużo i ciągle więcej :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć krajany:) :wink: ...
witaj Sebo

terozki to my som krajany, kaj ,mieszkosz hawok nos :wink:

ciesze sie ze juz całkiem wśród nas ...choc pewno nie popaliłes mostów jak jechałes ze Slaska na Rzeszów ?

kto by nam węgiel łatwił ....:wink:

Bacha ... mimo ze Was widziałem na wspólnym zdjęciu jakos nie skojarzyłem ze Wy a Aldio jesteście siostry ... :)

co do styropianu - moze ktos lepiej obeznany z ta technologia mnie skoryguje

- moje zdanie jest takie ze nie utrudniałbym sobie 2 ma warstwami i leciał ocieplenie jedna warstwą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki synki za wsparcie :)

 

Oczywiście- mosty stoją i mają śię świetnie - nic nie spaliłem, co do nawyków i zwyczajów - sporo przenioslem ze śląskiej kultury do swojego domu - i żonie się to bardzo podoba (jest za a nawet przeciw :wink:)

 

Ta adaptacja świadomościowa o której piszesz Maciek - już nastąpiła - ale moja podkarpacka rodzinka- trochę też nasiąknęła śląskiem - udziela im się sporo - od jezyka po kuchnię :) A co do adaptacji Mojej żony Miasto wieś - dopiero zobaczymy od wiosny.. :wink:

 

Brzoza - pieronie chopie wongli ech sie prziwioz busym - kole tony tego mom :) :wink: Gatunek I- jastrębska spólka weglowa - a nie katowicki Holding:(. jedyne co martwi to jakośc wegla na podkarpaciu - większość pochodzi z gliwickiego Piasta, I Budryka - a tu węgiel nie najlepszej jest jakości :( (cene już daloby się jakoś przeżyć)

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi Grupowicze, czy warto tynkowac dom (24 cm suporex) styropianem na zakladke 5+5cm ewentualnie 5+10 czy wystarczy poprostu 10 lub 12-15 cm w jednym kawalku.

I czy warto kupic juz teraz styropian? podrozeje bardzo a wiosne czy nie?

 

Wydaje mi się że 2 warstwy styropianu na zakładkę to przesada. Nie zdziwiłbym się gdyby wykonawca policzył podwójnie za robotę - w końcu 2 razy będzie kładł styropian. Nie jestem fachowcem ale murator podaje że ściana 24 bet.komórkowy + 12 styropian ma przenikalność cieplną poniżej 0,25 (czasami podają 0,23) i jest to najmniejszy (najlepszy) współczynnik spośród porównywanych rodzajów ścian.

Pewien wykonawca mówił mi że na życzenie klienta ocieplał ściany fundamentowe styropianem 20cm, więc można wszystko, tylko od pewnego momentu traci to sens. Nie dajmy się zwariować.

24+12 to w tej chwili bardzo wysoki standard, jak dasz 24+15 to będzie ponad standard. Ja na pewno bedę robił 1 warstwą.

 

Też zastanawiam się kiedy kupić materiał na ściany (suporeks). "Zaprzyjaźniony" hurtownik zaoferował się, że znajdzie mi najniższe ceny w lutym ewent. koniec stycznia, bo w szczycie zimy sprzedaż spada i producenci dają obniżki. Zastrzegł jednak że ten rok jest zwariowany i może się to nie sprawdzić. Moim zdaniem jeśli masz zamiar robić elewację na wiosnę to wiele nie stracisz jeśli kupisz styropian jeszcze zanim śniegi stopnieją (podobno w lutym ma być...) i wszyscy rzucą się na budowlankę. Ale czy warto kupować już teraz ? Ja na razie odpuszczam.

 

Pozdrawiam

Jonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się kiedy kupić materiał na ściany (suporeks). "Zaprzyjaźniony" hurtownik zaoferował się, że znajdzie mi najniższe ceny w lutym ewent. koniec stycznia, bo w szczycie zimy sprzedaż spada i producenci dają obniżki. Zastrzegł jednak że ten rok jest zwariowany i może się to nie sprawdzić. Moim zdaniem jeśli masz zamiar robić elewację na wiosnę to wiele nie stracisz jeśli kupisz styropian jeszcze zanim śniegi stopnieją (podobno w lutym ma być...) i wszyscy rzucą się na budowlankę. Ale czy warto kupować już teraz ? Ja na razie odpuszczam.

 

Pozdrawiam

Jonasz

 

Co do cen styropianu to od stycznia akcyza na rope idzie w gore a styropian robi sie z roby, wiec moze pujsc w gore o 10-20%, z drugiej strony kolo lutego powinny ceny spasc ze wzgledu na koniec sezonu, choc w tym roku i to moze byc zaburzone przez utrzymujaca sie fantastyczna pogode i wzrost gospodarczy w budowlance (ponad 12% chyba).

 

Ja pewnie kupie po swietach a przed nowym rokiem, zobacze jeszcze.

 

 

Co do ocieplenia scian i grubosci ocieplenia:

Byla gdzies taka ladna notk na forum opisujaca to wydaje mi sie dosc dobrze gdzie autor zwrocil uwage na fakt iz cieplo nie ucieka tylko przez sciany. W bardzo dobrze ocieplonym domu podobno 50% ciepla ucieka przez wentylacje grawitacyjna! Do tego dochodza jeszcze okna ktore oddaja cieplo okolo 3, 4 razy szybciej niz dobrze ocieplona sciana. Dzwi wejsciowe, ktore nawet ocieplone maja tylko okolo 3-4 cm pianki w srodku. Brama garazowa ma tylko 5cm styropianu (jesli jest ocieplona) itd.

 

Dlatego w pewnym momencie zwiekszona inwestycja w grubosc styropianu da marginalne efekty gdyz wiekszosc ciepla ucieka i tak innymi drogami, i bedzie sie zwracac kilkadziesiat lat, wiec nie za bardzo ma sens.

 

Co do styropianu na "przekladke", oczywiscie ze lepiej jest go zakladac w ten sposob niz "normalnie". Ale roznica jest na tyle niewielka iz zdecydowalbym sie na to tylko jesli osoba ktora to uklada wzielaby tyle samo za jeden jak i drugi sposob, opcjonalnie o 1-2zl wiecej.

 

To co warto rozwarzyc na etapie projektu to czy chcemy miec wentylacje grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiwaniem ciepla. Przy wentylacji mechanicznej, nie ma potrzeby budowac komina z otworami wentylacyjnymi (oczywiscie nie jest tak pieknie bo jak sie chce miec piec na paliwo stale lub kominek to trzeba komin zbudowac mimo wszystko). Koszt mechanicznej wentylacji jest dosc znaczny, ale pomniejszony o koszt budowy komina juz nie jest az tak miazdzacy.

 

I wogole.

 

Dobra, na dzis sie juz powymadrzalem i od razu poczulem sie lepiej ;).

 

Pozdrawiam,

Dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki pieknie to powiedziołeś :D Nie martw się z fakturą dotrę :D tylko musze się zebrac i znaleźć sekunde czasu.

 

Jonasz- przy dzisiejszej koniunkturze na materiały - wszystko moze zwariować w zimie

 

Z postępów:

 

- Z dnia na dzień te moje pokoje podabaja mi się coraz bardziej :) :o :D

 

A tak na marginesie - czy my w tym roku jakiś grupowy kulig damy rade zorganizować ??? Bo w zeszłym sie nie udało :-?

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w pewnym momencie zwiekszona inwestycja w grubosc styropianu da marginalne efekty gdyz wiekszosc ciepla ucieka i tak innymi drogami, i bedzie sie zwracac kilkadziesiat lat, wiec nie za bardzo ma sens.

 

Aha.. czyli nie ma co przesadzac.. dzieki

 

Ja chociaż (a moze tymbardziej) że jestem młoda stażem na grupie jestem za grillem obydwoma rogami..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo: Nie martwie sie, wszyscy jestesmy ostatnio mocno zapracowani, wiec cie doskonale rozumiem.

 

Dlatego w pewnym momencie zwiekszona inwestycja w grubosc styropianu da marginalne efekty gdyz wiekszosc ciepla ucieka i tak innymi drogami, i bedzie sie zwracac kilkadziesiat lat, wiec nie za bardzo ma sens.

 

Aha.. czyli nie ma co przesadzac.. dzieki

 

Ja chociaż (a moze tymbardziej) że jestem młoda stażem na grupie jestem za grillem obydwoma rogami..;)

 

Tak naprawde wszystko zalezy od tego jaka masz sciane zewnetrzna i jak pojemna kieszeń. Ja na przyklad mam poroterm 44cm laczony zaprawa termocostam o podobnych wlasciwosciach cieplnych jak poroterm. Teoretycznie wiec moja sciana powinna miec przepuszczalnosc 0,31W/m2. Wiec niby ocieplac jej nie musze. Jak narazie nawet jak temp na dworze jest kolo 0 st.c, to w sordku piecyk gazowy grzejac na minimum pozwala ogrzac dom do 17 st. A dom ciagle nie ma jeszcze ocieplonego pozadnie dachu (tylko ochrona przed wiatrem jest zrobiona) i nie ma tynku zewnetrznego. Jak wiadomo poroterm ma laczone zaprawa tylko poziome powierzchnie, pionowe toretycznie powinny ladnie wchodzic w siebie itd. ale na pion zaprawy sie nie daje. Niestety ma to taki efekt uboczny ze jesli murarze sa malo dokladni albo poroterm jest nierowny (a jest nierowny), to potem przez te szpary wiatr chula po domu. Coprawda tynk zewnetrzny powinien ten proceder ukrucic ale...

 

Na wszelki wypadek zamierzam dac u siebie 5-7 cm styropianu. Bardziej ze wzgledu ochrony przed niedokladnoscia wykonania sciany niz dla potrzeb faktycznego ocieplenia. Choc slyszalem tez opinie ze najwazniejsza jest pierwsze 5 cm ocieplenia, wiec jakis tam efekty w postaci poprawy termoprzepuszczalnosci powinno to dac.

 

Ale jakbym budowal dom z betonu komorkowego to wtedy dalbym pewnie 12-15cm styropianu (ze wskazaniem na 15). Gdy ocieplalbym stary dom tez pewnie poszlo by 12-15cm. Chyba ze mialbym sciane 3 warstwowa z pustka w srodku, wtedy poszloby 7-10cm.

 

Ja po przeliczeniu styropianu potrzebnego na 5cm ochrone calej sciany zewnetrznej, odkrylem ze zdziwieniem iz podobna kwote bede musial wydac na ocieplenie stropu 30 cm welny mineralnej... Dlatego warto pamietac iz nie tylko sciany zewnetrzne ocieplamy.

 

... Boze ale ja jestem mondry ;)

 

Pozdrawiam,

Dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas dziś robią prąd (miało być w marcu :o ). SZOK.

Chyba jednak Brzoza dobrze przewidziałeś, śpiesza sie zeby ich kto nie ubiegł :lol: :lol: :lol:

 

I śnieg pada :D

 

Co do "Zakupów".

To jeszcze nie wiem. Chyba styrop na drugi rok jednak.

A odliczać różnicę VAT na drugi rok będzie można?

Bo nie wiem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas dziś robią prąd (miało być w marcu :o ). SZOK.

Chyba jednak Brzoza dobrze przewidziałeś, śpiesza sie zeby ich kto nie ubiegł :lol: :lol: :lol:

prawdopodobnie maja "nadprodukcje" teraz

kupuja tani prąd z Ukrainy i nie wiedza co z nim zrobic ... komus pasuje to upchnąc bo to taniocha ... a zarobic na tym mozna niezle

wiec sie starajom jak mogom :-?

I śnieg pada :D

zeby to snieg ... braja jakas z nieba leci

w zakopanem spadł prawdziwy ...podobno

jak będe tam w tym tgodniu - to sprawdze osobiście

i dam znac

Co do "Zakupów".

To jeszcze nie wiem. Chyba styrop na drugi rok jednak.

strop kupowałem na miejscu w wisniowej ... dobre stropy tam sprzedawali ... na licencji austrackiej ...

i tanie ...

ale chyba za tanie - bo zbankrutowali ...:-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą rozmawiałem z hurtownią i producentem betonu komórkowego. Mówią że w styczniu podrożeje o 15-20 %. Chyba jednak trzeba przyspieszyć zakupy.

 

Albo przeznaczoną na ten cel kasę umieścić na 3-miesięcznej lokacie :)

A potem się zobaczy, jakie będą ceny na wiosnę.

 

Zawsze jest to jakieś wyjście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą rozmawiałem z hurtownią i producentem betonu komórkowego. Mówią że w styczniu podrożeje o 15-20 %. Chyba jednak trzeba przyspieszyć zakupy.

 

Albo przeznaczoną na ten cel kasę umieścić na 3-miesięcznej lokacie :)

A potem się zobaczy, jakie będą ceny na wiosnę.

 

Zawsze jest to jakieś wyjście ;)

w sumie jest to jakieś wyjście, ale lokata trzymiesięczna nie da procentu na poziomie 15-20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą rozmawiałem z hurtownią i producentem betonu komórkowego. Mówią że w styczniu podrożeje o 15-20 %. Chyba jednak trzeba przyspieszyć zakupy.

 

Albo przeznaczoną na ten cel kasę umieścić na 3-miesięcznej lokacie :)

A potem się zobaczy, jakie będą ceny na wiosnę.

 

Zawsze jest to jakieś wyjście ;)

 

Jedynie siakiś fundusz inwestycyjny i to jak najbardizej ostro i ryzykownie

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...