Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Brzoza :oops: Ty to potrafisz kadzić.

 

dzikislon

coś mi się jarzy takiego że podczas procesu chłodzenia powietrza jego temperatura i entalpia właściwa maleją a wzrasta wilgotność względna i może wtedy dojść do osiągnięcia stanu nasycenia (wilgotność względna =1) - czyli punktu rosy, a odpowiadająca mu temperatura to temp. punktu rosy.

 

np. mamy powietrze o temp. = 20 stopni C. i wilgotności względnej 0.4

Z wykresu można odczytać, że po ochłodzeniu powietrza do temp. + 6 stopni C osiągniemy punkt rosy, poniżej tej temperatury nastąpi skraplanie zawartej w niej pary wodnej i tym samym osuszanie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć Kochani

 

Brzoza dzięki za miłe słowa pod moim adrese - co do Twojej osoby to jak najbardziej tak- jestem za i jak trzeba sie podpiasć pod siakimś listem pochwalnych to obiema ryncyma się podpisuję:)

 

Dziki - Na molierze opierają się wzjemne mieszanie,

• podgrzewanie,

• chłodzenie,

• osuszanie,

• nawilżanie. Napisz jakie masz paratetry to odczytamu dane. Z zasady musisz miec zawsze dwa punkty o danych takich jak: temperatura, wilgotność.

Nie męcz się dziki ze zrozumieniem tego gdyź ten wykres stosowany jest w projektowaniu:

- silników przepływowych,

- sprężarek,

- kotłów parowych,

 

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/foto/mollier4.gif

 

przedstawiono tu teoretyczny przebieg procesów schładzania i osuszania powietrza. Schładzanie przebiega początkowo wzdłuż linii x=const. pionowo do dołu, aż do przecięcia z krzywą nasycenia (φ=100%). Punkt przecięcia τ jest nazywany punktem rosy. Przy dalszym schładzaniu wykraplająca się para wodna osiada na powierzchni chłodnicy. Pożądany stan 2 leży teoretycznie na linii nasycenia, w rzeczywistości zaś osiągnięcie φ=100% jest trudne do osiągnięcia.

 

Teraz coś o pkt rosy

W przypadku pary wodnej w powietrzu jest to temperatura, w której para wodna zawarta w powietrzu staje się nasycona (przy zastanym składzie i ciśnieniu powietrza), a poniżej tej temperatury staje się przesycona i skrapla się lub resublimuje. Stały skład i ciśnienie jej jest b.trudne do uzyskania - tak wiec pkt rosy najczęsciej jest ruchomy.

 

Kochani dal tych co zastanawiają się gdzie i jak oraz kiedy pkt rosy

 

http://cieplej.pl/Zawodowcy/1066729564.shtml zalecam te wnioski.

Niestety w naszym kraju wiekszośc liczy gr ocieplenia na warunki newralgiczne -20 na dworze + 20 we wnętrzu. Natomiast mało kto liczy to ocieplenie dla temp +5;0;-5C. Wniski płynące z całego problemu docieplenia płyna jednoznaczne. Bardzo trudno osiągnąc optymalną gr ocieplenia dla całego zakresy zarówno wilgotności jak i temp. Moga zaistnieć i zapewne w całej eksploatacji zaistnieją warunki w których pkt rosy wystapi w przegrodzie. chodzi o to by na przegrodzie zastosowac takie materiały - by w sprzyjajacych warunkach owa H2O mogła swobodnie ją opuscić.

Teoretycznie mozemy tu dywagowac ile zastosowac ocieplenia -= z własnych wyliczeń prowadzonych wg PN norma na studiach i technikum wniosek płynie jeden że bezpiecznym i ekonomicznym rozwiazaneim jest gr 8-12 cm ocieplenia. Powyżej 12 cm gr staje się mało ekonomiczne gdyż od 12 cm w górę następuje zatrzymanie i praktycznie zbyt powolny wzrost statyczności cieplnej równoważny ze wzrostem czynnika ekonomicznego. Zastosowanie grubości poniżej 8 cm prowadzi do dużych nakłądów finansowych przy zbyt małej statyczności cieplnej.

Nie da się z tradycyjnej technologi zrobić chałupu 3 czy 5-cio litrowej. W przypadku takiej inwestycji - trzeba mieć praktycznie 100 rygor technologii 200% rygor wykonastwa i 500% rygor otrzymanych do budoy materiałow. Sam powiem że w takim super hiper termosie żyć bym nie chciał :-? Nie prowadź my do totalnego i wrećz paranoicznego obniżenia kosztów idących na ogrzewanie - to jest niezdrowe i ułomne ekonomicznie (poniesione koszty a koszt wszelakich inwestycji)

 

Na koniec powiem nie martwcie się ZImy będą coraz cieplejsze :)

 

bernadetta - co do fexa - zapraszam do siebie na pokaz palenia i jego możliwości. zgadzam się w 100% z dzikim słoniem nie można miec wszystkiego tutaj trzeba pojśc w stronę

taniej - częsciej siedze sobie w kotłowni wkładam w to więcej pracy

sporo, sporo, sporo drożej - rzadziej w kotłowni, mniej pracy

 

Anetko - życzę Ci wytrwałości - mam nadzieję ze Loncia wytrwa w celibacie :)

 

Danusia - mówiłem że pomożemy :wink:

 

Całą reszt e serdecznei pozdrawiam - szczegolnie gorąco Baru (za jej charakter) i Maciejona za wspaniałe widoki :)

 

No i na kocu chciałbym ze swojej próżności trochę się pochwalić

 

http://bastki.atspace.com/czasowe/thumbs/1.JPG

 

http://bastki.atspace.com/czasowe/thumbs/2.JPG

 

tu większe fotki

 

http://bastki.atspace.com/czasowe/remont.html

 

Przepraszam za jakość fotki robiłe telefołnem :wink:

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo już, nie potrzebujemy wytrwałości. :wink:

od wczoraj dałam Lonci luz, sama wychodzi na podwórko i decyduje kiedy chce wrócić. A cała kawalerka przeniosła się o jakieś 20-40 m dalej tzn przed ogrodzenie sąsiadki. :wink:

Widać to nie była miłość tylko jakieś tam zauroczenie.

Sąsiad wczoraj tak strasznie przeklinał i rzucał kamieniami, ... szok. :o

 

w sprawie wykresu to opis jest w porządku, ale wykres to Ci się pomylił.

Powinno być odwrotnie, tam gdzie jest punkt 1 na być 2, a tam gdzie 2 to 1.

I strzałeczka nie wgórę tylko w dół. Wykres który Ty wkleiłeś odpowiada ogrzewaniu np. w grzejnikach c.o. lub nagrzewnicach.

 

Danutaaa, nic jeszcze nie dostałam. Z domu wychodzę o 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo, nareszcie pokazałeś kuchnię!

Wygląda super, bardzo mi się podobają kolorki.

Czekam na łazienkę. :D

 

Czy ktos buduje dom Orion 1 w okolicach Rzeszowa?

 

przymierzając się do projektu byliśmy w zamieszkałym już orionie w okolicach słociny (bardzo mili właściciele, ale być może już z nimi rozmawiałeś), a drugi znalazłam przy drodze przed Babicą (po prawej), jeszcze w stanie surowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani

 

Mój serdeczny przyjaciel buduje chałupę w Rudnej.

 

Gorące pytanie nie zostało komuś palety cegły pełnej kl 20;25???

 

Potrzebna mi paleta cegły pełnej na komin. Moze komuś zalega i kce się pozbyć (czytaj sprzedać) :wink:

 

Jak coś to walcie na PW lub 600829255

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pozdrawiam noworocznie wszystkich z Podkarpacia :D

Ostatnio rzadko pisałam na forum. U nas prawie nic się nie dzieje na budowie, więc nie bardzo było o czym pisać. Czekamy na wiosnę a wtedy zacznie się dziać (mam nadzieję). W związku z tym mam pytanie czy ma ktoś godną polecenia ekipę do wykonania tynków cementowo-wapiennych maszynowo oraz wylewek? Za wszelkie namiary będę wdzięczna.

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jonasz - a wsumie to pytanie mogę skierować do wszystkich, znów liczę na waszą pomoc :D

 

Robi geodeta mapke do celów projektowych, nie jestem zadowolona z jego usług ale mapka zrobiona. Czy do posadowienia budynku muszę brać tego samego czy mogę sobie zmienić.

 

Anetka- jak obiecała tak słowa dotrzymała, duże buzki .Tylko nie wiem czy sie cieszyć, bo wychodzi na to że powinnam zmienić planiste .

Ludzie spuscie bąbe na ta trąbe :evil: :evil: :evil:

Normalnie bym siarczyście przeklnela, że też musiałam wdepnąć w takie gówno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!

Kurde, nie nadążam z czytaniem :lol:.

Ale zdjęcia Sebastianowej kuchni zobaczyłam - :o i tak mnie oczki wyszli :p. Jak sobie przypomnę te pierwsze zdjęcia wnętrza domu...

Za charakter mówisz... musisz chyba pogadać z moim mężem :D :p

Cegły niestety nie posiadam, punkt rosy to dla m nie czarna magia :oops: - chociaż kiedyś, baaardzo, baaardzo dawno, przed wiekami wręcz był to jedyny typ zadań z fizyki, kóry potrafiłam rozwiązywać. Reszta była dla mnie czarną magią. A moja profesorka z fizyki tak chciała dać mi bdb na świadectwie maturalnym, że kazała mi zdawać jakąś tam partię materiału... No i zdałam :lol:

Mr Kuba - nie pamiętam ile nas kosztowała więźba. To było tak dawno temu (czyt. 3 lata 8) ).

No i niestety więcej nie doczytałam - lecę do pracy

Trzymajcie się ludziska!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi geodeta mapke do celów projektowych, nie jestem zadowolona z jego usług ale mapka zrobiona. Czy do posadowienia budynku muszę brać tego samego czy mogę sobie zmienić.

Pewnie, że zmienić. Mój też podpadł i do wytyczania fundamentów wezmę kogoś innego...........O klienta trzeba się troszczyć, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac Iek - masz rację.

moi odwalili straszną fuszerkę.

 

Widząc jak krzywo posadowione mają budynki moi sąsiedzi , przez jednego właśnie mam kłopoty, tak twierdzi moj planista, bo ganek postawił za blisko mnie ,zamiast 3m, jest tylko 2,6m.

 

aldio -nie strasz mnie, wyslij na priw namiary na twojego zobaczymy czy to ten sam.

jonasz tez miał kłopoty i zmienił na innego i potem było bez problemu .

Ale zatrwazające jest to , że to byl inny.

Prosty wniosek dużo jest takich ciemniaków 8)

 

Normalnie i planiste i geodetę bym wymienila z nazwiska ,coby się ktoś więcej nie nadział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na kocu chciałbym ze swojej próżności trochę się pochwalić

 

http://bastki.atspace.com/czasowe/remont.html

Bardzo fajnie prezentuje się ta zabudowa kuchni. Mojej fizycznie jeszcze nie ma ale jestem na etapie "wirtualnego" urządzania. Będę miał podobny układ (tyle że z oknem na dłuższej ścianie) i bardzo bym Cię prosił o podanie wymiarów (tj. długości) tych dwóch ścian (łącznie z lodówką).

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa pod adresem podobająej się Wam mojej kuchni. Dzięki.

 

Mac Iek otóz ściana na której stoi lodóka ma łacznie z nią 4,05 natomist reszta ma 2.60

 

Baru - cieszę się ze dostrzegasz drobna różnice pomiędzy tym jak było u mnie a jak jest :o :wink: Na zkończenie swej walki z całym tym moim przedsięwzięciem chcę kolejno zestawić fotki z przzed remontu i po remoncie. Osobiście wiemze ciekawie to wyjdzie- ja niekiedy sam się dziwię ze zdecydowałem sie kupić ten dom. Ostatnio przeglądałem zdjęcia z początku moje remontu-.. O matko Boska pomyślałem - byłem odważny.... Ale satysfakcję z tego powli osiągniętego już celu mam przeogromna.

 

sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuchania superowa :lol: naprawde nie do poznania

wracając do tematu pieca - niestety zdaję sobie sprawę z kosztu palenia w piecu zasypowym- niestety to chyba jedyne rozwiązanie w naszej sytuacji, dlatego szukam najlepszego z tego rodzaju. moglabym się pokusić na inne jeśli coroku zima byłaby taka jak teraz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co , po wymianie prywatnych wiadomosci , doszłam do wniosku,że takich partaczy, mowa o geodetach i planistach , jest więcej.

 

Proponuje, :wink: załozenie czarnej listy czytalam na forum, ze gdzieś taka istnieje.

Kurcze, ale to chyba niezgodne z prawem. :-?

 

Czytajac wypowiedz aldio -to tak jakbym słyszala mojego planiste, bylam swięcie przekonana że to on . Okazało się że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...