Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeśli chodzi o położenie domu a studzienki to po prostu spad jest za mały

a pytałam o przepisy bo słyszałam o sytuacji gdy inwestorzy zamontowali przepompownię we własnym zakresie i podpisali umowę że przejdzię ona na

własność PGKiM (w zamian inwestorzy przez pewien okres nie płacili by za obsługę kanalizy)

w takim razie myślę że zależy to od poszczególnej gminy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

 

Szukam niedrogiej stali w na Podkarpaciu. W moich okolicach (Strzyżów, Frysztak) niestety dość drogo jak narazie (fi 12 = 3300, fi 6 = 3500).

 

Może ktoś w ostatnim czasie kupował stal i/lub zna namiar na niedrogi składzik gdzie mógłbym zakupić coś taniej ;-) Wiem że ostatnio ceny stali mocno spadły (spadki hurtowe w ciągu ostatniego tygodnia to nawet 100 zł) dlatego rozglądam się teraz aby coś zaoszczędzić...

 

Z góry dzięki za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chwilke mnie nie bylo bo ruch na budowie choc pogoda do bani. Mają wejsc z ogrodzeniem w tym tygodniu (zobaczymy czy sie da) a pozniej z kostka. Poki co skonczylismy ocieplac poddasze i plyty juz zaszpachlowane. Teraz plytki w lazienkach i szpachle moze zdarzymy sie wprowadzic do grudnia.

Teraz pytanie do Was piec gazowy kondensacyjny :roll:

- junkers

- buderus

- vailant

- deditrich

???????????????????????????????

Please pomozcie jakiej firmy i dlaczego???

Co do zimnej podlogi w okresie przejsciowym to mysle ze nasz kominek z pw bedzie takie marzenia spełnial.

Pozdrawiam wszystkich nowych Bob'ów Budowniczych. :p

 

Wielkie dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Szukam niedrogiej stali w na Podkarpaciu. W moich okolicach (Strzyżów, Frysztak) niestety dość drogo jak narazie (fi 12 = 3300, fi 6 = 3500).

 

 

Ostatnio pytałem w Rzeszowie w Gór-Hucie to mieli fi 12 po 3000, gdzieś jeszcze była po 2900 ale nie pamiętam, też będę kupował więc każdy namiar się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

... Teraz pytanie do Was piec gazowy kondensacyjny :roll:

- junkers

- buderus

- vailant

- deditrich

...

 

Zrobiłem mały rekonesans i dowiedziałem się że trzeba zwrócić uwagę na serwis.

Okazuje się że niektórzy producenci w serwisach stosują zasadę gdzie kupiłeś tam się zwracaj o pomoc, co może być problemem kiedy z rynku zniknie

sprzedawca.

Podobno tak jest z Buderusem i De Dietrichem.

Nie ma podobno problemu w przypadku Vaillanta i Saunier Duval (ten sam właściciel).

 

Przy okazji pochwalę się że dowiedziałem się że "punkt" w hydraulice (woda i kanalizacja) to dopływ i odpływ razem,

czyli np. umywalka z rurą od wody ciepłej, zimnej i kanalizacją to jeden punkt.

W ten sposób z moich 30 zrobiło się ... 10 a to od razu poprawia humor :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

... Teraz pytanie do Was piec gazowy kondensacyjny :roll:

- junkers

- buderus

- vailant

- deditrich

...

 

Zrobiłem mały rekonesans i dowiedziałem się że trzeba zwrócić uwagę na serwis.

Okazuje się że niektórzy producenci w serwisach stosują zasadę gdzie kupiłeś tam się zwracaj o pomoc, co może być problemem kiedy z rynku zniknie

sprzedawca.

Podobno tak jest z Buderusem i De Dietrichem.

Nie ma podobno problemu w przypadku Vaillanta i Saunier Duval (ten sam właściciel).

 

Przy okazji pochwalę się że dowiedziałem się że "punkt" w hydraulice (woda i kanalizacja) to dopływ i odpływ razem,

czyli np. umywalka z rurą od wody ciepłej, zimnej i kanalizacją to jeden punkt.

W ten sposób z moich 30 zrobiło się ... 10 a to od razu poprawia humor :-)

 

 

 

Musze wyprowadzic Cie z bledu.. nieprawda jest iz w przypadku "znikniecia" sprzedawcy bedzie problem z serwisem....

Jak sama nazwa wskazuje jest to "tylko" sprzedawca typu hurtownia/sklep.... i nie ma obowiazku a nawet prawa serwisowac jakichkolwiek urzadzen przez siebie sprzedawanych... obowiazek ten przejmuja serwisanci, przeszkolenie w centrach serwisowych danych producentow, oczywiscie z certyfikatami. Niestety nie wiem jak to jest w przypadku Buderusa ale na pewno o DeDietricha nie masz sie co martwic.... znam kilku serwisantow, i sa to bardzo dobrzy fachowcy.. w przypadku Vaillanta i Saunier Duvala serwis gwarancyjny ma tylko jedna osoba, uruchomiwnia i pogwarancyjny juz kilku.... w przypadku Junkersa jest trzech, ktorych znam... jedynie w VIESSMANN'ie serwis zglasza sie na stronie internetowej i w ciagu 24 godzin powinien ktos przyjechac....

pozatym kupujac urzadzenie (kociol) w kazdej karcie gwarancyjnej lub DTR'ce jest wykaz serwisantow nie tylko na dany region ale takze w calej Polsce...

Jezeli chodzi o kotly kondensacyjne to polecam DeDietricha MCR 24, Viessmana Vitodens 100, Vaillanta ecoTEC plus VU i ecoTEC VC plus.... cena porownywalna.... jednak trzeba pamietac ze w przypadku kotla kondensacyjnego system spalinowy jest koncentryczny, jezeli nie ma mozliwosci wyprowadzenia rury powietrzno spalinowej prosto za sciane to koszt takiego komina wacha sie od 1000 do 1800 zł brutto

 

Oczywiscie kazdy kto kupuje kociol kondensacyjny jest swiadom, jak najbardziej oszczednosci na gazie siegajacych do 20 % ale rowniez tego ze grzejniki musza byc wieksze niz projektowane dla kotlow "standardowych"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eadok napisal

 

Przy okazji pochwalę się że dowiedziałem się że "punkt" w hydraulice (woda i kanalizacja) to dopływ i odpływ razem,

czyli np. umywalka z rurą od wody ciepłej, zimnej i kanalizacją to jeden punkt.

W ten sposób z moich 30 zrobiło się ... 10 a to od razu poprawia humor

 

U mnie też tak liczył" punkt"(w cenie 90zł- robocizna), ale przestrzegano mnie przed instalatorami ktorzy inaczej liczą ,niby taniej wołają ,ale punkt u nich ,to osobno woda a osobno odpływ.Tak że umawiając sie, warto sie spytać ,co rozumieją przez "punkt"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nieprawda jest iz w przypadku "znikniecia" sprzedawcy bedzie problem z serwisem....

Jak sama nazwa wskazuje jest to "tylko" sprzedawca typu hurtownia/sklep.... i nie ma obowiazku a nawet prawa serwisowac jakichkolwiek urzadzen przez siebie sprzedawanych... obowiazek ten przejmuja serwisanci, przeszkolenie w centrach serwisowych danych producentow, oczywiscie z certyfikatami. ...

 

Dokładnie tak sądziłem, ale jeden ze sprzedawców podał mi przykłady problemów

z przyjazdem takich właśnie serwisantów. Podobno sprawy kończyły się pozytywnie, ale dopiero po interwencjach na wyższym szczeblu.

Tym nie mniej sprzedawca widocznie stracił zaufanie do tych firm i z wyraźnym niesmakiem udzielał informacji o ich ofercie.

 

Widać tu jak ważna jest właściwa polityka producentów w zakresie jakości

serwisu tak złożonych urządzeń jak kotły kondensacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie tak sądziłem, ale jeden ze sprzedawców podał mi przykłady problemów

z przyjazdem takich właśnie serwisantów. Podobno sprawy kończyły się pozytywnie, ale dopiero po interwencjach na wyższym szczeblu.

Tym nie mniej sprzedawca widocznie stracił zaufanie do tych firm i z wyraźnym niesmakiem udzielał informacji o ich ofercie.

 

Widać tu jak ważna jest właściwa polityka producentów w zakresie jakości

serwisu tak złożonych urządzeń jak kotły kondensacyjne.

 

Tutaj sie zgodze... nie wszyscy serwisanci sa mili i uprzejmi, niektorym wydaje sie ze sa najwazniejsi i tylko oni, niejednokrotnie klienci, ktorzy kupowali u mnie urzadzenia (mowie tutaj akurat o kotlach), skarzyli sie na serwisantow... nie bede tutaj wymienial, ktorzy jeszcze powinni zostac wymienieni alu juz jest i tak dobrze, a co do DeDietricha to nawet bardzo dobrze, czego nie mozna bylo powiedziec jeszcze trzy lata temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie kazdy kto kupuje kociol kondensacyjny jest swiadom, jak najbardziej oszczednosci na gazie siegajacych do 20 % ale rowniez tego ze grzejniki musza byc wieksze niz projektowane dla kotlow "standardowych"...

A tu chętnie podyskutuję :) ciekaw jestem zdania innych w tym temacie

Bo mam zamiar instalację przeliczyć sobie na parametry 80/60 czy 75/65 (w sumie to to samo), ale fakt że żeby osiągnąć wysoką sprawność w kotle kondensacyjnym powinien on pracować na niższych parametrach. Ale... przez większość sezonu grzewczego i tak woda w instalacji nie będzie miała 80/60 ale mniej. Zakładam zastosowanie sterownika pogodowego i dobór odpowiedniej krzywej grzania. Przez te kilka dni w ciągu roku kocioł nie pracuje ze swoja maksymalną sprawnością ale nie wymaga to "przewymiarowywania" grzejników.

Co do komina jeszcze to o ile dobrze pamiętam to kocioł może mieć maksymalną moc 21kW (albo 23kW tego właśnie nie jestem pewien) w sumie na niezbyt duży domek jednorodzinny wyjdzie pewnie jakieś 6-7kW na CO ewentualnie na cwu więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu chętnie podyskutuję :) ciekaw jestem zdania innych w tym temacie

Bo mam zamiar instalację przeliczyć sobie na parametry 80/60 czy 75/65 (w sumie to to samo), ale fakt że żeby osiągnąć wysoką sprawność w kotle kondensacyjnym powinien on pracować na niższych parametrach. Ale... przez większość sezonu grzewczego i tak woda w instalacji nie będzie miała 80/60 ale mniej. Zakładam zastosowanie sterownika pogodowego i dobór odpowiedniej krzywej grzania. Przez te kilka dni w ciągu roku kocioł nie pracuje ze swoja maksymalną sprawnością ale nie wymaga to "przewymiarowywania" grzejników.

Co do komina jeszcze to o ile dobrze pamiętam to kocioł może mieć maksymalną moc 21kW (albo 23kW tego właśnie nie jestem pewien) w sumie na niezbyt duży domek jednorodzinny wyjdzie pewnie jakieś 6-7kW na CO ewentualnie na cwu więcej.

 

Zgadza sie.... zeby zaszla kondensacja w kotlach kondensacyjnych, spaliny musza osiagnac temperature ponizej 60oC, dlatego parametry pracy tego typu kotlow eynosza 50/40. W tradycyjnych instalacjach z kotlem atmosferycznym parametry pracy wynosza 80/60 lub 75/65... w zwiazku z tym wydawac by sie moglo ze potrzeba jest dobrania wiekszych grzejnilow, azeby pokryc zapotrzebowanie na cieplo w danym pomieszczeniu. jednak, tak jak piszesz w naszym klimacie, gdzie srednioroczna temperatura wynosi +2oC kociol nie musi pracowac na tak wysokich parametrach (80/60, 75/65) w zupelnosci wystarcza 50/40, oczywiscie zdazaja sie dni w roku (statystycznie 5) gdzie temperatura zejdzie ponizej -20oC, wowczas kociol bedzie pracowal na wyzszych parametrach.

Producenci grzejnikow w swoich tabelach doboru, przy przeliczaniu z parametrow 75/65 na 50/40 podaj wspolczynnik 1,98 - co oznacza prawie 2 razy wiekszy grzejnik do kotla kondensacyjnego, jednak praktycznie wystarczy zwiekszyc grzejnik tylko o 10 % i w zupelnosci to wystarcza, juz kilka lat temu tak projektowalismy i dobierali grzejniki i dzialaja do dzis i nikt sie nie skarzy ze jest mu zimno.

 

jezeli chodzi o moc jaka podales 21 kW to masz racje, wynika to z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." ale stosowane tylko do budynkow wielorodzinnych nie do domkow jednorodzinnych, u siebie mozez zalozyc jakiej mocy chcesz :):)

 

co do mocy na co - tak nie trzeba Ci bedzie wiecej niz kilka- kilkanascie kW i to z zapasem (serwisant juz podczas pierszego uruchomienia dopasuje Ci taka moc jaka bedzie potrzebna), jednakze ze wzgledu na cwu moc kotla musi miec conajmniej 20 kW (kazdy piecyk gazowy przeplywowy ma moc od 17 do dwudziestukilku kW). Kazdy kociol 2-funkcyjny ma moc minimum 20 kW, 1-funkcyjny (w polaczeniu ze zbiornikiem na cwu) mozesz kupic mniejszy... ale nie radze, poziom Twojego wkurzenia w momencie braku cieplej wody gdy wlasnie stoisz pod prysznicem, moglby osiagnac poziom gwizdka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę :D

 

Jest do wzucia ziemia oczywiście za darmo w okolicach Rogiżnicy- droga na Głogów. Budują cos i jest ogromna ilość ziemi- nie wiem jak długo. My dzisiaj zaczęliśmy ja wozić.

Zimie podobno jest niezła. Potrzebny jest tylko swój transport który nie jest tani :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...