Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podatek Katastralny.


KarinaZ

Recommended Posts

Nic to ,jak cos tak głupiego rząd zaakceptuje przyjdzie nam wymyślać jak omijać takie bzdedy ,kombinować itp.Ktos wcześniej pisał obraźliwie o babciach mieszkajacych w starych domach i wyrzucaniu ich stamtąd a starych drzew się nie przesadza.na starość ten ktoś dopiero to zrozumie /kto napisał taki post/

Pocieszmy się,że Polacy potrafią jednak omijać przepisy prawne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem rzeczoznawca majatkowym :smile: i nie wiem ktory to rzeczoznawca wypisał w operacie dla Banku takie bzdury..:sad:

ale od wyceny mozna sie odwołac..:smile: a podatek niestety wejdzie ja sama pocieszam sie ze jednak nie tak szybko , bo narazie nalezy w planach geodezyjno-kartograficznych zrobic porzadek, a to mysle potrwa wiele, wiele lat...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie w Ministerstwie Finansów nie trwają żadne prace nad podatkiem katastralnym (wyczytałem to ostatnio w prasie). Skłaniam się do tezy przedstawionej przez jednego z forumowiczów, że nie są tym zainteresowani Ci, którzy rządzą krajem (czytaj "mieszkają w pałacach"). A tak na marginesie- co się dzieje z chałupą ministra Grzegorza Kołodki, która została postawiona nielegalnie parę lat temu- czy ktoś wie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-14 07:48, sebo wrote:

Wszystko ładnie z tymi wycenami :smile:))

Ja składając wniosek o kredyt musiałem wybrać, z listy przedstawionej przez bank, osobę, która miała dokonać wyceny stanu obecnego i docelowego. Jak zobaczyłem tą wycenę to prawie

padłem z wrażenia. Facet wycenił przyszły dom z działką na

1 000 000 nowych złotych. Ogrodzenie z siatki wycenił na 150 000.

I co wy na to?

 

akurat w przypadku brania kredytu to im wycena wyzsza tym lepiej

ale to swiadczy tylko o "elastycznosci" (czyt. korupcyjnosci) naszego spoleczenstwa :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani - Mieszkam w Uni od 15 lat i uwjerzcie mi takich jaj tu niema, tylko w Grecji widzialem ze niekonczy sie budowy np.pietra zeby budynek niebyl zamkniety a na parterze juz sie mieszka,wiadomo podatek w keszeni a koniec budowy poco!!niemamy piniedzy na wykonczenie i co nam zrobicie.No dobra ale ten sposob wyprobowali Grecy jeszcze przed wstapieniem do Uni.

Wjec niemowcie ze nasi jajoglowi zapatrzyli sie na Unie to bzdety to wymyslaja ci zadzacy kturzy mjeszkaja jeszcze w Blokach ( na dorobku )Ha..ha!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-18 07:17, ewolua wrote:

nie jestem pewna, ale obiło mi się o uszy, że nie płacenie podatku katastralnego ma mieć taki skutek jak na przykład nie płacenie kredytu przy hipotece. Nie płacisz - odpisują sobie z wartości chałupy, aż zostaniesz bez niej.

 

Nie żartuj! No to wprowadzę się do prezydenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczynek do dyskusji (informacja z Onet.pl)

 

Podatek katastralny pełen wad

 

Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że wprowadzenie podatku katastralnego jest tylko kwestią czasu i nastąpi w ciągu kilku najbliższych lat - pisze "Gazeta Prawna".

 

Podatek katastralny ma zastąpić obowiązujący dziś podatek od nieruchomości. Wysokość obecnej daniny zależy od powierzchni nieruchomości, natomiast nowy podatek ma być płacony od jej wartości rynkowej - wyjaśnia gazeta. Czy wprowadzenie podatku katastralnego jest rzeczywiście niezbędne? - docieka redakcja.

 

Ekspert Centrum im. Adama Smitha dr Krzysztof Dzierżawski nie widzi powodów, dla których miałaby nastąpić owa zmiana. Według niego, obecny podatek od nieruchomości jest bardzo dobry. Charakteryzuje się jednoznaczną i łatwą do określenia podstawą opodatkowania, jaką jest powierzchnia. Ta podstawa jest obiektywna i nikt nie może jej zakwestionować - uważa ekspert.

 

Jego zdaniem, przy wymierzaniu podatku uzależnionego od powierzchni nieruchomości nie może być mowy o jakiejkolwiek uznaniowości, co jest jego ogromną zaletą. Tymczasem przyszły podatek katastralny będzie pozbawiony zalet. Przede wszystkim dlatego, że wartości rynkowej danej nieruchomości nie da się łatwo i precyzyjnie określić. Musi więc pojawić się uznaniowość.

 

W opinii dra Krzysztofa Dzierżawskiego, nie da się znaleźć jakiejkolwiek dobrej strony podatku katastralnego. Jest za to pełen wad. Można wręcz powiedzieć, że składa się wyłącznie z wad - relacjonuje "PB" konkluzję eksperta Centrum im. Adama Smitha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wycena powinno byc tak , ze jesli rzeczoznawca wycenia jakis budynek na pewna kwote, to automatycznie powinno byc to jednoznaczne z tym, ze panstwo jest gotowe taka sume za ten budynek zaplacic i mialoby taki obowiazek. Kazdy posiadacz domu mialby wtedy wybor placic podatek, za dobrze wyceniony dom, albo sprzedac posiadlosc panstwu i wybudowac sobie nowy- a gdyby sie okazalo, ze panstwo systematycznie zawyza cene domu moznaby na tym niezle zarabiac i ten biedny poszkodowany czlowiek, ktorego panstwo znowu chce okrasc mialby na oslode przynajmniej zysk ze swej dobrze wykonanej i oplaconej pracy.

natomiast sytuacja , gdy rzeczoznawca przychodzi do nas i mowi, ze dom ktory postawilismy za 100 tys jest wart 300 tys i nie oferuje sie ze jest go gotow za tyle kupic (czyli udowodnic, ze jest tyle wart) jest najwieksza krzywda jaka mozna czlowiekowi wyrzadzic, bo kaze sie go za to , ze za bardzo sie staral i wybudowal tanim kosztem cos bardzo( za bardzo ) cennego

 

mam nadzieje, ze gdy ktos zechce wprowadzic kiedys ten podatek, ze ludzie beda potrafili sie zorganizowac jak rolnicy, czy gornicy przeciwko ewidentnej zbrodni przeciwko ludzkosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałam sobie, że nie będę komentować żadnego Anonima, ale ten wyjątkowo dobrze mówi, więc równie wyjątkowo łamię zasadę. Proponuję śledzić rozwój niecnych zapędów w temacie katastru i w razie czego skrzyknąć brać Forumową. Jak już Redakcja zrobi mapę - spokojnie możemy zablokować cały kraj i kataster przepadnie, jak słynny Mulat w wyborach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znowu ja - anonim (pisze jako anonim bo to nigdy nie wiadomo, kto nas inwigilluje. Pod rzeczami niegroznymi moge sie podpisac, ale nie jesli narzekam...)

w ogole denerwuje mnie ta cala historia z rzeczoznawcami, ktorzy placa ciezka kase tylko po to zeby zrobic papiery na rzeczoznawce ( przcietnie taki kurs kosztuje kolo 20 tys z kilkoma egzaminami). ale ci ludzie maja obecane , ze katastralny podatek wejdzie i wtedy zacznie sie dla nich eldorado, bo za kazda wycene wezna ciezka kase. ktos te kursy organizuje i juz na tym niezl ezarobil- teraz musi zrealizowac to co obiecal kursantom- niestety naszym kosztem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...