Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanko techniczne - podłogówka


Recommended Posts

Nawet 7 za dużo. Ja mam ogólnie około kilometr rurek na 220 m2 co daje 4,5 mb na jeden metr kwadratowy. Nie mam aktualnych linków ale możesz z łatwością sobie "wygooglać" instrukcje techniczne w pdf różnych producentów systemów i rurek pex-al-pex (np. kisan (kissan?), kan-therm, itp). Tam z tabel odczytasz ile m.b. rurek wychodzi przy jakim rozstawie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

U mnie przydało się to już na etapie adaptacji projektu ponieważ do OP na poddaszu trzeba było zwiększyć grubość wylewki a to pociągnęło za sobą zmianę w konstrukcji stropu monolitycznego z B15 na B20. Czasem może zajść też potrzeba zmiany warstw podłogi na gruncie tak żeby zmieściło się min 10cm styropianu jeżeli jest przewidziane mniej.

 

A co do pytania z tematu - ilość mb podłogówki należy wyliczyć wychodząc od podstawowych wielkości jak np OZC poszczególnych pomieszczeń, temperatury zasilania OP, sposobu wykończenia powierzchnki (kafelki czy drewno) i innych mniej istotnych zmiennych. Dokładniejsze informacje podaja producenci np z linków powyżej. Tak powstaje projekt dzięki któremu podłogówka działa - robiona na oko niestety często tylko powoduje frustracje i potwierdzenie obiegowych opinii że jest be bo grzeje w nogi i żylaki, spuchnięcia a pewnie i trądzik na twarzy w niektórych wariantach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wielkości "podłogówki". Jeżeli robicie ją tylko w jednym lub dwóch niewielkich pomieszczeniach to możecie sobie projekt darować i zdać się na doświadczenie wykonawcy.

Jeżeli jest to kilka pomieszczeń o dużej powierzchni to taki projekt z pewnością warto zrobić.Projekt powinien zawierać obliczenie zapotrzebowania ciepła dla pomieszczeń, obliczenia hydrauliczne, temperatury posadzki w poszczególnych strefach, nastawy zaworów regulacyjnych na rozdzielaczu dobór termostatu.

Jeżeli to jest dobry fachowiec i nie masz projektu, to najpierw taki projekt opracuje (sam albo poprzez współpracującą z nim firmę projektową).

Oczywiście może to też zrobić bez projektu tak, żeby napewno działało - odpowiednio zagęści rurki, dać większe przekroje przewodów, dobierze większy kocioł niż jest to potrzebne, itp.

Działać będzie, tylko czy to będzie rozwiązanie optymalne.

Projektowanie to właściwe sztuka znajdowania optymalnego rozwiązania, tj. takiego, które z określoną jakość (właściwości) pozwala uzyskać przy minimalnych kosztach. Poza tym taki projekt zawsze możesz zweryfikować (chociażby dając go do oceny potencjalnym wykonawcom) i tym samym przed robotą wychwycić zawarte w nim błędy.

Tak czy inaczej za wszystko zapłaci inwestor zgodnie ze starą anglosaską zasadą "nie ma darmowych obiadów". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...