Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Leśny zagajnik lub DZICZ jak kto woli


Recommended Posts

Witam,

 

Moja koncepcja ogrodu to gesty bor sosnowy, z jalowcami, brzozkami i wrzosami gdzieniegdzie.

 

W naturze to by wygladalo cos takiego...

http://gringott.gotdns.com/public/pictures/P1000379.JPG

 

i takie tez... tu specjalnego nawadniania nie potrzeba... piasek juz jest...

http://gringott.gotdns.com/public/pictures/P1020188.JPG

 

Co prawda na 15 arach gesty bor to nie urosnie, ale moze oko uda sie oszukac...

 

Przegladalem pare watkow o ogrodach, ale wszedzie znalazlem cukierkowe sciezeczki, bruczki rabatki i takie tam...

 

Czy nikt nie ma ogrodu.... lasu....???

Albo czy ktos z Was ma zdjecia wlasnie takich dzikich ogrodow ktore moze tu zamiecic?

 

A moze jakies rady praktyczne, moze ktos z Was juz taki ogord zrobil....

 

Czekam na Wasze opinie.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstego, jak piszesz, boru sosnowego nie da się pogodzić z jałowcami i wrzosami. Porównajmy oba zdjęcia. Na górnym jest gęsto, a jałowce rosną, ale na obrzeżach. Na drugim- jałowce piękne, ale bez sosen...

Zarówno jałowiec, jak i wrzosy są światłolubne, rosną na otwartej przestrzeni. Jałowiec jest odporny, rośnie pod sosnami, a właściwie wegetuje, no ale jak tam wygląda.. Brzoza też jest światłolubna. Trzeba to pogodzić, np sosny na obrzeżach działki na pohybel sąsiadom, wewnątrz polana, i tu jałowce, wrzosy, może borówka, mącznica lekarska, jakieś trawy. Podobnie jak wygląda polana w suchym sosnowym borze. Zamiast zdjęć najlepszą inspiracją może być spacer po lesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki ogród na powierzchni 2,63ha (to było pole VI klasy). Sadzę rośliny o niskich wymaganiach glebowych i wodnych. Nie wszystkie przeżywają. 850 mb ogrodzenia wykonałem z siatki leśnej na słupach akacjowych, gęsto sadząc wzdłuż ałyczę, głogi, tarninę, miejscami szpaler świerka. Najlepiej rosną samosiewy sosny, brzozy i akacji.

Drzewa owocowe za to niechętnie pomimo podsypania lepszej ziemi pod korzeń. Mam też 400m2 staw kąpielowy. Miejscami zawlekła się jeżyna.

Jest to tzw ogród dla leniwych. Któż chciałby kosić i nawadniać 2,5 ha trawnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zdjęć najlepszą inspiracją może być spacer po lesie.

 

wlasnie te zdjecia sa z takiego spaceru... :D

Nasza dzielka ma wymiary 60x25m. Dom jest tak polozony ze za domem mamy okolo 15m do ogrodzenia a przed domem 35m. Front domu jest dokladnie od poludnia wiec tyl dosc skutecznie zaslania tylna czesc dziali, pozostawiajac okresowo osloniete boki. Gora domu nie zaslania jakis 2 metrow od konca ogrodzenia.

Boki obsadzilismy jalowcami chinskimi - stricta. Beda one tworzyly tlo rosnac wdluz muru. Mur bedzie mial 2,2m. Na 5 metrach od tylu i po 2 metry po bokach posadzilismy gesto sosny. w srodku bedziemy sadzic... hm.. nie wiem jeszcze co, ale wlasnie tyl ma byc tym zagajnikiem z bojna zielenia tak jak na pierwszym zdjeciu. Jest tam dosc sucho, ale zraszacze sa juz wszedzie zalozone i jak bedzie potrzeba to wilgoc sie znajdzie.

Bez problemu przyjely sie mam brusznice. Pare lat temu przywiozly sie przypadkowo i teraz tak sie rozmnozyly ze hoho!

Jagody.... hm... wymagaja troche wiecej wilgoci, a u nas sa na sloncu... nie rozrastaja sie tak ekspansywnie jak brusznice, ale w zeszlym roku takze puscily swierze pedy.

Grzyby... ciagle czekamy... ale ladne muchomory juz byly :D

 

Przod domu.... moze wygladac podobnie jak drugie zdjecie.

Po bokach tez jalowce, tez troche sosen... i laka... tyle ze z kawalkiem trawnika zamiast suchego piasku... choc... wciaz sie wacham... chcialem posadzic czysta kostrzewe owcza ale nie wiem gdzie mozna kupic nasiona. Mam jej troche z tylu, pieknie sie rozrasta, w takie niebieskie klebki :)

 

Hej! Czy mozecie przeslac zdjecia swoich ogrodow?

 

Pozdrowienia

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem ogrodow naturalistycznych. Mam dzialke ok 50 arow , do tej pory poza trawa , chwastami i kilkoma drzewkami nic na niej nie ma. Ogrod mam dopiero w planach. Dzialka jest bardzo dluga (ponad 200m) i chyba jej calej nie ogrodze ( a grodzic zaczynam za kilka tyg) . Prawdopodobnie jej koncowa poludniowa czesc , pozostanie nieogrodzona i wlasnie tam planuje miejsce na zagajnik , najdzikszy z dzikich :D Dlatego tez z zainteresowaniem czytam ten watek. Nie jestem ogrodnikiem , ale tez nie jestem typowym mieszczuchem i co nieco o roslinach wiem. Zdarzylo mi sie kiedys sadzic las i przez dluzszy czas obserwowalem jak rosnie (mam nawet gdzies w szufladzie dokumentacje fotograficzna :D )

Koncepcja mojego ogrodu powstaje powoli , ale wiem juz na pewno ze bedzie jak najbardziej naturalistyczny. Po pierwsze dlatego , ze takie ogrody podobaja mi sie najbardziej a po drugie taki ogrod wymaga stosunkowo malo zabiegow pielegnacyjnych (a czasu zbyt wiele nie mam)

 

Marek Mazon zdjec o ktore prosisz niestety nie posiadam ( mam nadzieje , ze za kilka lat bedzie juz co sfotografowac :D ) , ale chetnie podlacze sie pod ten watek i "pognebie" ekspertow swoimi pytaniami a takze moge podzielic sie swoimi przemysleniami , liczac na ich rzeczowa krytyke :D A jeden z forumowych ekspertow Mirek_Lewandowski jak widze zainteresowal sie juz tym watkiem i to mnie cieszy :D

 

OK , teraz moze jakies pomysly. Przede wszystkim namawiam Cie na gatunki krajowe , bardziej przyjazne dla naszej przyrody i chyba latwiejsze w uprawie. Dziwie sie tez ze piszesz o jakims systemie nawadniajacym bo troche mi sie to "gryzie" z koncepcja dzikiego zagajnika/lasku. Moze lepiej , jesli nie chcesz miec zbyt suchej gleby , zmienic jej strukture dodajac nieco gliny? Poza tym sosnom , jalowcom i brzozom o ktorych piszesz ze maja dominowac w Twoim ogrodzie sucha gleba chyba za bardzo nie przeszkadza.

I najwazniejsze ( przynajmniej dla mnie ) , nie zapominaj o ptakach.

Kilka krzewow rokitnika , jarzebina , pigwa , dzika roza , berberys , deren , kalina , tarnina , glog ...... i juz ptaki maja wspaniala stolowke w zimie.

A czy ten mur o ktorym piszesz "zamyka" caly ogrod? Bo jesli tak , to moze warto pomyslec o jakis "przepustach - sluzach" dla drobnych zwierzat.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... dobre uwagi...

 

no coz... ze wzgledu na bardzo wysoki poziom wod gruntowych musielismy postawic fundament na poziomie '-0,6m'.

Wszystko na 15 arach jest obsypane czystym piachem. Czesc jest jeszcze nie upozadkowana, ale w tym roku wlasnie za to sie zabieramy.

 

Jak juz powiedzialem piach... wiec jest bardzo sucho, a kazdy deszcz wsiaka w ziemie jak woda w gabke. Za to ponizej poziomu -1m woda stoi caly rok (mieszkamy w dolince).

Mamy studnie 3m glebokosci z kregow 2000 (dol studni jest na -3,5m). Woda naplywa do 5/6 pojemnosci w 1 dzien! To jest prawie 10m3!

 

Trawa bez podlewania strasznie schnie wiec zraszacze sa konieczne, zreszta... jestem leniwy i wole patrzec jak rosnie, a nie wyczyniac sporty extremalne z konewka w reku :)

Co do ptakow... hm... sraja tylko po dachu a pozytku z nich zadnego... ale wiem ze inni moga miec inne zdanie w tym temacie.

 

No coz... w maju konczymy grodzic, pozniej trzeba wyrownac teren, nawiesc na wierzch ladnej ziemi, zglebogrizic, wyrownac, zagrabic, posiac, wywalcowac, podlewac, podlewac, podlewac... i tak przez 6 tygodni az cos wyrosnie... pozniej tylko koszenie, choc chodzenie za kosiarka mnie juz irytuje... musze cos wymyslec... pewnie w zimie sie zabiore za zrobienie czegos samokoszacego :p

 

Sadzenie drzew to pozna jesien albo przyszly rok...

 

Zdjecia bada....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ptakow... hm... sraja tylko po dachu a pozytku z nich zadnego...

 

Nie przesadzaj , nie namawiam Cie przeciez do zakladania golebnika.

Chcesz miec ogrod podobny do lasku , zagajnika to musisz byc konsekwentny. Pozytek z ptakow w ogrodzie i lesie jest wiekszy niz Ci sie wydaje. Ptaki nie tylko ladnie spiewaja i ciesza oko swoja obecnoscia , rozumiem ze te ich zalety nie wszyscy moga docenic ,ale spelniaja rowniez bardzo wazne funkcje sanitarne , zywiac sie wszelkiego rodzaju "robactwem" , ziarnami chwastow ( choc moim zdaniem, roslina ktora moze byc uwazana za chwast w wypielegnowanym ogrodzie , w dzikim zagajniku chwastem byc nie musi ) .....

 

... pozniej tylko koszenie, choc chodzenie za kosiarka mnie juz irytuje...

 

Dziki zagajnik badz lasek z przystrzyzonym trawniczkiem?

Hmm ... coraz czesciej przychodzi mi na mysl , ze Twoj ogrod bedzie mial bardzo malo wspolnego z przyroda , ktora niby Cie inspiruje. Polecam lake kwietna , ktora kosi sie raz lub dwa razy w roku. Zobacz tutaj: http://www.luczaj.com/index.htm

Nie mam wielu doswiadczen , mimo to pokusze sie o stwierdzenie , ze Twoje zalozenia i koncepcje to pelen misz masz i poplatanie z pomieszaniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... to nie ma byc samopas tylko dzicz kontrolowana. nie chce zeby sobie roslo tak sobie, tylko tak jak ja chce. w koncu w lesie jest ktos taki jak lesniczy ktory pilnuje interesu ;)

 

z drugiej jednak strony... jakbym DOKLADNIE wiedzial czego chce to bym tu nie pisal i nie pytal o przyklady zdjecia itd... oczywiscie ze jestem w fazie poszukiwan.

 

... narazie sortuje klocki... pozniej bede budowal calosc... napewno calosc bedzie spojna. Zreszta... obiecalem juz ze beda zdjecia wiec sam bedziesz mial okazje zobaczyc.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...