Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No dobra, a teraz pomóżcie koledze:

- co trzeba wiedzieć przed rozmowami o instalacji elektrycznej?

- jakie polecacie materiały do jej wykonania?

- jakie u nas są ceny i jak się liczy całość?

- ile za projekt?

Mam czas do piątku i wertuję stare wątki (nowe też),

ale proszę o WASZE doświadczenia...:) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Już piszę co wiem:

Wydaje mi się, że samemu, jeżeli nie "siedzi się" na bieżąco w tej dziedzinie to trudno się w tym połapać- co nam będzie potrzebne. Dlatego ja, pomimo że temat instalacji elektrycznych, komputerowych , antenowych i domofonowych nie jest mi obcy skorzystałem jednak ze zlecenia wykonawstwa całej instalacji doświadczonemu elektrykowi, takiemu co to już nie jeden dom... :wink: I nie żałuję, podpowiedział co, gdzie i jak! Mam bardzo rozbudowaną instalację, pomimo, że płaciłem 40 zł od punktu (cena zawiera materiał) to i tak wyszło mi 12 tys. na cały dom. Ale czego ja nie mam??? :o Gniazdek od cholery, oświetlenie schodów podwójne (kinkiety i halogeny przy podstopnicach), oświetlenie salonu żyrandolem i lampami stojącymi (możliwość wyłączenia wszystkich lamp stojących jednym pstryczkiem), oświetlenie wykuszu, schodów wejściowych, balkonów i ogrodowe- tarasu, instalacja antenowa zwykła, Sat, komputerowa i telefoniczna w 6 pokojach, instalacja domofonowa (wideo) na parterze i na poddaszu, możliwość otwierania furtki z parteru i poddasza, trzy gniazda 3-fazowe. Elektryk ma uprawnienia i to on będzie przy podłączaniu mojej instalacji do sieci elektrycznej.

Krystian, znając Twój dom zakładam, że na podstawową instalację musisz niestety przyszykować min. 5 tys. zł... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że domek co do powierzchni mam zbliżony do Krystiana.

 

Tak jak na moje skromne wyksztalcenie to smiem chyba troche watpic :-?

No ale moze sie myle.

Co do cen elektryki to sie nie wypowiem.Wszystko znajomi moga nam zrobic i nie jestem w temacie.

Najwazniejsze to dobrze rozplanowac gniazdka.No ale i tak jakies wyjdzie za szafa albo bedzie niedostepne :(.

 

A u Grzegorza to rzeczywiscie gniazdek i wylacznikow jak "mrówków" ;).Bedzie musial chyba zrobic plan ktory wylacznik do czego.Bo sie zgubic idzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega w potrzebie , wiec śpiesze z odsieczą.

Krystian- autorytetem tu bedzie Grzegorz, ale pozwólcie ze i ja dołoże swoje doświadczenia:

-elektrykę mi robił brat żony(jeszcze nie skończył)- koszt roboty ustalony na 3000zł, azart , telekom. i alarmowe - ja (laik -bardziej intuicyjnie niż praktycznie)

-kable klejone na ścianie dypy 3x2,5 , 3x 1,5 i 5x2,5 oraz 4x 1,5 (izolacja na 750 volt) 1x6 linka do uziomu.Telekom.-7x2x(iles tam),3x2x(iles tam)i skrętka 4x2x(ileś tam)

-łącznie kabla poszło 1,5 do 2 km. Producent -Czechowice(droższy od Telefoniki, ale sprawdzony- sztywniejszy, a przez to mysle , ze izolacja grubsza a i drut pare mikronów też grubszy)

- puszki przelotowe i tylko te do osprzętu, dużo obwodów( pętla dwustronnie podłączona do tablicy)

- po 3 gniazdka w każdym pokoju ( przy rogach oprócz drzwi)

-oswietlenie tarasu i balkonu- wskazane

-gniazdka na zewnątrz z wyłącznikiem w środku

-osobne tablice na parterze i na piętrze

-peszel w bruzdach pionowych (z pilotem w środku) na azart

-światło i gniazdka na strychu

 

wiecej kiedy indziej jak mi sie przypomni

na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jego natury- bez przerwy płacze, że materiały bardzo podrożały i on nic na tym nie zarabia!

 

To ja juz wole "mojego" Jasia

Jak sie z nim robi to naprawde czlowiek musi zapychac z robota.

Jak cos nie pasuje to mowi : "Nie gadaj tyle tylko zap..... " (cenzura) ;)

 

Niema swojej firmy ale na elektryce zeby zjadl :).W koncu chyba 30 lat w zakladzie energetycznym robi swoje :)

 

P.S.

Osobiscie nie przepadam za tym jak ktos placze :evil: .Jak mu sie nie podoba to nikt go na sile nie trzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorkiem zabrałem śpiwór i materac i poszedłem mieszkać do nowego domku.

:) :D :D :lol: :lol: :D :D :p 8) 8) 8)

Owszem brakuje paru niezbędnych elementów (zwłaszcza wełny na poddaszu, paneli w salonie i jadalni oraz podłączenia gazu, a i paru innych drobiazgów) ale mieszkając tam powinno mi sprawniej pójść wykańczanie.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...