Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ceny propanu


Dave

Recommended Posts

Tak a propos dyskusji o zbiorniku na gaz zaczalem sie zastanawiac skad sie biora tak wielkie roznice w cenie propanu latem i zima ? Przeciez dochodza one do 50% ! Czyzby koszty przechowywania propanu tak gwaltownie rosly ? Cyz jak kupie cysterne propanu latem i sprzedam zima zarobie 50% ? Ile kosztuje wynajecie cysterny ? :smile: Sadze ze da sie zarobic bez problemu... Ja mysle ze to po prostu zmowa producentow gazu plynnego, nic wiecej...

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jeszcze jedno. Ceny propanu obecnie to ok1,50/litr. Na stacjach benzynowych widziałem cenę poniżej 1 zł. Czy coś poplątałem, czy na stacjach gaz jest 30% tańszy?

Chyba, że jest to propan-butan. Ale i tak nie wiem czemy taka różnica w cenie - niech wypowiedzą się jeżdżący na gazie (nie zrozumcie tylko tego opacznie :grin:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacjach LPG sprzedaje sie propan z dodatkiem butanu - bo samochody z reguly odpalaja na benzynie a pozniej jak sie rozgrzewaja to sa przestawiane na gaz i nie ma problemu zimna. W butlach gazowych stojacych na dworze stosuje sie wylacznie czysty propan zeby nie bylo sytuacji ze gaz przestaje parowac. Druga sprawa to koszty transportu - z propanem na dzialke trzeba przyjeach a samochodem sam jedziesz po gaz wiec odpada transport.. No i dochodzi 3 czynnik - ktory ja bym nazwał zmową producentów - to nie jest normalne, że sprzdają gaz za 1,80 za litr podczas gdy latem sprzedawali go za 1,30. Na pewno nie wynika to z ceny surowców i z kosztów przechowywania. Po prostu wiedzą - że muszą sobie odbić na tych, którym gaz w butlach właśnie się kończy i muszą go natychmiast kupić. Działanie nieco perfidne ale skoro żaden producent się nie wychyli to wszyscy na tym żerują....

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo tak proste to ceny gazu najbardziej roslyby latem - wtedy wszak wszyscy wlasciciele butli gazowych do ogrzewania domow tankuja do pelna bo cena gazu jest najnizsza. Zima zamawia sie minimalne ilosci tylko po to by przetrwac do lata i zatankowac do pelna. Tak wiec twoj argument calkowicie upada.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
a może różnica w cenie latem i zimą wynika z dość dużej wrażliwości propanu i butanu na temperaturę/ przy zmianie temperatury gaz płynny o ile dobrze wiem znacznie zmienia swą objętość. Bioroąc to pod uwagę oraz to że przy tankowaniu jednostką rozliczeniową jest objętość a nie waga zimą gaz powinien być droższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to sluszne spostrzezenie ale nie oddaje zmian cen. Ja zatankowalem do pelna latem a uruchomilem butle zima. Roznica w zawartosci zbiornika wynosila niecale 2% (83% w stosunku do 85% latem). Roznice w cenach rzedu 2% zaakceptowalbym bez zadnego problemu. Ale roznice w cenach latem i zima dochodza do 100% !

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pingo - z twojej wypowiedzi wynika ze wszyscy tankuja w zimie - bo wtedy ceny sa najwyzsze. Ale jak to sie ma do prawdy skoro nikt nie chce przeplacac i jak musi tankowac zima to tankuje minimalna ilosc gazu (np. 500l) po to by doczekac do wiosny az ceny spadna i wtedy zatankowac do pelna ? Inaczej - czy jest wsrod nas ktos, kto majac butle do ogrzewania tankuje do pelna zima ? A ilu tankuje do pelna latem ? Wiec jak to jest z ta podaza i popytem ?

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave, butle przy domach jednorodzinnych to tylko mały procent użytkowników gazu. W sezonie grzewczym popyt na paliwo opałowe rośnie, nie mam w tej chwili żadnych statystyk żeby to udowodnić ale zawsze można poszukać jeśli komuś bardzo się chce. Notabene na fali rośnie również cena autogazu mimo że jego zużycie specjalnie się w okresie zimowym nie zwiększa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pingo - oczywiscie ze zuzycie gazu zima rosnie. Ale nie znaczy ze rosnie popyt i sprzedaz... Paliwo do samochodow - to tez gaz plynny i jest poddany takim samym machinacjom finansowym jak propan do ogrzewania. Dla mnie jedynym argumentem wskazującym na tak drastyczne zwyzki zima jest zmowa producentow i pewnosc ze czlowiek ogrzewajacy dom i majacy pusta butle ma "noz na gardle" i zaplaci kazda cene. Wiekszosc tak robi - ale kupuja minimalne ilosci po to by przetrwac do lata i wtedy zatankowac do pelna. Popyt na cele paliwa do samochodow jest mniej wiecej staly a popyt na cele grzewcze sadze ze jest wiekszy latem. Nie ma tu wiec prostej zaleznosci rynkowej i ceny de facto nie dyktuje rynek. Chyba ze sa jeszcze inne zrodla popytu na propan zima ?

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pewna firma zaproponowała mi zbiornik razem z liczniken i wskazania będą podstawą do rozliczania

Bez zmartwien o poziom w zbiorniku.

Cena gazu 4.47zł za metr3 przez cały rok

W piątek 25 04 jestem umówiony z przedstawicielem może ktoś chce jakieś informacje lub pomoze mi o co mam się pytać zeby uniknąć niespodzianek

pozdrawiam Darek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Odswieze ten watek bo mam dowod na to ze producenci propanu spekuluja gazem zima naciagajac klientow i tak naprawde wysoka cena w zimie wynika glownie z ich nieuczciwosci. Konkretnie: sprawdzalem ceny gazu do samochodow (LPG) (zwykle tansza od propanu mieszanka propan-butan ale dosc podobna cenowo i zachowujaca sie identycznie - zima cena rosnie) z cena propanu do ogrzewania. I o ile zima cena propanu do ogrzewania jest o wiele wyzsza od LPG (roznica dochodzi do 20-30%) o tyle teraz w lipcu moge kupic propan taniej niz LPG jest sprzedawany na stacjach. Nikt mi nie wmowi ze koszty transportu zima sa wyzsze niz latem i stad te roznice. Po prostu - zima producenci naciagaja klientow.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zgodnie z polską normą PN-82/C-96000 „gazy węglowodorowe płynne (C3-C4) są to skroplone i pozostające pod ciśnieniem własnych par mieszaniny węglowodorów alifatycznych, których podstawowymi składnikami określonymi w niniejszej normie literą C z indeksem liczbowym są:

Propan, propylen – C3,

Butan, buteny oraz butadieny – C4,

oraz w mniejszych ilościach:

Metan – C1,

Etan, etylen – C2,

Petany, peteny i wyższe – C5.

W zależności od zawartości podstawowych węglowodorów i przeznaczenia, rozróżnia się trzy rodzaje mieszanin gazów węglowodorowych (płynnych C3-C4): butan techniczny (mieszanina A), propan-butan techniczny (mieszanina B), propan techniczny (mieszanina C).

 

Gaz płynny jest cięższy od powietrza. W przypadku wycieku zbiera się z zagłębieniach, dlatego też przepisy zabraniają montażu instalacji w miejscach, w których w razie wycieku gaz płynny mógłby się gromadzić.

 

 

Propan C3H8

Wysoka wartość kaloryczna

Temperatura wrzenia: -42 st. C

Temperatura zamarzania: -187 st. C

Wartość opałowa górna: na kilogram - 13,8 kWh (49,8 MJ)

Wartość opałowa dolna: na kilogram - 12,8 kWh (46,1 MJ)

Wysokie ciśnienie - większa zdolność odparowywania

Łatwy w magazynowaniu na zewnątrz

Cięższy od powietrza

 

 

Propan-Butan C3H8+C4H10

Temperatura wrzenia (w zależności od proporcji mieszanki): - 20& st. C (dla mieszanki 30% propanu, 70% butanu)

Niższe ciśnienie - niższa zdolność odparowywania

Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach

Cięższy od powietrza

 

 

Butan C4H10

Temperatura wrzenia: -2 st. C

Temperatura zamarzania: -140 st. C

Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach

Cięższy od powietrza

 

 

Właściwości cieplne gazu płynnego

Wartość opałowa jest podstawą do prowadzenia wszystkiego rodzaju obliczeń cieplnych. Jest to wartość ciepła (energii) jaką można uzyskać w wyniku spalania całkowitego i zupełnego z jednego kilograma (lub 1 m3) gazu płynnego. Dla gazów płynnych wynosi ona:

 

Gaz faza gazowa faza ciekła

kcal/Nm3 kJ/Nm3 kcal/kg kcal/kg

propan 21.790 91.260 11.070 46.360

butan 29.280 122.570 10.920 45.720

 

Aby należycie ocenić kaloryczność propanu i butanu należy porównać ją z kalorycznością innych paliw gazowych, np. z gazów ziemnych. Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.

Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa

Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.

Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

 

Wartości przeliczeniowe dla propanu

 

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

 

faza ciekła

1 l = 0,52 kg

1 kg = 1,92 l

faza gazowa

1 Nm3 = 2 kg

1 kg = 0,5 Nm3

wartość opałowa

ok. 46 MJ/kg

ok. 92 MJ/m3

ok. 11000 kcal/kg

ok. 22000 kcal/m3

ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h

 

To apropo właściwości propanu i butanu dla zainteresowanych

źródło: http://www.e-petrol.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...