Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy konieczne jest szczepienie przeciw żółtaczce?


Pearl

Recommended Posts

Witam,

planujemy z żoną dziecko w najbliższym czasie, tzn. rok-dwa... Żona chce zaszczepić sięprzeciw żółtaczce z uwagi na dość częste zakarzenia szpitalne podczas porodu etc. Czy ja także powinienem się zaszczepić? Przyznam się, że staram się jak najmniej ingerować w swój organizm, by go nie rozregulować... unikam wszelkich szczepień i praktycznie od 20 przeszło lat nie choruję. Słyszałem, że zakarzenie żółtaczką pociąga za sobą straszne konsekwencje, nawet włączając w to śmierć. Jak to jest? Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Czy to, że się nie zaszczepię może zagrozić żonie? Szpitale do tego momentu omijałem z daleka, ale teraz... Proszę o poradę. Każdy głos rozświetli mi temat bardziej... dzięki.

Pozdrawiam

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepienie przeciwko żółtaczce typu B jest w obowiązkowym kalendarzu szczepień więc Twoje dziecko zaraz po urodzeniu będzie zaszczepione.

Nie wyobrażam sobie raczej nie zaszczepić się, biorąc pod uwagę stan sanitarny placówek służby zdrowia i częstą beztroskę personelu.

 

Bardzo groźna jest żółtaczka typu C, na którą nie ma niestety szczepionki, a którą w dużej skali zarażani są pacjenci, klienci salonów tatuaży, u dentysty. Żyją z tym wiele lat, nie mając często świadomości tego. Nie leczona prowadzi do marskości wątroby, a resztę można sobie dopisać.

Polska zajmuje niechlubne wysokie miejsce w ilości zakażeń, co mnie absolutnie nie dziwi, choć bardzo smuci. Uważam, że niestety sami jesteśmy sobie po części winni pozwalając i lekceważąc przestrzeganie procedur sanitarnych przy najdrobniejszych nawet zabiegach, łącznie z pobraniem krwi.

 

Oprócz tego można się jeszcze zaszczepić na żółtaczkę tzw. pokarmową czyli typu A, szczególnie jak korzysta się z placówek zbiorowego żywienia lub wyjeżdża do egzotycznych krajów. ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczep się czym prędzej. Jak będziesz musiał miec jakikolwiek zabieg chirurgiczny wykonywany to juz będziesz zaszczepiony i uodporniony co ewentualnie przyśpieszy termin zabiegu. Oczywiście nikomu nie życzę żadnych zabiegów ale różnie w życiu bywa nieraz nagle ząb zaboli a jutro już go nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałam, na C nie ma niestety szczepionki.

Możesz się zaszczepić podwójną A+B, albo samą B lub/i samą A.

Są 3 dawki w odstępie - (II) 1 miesiąc, (III) 6 miesięcy.

Potrzebujesz pół roku na przeprowadzenie akcji. ;)

 

Potem znów za 5 lat chyba.

Jest taka akcja Żółty tydzień, tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem znów za 5 lat chyba.

 

Kiedyś się szczepiłem z konieczności. Po jakimś czasie po zabiegach chciałem odświerzyć szczepienie tan na wszelki wypadek, a mój lek. rodzinny stwierdził, że jak przeszedłem partię 3 szczepień to już na całe życie... ale sam coś bąkał, że kiedyś było inaczej... i komu tu wierzyć? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o to, że za 5 lat dawka przypominająca jest dla osób z grupy ryzyka - niższa odproność, itd..

 

Dodam, że oczywiście żółtaczka wszczepienna typu B też powoduje marskość wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o szczepienie przeciw WZW typu B to w chwili obecnej standardy swiatowe nie zalecają doszczepiania nawet po 5 latach, uwazają,ze kontakt z ewentualnym antygenem czyli wirusem odswiezy pamiec immunologiczną organizmu. Schemat szczepienia podany przez Opal-a jest standardowy i typowy przy rutynowym kalendarzu szczepień, w przypadku koniecznosci w miare pilnego zabiegu stosowane sa schematy skrócone - jest ich kilka, ale zarezerwowane sa dla osób które wymagaja zabiegu operacyjnego szybciej niz za pół roku. W zasadzie juz po drugiej dawce szczepienia mozna byc operowanym.

Jezeli ktos byl szczepiony i ma jakies watpliwości czy jest odporny mozna sprawdzic poziom przeciwciał tzw antyHbs i bedzie wiadomo :) . Badanie jest łatwe i tanie, wykonuja prawie wszystkie laboratoria. :)

Nie zapominajmy, że są osoby, które nigdy nie wytworza odpornosci poszczepiennej, chociazby sie szczepily kilka razy - takpo prostu jest, ale jest to bardzo maly procent osób.

Na WZW typu C niestety nie ma szczepienia choc prace nad tym trwają, wirus niestety bardzo mutuje i w tym cała trudność, a zarazic sie nim o wiele łatwiej niz wirusem HIV -choc droga zakażenia jest taka sama w obydwu przypadkach.

moja rada szczepic sie profilaktycznie jak najbardziej - bo choroba niestety moze doprowadzic do przykrych powikłan odleglych a wyleczenie tego zakażenia w chwili obecnej to tylko ok. 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...