Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomocy,zabezpieczenie różnicowe nie działa


Recommended Posts

Czy masz uziom przy złączu??Tam powinien być rozdział PEN na PE ochronny i N neutralny roboczy,chyba,że masz sieć z oddzielnym PE przychodzącym.Sam robiłeś instalację w domu? Jeżeli wszystko jest dobrze wykonane to tylko różnicówka jest zepsuta i mimo,że z przycisku działa to do reklamacji.Jeszcze jedno,czy aby przypadkiem nie zrobiłeś niechcący obejścia N różnicówki???????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyciskiem kontrolnym sprawdzałem wybija ,jak dam zwarcie między zerem a uziemieniem to nie wybije a powinna i z odbiorem klops,pozd

 

Przyciskiem możemy sprawdzić tylko to, czy wyłącznik jest sprawny mechanicznie, niekoniecznie czy chroni należycie.

 

Poza tym - w stanie "normalnym" zwarcie przewodów PE i N (w gniazdku na przykład) nie powinno nic spowodować, bo z definicji mają taki sam potencjał i prąd nie popłynie.

Tak jak napisał Wladek - wyłącznik zadziała wtedy, kiedy przez przewód ochronny popłynie do ziemi prąd 30mA. Pojawi się różnica "prądu wchodzącego (suma 3 faz)" i "wychodzącego (przewód zerowy N)". Jeżeli pomiędzy zerem a uziemieniem nie popłynie owo 30mA to wyłącznik nie zadziała. Podobnie jeżeli obydwa przewody PE i N przechodzą przez cewkę wyłącznika - oczywiście nie powinny (wtedy nie "zauważy" on rozpływu pomiędzy zero i przewód uziemiający).

Zgodnie ze sztuką - to skuteczność takiej ochrony należałoby sprawdzać pozwalając na przepływ prądu od fazy do uziemienia w wysokości 30mA poprzez włączenie w obwód odpowiedniego opornika (7 kilo omów chyba). Służa do tego odpowiednie przyrządy. Zdaje się, że nawet niektóre co bardziej wymyślne mierniki mają taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam może tak nie fchowym językiem,ale.Jest to różnicówka 30ma ,wpięte są trzy fazy i zero ,czyli kolor niebieski.Przewód żółty,czyli uziom wpięty jest na listwe omijając różnicówke.Mowa jest cały czas o kablu zasilającym ZK a moją skrzynką w domu.Następnie kable fazowe wychodzą sobie z różnicówki dalej,przewód niebieski z różnicówki na listwe ,żółty jak wyżej listwa i do ZK.Z tego co widziałem w ZK jest skręcony śrubą przy liczniku z kablem zasilającym.Czyli winika z tego,że uziom jest z ZK,bo nie mam wbitej w ziemie żadnej bednarki.Czy jak pisze Wladek ,muszę mieć włączony jakiś odbiornik i wtedy sprawdzić,ale było włączone radio i dawałem zwarcie bezpośrednio w skrzynce rozdzielczej,żółty z niebieskim i nic.Może teraz będzie jaśniej,a może i nie .Za wszelkie info,jeszcze raz z góry dzięki,pożd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko wygląda OK. Tylko czemu testować wyłącznik zwierając N i PE? Przecież podczas normalnej pracy nie powinien tamtędy popłynąć żaden prąd.

Mnie się wydaje, że należy raczej sprawdzać wszystkie fazy podpięte do wyłącznika. Poprzez opornik. Najlepiej oczywiście za pomocą specjalnego miernika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heimnar Coś chyba nie tak z tym stanem normalnym (jeżeli za stan normalny uważasz normalną pracę instalacji gdzie płynie jakiś prąd do odbiornika).

Zauważ, że tu prąd nie płynie w "oczku" N - PE tylko w oczku L - N a w momęcie zwarcia przewodów N - PE robią się dwa oczka L - N i L - PE z węzłem w punkcie zwarcia. Innymi słowy jak miałeś odbiornik przez który płynął prąd 100mA to przez przewód N i L też płynie 100 (100 wpływa i 100 wypływa) to jak zewrzesz przewód N z PE pod różnicówką to ten prąd podzieli się na (zakładając równe impedancje obwodów N i PE) dwa prądy po 50mA w węźle zwarcia i wtedy różnicówka zadziała (100 wpływa 50 powraca wynik - 50mA > 30mA mamy gdzieś ubytek prądu).

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz wiedział, czy zadziała dokładnie przy 30mA (prąd na pewno popłynie większy), ale przynajmniej będziesz miał pewność, czy działa, czy nie.

Metoda najprostsza i jeśli to robisz z zachowaniem należytej ostrożności, to żadnego zagrożenia nie ma. Dobre buty (gruba gumowa podeszwa), suche - nie stać w kałuży, do tego rekawice ochronne. Nie dotykać podczas sprawdzania niczego innego poza ową żarówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Najłatwiej sprawdzić róznicówkę włączając żarówkę między przewód fazowy a przewód ochronny PE ten w izolacji żółto-niebieskiej.

Dla jasności i prawidłowości. Nie żółto-niebieski ale żółto-zielony.

 

Ziomku, zapytam - gdzie masz protokoły z pomiarów?? Tam wszystko powinno być napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...