Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grupa wielkopolska


karola

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Jak dawno mnie tu nie było ...

U mnie dziś kończą montaż okien - przyspieszony o ponad tydzień. Nie mam jeszcze drzwi wejściowych i od wczoraj mam koszmary nocne - widzę w nich jak moje okna znikają...Zamontowane są tak jakoś zbyt "delikatnie" jak na mój gust...

Szukam jakiegoś dozorcy, ale okazuje się, że to nie jest łatwa sprawa - niby mamy bezrobocie, ale chętnych brak.

 

Gdzieś 3 tyg. temu miałam ten sam problem - tylko, że ktoś miał pilnować jeszcze nie zalanej betonem miedzi z co i całej inst wodnej. Szukaliśmy bardzo długo i mimo bezrobocia (czasem mi się wydaje, że bezrobotnym nie chce się po prostu pracować) nikt nie był chętny- a oferowaliśmy 50zł/noc!!! W końcu zatrudniliśmy agencję ochrony Solid :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech Pyrka wiesz ze mialem taki sam pomysl zeby sobie złożyc zbrojenie u mnie w trawie? ale w koncu ze wzgledu na szalejące ceny skupu złomu zrezygnowałem i leży u znajomego rolnika w obejściu.

Kto wie czy bym teraz nie był w Twojej sytuacji - wyrazy współczucia. Czasem myślę że Hammurabi nie był taki głupi. Gdyby sobie pochodziło na widoku kilku takich bez rąk to i chętnych do dalszych kradzieży by nie było już tak wielu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyzia, przeczytałam dziś o twojej przygodzie z oknami firmy Mirolet i tak mi przyszło do głowy, że czasem konsumenci nie znają swoich praw - z czego firmy bardzo chętnie korzystają. Zamieszczam poniżej informacje o prawach konsumenta i obowiązkach sprzedawcy - mogą się przydać na kolejne "potyczki", których już ci nie życzę:-)

Są w dużym skrócie, więc gdyby ktoś miał jakieś dodatkowe pytania, chętnie coś dopowiem.

 

 

------------------------------------------------

 

Podstawowe prawa konsumenta

• 1 stycznia 2003 - nowy akt prawny regulujący sprzedaż z udziałem konsumentów

– ustawa z dn. 27 lipca 2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U.nr 141, poz.1176)

Nie ma rękojmi • Rękojmię zastąpiono niezgodnością towaru konsumpcyjnego z umową

• wprowadzono nowy rodzaj odpowiedzialności przedsiębiorcy wobec konsumenta - odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową

• Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w jego zamontowaniu, uruchomieniu powstałe wskutek czynności dokonanych przez sprzedawcę lub osobę za którą jest on odpowiedzialny.

• Równocześnie sprzedawca będzie odpowiadał jeżeli nieprawidłowości w towarze wynikną z montażu dokonanego przez kupującego według instrukcji obsługi otrzymanej od sprzedawcy

• Do niezgodności z umową należą składane publicznie zapewnienia sprzedawcy lub producenta, dotyczące właściwości towaru, wyrażone w reklamie lub oznakowaniu towaru

Towary „indywidualne” (np. okna)• Przy uzgadnianych indywidualnie właściwościach towaru przyjmuje się zgodność towaru z umową jeśli rzecz odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub ma cechy pokazanej kupującemu próbki lub wzoru

Powiadamianie o niezgodności

• Klient ma 2 miesiące na powiadomienie pisemne sprzedawcy od czasu stwierdzenia niezgodności towaru z umową

• sprzedawca ponosi odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową jeżeli powstanie ona w ciągu dwóch lat od wydania rzeczy kupującemu

• przy rzeczach używanych termin może być skrócony do 1 roku

Wyjątek

• Upływ powyższych terminów (2 lata, 1 rok) nie wyłączy odpowiedzialności sprzedawcy, jeśli w chwili wydania towaru wiedział on o niezgodności towaru z umową i nie powiadomił o tym kupującego

Co może klient

• Nabywca towaru niezgodnego z umową może najpierw żądać (wedle swojego wyboru) - naprawy rzeczy lub wymiany na nową

• Gdy naprawa będzie niemożliwa lub wynikną z tego nadmierne koszty - może się domagać obniżenia ceny za towar albo odstąpienia od umowy

• odstąpienie nie jest możliwe gdy zgodność towaru z umową nie jest istotna

Dowód winy ?

• Sprzedawca musi udowodnić, że towar był zgodny z umową w chwili jego wydania

• na nim leży obowiązek „udowodnienia niewinności”

Co może klient • Przy wymianie lub naprawie rzeczy sprzedawca zwraca kupującemu poniesione przez niego koszty (np. związane z demontażem, przesłaniem rzeczy, koszty robocizny, materiałów, ponownego zamontowania czy uruchomienia rzeczy)

gwarancja

• Wprowadzona została gwarancja europejska (tzw. Komercyjna)

• gwarancja jest bezpłatna, przedsiębiorca nie ma prawa pobierać jakiejkolwiek opłaty od konsumenta

• dokument gwarancyjny musi zawierać:

– nazwę i adres gwaranta, czas trwania, zasięg terytorialny gwarancji

– musi się znaleźć stwierdzenie, że nie wyłącza, nie ogranicza i nie zawiesza uprawnień konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową

przykład

• Pan Kowalski zamówił okna. Wskutek złych pomiarów, wziętych przez pracownika firmy, okazało się, że okien nie można wstawić w otwór okienny. Czy Pan Kowalski może dochodzić swoich praw ?

Umowa o dzieło

• Wykonanie okien jest umową o dzieło, o jakiej mowa w art.637 K.C. Należy ona do umów rezultatu. Jeżeli dzieło będące rzeczą ruchomą wykonane zostało niezgodnie z umową, wówczas zamawiającemu przysługują uprawnienia z omawianej ustawy. Klient może żądać naprawy lub wymiany na nowe. Jeśli przedsiębiorca nie dokonana tego w odpowiednim, usprawiedliwionym okolicznościami czasie - może odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy.

Obowiązki sprzedawcy

• Dołączyć do towaru niezbędne informacje w języku polskim (instrukcja obsługi, sposób konserwacji, dokument gwarancyjny

• w przypadku towaru o cenie powyżej 2000 zł, sprzedaży na raty, według wzoru - sprzedawca jest zobowiązany wydać dokument potwierdzający istotne postanowienia zawartej umowy. Potwierdzenie powinno zawierać dane sprzedawcy, datę sprzedaży, określenie towaru, ilość, cenę

 

Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa

• Ustawa z 2 marca 2000 o ochronie niektórych praw konsumentów

• umową zawartą poza lokalem jest kontrakt zawarty przez konsumenta w innym miejscu niż lokal przedsiębiorcy.

• Lokal przedsiębiorcy to miejsce przeznaczone do obsługiwania klientów i oznaczone na zewnątrz w dane identyfikujące przedsiębiorcę oraz zwięzłe określenie wykonywanej działalności

• Sprzedawca zawierający umowę poza lokalem przedsiębiorstwa powinien pokazać konsumentowi dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej oraz dokument tożsamości

• w razie zawierania umów w imieniu przedsiębiorcy - dokument upoważniający go do takich działań

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

• Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 10 dni od daty zawarcia umowy

• niedopuszczalne jest zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego

• W razie odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą

• konsument jest zwolniony ze wszelkich zobowiązań

• jeżeli konsument dokonał przedpłat, należą mu się odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty

• tych przepisów nie można ograniczyć ani wyłączyć

• Przedsiębiorca musi poinformować na piśmie o możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu

• jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, może on odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od dnia uzyskania informacji, ale nie później niż 3 miesiące od dnia zawarcia umowy

• Przepisy dotyczące umów zawartych poza lokalem nie odnoszą się do kontraktów

– dotyczących sprzedaży art. spożywczych dostarczanych okresowo do miejsca zamieszkania

– nie przekraczających 10 euro, dot. drobnych spraw życia codziennego

– związanych z ubezpieczeniami

– dotyczących zakupu nieruchomości

– o prace budowlane (jednak dotyczą sprzedaży okien)

Zadatek czy zaliczka ?

• Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zatrzymać a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej

• Zaliczka nie rodzi skutków umożliwiających dochodzenie zawarcia umowy i najczęściej bywa zaliczana na poczet przyszłego świadczenia

Niedozwolone klauzule umowne

• Postanowienia umowy, które nie zostały uzgodnione (wynegocjowane) indywidualnie- nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając interesy konsumenta

• Nie dotyczy warunków kontraktu, określających główne świadczenia stron, jeżeli zostały one sformułowane w sposób jednoznaczny

• Za nieustalone indywidualnie uznaje się takie postanowienia umowne na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu

• w szczególności takie, które przejęte zostały z wzorca umowy zaproponowanego przez przedsiębiorcę konsumentowi

Niedozwolone klauzule umowne

przykłady

• Za nieustalone indywidualnie uznaje się takie postanowienia umowne na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu

• w szczególności takie, które przejęte zostały z wzorca umowy zaproponowanego przez przedsiębiorcę konsumentowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś 3 tyg. temu miałam ten sam problem - tylko, że ktoś miał pilnować jeszcze nie zalanej betonem miedzi z co i całej inst wodnej. Szukaliśmy bardzo długo i mimo bezrobocia (czasem mi się wydaje, że bezrobotnym nie chce się po prostu pracować) nikt nie był chętny- a oferowaliśmy 50zł/noc!!! W końcu zatrudniliśmy agencję ochrony Solid :(

 

Nnatasza, jak się sprawdza SOLID ? Ile im płacisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie i za ile można wypożyczyć zagęszczarkę i czy rzeczywiście jest tak, że biorąc w sobotę do poniedziałku, płaci się za jedną dobę?

I ile waży taka zagęszczarka co bym wiedział czym ją przewieźć.

 

Np. tu: http://www.ramirent.pl/

Na stronie jest nieaktualny adres, prawdziwy to siewierska 11 (za Poznaniem w strone Kórnika), tel. 8705509 trudno się dodzwonić. Zagęszczarka 60kg-90kg ok. 97zł/doba. Spokojnie mieści się do samochodu typu kombi. Nie wiem jak jest z weekendem, ale ja brałem pierwszego dnia o godzinie 8 i oddawałem następnego o 15 i było płacone jako 1 doba.

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ciężką wybrać? Taka 60 kg wystarczy? I czy rzeczywiście ubijaliście piasek warstwami, tak jak zalecają czy też w międzyczasie wodą go?

Ja wziąłem 110 kg http://www.ewpa.com.pl/wynajem.htm, nie polewałem wodą - możesz polewać, jeżeli masz piasek bardzo suchy (taki nie da się zagęścić). KONIECZNIE warstwami, chyba że będziesz podlewał do następnego sezonu :wink:. W sumie trochę roboty, bo niby łatwiej wyrzucić z wywrotki prosto w fundament, ale masz pewność, że wszystko będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...