Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modelowanie wzniesień - jak prawidłowo to zrobic?


Recommended Posts

czy sa jakies wytyczne jak nalezy taka prace w ogrodzie wykonać ? Planuje kilka pagorków, aby ukryc nienajlepsze osie widokowe i odgrodzić sie nieco od sasiedztwa. Pagórki o wysokosci od 50 do 70 - 80 cm. Jak to sie robi po tym jak spychacz zwali ziemie na kupe. Firma ogrodnicza liczy sobie 42 zł z m szesciennego co u mnie daje prawi 2000 zł Trochę mnie to dziwi. Może nie jest to praca trudna do wykonania w własnym zakresie? Od jakiej wysokości niezbędne sa murki oporowe? Z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytycznych to nie ma... A właściwie jest jedna - warstwa gleby uprawnej po wszystkich wykopkach nadal musi być na wierzchu. Usypanie górki z czarnoziemu i odkrycie obok martwicy glebowej jest niewskazane.

A jak? Zgodnie np. z projektem. A jeśli robimy sami- to MUSI wyglądać naturalnie- a więc należy wykorzystać i podkreślić naturalne spadki terenu, nawet niewielkie.

Murek kwiatowy może mieć 2 m, a może 20 cm i wspaniale dzielić teren i podkreślać różnicę poziomów. Oczywiście im większe naturalne spadki, tym murki można zrobić wyższe. Nie musi również mieć jednakowej wysokości po całej długości- z jednej strony może mieć np 1m, i łagodnie schodzić do np poziomu trawnika.

Praca łopatą przy przewalaniu ziemi trudna nie jest :D , ale narobić się można. Dobrze jest zrobić bilans ziemi- co skąd i gdzie, żeby np nie wozić nadmiaru ziemi pozostałego w końcu ogrodu taczką dokładnie na drugi koniec :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest zrobić bilans ziemi- co skąd i gdzie, żeby np nie wozić nadmiaru ziemi pozostałego w końcu ogrodu taczką dokładnie na drugi koniec :wink:

 

o... bardzo dobra uwaga....

auto ziemi taczkami przewisc to jest troche roboty, a ladowarka zalatwi to w 3 min.

jedno auto ziemi to nic przy pracach ziemnych, ilosci moga isc w 10 i 100. U mnie narazie w 200 sie jeszcze mieszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dodam swoje zdanie.

Świeża ziemia łatwo osiada po usypaniu np wału, żeby to szybko nie siadało to w miejscu, gdzie wypadnie grzbiet wału umieszczam gęsto wbite kołki (miałem takich sporo), jak nie masz długich to możesz wbić w trakcie sypania, może być płotek. W ten spsób można formować nawet bardziej strome zbocza. Jak później obsadzisz roślinami to nie powinno już z tym stokiem się wiele dziać. Udeptuj tylko starannie kolejne warstwy, kołki zostawiamy, z czasem zgniją i nie będzie po nic śladu.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...