Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie działa cyrkulacja c.w.u. w jednym z pomieszczen


Recommended Posts

... a konkretnie w lazience na pietrze. W pozostalych pomieszczeniach jest OK, po odkreceniu kurka leci goraca woda. Natomiast - pechowo - w w lazience na pietrze, mimo poprowadzonej rurki cyrkulacyjnej cyrkulacja nie dziala (chyba) ani przy prysznicu ani przy kranie, bo na ciepla wode czekam do minuty i marnuje przez to sporo wody. Wydaje mi sie, ze po zrobieniu instalacji i przed polozeniem plytek bylo OK (ale pewnosci 100 proc. nie mam), natomiast w tej chwili juz wszystko zabudowane, glazura polozona, a cyrkulacja do bani. Czy przyczyna moze byc zapchana rura cyrkulacyjne? Mysle tez sobie, ze moze hydraulik za dluga ja zgrzewal i od wewnatrz w jakims miejscu zgrzew zablokowal przeplyw? Pompa cwu Leszno, zasobnik do wody 150l. Aha - w pomieszczeniu dolnym, od ktorego biegnie w gore pion do tej pechowej lazienki cyrkualcja dziala. Co moge zrobic, by wybadac przyczyne i ja naprawic? Czy moze tez byc zbyt slaba pompa c.w.u.? Czy powinienem zdemontowac zawor odcinajacy cwu w pomieszczeniu dolnym i sprawdzic, czy do tego miejsca jest przeplyw? Ale nawet jesli bedzie, to i tak nie odkryje samej rury cwu nigdzie na gorze, bo laczy sie z glowna rura cieplej wody w scianie.

A potem jakos przepychac te rurke cwu? Jej srednica w srodku to 8-10 mm-przepchanie chyba nie bedzie proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

tomek do górnej łazienki pionem idą u ciebie 3 róry zimna,ciepła,cyrkulacyjna.zainstaluj na rórce od ciepłej zawór kólowy i na rórce cyrkulacyjnej zawór kólowy.zamknij zawór na rórce od ciepłej wody natomiast na cyrkulacyjnej pozostaw otwarty pójdz do góry i odkręć kran w ten sposób sprawdzisz drożność rórki cyrkulacyjnej potem zamknij zawór na cyrkulacji a otwórz na rórce z ciepłą wodą i postąp podobnie a przekonasz sie co do drożności rórki z ciepłą wodą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - drozna tylko rurka cwu, a cyrkulacja cwu niedrozna. Zrobilem test, jak radzil mariobros35 - rura cyrkulacyjna woda nie plynie do

gory. Cyrkulacja nie dziala takze w lazience dolnej przy baterii wannowej. Jestem podlamany. W calym domu nowa instalacja a cyrkulacja dziala tylko w 1 czesci domu (zrobilem podobny test i jest OK), w drugiej - dla mnie zdecydowanie wazniejszej - litry zimnej wody dalej odplywaja do sciekow wraz z moja kasa. Mozecie sobie wyobrazic, co czuje w stosunku do s.........now, ktorzy mi to montowali.

Nawiasem mowiac, jestem prawie pewien, ze jest to kolejny sabotaz, ktorzy zrobili - na poddaszu przy 3 grzejnikach rurki byly zapchane pianka montazowa. Odkrylem to przy zmianie grzejnikow na troche mniejsze i robieniu nopwych podejsc. Nie pytajcie o spisana umowe, prosze... Zaproponowali w miare przystepne ceny, nie wygladali na kryminalistow - ktorymi sie w koncu okazali. Nie podobalo im sie bardzo, kiedy ja - jako inwestor ich zatrudniajacy - mialem wlasny punkt widzenia na temat dokladnosci montazu instalacji i zwracalem "ch... panom" uwage, ze np. podejscia do baterii montuje sie na listwie montazowej, nie zas "na oko i gwozdzia", albo, ze srednice rur do wody powinno sie stopniowac.

Blagam instalatorow hydraulikow o jakas rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, że sprężone powietrze nic nie da,

pisałeś, że podejścia pod grzejniki miałeś zapiankowane,

istnieje duże prawdopodobieństwo, że cwu też tak będzisz zatkane,

jest coś takiego jak czyściki do pistoletów na piankę,

spróbuj wlać to świństwo do rury i poczekać co się będzie działo,

na piankę, powinno zadziałać,

sprawdź przedtem, jaki to ma wpływ na materiał z którego masz instalację,

powodzenia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - kurcze, to mnie nie pocieszyles :( Lac taki specyfik do rurki z polipropylenu? W poniedzialek bedzie hydraulik. Najpierw ma odkrecic srubunek na zaworze na rurce cwu i sprawdzic, czy do tego miejsca doplywa woda, czy tez nie. Potem bedzie proba ze sprezarka. A potem moze ze sprezyna - o ile sa sprezyny, ktore moga przepchac taka rure. A potem - jak nic nie pomoze - chyba telefon do ruskiej mafii :D A na powaznie - potem, to juz pewnie tylko kamera termowizyjna? A moze bedzie mozna zastosowac jeszcze inne rozwiazanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamera Ci nic nie da, ale możesz spróbować,

spróbuj jednak ten czyścik, polipropylenowi to nic nie zrobi,

zresztą, tak jak napisałem, zrób próbę poza instalacją,

a kamerę to sobie przelicz, co się bardziej kalkuluje, nawet jak by coś wykazała, to i tak będziesz musiał to usunąć,

i pozostanie Ci kucie, albo usunięcie korka w inny sposób[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Powiedzcie mi, jak to jest w koncu z dzialaniem cyrkulacji? Wg tego, co napisal mariobros35 po zakreceniu zaworu na rurze glownej od cieplej wody i otwarciu zaworu na rurce cyrkulacyjnej woda powinna plynac przez rure cyrkulacyjna. Natomiast wg hydraulika, ktory u mnie dzisiaj byl i sprawdzal droznosc tej nieszczesnej rury cyrk. w opisanej przeze mnie sytuacji woda nie poplynie rurka cyrkulacyjna. Wg niego pompa pompuje wode w kierunku do zbiornika cwu i stamtad dopiero cwu wypychana jest rura cyrkulacyjna do ukladu.Twierdzil, ze zawor zwrotny na pompie cyrk. cwu uniemozliwia przeplyw wody w druga strone i dlatego tez doswiadczenie z zakreceniem zaworu cwu i otwarciem zaworu cyrkulacji cwu wcale nie sprawdzi droznosci tej ostatniej, bo woda i tak nie poplynie. Natomiast podlaczyl sprezarke do rury cyrk. i otworzyl baterie prysznicowa w lazience gornej i przeplyw byl, poniewaz sprezone powietrze uchodzilo przez te baterie. Wg mnie jednak wody nie ma w tej rurce cyrkulacyjnej (a w kazdym razie nie ma jej obiegu) bo na ciepla wode u gory dalej czekam dlugo i wylewam wczesniej litry zimnej. Czy moze pompa cyrk. jest za slaba? A moze nastepny hydraulik "wie swoje" a nie to, co wiedziec powinien?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik ma rację, rurką cyrkulacyjną woda powinna płynąć tylko wkierunku zasobnika, w przeciwnym nie - zatrzyma ją zawór zwrotny. Ja mam takie propozycje : ponieważ podejrzewasz hydraulików, sprawdź więc czy rurki cyrkulacyjne nie są zapchane blisko pompy (rozumiem że tylko tam jest dostęp do rur bez kucia ścian i zrywania glazury?), jeśli użyjesz linki stalowej to sprawdzisz nawet niezłą odległość (myślę że może się udać przepchnąć nawet na kilka metrów - pod warunkiem że pokonasz kolanka i załamania).

A tak naprawdę to z moich doświadczeń wynika że u Ciebie może być problem z tym że masz sporo obwodów cyrkulacyjnych (z opisu wynika że przynajmniej trzy : w pozostalych pomieszczeniach jest OK) więc, jak można wnioskować znając zasady hydrodynamiki, pompa będzie pchała wodę najwydajniej do obwodu w którym napotyka najmniejszy opór przepływu, w obwodach w których opór przepływu jest większy (np. taka sama odległość, ale więcej kolanek niż w obwodzie z najmnieszym oporem) przepływ będzie znacznie słabszy, a w obwodzie z największym oporem przepływu nie będzie w ogóle, lub będzie bardzo słaby. Spróbuj stłumić pozostałe obwody (dla próby możesz je zamknąć całkowicie), np. dodatkowym zaworem, i wtedy sprawdzić obwód wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a może spróbuj narysować schemat instalacji CWU. Z tego, co czytam, wynika, że jest drożność całości obiegu. Problem może być po stronie wadliwego zainstalowania pompy. W obiegach "zamkniętych" mniejsze znaczenie ma punkt w których instalujemy pompę obiegową. W opisanym układzie mamy do czynienia z istalacją "w pewnym stopniu otwartą", a w takim przypadku pompę instaluje się na "obiegu" najtrudniejszym np. pionowym. Spróbuj narysować ten schemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda wybiera droge o najmniejszym oporze i to sie zgadza ale w tym przypadku nie ma co wybierac...przeciez lejac litry wody czekajac na ciepla nasz zmartwiony forumowicz otwiera tylko jeden kran....woda nie ma wyboru i musi leciec wiec na ilosc kolanek i opory hydrauliczne nie zwracalbym uwagi...radze popatrzec, czy cwaniaczki nie zapchali tej cyrkulacji, czekajac na utarcie nosa inwestora i na telefon z prosba naprawy (oczywiscie za kase),jak zapchali to w takim miejscu zeby sie nie napracowac wiec pomysl gdzie i tam sprawdz...a w ogole to nie chce mi sie w to wierzyc...nie zaplacilbym grosza dopuki nie sprawdzilbym ze jest wszystko ok...to na przyszlosc :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden sposób aby sprawdzić drążność obiegu wtórnego - dosyć drastyczny, ale skuteczny. Zakręć zawór główny dopływu wodu do CWU, odkręć , lub rozszczelnij (jeśli jest to możliwe) połączenie obiegu wtórnego (pionu) i lekko odkręć zawór główny. Jeśli będzie "potop", to winw jest po stronie pompy obiegu wtórnego. Albo źle umiejscowiona, albo za słaba, albo (tak jak ktoś wcześniej wspomniał) trzeba "przydławić pozostałe obiegi wtórne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zamontowana pompka cyrkulacyjna?

Też mam pompę z Leszna.

Na początku cyrkulacja nie działała wcale. Odpowietrzanie na śrubunkach nic nie dawało. Dopiero jak instalator przerobił układ rurek tak, że pompa zainstalowana jest w pionie, to problemy się skończyły.

Wg instrukcji pozioma instalacja pompki była prawidłowa, a mimo to układ nie działał. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...