Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie działa cyrkulacja c.w.u. w jednym z pomieszczen


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Według mnie już na pierwszym zdjęciu widać : Poprowadzone wszystkie rury po ścianie (cwu + cyrkulacja), schodzą na podłogę i potem znów na ścianę (ciągle obie rury!!!) powstaje zasyfonowanie (odcinek biegnący po podłodze jest niżej od odcinków na ścianie (podejście do baterii i odejście do głównego pionu). To jest miejsce gdzi potencjalnie może dochodzić do zapowietrzenia. Według mnie w tej instalacji rurka cyrkulacyjna powinna zakończyć się przed zejściem w dół (na ścianie po lewej stronie), lub być poprowadzona po ścianie - ciągle w poziomie lub z niewielkim spadkiem - ale niższy punkt od strony pionu (to rozwiązanie pewnie nie wchodziło w grę, bo widać że rurka cyrkulacyjna idzie dalej i znika pod stopami fotografa czyli obsługuje inne punkty). Jeśli będziesz chciał odpowietrzyć tę instalację, to odpowietrznik przed pompą może się sprawdzić tylko w jednym przypadku - jeśli pompa ma dość wydajności żeby razem z wodą z rurki cyrkulacyjnej zassać powietrze z syfonów. Żeby to sprawdzić najpierw najpierw za pompką odetnij zaworami wszystkie prawidłowo działające obwody. Potem uruchom pompkę na jakiś czas (20 - 40 min.), i po tym czasie sprawdź czy pompka jest zapowietrzona, jeśli tak to znaczy że pompa jest w stanie pociągnąc powietrze przez te wszystkie syfony, i odpowietrznik przed pompką będzie prawidłowo spełniał swoje zadanie (oczywiście jeśli układ znowu się zapowietrzy trzeba będzie odpowietrzyć go odcinając prawidłowo działające obwody, i uruchamiając pompkę na jakiś czas). Jeśli się mylę to może ktoś ma jakieś inne sugestie?

Oczywiście pytanie o izolację rur nie ma związku z problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wszystkie rury izolowane przed zakryciem w scianach, te biegnace w posadzce czy scianach maja izolacje o gr. 9 mm (zimna woda) oraz gr. 13 mm (cwu i cyrkulacja cwu). Na zdjeciach tego nie widac, bo jest to stan zaraz po montazu instalacji.

Normalne cisnienie sieci to ok. 6 bar, u mnie zredukowane na zaworze przy kotlowni (nie pamietam fachowej nazwy tego zaworu) do ok. 4 bar [edit: nieco powyzej 3 bar - wlasnie sprawdzilem; 4 bary to czerwona kreska na cisnieniomierzu oznaczajaca max. cisnienie dopuszczalne w instalacji).]

Jak widac na zdjeciach, wszystkie rury, w tym cyrkulacyjna maja b. wiele kolanek, zalaman, odcinkow pionowych i poziomych. NA pewno moze byc to przyczyna potencjalnego zapowietrzania sie rurki. Srednica rurki cyrk. to - o ile pamietam - 20 mm (polipropylen).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze masz racje - choc wolalbym, zebys jej nie mial (bo wtedy przyczyna bedzie brak przeplywu w rurze cyrk. i koniecznosc kucia) :(

Dzisiaj jestem w trakcie jeszcze jednego testu: zamknalem doplyw cwu rura glowna oraz cyrk. do lewej czesci budynku z dzialajaca cyrkulacja. Srodkowego pionu (2 zlewozmywaki w kuchni dolnej z kotlownia oraz gornej) nie da sie osobno odciac, bo nie ma zaworow (z wyjatkiem tych do baterii ale one przezciez nic nie dadza). W kazdym razie z pionu tego nie korzystam w czasie prob. W nie dzialajacym pionie w prawej czesci budynku odcialem zaworem glowna rure cwu i zostawilem otwarta rure cyrk. Nastepnie wlaczylem pompe cyrk. na stale - myslac, ze moze przepchnie ewentualne powietrze tak, ze pojawi sie woda w kranie w gornej lazience. W takim stanie otworzylem baterie od natrysku (najwyzszy dostepny punkt instalacji) i czekalem - niestety zero efektu.

Druga probe zrobilem bez otwierania zadnej baterii u gory - po ok. 10-15 min pojawilo sie troche wody wraz z powietrzem. Podobna probe zrobilem 3 razy, wydluzajac kolejno czasy miedzy otwarciem baterii celem sprawdzenia, czy pojawi sie w niej woda. w najlepszym razie udalo sie uzyskac ok. 1 litra wypchanej przez baterie - takze razem z powietrzem.

Czy te informacje przyblizaja nas do czegokolwiek czy raczej nie?

 

Jeszcze jedna inf. - podobny efekt wystepuje juz w lazience dolnej w prawej czesci domu, na baterii wannowej - tez dopiero po jakims czasie wrurce cyrk. pojawia sie niewielka ilosc wody, ktora po otwarciu baterii natychmiast splywa i dalej nic. Oznacza to to dla mnie, ze ewentualne problemy wystepuja juz na odcinku cyrkulacji w lazience dolnej.

 

Dodam jeszcze, ze taka sama proba dzialania cyrk. w prawej czesci budynku ale przy otwartych zaworach na rurach cwu i cyrk. cwu w obwodzie w lewej czesci budynku (czyli tej dzialajacej) nie przynosi zadnych efektow - woda w ogole nie jest wtlaczana do rury cyrk. w prawej czesci bud.

 

To moze przyczyn moze byc wiecej jednoczesnie - zapowietrzenie obwodu w prawej czesci, zwezenie na rurce cyrk. na odcinku miedzy kotlownia a lazienka dolna (niestety rura w scianie i w posadzce) albo tez b. mala wydajnosc pompki cyrk. w stosunku do potrzeb tak skonstruowanej (czytaj - pogmatwanej) instalacji.

 

Kurcze, na dzisiaj chyba sie poddaje - na goraco mam pomysl taki, zeby przy wizycie instalatora zamknac zaworami pompe cyrk, odkrecic srubunki na zaworze kulowym na rurce cyrk. w lazience dolnej, puscic wode pod cisnieniem (np z weza ogrodowego) ta rura w kierunku lazienki gornej oraz baterii wannowej w laz. dolnej (przy odcietej rurze glownej do cieplej wody) i zobaczyc, czy jest na tym odcinku przewezenie ew. zapowietrzenie czy nie. Nastepnie te sama operacje mozna powtorzyc w druga strone - tzn. od zaworu kulowego na cyrk. w dolnej lazience w kierunku zasobnika i pompy - ale nie wiem, czy dobrze kombinuje. jeszcze jedno - czy do tych operacji powinienem spuscic wode z instalacji cwu i z zasobnika czy niekoniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na pierwszym zdjęciu widać załamania rur bez info czy to woda czy curkulacja. A wystarczy, że to cyrkulacja jedna z wielu i...masz syfonik czyli punkt trzymania powietrza.

Wystarczy, że kawałek instalacji leci w dół...tam może zebrać się powietrze i pompka (która ma raptem 8-15 W mocy) nie da rady go przecisnąć przez układ. I masz braki ciepłej wody na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...