Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

14 X 14 przekrój komina i kocioł na ekogrosszek JAK?


mobby

Recommended Posts

Taka jak w temacie.

W związku z próbą znalezienia alternatywy dla pieca olejowego, który mam już w projekcie ( dom juz stoi razem z kominami - cegła) szukam możliwego rozwiązania dla zastosowania pieca na ekogroszek.

Mam przekrój komina 14 X 14 (cegła) i chciałbym znaleźć jakiś piec. Większość piecy wymaga przekroju przynajmniej 20 x 14.

Komin posiada 3 otwory wentylacyjne 14 x 14 i jeden ( czwarty) z włozoną rurą kwasową na potrzeby kotłowni olejowej.

Jest ona na wyoskości około 5 m od ziemi.

 

1. Czy są jakieś piece, które mogą funkcjonować z takim kominem?

2. Jakie jest zużycie ekogroszku na dobę w okresach silnych mrozów?

3. Jaka jest obecnie cena ekogroszku na rynku np. w Łodzi lub innym dużym mieście?

4. Jak dużo jest popiołu po spalaniu np. po jedny, dwu dniach?

5. Ja duże msui byc pomieszczenie,a by zeskładować ekogroszek na zimę?

 

Z góry dziękuję za informacje i ewentualne linki do stron

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki komin 14x14 i mam ochote na kociołek na ekogroszek,

w tej kwesti zdania są rózne dzwoniłem do producenta i zagwarantował że

jeśli będą kakieś kłopoty z prawidłowym działaniem kotła (mam sobie sprowadzić kominiarza do sprawdzenia po instalacji kotla) to on zabiera

kocioł i pokrywa koszty ewentualnych strat jakie poniosłem,

oczywiście zapłata za kocioł i instalacje do kotła (robocizna) po wydaniu

pozytywnej opini kominiarza.

w internecie zanalazłem kotły co wymagają komina 15x15

http://kotly.com/sklep/product_info.php?cPath=7&products_id=468

ale to nie z tym producentem rozmawiałem.

i co o tym wszystkim myśleć :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to szok.

Niektórzy koledzy po fachu już tak nisko upadli, że zrobią wszystko by sprzedać wyrób. Nawet kosztem ewentualnego zaczadzenia klienta.

Są przecież normy, przepisy....

Szok.

 

Ytong i Wienerberger zalecają budowę piwnic z własnych produktów to i inne branże się pchają....do eksperymentów na inwestorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co powiecie o tych kotłach które oficjalnie podają min przekrój 14x14

przecież to nie są jakieś anonimowe firmy, na stronie KOTŁY.PL jest

kilka takich kociołków :-?

Na takich przekrojach to mogą pracować kotły chyba tylko w Polsce. Handluję kotłami z gościem z Białorusi. Nawet tam taki numer by nie przeszedł.

Możliwe, że są to kotły najlepsze z najlepszych. Jednak kocioł X,Y czy Z o takiej samej mocy i pracujący na takim samym opale, musi spalić podobną ilość tego opału. Załóżmy, że prawidłowo pracują na takim właśnie kominie, co jest raczej niemożliwe, ale zostawmy to. Ile czasu komin 14x14 będzie trzymał ten wymiar? godzinę, dobę?

Przecież po kilku godzinach z komina zrobi się przekrój 12x12, a potem błyskawicznie zapcha się całkowicie.

I co usłyszysz od producenta? Należy przecież komin czyścić.

Znam przypadki, że kominy fi 200 potrafią się zapchać w ciągu tygodnia. I na tych kominach pracują kotły znanych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz

Zakładając ten wątek zadałem kilka konkretnych pytań.

Ty odezwewałeś się jako jeden z pierszych i podesłałeś link do tematów pokrewnych. Prowadzisz polemikę z osobami, którzy wskazują "jakieś" rozwiązania.

Czy Ty mógłbyś sie JEDNOZNACZNIE ustosunkować do mojego problemu.

Co w moim przypadku można coś zrobić?

Jeśli mam zapomnieć o ekogroszku i piecu na tym przekroju komina to ok, a jesli sa jakieś rozwiązania, które dają się zastosować to przedstaw w skrócie.

Jesli pozostaje mi olej lub gaz to trudno.

 

Pozdrawiam

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę odpowiedzieć tylko na pytanie dotyczące komina.

Zauważ jedną rzecz. Producent dopuszcza pracę kotła na kominie 20x14. Ile takich kominów jest? 0,0001%? Jak na 20x14, to pójdzie pewnie i na 14x14 myśli klient. Na to też liczy producent. I potem sprawy ewentualnej gwarancji są na korzyść tegoż producenta.

Aby spalić jakąś ilość paliwa porządnie, należy w jednostce czasu dostarczyć mu odpowiednią ilość powietrza. Tego powietrza wentylator wtłoczy tyle ile wyrzuci komin na zewnątrz.

Tutaj Ty sam musisz podjąć decyzję. Ryzykować czy nie.

I teraz sprawa hybrydy. Jeżeli klient ma kłopoty z paleniem w kotle na przymałym kominie, wtedy można myśleć o hybrydzie. Zauważ- ma kłopoty. Zdecydował się kupić kocioł i ma kłopoty.

Jednak odwrotnie, nie radziłbym tego robić.

Tutaj decyzja należy do Ciebie niestety. To nie ja będę użytkował kocioł i wykłócał się ewentualnie z producentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co powiecie o tych kotłach które oficjalnie podają min przekrój 14x14

przecież to nie są jakieś anonimowe firmy, na stronie KOTŁY.PL jest

kilka takich kociołków :-?

A tu masz link do kotła o podobnej mocy i raczej znanego producenta gdzie zalecany przekrók to 20x20

http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grzewcze/na_wegiel/futura_econo.php

 

tak samo jak tu: http://www.kotlan.com.pl/kotlan/oferta/kotly_stale_tech.html

http://www.kotlan.com.pl/kotlan/oferta/kotly_stale_tech_n.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać, za wszelką cenę sprzedać.

Przypomina mi to sprzedaż na zasadzie: jak nie będziesz zadowolony z produktu, to zwracamy kasę.

Nie zwrócimy, bo produkt był używany. Trudno, aby kocioł nie był używany.

Miałem taki przypadek:

Kocioł na ekogroszek psuł się dosłownie co dwa dni. Przed uruchomieniem był nawet dziurawy. Poprawiliśmy za zgodą producenta i niewiedzą klienta. I tak wyjazdy do klienta co dwa dni(elektronika). W końcu klient kazał zabrać ten bubel. Producent zwrócił kasę. Tzn. 2/3 kasy, bo kocioł był przecież eksploatowany przez 4 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janussz - bardzo mi sie podobaja twoje posty. Jak wszedł do mnie kominiarz, to na dzień dobry powiedział mi, że mam za mały przekrówj komina. Ale jak (na moją i instalotora "prośbę :(:(:(" spojrzał w przepisy, to sobie przypomniał :):):) o tym, że dla kotłów z wymuszonym ciągiem spalinowym (a takie są kotły na ekogroszek) wymóg ten jest inny. To tyle w sprawie odpowiedzi. Jeśli chodzi o zapychanie się komina to nie wiem - mąż sypie SADPAL, od listopada palimy w kotle i na razie wszystko jest OK. Sadzy z komina nikt na razie nie wybierał. Inna sprawa, że komin na górze (przy wylocie) jest czarny od sadzy :(:(: co mi się wizualnie niezbyt podoba - ale od czego są środki czyszczące - to taka jedyna niedogodność jaką zauważyłam w związku z użytkowaniem komina o przekroju fi 120 - przy wysokości komina 10mb.

Czasami dobrze jest mieć troche wiedzy praktycznej, nie tylko teoretycznej, czy tej zawartej na stronach www. czy to producentów urzadzeń, czy np. MURATORA - tu również (NIESTETY!!!!!!!) jest wiele teorii i kompletnych bzdór (wg opinii wielu czytelników tego szacownego pisma) - ja sama jestem już na tym etapie budowy, że przestałam kupować tą gazetę - niestety z powodu tych kitów które wciskają ludziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zapychanie się komina to nie wiem - mąż sypie SADPAL, od listopada palimy w kotle i na razie wszystko jest OK. Sadzy z komina nikt na razie nie wybierał. Inna sprawa, że komin na górze (przy wylocie) jest czarny od sadzy :(:(: co mi się wizualnie niezbyt podoba - ale od czego są środki czyszczące - to taka jedyna niedogodność jaką zauważyłam w związku z użytkowaniem komina o przekroju fi 120 - przy wysokości komina 10mb.

 

To jeszcze nie czyściłaś komina :o . Ja mam fi 200 i czyściłem od jesieni 2x Ostatnie czyszczenie dało w efekcie wiadro sadzy z samego komina nie mówiąc o przyłączach do kotła.[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takiej sytuacji można coś zrobić np. wyrzucić na zewnątrz budynku komin systemowy większy bądź rurę, poradżcie coś, ja należę do osób ostrożnych, bije sie w piersi moja niewiedza doprowdziła mnie do tego że mam problem i gazownia dodatkowo rzuciła 25 tyś za przyłacze, co robić komin już jest czy można pokombinować z dostawką, ale czy tak można? :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Odświeżam watek bo jak się okazało problem mnie też dotyczy :evil: .

Jak Wasze doświadczenia z kominami o małej średnicy i eksploatacją kotłów?

 

Rwać się na takie rozwiązanie czy pruć komin... :-? :-? :-?

 

Mam piec dolnego spalania 24KW na wegiel, bez nadmuchu (Buderus Logano S111). Do niego mam komin 15,5 X 15 cm ale do tego wsadzona rura a więc przekrój stał się znacznie mniejszy i piec ma się dobrze i chodzi wszystko ok. Z tym że komin mam wysoki i wyprowadzony ponad kalenicę. Zmierz czy na pewno masz 14X14. Ja tez myślałem że mam tai bo tak było w projekcie ale okazało się że murarz wymurował ciutkę szerszy.

 

Można ewentualnie połączyć dwa sąsiednie kanały i zrobić tzw." portki" jeżelili kanałów masz tyle że zostanie jeszcze jeden jako wentylacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...