Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

14 X 14 przekrój komina i kocioł na ekogrosszek JAK?


mobby

Recommended Posts

No ma on 15x15 i dlugość jakieś 7metrów czyli za długi to nie jest

 

:-?

 

Właśnie zastanawiamy się nad tymi portkami, jak myślisz robić je od razu czy zobaczyć jak zadziała bez? A jak często czyścisz komin, bardzo zarasta?

 

Zadowolony jesteś ze swojego pieca? Ponoć do takich małych kominów powinien być właśnie bez nadmuchu...

 

Łeb ukręcę majstrowi, ukręcę jak nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma on 15x15 i dlugość jakieś 7metrów czyli za długi to nie jest

 

:-?

 

Właśnie zastanawiamy się nad tymi portkami, jak myślisz robić je od razu czy zobaczyć jak zadziała bez? A jak często czyścisz komin, bardzo zarasta?

 

Zadowolony jesteś ze swojego pieca? Ponoć do takich małych kominów powinien być właśnie bez nadmuchu...

 

Łeb ukręcę majstrowi, ukręcę jak nic

 

Słuchaj nie jestem fachowcem w tych sprawach. Poprostu miałem podobny problem jak ty i u mnie zadziałało wszystko dobrze. Kupiłem dom do dokończenia i takie kominy już były wymurowane. Sam sobie bym tego nie zrobił. Na szczeście w niedalekiej okolicy pracuje "Mały" jeden z dobrych doradców na tym forum. Przyjechał obejrzał i powiedział tak:

Nie robić portków. Piec pójdzie na jednym kanale. Wydłużyć komin tak aby wystawał poza kalenicę.

 

I tak zrobiłem.

Nie wiem czy możliwe jest bez większych kłopotów zrobienie w ten sposób że piec podłączasz dp jednego kanału a potem jednak przechodzisz na "portki". Przeciez wymaga to na mój gust przesunięcia nieco pieca.

 

Ponieważ chciałem piec dolnego spalania był mały wybór ale dało sie coś wymyślić. "Mały" doradził mi aby piec był bez nadmuchu ponieważ przy małym przekroju komina nie jest to wskazane. Jak się dowiaduję z ilku różnych tematów na tym forum w ogóle nadmuch w piecu węglowym to nie jest wcale takie super dobro jak się uważa.

Jak się okazuje w praniu jakoś to wszystko w normie działa. W zimie nie wygaszam praktycznie w ogóle pieca. Chodzi non stop. Spala do około 1 kg węgla na godzinę. Ogrzewa powierzchnię 180 m2. Do tego na pewno część ciepła ucieka do nieogrzewanego strychu, mimo ocieplenia wełną.

Piec wygaszam tylko do czyszczenia. Czyszczę go średnio co 3-4 tygodnie. Komin przy takim przekroju staram się czyścić w miarę często, mimo że nie zbiera się w nim dużo sadzy, co jest dowodem na to że mam w miarę czyste spalanie. Ostatnio czyściłem go albo na początku października lub pod koniec września.

Im mniejszej mocy będziesz potrzebować pieca tym mały przekrój jest mniej uciążliwy. Przestrzegam że piec o mocy powyżej 24 kw może rzeczywiście dusić się na takim wąskim kominie. Najlepiej jakby ktoś zmierzył ci ciąg kominowy. Nieraz producenci pieców podają wymagany ciąg i wysokość komina a nie przekrój.

Jedyny problem jaki mam to czasami podczas rozpalania piec chwilkę zakopci, ale mam to już coraz lepiej opanowane i zdarza się coraz rzadziej. Dymek przestaje lecieć z pieca jak tylko drewno zajmie się ogniem od papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Czy są jakieś piece, które mogą funkcjonować z takim kominem?

2. Jakie jest zużycie ekogroszku na dobę w okresach silnych mrozów?

3. Jaka jest obecnie cena ekogroszku na rynku np. w Łodzi lub innym dużym mieście?

4. Jak dużo jest popiołu po spalaniu np. po jedny, dwu dniach?

5. Ja duże msui byc pomieszczenie,a by zeskładować ekogroszek na zimę?

 

 

Mobby

1- Ja mam Ling-a 15kW i Współpracuje

2-przy takiej jak dziś temp (0st.C) spalanie na poziomie 1zbiornik/12dni - 180dm3/12dni łącznie z CWU przy powierzchni 150m2

3-mazowsze cena 710-810zł/T

4-jeden zbiornik/1popielnik - przy kolejnym zasypywaniu wywalam popiół

5-eko kupuję luzem i trzymam go pod chmurą. Pakuję go we wiadra w ilości odpowiadającej zasypowi i trzymam w kotłowni w celu przeschnięcia. Przez te 12 dni wystarczająco przesycha.

 

Piec ma nadmuch, więc występuje podciśnienie, spaliny samoistnie są wypychane do góry. Jedyny problem to sadza, ale jeszcze się z tym nie "stykłem" :)

 

Ważna uwaga: nie otwierać zbiornika podczas pracy dmuchawy, zasypywać podczas postoju pieca.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za taką wyczerpującą odpowiedź. Też przedłużymy nieco komin tak jak Ty. Ponoć właśnie to powinno pomóc. Mam nadzieję.

 

Pogrzebałam trochę w necie i w sumie to kilku producentów dopuszcza kominy 15x15. Może będzie dobrze.

 

Napisz mi jeszcze czy wkładasz w komin rurę z kwasówki czy pozostawiasz murowany?

 

Jeżeli wkładasz rurę to ma to zwoje wady i zalety.

 

Główną wadą jest to że przekrój zmniejsza ci sie jeszcze bardziej i że wydajesz dodatkowe pieniądze. Tylko wspomnę że do komina o przekr. 15X15 wcale nie wejdzie rura fi 15 tylko jak dobrze pójdzie fi 13. Policz sobie jao w tym momencie jest przekrój.

Zaletą "kwasówki" jest to że nie grożą ci plamy na kominie również w części przebiegjącej przez budynek. Ponadto wydaje mi się że komin z rurą w środku przeżywa mniejsze zmiany temperatury (nagrzewanie się i chłodzenie cegieł) przez co jego żywotność szczególnie w części ponad dachem jest większa. Chyba że będzie dodatkowo ocieplony.

Problem plam może powstać w zalezności od tego jaki będziesz miała piec i temperaturę spalin oraz jakiego opału będziesz używała. Ma tez znaczenie czy komin jest szczelny, dobrze wymurowany. Jak będziesz miała mokry opał i piec będzie pracował na niskich temperaturach to może się skraplać para wodna która w połączeniu z czarną sadzą powoduje czarne plamy.

Kolejną zaletą "kwasówki jest to że sadza tak nie przykleja się do ścianek jak do cegieł. W trakcie czyszczenia wszystko opada bez problemu na dół. Szczotka nie zawadza o nierówne krawędzie murowanego komina.

Pytam się czy wkładasz rurę ponieważ, jeżeli to robisz to trzeba uniknąc tego że goła rura wystaje ponad komin. Szczególnie w zimie powoduje to wychłodzenie górnej części rury i problem z ciągiem.

U mnie rura jest schowana całkowicie w części murowanej.

Osobiście zrobiłem tak że dla pieca na węgiel wstawiłem kwasówkę. Mam piec dolnego spalania gdzie teoretycznie temparatura spalin jest niższa niż w piecu z górnym spalaniem i zachodziło ryzyko powstawania skroplin.

Natomiast dla komina przeznaczonego pod kominek nie wkładałem rury.

Po około 2 - rocznym użytkowaniu obu kominów mogę stwierdzić że:

 

1) Przy paleniu w kominku suchym drewnem nie ma sensu wkładanie rury.

2) Włożenie rury do komina przeznaczonego na piec węglowy też jak się okazuje nie było konieczne. Para skraplała mi się tylko na samym początku gdy piec i komin schły. Trochę wody rurką poleciało. teraz wszustko jest suche a jeżeli sadza w wyczystce jest lekko wilgotna to bardziej po ulewnych deszczach latem, gdy nie pali się w piecu niż w związku z paleniem. Nie żałuję jednak włożenia kwasóki. Tak jak napisałem. Komin nie zarasta. Dobrze się czyści i cegły komina nie nagrzewają się mocno przez co moim zdaniem trwałość komina będzie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goike, a próbowałeś palić u siebie drewnem, jak twój piec zachowuje się przy paleniu drewnem.

 

Próbowałem

 

Takie duże kawałki kominkowe niestety gasną. Jednak z drobno pociachanym drewnem radzi sobie dobrze. Trociny zmieszane z drewnem też dał rady. Nie próbowałem jeszcze z brykietem z trocin ale powinno być dobrze. Rzadko kiedy paliłem drewnem więc nie mam za dużo doświadczenia. W porównaniu do węgla - drewno oczywiście spala się szybciej i trzeba częściej podkładać. Węgiel od biedy można raz na 24 godziny. Piszę od biedy bo jak podkłada się mniejszymi porcjami to najczęściej wychodzi że pali mniej. Jeszcze nie mam tego wyczute. Pewno zależy to od pogody, siły wiatru i tego jak piec jest zasyfiony sadzą i popiołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...