Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

konstrukcja dachu - ratujcie cieśle- czy to jętki wytrzymają


fido

Recommended Posts

czy wytrzyma konstrukcja dachu gdy krokwie całego dachu będą sie wspierać na ścianach kolankowych

dodatkowo usztywnione jęytkami (2 na jedną krokiew) na wysokości sufitu poddasza

 

oraz poktyje to sie płytami OSB tak aby połąć dachu była cała

 

obawiam się czy takie domy są - ponoć w ten sposób unika się słupów w domach z poddaszem użytkowym

 

a u mnie nie ma być płatew wspartych belkami pionowymi a jedynie to jętkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wytrzyma konstrukcja dachu gdy krokwie całego dachu będą sie wspierać na ścianach kolankowych

dodatkowo usztywnione jęytkami (2 na jedną krokiew) na wysokości sufitu poddasza

 

oraz poktyje to sie płytami OSB tak aby połąć dachu była cała

 

obawiam się czy takie domy są - ponoć w ten sposób unika się słupów w domach z poddaszem użytkowym

 

a u mnie nie ma być płatew wspartych belkami pionowymi a jedynie to jętkami

 

Typowa konstrukcja krokwiowo jętkowa. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i skomplikowanego. Wszystko zależy od rozstawów i rozpiętości itp.

Zwróć uwagę na duży rozpór przkazywany na ścianę kolankową.pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wytrzyma konstrukcja dachu gdy krokwie całego dachu będą sie wspierać na ścianach kolankowych

dodatkowo usztywnione jęytkami (2 na jedną krokiew) na wysokości sufitu poddasza

 

oraz poktyje to sie płytami OSB tak aby połąć dachu była cała

 

obawiam się czy takie domy są - ponoć w ten sposób unika się słupów w domach z poddaszem użytkowym

 

Czy to oznacza, że ściana kolankowa nie jest wzmocniona słupami żelbetowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że słupki robi sie wtedy kiedy nie ma wieńca. Wtedy w nich są utopione szpilki kotwiące murłaty. Jeżeli jest wieniec to szpilki są topione w nim. Tak jak już ktoś napisał, masz więźbę jętkową i nie jest to nic nadzwyczajnego. Kwestia tylko jakie są wymiary dachu. Ponoć przy dużych powierzchniach robi się platwiowo-kleszczową ze słupami. Słupy przenoszą część obciążenia na strop (ja tak mam przy dachu dwuspadowym; dom 10x12 m)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ogladalem takie dachy ( nie znam szczegolow technicznych ).Wygladaly jakby ktos zapomnial wymurowac sciane szczytowa , i bylo widoczne kilka par krokwi.

2. Raz milem przyjemnosc samodzielnie wybudowac dom , w ktorym dzwig ustawil mi cztery ( jak dobrze pamietam 7-mio tonowe ) zelbetowe scianki kolankowe , wychodzily z nich prety( gora ) , po stropie tak , ze obie scianki laczyly sie nimi , pozniej maty i beton .

Grubosc stropu ok. 25 cm , gorna czesc scianki kolankowej przygotowana do polozenia murlaty w "karo" , a nie w poziomie ...

 

...przy okazji - po co sie naciaga prety zbrojeniowe przed zalaniem betonem ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ogladalem takie dachy ( nie znam szczegolow technicznych ).Wygladaly jakby ktos zapomnial wymurowac sciane szczytowa , i bylo widoczne kilka par krokwi.

Sczerze mówiąc nie wiem o co Ci chodzi ale oki....

2. Raz milem przyjemnosc samodzielnie wybudowac dom , w ktorym dzwig ustawil mi cztery ( jak dobrze pamietam 7-mio tonowe ) zelbetowe scianki kolankowe , wychodzily z nich prety( gora ) , po stropie tak , ze obie scianki laczyly sie nimi , pozniej maty i beton .

Grubosc stropu ok. 25 cm , gorna czesc scianki kolankowej przygotowana do polozenia murlaty w "karo" , a nie w poziomie ...

To jest całkiem inna sprawa niż murowana ścianka kolankowa- żelbetowe występują chociażby przy dachach YTONGA

 

...przy okazji - po co sie naciaga prety zbrojeniowe przed zalaniem betonem ? :roll:

Może to był strunobeton, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...