Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

VAT - oficjalne pismo z MF


Bartt

Recommended Posts

Jako osoba prywatna od kilku tygodni próbowałem dowiedzieć się o konkrety dotyczące VAT na materiały po wejściu do UE. Jak już opisywałem rozmówcy z różnych ministerstw albo nabierali wody w usta odsyłając do następnej osoby albo mówili, że słyszały, że 22% wejdzie od maja 2004.

 

Otóż przypadkiem ostatniego maila nadałem nie jako osoba prywatna, ale jako redaktor czasopisma naukowego. Odpowiedź z biura prasowego ministerstwa finansów przyszła faksem w ciągu 2 godzin :smile:

Niestety brzmi ona tak:

 

"Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej obowiązywać będzie stawka podstawowa na materiały budowlane (22%). Oterminie podwyższenia tej stawki zdecyduje Parlament RP :sad:

Parlament zdecyduje również o tym, czy będą zwroty VAT po wybudowaniu domu mieszkalnego. Na obecnym etapie nie są znane zamierzenia w tej sprawie. :sad:"

podpisano p.o. Dyrektor Biura Prasowego Jarosław Skowroński

 

Wychodzi więc na to, że nic nie wiadomo, i równie dobrze 22% mogą posłowie zafundować nam od 1 stycznia 2004 :evil:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja podobne zapytanie wysłałem do Urzędu Mieszkalnictwa i otrzymałem bardzo:sad: odpowiedź: 7% VAT na materiały budowlane

obowiązuje do 31.12.2003 -tak uchwalili posłowie latem ub. roku.

Urzędowi Mieszkalnictwa nie wiadomo nic o działaniach legislacyjnych ani posłów,ani MF w celu przedłużenia obniżonej

stawki VAT na mat.bud.do momentu wejścia Polski do UE.

Dyrektywa UE nakazuje stosowanie stawki podstawowej w danym kraju

i wcale nie musi to być 22%,może min. Kołodko obniży stawkę podstawową do 7%:wink:

Kto jest za niech się wpisze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem generalnie za obnizeniem wszystkich podatkow, szczegolnie dochodowych.

 

Mam nadzieje, ze ten VAT nie ulegnie podwyzcze, chce aby sie tez innie drobni ciulacze zdolali wybudowac za swoją z mniejszym lub wiekszym trudem odlozoną pensje.

 

Z lektury prasy i obserwacji dzialan MF sądze, ze bedzie jednak coraz drozej i coraz gorzej. Niestety rozwoj gospodarczy Polski stanowi o naszej głebokiej recesji, a dzialania MF, Min. Pracy i Min. Zdrowia przyczyniają sie do zwiekszenia kosztow pracy i zwiekszenia liczby bezrobotnych. Juz teraz pracuje tylko co drugi Polak czynny zaowodowo.

 

Nie poddawajmy sie jednak i starajmy sie jakos godnie zyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kolejna mało budująca wiadomość w sprawie VAT:

 

"Gazeta Prawna" pisze, że duże prawdopodobieństwo podwyższenia stawki podstawowej VAT o dwa punkty procentowe, koniec z 7-proc. podatkiem na materiały budowlane - to założenia projektu nowej ustawy o VAT.

 

Jak dowiedziała się "GP", w Ministerstwie Finansów przyspieszono prace nad projektem nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt zakłada wprowadzenie wielu istotnych zmian. Przede wszystkim rozważane jest podniesienie podstawowej stawki VAT.

 

O ile? Na razie jeszcze trudno z całą pewnością powiedzieć. Robione są "przymiarki" do 24 proc. Obecnie podstawowa stawka VAT to 22 proc. Trudno jednak przewidzieć, jaką ostatecznie decyzję podejmie w tej sprawie rząd - pisze publicysta gazety Krzysztof Tomaszewski.

 

Zapewne będzie kierował się nie tylko względami ekonomicznymi, ale również społeczno-politycznymi - wynika z informacji "GP".

 

Kiedy miałaby wejść w życie ta zupełnie nowa ustawa? Rozważane są dwa terminy: 1 stycznia lub 1 maja przyszłego roku."

 

Nic tylko czeka nas rozwój szarej strefy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Bela - nie przesadzaj to nie powód. Oni jak ich nazywasz też mają dzieci które także muszą gdzieś mieszkać. Ponadto jak Sam Widzisz ekipy się zmieniają. Cytujesz b. prostą, obiegową opinie o przyczynach zmian w podatkach. Moim zdaniem jest ona bzdurna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...