Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Granice działki - pytanie problem


Dejonara

Recommended Posts

Witam !

 

Mam następujące pytanie. Posiadam działkę , projekt, zgodę na budowę i załatwione wszystkie niezbędne formalności. W przyszłym tygodniu geodeta ma wytyczać budynek. W planie zagospodarowania jest zapis iż dom musi stać minimum 7 m od granicy działki (to będzie front domu od strony drogi). Byłem dziś na działce i mimo paru prób ciagle mi wychodziło ,że róg domu będzie ok 6 m od granicy (w planie ma być siedem). Co będzie jeżeli geodeta to potwierdzi ? Nie będę mógł budować ? mimo zgody na budowe ? Od razu zaznaczam iż domu nie ma inne możliwości osadowienia budynku, nie ma się już gdzie przesuwać z dala od feralnej granicy. Może ktoś mi podpowiedzieć jak to sie skończy ?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Posiadam działkę , projekt, zgodę na budowę i załatwione wszystkie niezbędne formalności.

Michał

Witaj, Jak to się skończy nie wiadomo ale pewnie dobrze :wink: - masz prawomocne pozwolenie na budowę którego częścią jest plan zagospodarowania działki wykonany przez człowieka uprawnionego i zaakceptowany przez władzę która pozwolenie wydała. Jeśli Twój projekt nie mieściłby się na działce i nie zostałyby zachowane odległości m.in te o których piszesz tobyś pozwolenia nie dostał. Myślę że wydanie pozwolenia w takim a nie innym kształcie stanowi zobowiązanie Urzędu wobec Ciebie i gwarantuje Ci że to co wybudujesz będzie posadowione zgodnie z prawem. Jeszcze tylko pytanie: czy elewacja frontowa jest równoległa do granicy działki czy też jest taki punkt którego odległość spełnia warunek 7 metrów ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dejonara,

Czy Olinek ma rację to nie wiem. Trochę mnie jego optymizm zadziwia.

Qdlaty

Myślę że mam rację ponieważ Urząd który wydaje pozwolenie na budowę musi przestrzegać prawa i wydawać decyzje zgodne z jego literą . I na każdym etapie uzgodnień koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę plan zagospodarowania działki jest rzeczą świętą. A rysuje go architekt uprawniony przez Wojewodę do wykonywania takich planów. I on za to odpowiada. Dejonara ma granicę działki nierównoległą do elewacji a wtedy odległości liczą się troszkę inaczej . Wszystko jest zwarte w rozporządzeniu które można poczytać tutaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm

 

I jest tam taki zapis:

Dział II

 

Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej

 

Rozdział 1

 

Usytuowanie budynku

 

§ 10. Przeznaczenie budynku, sposób i forma zabudowy oraz zagospodarowania działki budowlanej powinny być zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami obrony cywilnej.

 

 

§ 12. 1. Przy usytuowaniu budynku na działce budowlanej powinny być zachowane odległości między budynkami i urządzeniami terenowymi oraz odległości budynku i urządzeń terenowych od granic działki i od zabudowy na sąsiednich działkach budowlanych, określone w rozporządzeniu, a także w przepisach odrębnych, w tym higienicznosanitarnych, o bezpieczeństwie i higienie pracy, o ochronie przeciwpożarowej oraz o drogach publicznych.

 

3. Jeżeli z warunków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 13, 60 i 271, nie wynikają inne wymagania, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:

 

2) przy nierównoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku - 4 m do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

Pozostaje tylko poznać szczegóły architektoniczne projektu i okaże się pewnie że wszystko jest OK. Nadal jestem optymistą :-) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...