Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odzysk ciepła z wentylacji


Recommended Posts

Witam

Jestem na etapie budowy domu i musze wybrać system wentylacji.Dom jest parterowy z nieżytkowym poddaszem-strop drewniany.W projekcie wentylacja grawitacyjna jest tylko w kuchni i kotłowni ew.pokój dzienny-jest komin z trzema kanałami wentylacyjnymi.W łazienkach planuję wentylatory wyciągowe z czujnikiem wilgoci krótkim przewodem ponad dach.Ale dużo naczytałem się o odzysku ciepła-proszę podzielcie się doswiadczeniami na ten temat.Dom D04 z muratora-czy warto zastosować???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Muratorze 2/2002 przeczytałem, że jak ma się kominek to nie wolno intalować wentylacji mechanicznej wyciągowej. Ale z drugiej strony przecież kominek nie działa cały czas, więc może by można używać taką wentylację czas? Co do odzysku ciepła moja Pani Architekt powiedziała, że w moim przypadku to się nie opłaca (koszt zwróci się po około 8 latach). Ogólnie jednak uważam, że jest to dobra rzecz. Z tego co słyszałem koszt centrali to około 4-6 tys. Pozostaje jeszcze koszt kanałów i robocizna. Skonsultuj z projektantem zanim podejmiesz decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (ale wcale nie muszę mieć racji)najlepiej jest wykorzystywać prawa przyrody. System z wymuszonym nawiewem jest nienaturalny, poza tym potrzebuje energii elektrycznej. W przewodach zbiera się kurz, bakterie i grzyby. Artykuły w gazetach zachęcają do instalacji takich rozwiązań - wiadomo jak to jest w dzisiejszych czasach - każdy chce zarobić. Producenci starają się pokazać same zalety takich urządzeń. Decyzję i tak musisz podjąć sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejszą sprawą jest sama wentylacja ( szczelne okna,drzwi).Odzysk ciepła jest dla mnie sprawą

wtórną,choć jak się da to czemu nie.W pomieszczeniu z kominkiem należy zastosować system nawiewno-wywiewny, ale ponoć trzeba zamknąć wentylację grawitacyjną. Nie do pominięcia jest też sprawa hałasu,zwłaszcza w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...