Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogi z drewna egzotycznego - praktycznie (Boorg help:)


zielonooka

Recommended Posts

Jarek capon na podkład pod wodę to nie jest najlepsze rozwiązanie. Już lepiej jak pisze Duch zastosować egzoten grunt. W obu przypadkach taki grunt przed wodą musi dobrze odparować. Capon z nitro a egzoten z alkoholu. Jak za szybko położymy na nie wodę może odpryskiwać.

Co do egzotyków to jestem umiarkowany jak klimat w którym żyję.

Merbau- chyba najlepiej się u nas spisuje

Ipe (lapacho) twarde jak stal ale pracuje, ładne zielono czarne.

Jroko-u siebie bym nie położył, miękie. Jednolita dykta.

Teak- to drewno można z koszyka różnych parkietów wybrać z zamkniętymi oczami dotykiem. W palca czuć jakby się trzymało kostkę smalcu. Mięki i też pracuje przy zmianach wilgoci ale ładny.

cdn a teraz idę spać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 780
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rozpoczyna się u mnie kładzenie podłogi.

Deska to IROKO. Podłoże o odpowiedniej wilgotności, sprawdzone przez parkieciarza przed gruntowaniem.

 

Mam pytanie odnośnie kleju - będzie to MUREXIN 511. Nie znam sie na tym kompletnie, wiec proszę o ocenę tego kleju. Czy jest to coś standardowego, czy może gorszego jakościowo/lepszego? Czy czymś się wyróżnia od innych klejów?

Powiedziano mi, że aby użyć tego kleju musieli parkieciarze użyć jakiegoś specjalnego środka do gruntowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musieli w ogóle uzywać gruntu to bardzo nowoczesny i bdb klej moze odcinali wilgoc bądź mieli bardzo chłonne podłoże bądź..masz ogrzewanie podłogowe..murexin to niezła marka a ten klej jest jednym z fajniejszych i nowoczesniejszych kleów na rynku..pełne spoko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musieli w ogóle uzywać gruntu to bardzo nowoczesny i bdb klej moze odcinali wilgoc bądź mieli bardzo chłonne podłoże bądź..masz ogrzewanie podłogowe..murexin to niezła marka a ten klej jest jednym z fajniejszych i nowoczesniejszych kleów na rynku..pełne spoko

 

No to sie cieszę.. tym bardziej że ten klej sam mi zaproponowal parkieciarz (zamianę na ten).. kupilem parkiet z pełna uslugą (położenie + chemia).. początkowo miał byc zastosowany klej Murexin Pu566 i grunt Murexin L3..

 

Co do gruntowania to parkieciarz proponując mi ten klej od razu powiedział że i grunt dadzą inny, jakiś specjalny pod ten klej.. nie wiem czemu to zrobili.. nie mam ogrzewania podłogowego, zaś podłoże było naprawdę suche, odpowiednie do parkietu..

Może użyli tak dla zasady.. a może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase ;-)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wnikać w nazwy podane przez parkieciarza i wymięknę chyba. Wziąłem przeczytałem opis słowny do wylewek MIRA - są wg mnie 3 które się nadadzą u mnie. Różnice pojawiają się dopiero w parametrach i bardzo duże w cenie:

Nazwa: Cemplan 6600 - Cemplan 6700 - X-Plan

Baza: Cement chemiczny, cement portlandzki, wypełniacz mineralny, polimery, dodatki - to samo bez portlandzkiego i dodatków - to samo bez portlandzkiego i dodatków

Grubość warstwy [mm]: 1-15 - 2-45 - 2-50

Wytrz. na ściskanie [N/mm2]: 25 - 27 - 22

Wytrz. na zginanie [N/mm2]: 10 - 10 - 9

Przyczepność: [N/mm2]: 1.4 - 1.6 - 1.6

Skurcz przy warstwie >15mm: 0.13% - 0.05% - 0.05%

Flow test [mm]: 155-165 - 150-160 - 145-145

Cena [zł/kg]: 6.34 - 2.37 - 4.70

Zużycie [kg/m2 na 1mm]: 1.6 - 1.7 - 1.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek capon na podkład pod wodę to nie jest najlepsze rozwiązanie. Już lepiej jak pisze Duch zastosować egzoten grunt. W obu przypadkach taki grunt przed wodą musi dobrze odparować. Capon z nitro a egzoten z alkoholu. Jak za szybko położymy na nie wodę może odpryskiwać.

Co do egzotyków to jestem umiarkowany jak klimat w którym żyję.

Merbau- chyba najlepiej się u nas spisuje

Ipe (lapacho) twarde jak stal ale pracuje, ładne zielono czarne.

Jroko-u siebie bym nie położył, miękie. Jednolita dykta.

Teak- to drewno można z koszyka różnych parkietów wybrać z zamkniętymi oczami dotykiem. W palca czuć jakby się trzymało kostkę smalcu. Mięki i też pracuje przy zmianach wilgoci ale ładny.

cdn a teraz idę spać

 

Ja kładę jak już kapon tylko raz i blachą spokojnie i dokładnie, jest super. Robię to tylko dla utrzymania jasnego koloru drewna. Nic się nie dzieje, nie odpryskuje. Dzisiejszy kapon zawiera zdecydowanie mniej LZO o czym pisałem a które w przeszłości robiły często bałagan na pokryciach lakierniczych a raczej pod nimi. Szczególnie wtedy gdy nie stosowano systemu.

Tam chodzi o warianty czyli możliwości stosowania różnych materiałów aby uzyskac pożądany efekt. Oba sposoby są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może użyli tak dla zasady.. a może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase

 

Jest to klej, który nie jest tobie potrzebny. Przy wysokiej elastyczności tego kleju pokazują się szybciej szczeliny. Jest to klej na bazie modyfikowanych silanem polimerów. Jego pełna nazwa to: Parkettklebstoff X Bond MS-K511. ten klej pracuje razem z drewnem to jego zaleta, że nie niszczy podłoża gdy drewno za bardzo pracuje. Drewno wtedy bardzo pracuje gdy się nie dba o odpowiedni klimat otoczenia.

Do tego kleju grunt używa się tylko w przypadku ogrzewania podłogowego (ghost) lub piaszczącego podłoża. Jest dużo droższy od PU566.

Twoje podłoze jest podobno suche, stabilne, zwarte, nie pylące itp.

Robili próby rysikiem, młotkiem czy klejowe, badali presso-messem? Skąd więc ta dezyzja o zmianie kleju?

Wróc do kleju Murexin PU566 też bez gruntu. Często dają grunt zupełnie niepotrzebnie tworząc film na podłożu który blokuje adhezję kleju a wtedy problemy gotowe.

jaka jest wilgotnośc drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może użyli tak dla zasady.. a może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase

 

Jest to klej, który nie jest tobie potrzebny. Przy wysokiej elastyczności tego kleju pokazują się szybciej szczeliny. Jest to klej na bazie modyfikowanych silanem polimerów. Jego pełna nazwa to: Parkettklebstoff X Bond MS-K511. ten klej pracuje razem z drewnem to jego zaleta, że nie niszczy podłoża gdy drewno za bardzo pracuje. Drewno wtedy bardzo pracuje gdy się nie dba o odpowiedni klimat otoczenia.

Do tego kleju grunt używa się tylko w przypadku ogrzewania podłogowego (ghost) lub piaszczącego podłoża. Jest dużo droższy od PU566.

Twoje podłoze jest podobno suche, stabilne, zwarte, nie pylące itp.

Robili próby rysikiem, młotkiem czy klejowe, badali presso-messem? Skąd więc ta dezyzja o zmianie kleju?

Wróc do kleju Murexin PU566 też bez gruntu. Często dają grunt zupełnie niepotrzebnie tworząc film na podłożu który blokuje adhezję kleju a wtedy problemy gotowe.

jaka jest wilgotnośc drewna?

 

Co do pracowania drewna i wilgotności - zamierzam starać się utrzymywać odpowiednia wilgotność - pierwszy nawilżacz już zakupiony (Venta)..

 

Co do sprawdzania podłoża - robiona została przy mnie proba rysikiem i mlotkiem - i wynikało z tego że podłoże jest stabilne, nie jakieś kruszące się.

 

Skąd decyzja o zmianie kleju - propozycja parkieciarza - stwierdzenie że jest taki klej, bardziej elastyczny, w zasadzie można powiedzieć, ze lepszy.. cenowo w stosunku do poprzedniego zestawienia wyszlo minimalnie drożej (dostalem informacje od parkieciarza, ze w takim przypadku trzeba mniej kleju, ale grunt jest troche droższy.. wiec cena jest niewiele wyższa)..

 

Jeżeli chodzi o wilgotność drewna to nie potrafię powiedzieć dokładnie jaka jest, jedno co wiem to drewno wlasnie przyjechalo od importera (ta firma bezposrednio robi dla mnie cala usługe - sprzedaz drewna, chemii, ułożenie - gwarancja).. dostałem informację, że drewno trzymane byo w odpowiednich warunkach i nie ma potrzeby leżakowania - jego wilgotność jest zgodna z jaimiś tam normami..

 

A o co chodzi z tą ADHEZJĄ kleju.. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adhezja...najogólniej rzecz ujmujac przlyleganie miedzyczasteczkowe..jarekkur boi sie o swoisty film..ktory stworzy gruntówka..i nie doposci do potocznie juz mowiac "zgryzienia" sie kleju na wiekszą głebokośc z wylewką..ten klej jest idealny na podłoza niechłonne..i anchydrytowe..nie pisałbym ze klej jest bardzo dobry gdyby takk nie było..w minimalnym stopniu naraza podloze na prace ..sam przejmujac w znacznym stopniu prace drewna..za pare lat w przewadze beda takie kleje..

moze tak ci parkieciarze powiedzieli o twojej wylewce nie chcac cie straszyc..zla jakoscia wylewki..a sami stwierdzili co zastosowac..aby było dobrze nie wiem wiem ze klej jest bdb..za to drogi i gruntówki nie trzeba na ogól pod niego ..tyle wiem z postów twych i swojej wiedzy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam, że kleje w technologii MS-P nie wymagają gruntowania z czego zrobiono marketingowy chwyt. Grunty poliuretanowe nie należą do najtańszych.

Drewno jest niby o'key. Mimo to powinni z 20 paczek wyjąc z środka deszczułki i je zmierzyc i to przy Tobie. Wszystko o podłożu i drewnie powinno byc w protokóle. Taki protokół jest do ściągnięcia ze strony Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy. Warto abyś miał coś takiego podpisanego przez wykonawcę w domowych aktach.

 

Jeszcze jedno w klejach MS-P są tzw. "wędrujące zmiękczacze"- których opary wędrują do góry i potrafią przybarwic lakier na krawędziach w szczelinach. Zapytaj o to producenta. Było na ten temat głośno i byc może zrobiono coś aby ten fenomen wyeliminowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merbau olejowany na biało..??? :o piszesz powaznie??

Ślicznie wygląda. Ale ładniej wygląda jatoba. Generalnie ładniej wyglądają "mocno słojaste" gatunki, potraktowane białym olejem. Musimy tylko dokładnie zebrać nadmiar oleju. Wszak to ciemne gatunki drewna, więc niedokładności olejowania są koszmarnie widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merbau olejowany na biało..??? :o piszesz powaznie??

Ślicznie wygląda. Ale ładniej wygląda jatoba. Generalnie ładniej wyglądają "mocno słojaste" gatunki, potraktowane białym olejem. Musimy tylko dokładnie zebrać nadmiar oleju. Wszak to ciemne gatunki drewna, więc niedokładności olejowania są koszmarnie widoczne.

 

po cholere??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merbau olejowany na biało..??? :o piszesz powaznie??

Ślicznie wygląda. Ale ładniej wygląda jatoba. Generalnie ładniej wyglądają "mocno słojaste" gatunki, potraktowane białym olejem. Musimy tylko dokładnie zebrać nadmiar oleju. Wszak to ciemne gatunki drewna, więc niedokładności olejowania są koszmarnie widoczne.

 

po cholere??

To proste.

Właścicielowi znudziła się ciemna podłoga. A chce nadal mieć podłogę olejowaną. Nie każdego stać na zerwanie starej podłogi (cyklinowanej tylko raz lub dwa). A kolorystycznie: podłoga rozjaśnia się znacznie. Nie zrobimy z merbau klonu ale klimaty kolorystyczne akacji: czemu nie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merbau olejowany na biało..??? :o piszesz powaznie??

Ślicznie wygląda. Ale ładniej wygląda jatoba. Generalnie ładniej wyglądają "mocno słojaste" gatunki, potraktowane białym olejem. Musimy tylko dokładnie zebrać nadmiar oleju. Wszak to ciemne gatunki drewna, więc niedokładności olejowania są koszmarnie widoczne.

 

po cholere??

To proste.

Właścicielowi znudziła się ciemna podłoga. A chce nadal mieć podłogę olejowaną. Nie każdego stać na zerwanie starej podłogi (cyklinowanej tylko raz lub dwa). A kolorystycznie: podłoga rozjaśnia się znacznie. Nie zrobimy z merbau klonu ale klimaty kolorystyczne akacji: czemu nie. ;)

 

to mouse i proffda..ale biale obramuffki psy łodnioffieniu..do najpikniejsych nalesec ni bedhom..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merbau olejowany na biało..??? :o piszesz powaznie??

Ślicznie wygląda. Ale ładniej wygląda jatoba. Generalnie ładniej wyglądają "mocno słojaste" gatunki, potraktowane białym olejem. Musimy tylko dokładnie zebrać nadmiar oleju. Wszak to ciemne gatunki drewna, więc niedokładności olejowania są koszmarnie widoczne.

 

po cholere??

To proste.

Właścicielowi znudziła się ciemna podłoga. A chce nadal mieć podłogę olejowaną. Nie każdego stać na zerwanie starej podłogi (cyklinowanej tylko raz lub dwa). A kolorystycznie: podłoga rozjaśnia się znacznie. Nie zrobimy z merbau klonu ale klimaty kolorystyczne akacji: czemu nie. ;)

 

No i jak zwykle mętlik mi się robi z braku jasnego stanowiska :wink:

Chyba jednak eksperymentować nie będę z uwagi na fakt, że będą schody i podłoga. Podobałoby mi się jedno i drugie podobne, a jednocześnie w miarę jasne. Nie klon czy brzoza, ale taki kolor naturalnego doussie. Nie chce mi się też bawić w olejowanie, więc ewentualnie opcja olej i potem lakierowanie. Nie chcę jednak eksperymentować, bo o ile parkiet mogę wycyklinować i polakierować ponownie, o tyle schodów już nie bardzo, a będą tam stopnie, słupki z wstawkami z nierdzewki i pochwyt klejony po łuku. Jeżeli mówicie, że Bona ma najbardziej filtrujący lakier to podpowiem parkieciarzowi i schodziarzowi, ale gwałcił ich nie zamierzam. A może z tego Blanchon i Berger Seidle da radę coś dobrać niewiele gorszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mouse i proffda..ale biale obramuffki psy łodnioffieniu..do najpikniejsych nalesec ni bedhom..

Na logikę: masz rację. Ale wbrew pozorom, wygląda to nieźle.

Szkoda, że nie mam zdjęć: od dłuższego czasu interesują mnie inne rzeczy niż zdjęcia podłóg drewnianych. Np. kwiatuszki i motylki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

njbrdziej filtrujacy lkier a niby który..:o..

berger jest swietna firma..niczego zlego w niej nie widze..i tez jet nmp free..taki np 2kpu..podklady wodne tysz posiada jak parkieciarz stosuje te chemie to niech stosuje..nie wkrecaj mu sruby..on odpowiada za to co robi..a jak na razie niczego złego nie czyni jak widze..w innym przypadku widzialbym sens..wrzucania mu gruszek do sadu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

njbrdziej filtrujacy lkier a niby który..:o..

berger jest swietna firma..niczego zlego w niej nie widze..i tez jet nmp free..taki np 2kpu..podklady wodne tysz posiada jak parkieciarz stosuje te chemie to niech stosuje..nie wkrecaj mu sruby..on odpowiada za to co robi..a jak na razie niczego złego nie czyni jak widze..w innym przypadku widzialbym sens..wrzucania mu gruszek do sadu

No dobra. Bo w którym momencie padło pytanie czy Bona mi się nie podoba. Odebrałem to jako Bona najlepiej odetnie UV. To nawet mu nie napomknę o Bonie, tylko zapytam kiedy preferuje Blanchon a kiedy Berger-Seidle.

 

A co do tych parametrów wylewek MIRA. Czy wynika z nich które powinienem użyć? Nie mogę znaleźć niczego, co by dyskredytowało którąś z nich (no chyba że będzie >15mm, wtedy Cemplan 6600 odpada). A jak to bywa z minimalną wartością? Bo jeżeli przy kominku nie będę miał zapasu 2mm (na co się zanosi), czy mogę cosik nakleić na podłodze jako brzeg? Czy też musi być kontynuacja wylewki aż do końca parkiety?

Cenowo niezły rozjazd jest, więc jeżeli nie ma przeciwwskazań, to chciałbym użyć Cemplan 6700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w chwili obecnej mam podłogę z desek modrzewiowych. Polakierowana jest ona caponem i 2 x domalux (poliuretan półmat). Chciałbym odnowić podłogę . Jaki dobry lakier polecacie na taka powierzchnię (nie planuje cyklinowania tylko zmatowienie, obecny lakier nie odchodzi)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...