Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogi z drewna egzotycznego - praktycznie (Boorg help:)


zielonooka

Recommended Posts

najpierw uszkodzisz lakier lub olej na parkiecie. Aby uszkodzic drewno muszą na podłodze lezec ostre i twardsze od drewna przedmioty np. piasek.Orzech jest miekki-trochę twardszy od sosny. To wynika z danych, które podałem.

Masz obawy zmień gatunek drewna w podobnym kolorze np. cabreuva dorada jest twrdsza od orzecha a wyląda podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 780
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, ja z prośbą. Macie może w swoich zapasach jakieś zdjęcia podłóg z iroko? Z realizacji, albo już takich paroletnich, gdzie kolor jest ciemniejszy? Malo tego w necie, wyszukiwarka grafiki google wyrzuca głównie małe fotki próbek ze stron firm. Wczoraj sobie obejrzalam kawałek blatu kuchennego, bardzo ładny brąz (a deseczka zaolejowana przeze mnie jest na razie raczej miodowa).

Ktoś pomoże i wrzuci fotki (tu, albo w miich komentarzach, pls)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

(pozwoliłem sobie ponownie zamieścić tą wiadomość, gdyż w pierwszej wersji nieopatrznie wstawiłem link na allegro i z miejsca zostałem przeniesiony do "ogłoszeń drobnych")

 

A więc zastanawiam się nad zakupem parkietu z egzotycznego drewna. Słyszałem, że jest to pewne ryzyko, gdyż nie wiadomo do końca jak się ono zachowa w naszych warunkach. Znalazłem korzystną ofertę na następujący parkiet:

 

Wenge

Nazwy handlowe: Panga-Panga

Nazwa botaniczna: Millettia laurentii

Rodzina: Fabaceae

Występowanie: Afryka

 

Parametry techniczne

Ciężar właściwy przy wilgotności 12%: 870 kg/m3

Skurcz styczny (%): 9,1

Skurcz promieniowy (%): 5,9

 

W pierwszej wersji miałem kupić deskę barlinecką, ale lektura postów na tymże forum skutecznie mnie od tego pomysłu odwiodła Zastanawiałem się też nad Baltic Wood, ale z kolei ciężko znaleźć opinie użytkowników, poza tym panele, które mi się podobają kosztują ok 150zł, a więc niewiele mniej niż powyższy, 100% drewniany parkiet.

Szukam podłogi o ciemno brązowej barwie, nie wpadającej w czerwień, max 150-160zł za metr.

Wszelkie uwagi mile widziane!

 

Pozdrawiam serdecznie

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img91.imageshack.us/img91/9200/dsc01830oj6.th.jpg

 

http://img11.imageshack.us/img11/2755/dsc01831pn7.th.jpg

 

http://img11.imageshack.us/img11/4825/dsc01835ru1.th.jpg

 

masz 3 jeszcze z tej samej budowy palacyk w andrychowie sala kominkowa..

 

z czy polaczony...z kamieniem..jakim nie wie nie znam sie..kolesie od pilcha to rzeźbili..

 

to jest na świerzo nie jeżdżę ludziom po domach..po latach i nosa nie wsciubiam..reklamacji mam niewiele..na szczescie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, mam nadzieję, że nie uraziłam?!? :-?

 

Pytam o czas, bo próbuję ocenić, na jakim "etapie ciemnienia" jest to drewno, skoro niedługo od położenia, to jeszcze całkowicie nie ściemniało, tak? Na razie dla mnie wygląda fajnie, a ma szansę z czasem wyglądać jeszcze lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

(pozwoliłem sobie ponownie zamieścić tą wiadomość, gdyż w pierwszej wersji nieopatrznie wstawiłem link na allegro i z miejsca zostałem przeniesiony do "ogłoszeń drobnych")

 

A więc zastanawiam się nad zakupem parkietu z egzotycznego drewna. Słyszałem, że jest to pewne ryzyko, gdyż nie wiadomo do końca jak się ono zachowa w naszych warunkach. Znalazłem korzystną ofertę na następujący parkiet:

 

Wenge

Nazwy handlowe: Panga-Panga

Nazwa botaniczna: Millettia laurentii

Rodzina: Fabaceae

Występowanie: Afryka

 

Parametry techniczne

Ciężar właściwy przy wilgotności 12%: 870 kg/m3

Skurcz styczny (%): 9,1

Skurcz promieniowy (%): 5,9

 

W pierwszej wersji miałem kupić deskę barlinecką, ale lektura postów na tymże forum skutecznie mnie od tego pomysłu odwiodła Zastanawiałem się też nad Baltic Wood, ale z kolei ciężko znaleźć opinie użytkowników, poza tym panele, które mi się podobają kosztują ok 150zł, a więc niewiele mniej niż powyższy, 100% drewniany parkiet.

Szukam podłogi o ciemno brązowej barwie, nie wpadającej w czerwień, max 150-160zł za metr.

Wszelkie uwagi mile widziane!

 

Pozdrawiam serdecznie

Bartek

 

 

bardzo proszę, pomóżcie... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ghost dzieki za pomoc! juz znalazlem sklep gdzie to maja, jutro jade oglądać :)

Wiedz jedno zanim kupisz, że wenge/panga-panga ma duży skurz/pęcznienie pod wpływem przyjęcia lub straty 1% wigoci. Te wartości są podobne do naszego buka jest tylko powolniejsze w swojej reakcji na zmiany klimatu.

Będą szpary między klepkami a nawet wyłódkowania. Szpary tym szersze im szerszy parkiet. Wyłódkowania z tego samego powodu + niewielka grubośc parkietu.

Dużo zależy od wilgotności samego drewna, podkładu na którym będzie leżec i od właściciela, który musi dbac o stały klimat w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Stanąłem przed parkietem. Przyszłym parkietem. I oczywiście znów okazało się, że jestem głupi i byle majster jest mnie w stanie zagiąć.

 

Chcemy położyć deski merbau 15x90x? na podłogówkę, potem olejowanie. Pomieszczenie ma 50m2, przez środek przebiega już ułożona ścieżka z kamienia naturalnego. Mam następujące wątpliwości:

 

1. Dom jest w trakcie drugiego sezonu grzewczego, więc jest raczej sucho, czy można kleić deskę świeżo przywiezioną ze sklepu? Parkieciarz twierdzi, że nie trzeba żadnego okresu buforowego

 

2. Co z dylatacją przy kamiennej ścieżce? Czy wystarczy np 3-4mm łączenie z korka? Teowniki bardzo nam nie przypadły do gustu. W dodatku ścieżka jest zaokrąglona, więc pierwsza myśl - korek

 

3. Gdzie kupić deski? Wiem, że ma takie DLH, ale opinie są różne o tej firmie. Czy są jacyś sprawdzeni dostawcy w okolicach W-wy? Właściwie w dowolnych okolicach, bo przecież mamy samochody, można się przejechać. Czy jest jakaś klasyfikacja jakości? Każdy sprzedawca używa różnych klas i człowiek się gubi. Nie chcemy mieć super hiper gatunku bez żadnej skazy, ale z drugiej strony nie chcemy mieć wszędzie sęków i kropek.

 

4. Co sądzą specjaliści o dwuskładnikowym kleju 5-10-15? Parkieciarz jest do niego przywiązany, ja nie mam powodu mu nie ufać, ale czułbym się pewniej wiedząc, że to niezły produkt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeżeli parkieciarz cię pogania to ty mu się przyjrzyj bliżej.

Czy to jest podłoga ogrzewana, jezeli tak to czym.

1. każ mu zmierzyc wilgotnosc podłoza cementowe maks. 2% a na ogrzewaniu 1,5% anhydrytowe 0,5% a ogrzewane 0,3%.

Pomiar robi metodą CM (zadną inną na budowie) wykuwając środkową i dolna warstwę wylewki. Robi to szybko i dokładnie aby wilgoc z próbki nie uciekła. przyrzą elektroniczny jest przyrządem pomocniczym i nie wolno na jego podstawie orzeka o stanie zawilgocenia podłoża.

2 musi zmierzyc wilgotnośc drewna maks.9% około 2-3procent ilości parkietu może miec 11% lub 7%.

3 pomieszczenie musi miec 45-65% wilgotności i około 18-20C.

podłoze 18C nie mniej niż 15C.

Klej poliuretanowy dwuskładnikowy słusznie. Tylko co tanie zawiera wiecej wypełniaczy niż poliuretanu. Nie oszczędzaj na wstępie.

4 podłoze musi byc równe 3mm/2m łata kontrolna. Próba rysikowa. próba młotkowa, proba klejowa muszą byc wykonane a wyniki wpisane do protokołu również punkt 1;2;3.

jezeli facet będzie wiedział o czym mówisz i zrobi to to możesz mu zlecic. W innym przypadku bedzie tak, że za pół roku ja przyjadę jako rzeczoznawca.

 

jak widzisz jest wielu chętnych do szybkiego zarobienia paru złotych.

 

Drewno o klasie AA lub AB byłoby najbardziej jednorodne kolorystycznie.

Te gatunki są sprowadzane. Dystrybutor ma to co mu przyślą.

najwazniejsza to wilgotnośc, kolorystykę sam wybierzesz. merbau jest b.dobrym drewnem na podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ctzn raczej jest sucho??

Wez zamontuj miernik wilgotnosc powietrza i sprawdz..co do wylewek grzejesz podlogówka cały czas..????jakie masz to ogrzewanie ..?

 

Który klej 5-10-15..dokladna nazwa..

 

dylatacje korkowe zalatwia sprawe..

 

drewno powinno miec..okreslone parametry ..na ogrzewanie okolo 6-7% wilgotności..+- 2%..ale ze wskazaniem w twym przypadku akurat na suchsze..

 

Merbu akurat z sekami ..nie widziałem sa klasy mnie l;ub bardzie poprzebarwiane i ..jasniejsze bądź ciemniejsze..klasa L jest bardzo fajna..polecam..

 

Rozmiar 90 zda egzamin..ale bardziej optowałbym w twoim przypadku..15/60...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew, od razu poczułem się pewniej.

 

Well..

 

Wilgotność. Podłogówka chodzi non stop. Moim zdaniem jest sucha jak pieprz, ale zmierzę jej wilgotność. Nie wiem, czy parkieciarz nie zrobi wielkich oczu na metodę CM. Ale zobaczymy. W pomieszczeniu jest 19-21 stopni, w nocy spada do 17. Temp. podłogi jest pewnie w okolicach 22-25 stopni.

 

Podłoże jest równe, inspektor nadzoru (taki prawdziwy, mój sprawdził). Typ podłogówki... hmmmm... pod spodem jest izolacja foliowa, potem 15cm styropianu, potem folia odblaskowa do podłogówki, rurki i na to sucha wylewka z miksokreta. Podłoga jest pływająca, folia i pianka wychodzą przy ścianach.

 

Wilgotność drewna też zmierzę. Rozumiem, że do tego wystarczy już przyrząd elektroniczny?

 

Klej. Moim zdaniem jest to ANSERCOLL PUR 5-10-15.

 

Rozmiar desek. 15/60 to chyba węższe. Moja żona twierdzi, że za wąskie nie mogą być, bo będą nie za dobrze wyglądać w dużym pomieszczeniu.

 

Czy to znaczy, że jeśli parametry wilgotnościowe drewna i podłogi będą w normie, mogę bez stresu układać teraz? Parkieciarz się nie spieszy, jemu jest wszystko jedno.

 

A co z dostawcami? Znacie takich, których potem nie będę musiał ścigać za kiepski materiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie musieliby ci wymierzyc..ewentualnie parkieciaz przed ukladaniem wilgotność..jeśli to PUR to bierz brazowy i ukladaj..90 tez sie na da ale korzystniejsza jest 60tka powiadam..przed przystapieniem do klejenia na 3 dni wczesniej wylacz ogrzewanie po okolo 72 godz po ulozeniu je wlącz..zreszta popytales parkieciarza co ci powiedział?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...