Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogi z drewna egzotycznego - praktycznie (Boorg help:)


zielonooka

Recommended Posts

a co sądzicie Panowie o podłogach firmy Tarket. chodzi mi konkretnie o merbau na ogrzewanie podłogowe

 

Więcej konkretów, proszę. Czy produkt o którym piszesz jest przez firmę przeznaczony na ogrzewanie podłogowe?

Czy jest to drewno lite i jakiej grubości?

Czy łączone na klamry czy na pióro wpust lub zatrzaski?

Czy jest panel wielowarstwowy (ilu warstwowy) i z warstwą użytkową o grubości...?

Jak wygląda Twoje ogrzewanie podłogowe, jaki rodzaj ułożenia rur?

Jaka grubosc wylewki?

Kiedy wylana?

Kiedy chcesz układac?

Jaki jest stan wylewki?

Jaka jest wilgotnośc wylewki?

Czy była wygrzewana specjalnym system, który wypędza wodę z wylewki?

To tyle pytań na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 780
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:)

Czy jest to drewno lite i jakiej grubości? 2lamelowa 3 warstwowa 14 mm

Czy łączone na klamry czy na pióro wpust lub zatrzaski? podobno tak jak barlinecka

Czy jest panel wielowarstwowy (ilu warstwowy) i z warstwą użytkową o grubości...? 14mm warstwa uzytkowa 4mm

Jak wygląda Twoje ogrzewanie podłogowe, jaki rodzaj ułożenia rur?dokładnie nie wiem ale chyba rozstaw co 10 cm, 14 obiegów na parterze , 4 w salonie , wszystkie o podobnej długości -zadna nie przekracza 100

Jaka grubosc wylewki?7-8mm

Kiedy wylana?czerwiecc2008

Kiedy chcesz układac?do 2 miesiecy

Jaki jest stan wylewki? w pokojach bez peknięć ,natomiast w salonie(48m2)w czterech miejscach lekko pękła mimo deletacji

Jaka jest wilgotnośc wylewki?jeszcze nie mierzona ale zapowiadali ze beda mierzyc -odkuwaja podobno kawalek wylewki i cos z nim robia (wkaldaja do jakiejś maszynki która za jakis czas okresla wilgotnosc)

Czy była wygrzewana specjalnym system, który wypędza wodę z wylewki?

od listopada do marca grzałem non stop-ale nie systemem

 

Bardzo podoba mi sie merbau i sam nie wiem co wybrać widzialem deski lite i to w calkiem dobrej cenie, ale czy bedą lepsze pod podlogówkę -nie wiem.

 

do połozenia mam okolo 100m2 koszt calosci to:

1.deska + montaż 12 700 za barlinek

2. klej poliuretanowy 112 kg- 2300 lub 2800zalezy jakiej firmy

3.grunt poliuretanowy520zł

4.listwy merbau 78mmx2200mm-30 szt =690 zl

 

za tarket podobno bezposrednio ze Szwecji na calosci okolo 1000 taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar wilgotności nie polega na wykuwaniu wylewki z powierzchni tylko głęboko z samego środka i spodu wylewki.

 

na 100m2 muszą dokonac trzech takich głębokich odkuwek. Jeżeli nie ma tam zaznaczonych miejsc w których wolno dokonac takich odkuwek w wylewce aby nie uszkodzic rur ogrzewania, to zaczyna byc problematycznie dla tych, którzy sobie z tym nie poradzą.

 

Wilgoc w wylewce znajduje się na dole i w okolicach rur. Wylewka była napewno robiona z miksokreta. W związku z tym wokół rur od dołu są puste przestrzenie w których znajduje sie nadmierna wilgoc.

 

Jeżeli źle zmierzą wilgotnosc wylewki to ta pozostająca na dole wilgoc zostanie wypchnieta pod ciśnieniem z wylewki prosto do drewna.

Ządaj od nich spisania protokołu z pomiarów wilgotnosci wylewki z dolnych warstw i testów powierzchni. Pod kleje poliuretanowe nie zawsze trzeba używac gruntów.

Ważna jest też wilgotnośc drewna ta pod spodem i ta na górze.

Srednio 9%+-2% raczej mniej niż więcej.

 

Jak na mój gust to jest za mało kleju na trójwarstwowe panele. Przy takiej ilości kleju na m2 będą używac nie odpowiedniej pacy zębatej np. B3 a to znaczy, że spód elementu nie będzie odpowiednio wyklejony. Kleju powinno byc pod duże elementy około 1,5 kg a ułożony parkiet dociśnięty.

Czy sprawdzali równośc podłoża? Dopuszczalne nierówności to 2-3mm/2mb we wszystkich kierunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekkur , bardzo dziękuje jesteś super :)

firma która montuje to sprawdzona firma która montuje od wielu lat wiec tego sie raczej nie boje, zastanawiam sie nad dechami tarket bo okazuje sie jest 2 lamelowy i tanszy od 3 lamelowego barlinka. ogladalem tez lite merbau i tez mi sie podoba - i tu dylemat co wybrać?.

inny problem to wylewka -miałeś racje z miksokreta ale krzywo jak cholera :evil:

Czym bezpiecznie można wyrównać wylewkę- w niektórych miejscach nawet 1 cm brakuje do poziomu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekkur , bardzo dziękuje jesteś super :)

firma która montuje to sprawdzona firma która montuje od wielu lat wiec tego sie raczej nie boje, zastanawiam sie nad dechami tarket bo okazuje sie jest 2 lamelowy i tanszy od 3 lamelowego barlinka. ogladalem tez lite merbau i tez mi sie podoba - i tu dylemat co wybrać?.

inny problem to wylewka -miałeś racje z miksokreta ale krzywo jak cholera :evil:

Czym bezpiecznie można wyrównać wylewkę- w niektórych miejscach nawet 1 cm brakuje do poziomu

pozdrawiam

 

nie tyle w dzisiejszych czasach poziom jest ważny co równośc wylewki. Rówośc to nie zawsze znaczy poziom. Myślę, że masz na myśli doły dochodzące do 1cm.

jeżeli masz prosty element np. poziomnicę o długości np. 1-2m i położysz ją na ylewce w różnych miejscach to między punktami podparcia poziomnicy dołek nie może byc głębszy niż 2-3mm.

Taką nierówną wylewkę można wyrównac masą szpachlową samorozlewną nadającą się pod parkiet!!!! Musi ona byc rozlana na minimum 3mm grubości, czykli od 3mm w górę.

Większośc firm montuje od wielu lat ale ludzie w tych firmach się zmieniają, bądź czujny bo ty zostaniesz z problemem. jesteś inwestorem, płacisz więc wymagaj tego co zrobione byc musi i w sposób zgodny ze sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylewka jest równa ale brakuje poziomu, po prostu jest krzywo , i nadlewać chce tylko przy wejściu-wyjściu do pokoi z korytarza na którym są płytki ułożone jak należy. No i na łaczeniu drewna z płytkami bedzie brakować 0,5 cm (aktualnie jest 2-2,5cm od poziomu wylewki do górnej krawędzi płytki-ale tylko w tych miejscach o których pisałem) , planuje to zniwelować na odcinku około 2-3 metrów wgłąb pokoju.

Pytanie jaka wysokość wychodzi na gotowo z klejem przy desce warstwowej 14mm?

jakiej firmy wylewkę polecacie by można było przykleić bez obaw deskę ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylewka jest równa ale brakuje poziomu, po prostu jest krzywo , i nadlewać chce tylko przy wejściu-wyjściu do pokoi z korytarza na którym są płytki ułożone jak należy. No i na łaczeniu drewna z płytkami bedzie brakować 0,5 cm (aktualnie jest 2-2,5cm od poziomu wylewki do górnej krawędzi płytki-ale tylko w tych miejscach o których pisałem) , planuje to zniwelować na odcinku około 2-3 metrów wgłąb pokoju.

Pytanie jaka wysokość wychodzi na gotowo z klejem przy desce warstwowej 14mm?

jakiej firmy wylewkę polecacie by można było przykleić bez obaw deskę ?

pozdrawiam

 

klej + grubośc materiału przyklejanego daje grubosc materiału przyklejanego!!!

W Twoim przypadku 14mm. Elementy posadzki drewnianej wciska się w klej a nawet dociska pojemnikami z klejem czy paczkami parkietu lub desek.

Potrzebujesz masę szpachlową samorozlewną pod parkiet takie wylewki ma ardex, uzin, mapei, murexin, kiesel, sopro itd. musi byc pod parkiet/deski i na grubosc wylewania od 1mm do 20mm lub więcej. Nie wolno ci dodac za dużo wody bo zepsujesz całą wylewkę. kolor wylewki musi by ciemno szary nigdy żółty czy w plamy.

Aby wylac wylewkę z masy szpachlowej musisz miec chłonne i suche (w dolnych warstwach wylewki betonowej maks.2%) podłoże, bez twardzieli, pisaku na wierzchu, śladów wytarcia przez chodzenie i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam ponownie. Wracam na wątek, bo w końcu wyprowadzili mi się płytkarze i wchodzi od jutra parkieciarz.

Dwa tygodnie temu wpadli i wylali tą wylewkę samopoziomującą. Niestety płytki położone były wyżej niż myślałem i wyszło 13 worków na 30m2 (12+18), przy czym i tak jest stopniowe zejście z poziomem. Nie kombinowałem ze sklejką. Jakoś tak zajęty byłem łazienkami. W sumie nie wiem czy ponowili test CM. Na piętrze zaś sobie zagruntowali. Na marginesie - też olałem speców od ścian, kiedy doradzali mi gruntowanie posadzek, żeby się nie pyliło. Uważam, że każdy jest odpowiedzialny za swoją działkę i nie należy innym robić "dobrze".

We wtorek wpadli z maszyną, coby "mleczko" zedrzeć z samopoziomującej. Przywieźli też Merbau 9x60cm Lite (jasny), klej Maximus PU 501 (A), o ile dobrze pamiętam. Dwuskładnikowy 9+1kg.

Gość proponował mi listwy przyścienne okelinowane, ale różnica w cenie 13 a 20zł przy potrzebnych 25mb, nie jest duża i już miałem zamawiać, kiedy przypomniałem sobie o odpadach ze schodów. Gość liczy 1/3 na odpady, a listwy przyściennie to przecież małe elementy. No i stanęło na tym, że mi je wytnie :)

 

Dalsze wieści z placu boju jutro, a teraz jeszcze pytania:

1. Lakierować chcą po drzwiach, a tych nie będzie minimum 2 miesiące. Chodzi im o to, że montażyści drzwi nie chcą dociąć i przybić listew. Boję się, że przez te 2 miesiące parkiet niepotrzebnie mi ściemnieje. Czy opuszczenie rolet pomoże? Nie na wszystkich oknach mam rolety, ale zawsze mogę załonić pozostałe okna (np. dachowe).

2. Gość wspominał, że po jakimś czasie od przyklejenia, mam włączyć na trochę ogrzewanie. Parkiet nie leży w żadnym miejscu na podłogówce. W jakim celu to mam robić?

3. Szpachlowanie abiurany będą wykonywać jakąś szpachlówką (nie jak dawniej się robiło caponem) po dodaniu pyłu od cyklinowania. Czy to normalna procedura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze wieści z placu boju jutro, a teraz jeszcze pytania:

1. Lakierować chcą po drzwiach, a tych nie będzie minimum 2 miesiące. Chodzi im o to, że montażyści drzwi nie chcą dociąć i przybić listew. Boję się, że przez te 2 miesiące parkiet niepotrzebnie mi ściemnieje. Czy opuszczenie rolet pomoże? Nie na wszystkich oknach mam rolety, ale zawsze mogę załonić pozostałe okna (np. dachowe).

2. Gość wspominał, że po jakimś czasie od przyklejenia, mam włączyć na trochę ogrzewanie. Parkiet nie leży w żadnym miejscu na podłogówce. W jakim celu to mam robić?

3. Szpachlowanie abiurany będą wykonywać jakąś szpachlówką (nie jak dawniej się robiło caponem) po dodaniu pyłu od cyklinowania. Czy to normalna procedura?

 

1. Lakierować to muszą natychmiast po szlifowaniu!! Pewnie cyklinować chcą za dwa miesiące. Pewnie im tak pasuje. Fakt, że ci od drzwi mogą nie mieć sprzętu do przycięcia listwy. Parkiet tak czy owak ściemnieje. wiecznie nie będziesz trzymał opuszczonych rolet.

2. Nie wiem co miąl na myśli? Zapytaj go w jakim celu masz grzać? Powinieneś utrzymywać odpowiedni klimat w pomieszczeniu około 20C i 50% wilgotności.

3. Tak to normalna procedura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o nieeeeee po okolo 3 -4rech tygodniach moze smialo "dostac " posadzke na "gotowo"..polakierowac czy poolejowac listwy nabic pozostawiajac dluzsze oo 5 cm (standardowa szer opaski na drzwi)..przy drzwiach na luzno nie dobite...pod merbau rozumiem podloze sie nadaje skoro chca juz ukladać..nie potrzeba wcale rozgrzewac pod innymi posadzkami..jak juz sie upieraja rozgrzej na jakis tydzien i spokój:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o nieeeeee po okolo 3 -4rech tygodniach moze smialo "dostac " posadzke na "gotowo"..polakierowac czy poolejowac listwy nabic pozostawiajac dluzsze oo 5 cm (standardowa szer opaski na drzwi)..przy drzwiach na luzno nie dobite...pod merbau rozumiem podloze sie nadaje skoro chca juz ukladać..nie potrzeba wcale rozgrzewac pod innymi posadzkami..jak juz sie upieraja rozgrzej na jakis tydzien i spokój:)

 

O co chodzi z tym rozgrzewaniem czy ogrzewaniem?

Jakie ma włączyć na tydzień ogrzewanie? Podłogówkę, po co?

Kaloryfery, po co? Chyba, że jest piekielnie zimno w pomieszczeniu coś około 10-15C.

Być może klimat w pomieszczeniu miał parkieciarz na myśli.

W każdym bądź razie, jeżeli klimat jest w pomieszczeniu jak pisałem w poście wyżej nie musi absolutnie myśleć o grzaniu czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leje ostatnio ciurkiem i wilgotność skacze nawet do 70% może liczą, ze ogrzewanie ją zbije. Ale na dłuższą metę to nie ma sensu. Łatwiej podnieść wilgotność zimą przy CO i w suche upalne dni niż zatrzymać szarugi za oknem.

Sprawdzałem właśnie 70% i rzuciłem trochę ciepełka na grzejniki. W domku mam taką możliwość. Piec mam pod kątem zawodu. Palę zrzynkami i rozbiórkowym parkietem a zwożę tego całe góry. Cwu mogę podgrzać prądem lub rozpalić na trochę w piecu i rozpalam. Jak po kąpieli nagrzeję wodę do 70-75 stopni to zamykam bojler a to co w piecu puszczam na CO. Świetnie łamie klimat. Za oknem deszcz, zimno o w domu miłe ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyli mi całe merbau, a kto wie czy nie zaczęli abiurany. Wilgotność mogli mierzyć przed wylaniem wylewki samopoziomującej - nie asystowałem im przy tym. Wiem - przy profesjonalnym podejściu, powinien mi gość dać protokół. Z opisu jednak wywnioskowałem, że... protokół zabezpiecza głównie fachowca. On daje materiał i robociznę, a ja podłogę. Jeżeli nie sprawdził podłogi, to ją ode mnie "przyjął". Oczywiście nie chciałbym, żeby mi parkiet zmieniano jak już zamieszkam.

 

Jutro wpada gość od schodów połozyć obwódkę otworu na schody. Na tej obwódce staną słupki balustrady, a jej poziom będzie równy z parkietem.

 

Nie zapytałem jeszcze po co ma być włączone ogrzewanie. Już wcześniej w sumie była o tym mowa. Z miesiąc czy dwa temu, kiedy dałem mu do sprawdzenia abiuranę wyszło 6 i 8%. Stwierdził, że mogę wyłączyć farelkę, a kiedy pytałem czy całkiem, bo przecież będą jeszcze płytkarze, to mówił, że najwyżej po położeniu włączę na tydzień ogrzewanie.

A może to dodatkowe wysuszenie ma mu pomóc w szpachlowaniu? Może jakieś szparki się mają uwidocznić?

 

Zdjęcie z placu boju:

http://frankai.smugmug.com/photos/571200022_dEFLL-M.jpg

Pełny rozmiar zdjęcia: http://frankai.smugmug.com/photos/571200022_dEFLL-O.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o nieeeeee po okolo 3 -4rech tygodniach moze smialo "dostac " posadzke na "gotowo"..polakierowac czy poolejowac listwy nabic pozostawiajac dluzsze oo 5 cm (standardowa szer opaski na drzwi)..przy drzwiach na luzno nie dobite...pod merbau rozumiem podloze sie nadaje skoro chca juz ukladać..nie potrzeba wcale rozgrzewac pod innymi posadzkami..jak juz sie upieraja rozgrzej na jakis tydzien i spokój:)

 

O co chodzi z tym rozgrzewaniem czy ogrzewaniem?

Jakie ma włączyć na tydzień ogrzewanie? Podłogówkę, po co?

Kaloryfery, po co? Chyba, że jest piekielnie zimno w pomieszczeniu coś około 10-15C.

Być może klimat w pomieszczeniu miał parkieciarz na myśli.

W każdym bądź razie, jeżeli klimat jest w pomieszczeniu jak pisałem w poście wyżej nie musi absolutnie myśleć o grzaniu czegokolwiek.

 

ja tez tak uwazam...jak Pan chciałem aby klient miał swiety spokój z "wydziwianiem" wykonawcy:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam na coś zwracać uwagę przy kładzeniu przemysłówki?

 

Będę jeszcze robił drobne zmiany w instalacji elektrycznej. Czy tektura może leżeć cały czas, czy raczej ją ściągać, kiedy nie będzie się działo nic brudzącego?

 

Stan w południe (na koniec dnia był już cały pokój wyklejony):

http://frankai.smugmug.com/photos/571767226_hDWAH-L.jpg

 

Oryginał jest na:

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest ok przesuniec pilnuj zeby były na jekies minimum 5cm..dobijać od czoła dobrze ..i zeby z kleju nie wzdłóż klepek tylko w poprzek..jest wtedy lepsze wiązanie..jakby był jakis sęk choć niezmiernie rzadko sie zdarza wyrzucic klepke badz wyciac sek i dac pod sciane zeby sie klawisz na seku nie zrobił i mimo ze na dwuskladniku zapewne obciazałbym to ..na ogół parek klepek za dwa tzry tyg sie wymienia..obciazenie zalatwia ten problem na ogół..

 

aaa no i jak by była jakas lamela rozwarstwiona wyrzucac zaraz, moze to wyjsc po cyklinowaniu dopiero ..mikro peknięć nie widać czasem gołym okiem..potem z cykliniarki dostanie sztorcówa rezonansu ..i sie potrafi roszczepić..ale to akurat normalne jest..

 

wiecej grzechów które sie popełnia przy układaniu sztorcówy na dziko nie pamietam

 

 

(wylewka nie wiecej niz 2%-1,8%)...i zwarta nie pyląca mocna jak przy kazdym drewnie chociasz parkiet sztorcowy ma bardzo ograniczona prace bezszczelinowo sie ułozyc nie da wiec nawet gdyby go miało "zacisnać lekko) to tylko szpary sie pozamykaja..wiec bedzie ok.

Howgh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Póki co nie widzę jakichś problemów. Na zdjęciach widać, że klej ma zęby w poprzek. To drewno nie ma sęków. Przynajmniej nigdzie nie zauważyłem, a układałem je własnoręcznie do suszenia, więc widziałem każdy płat. Nie widziałem też żadnych uszkodzeń. Muszę rzucić okiem jak z kawałkami. Przy kładzeniu merbau zwróciłem uwagę, żeby jednak nie zaczynał od kawałeczka który miał chyba 3cm. Tutaj w sumie się nie przyjrzałem jeszcze, ale mam nadzieję, że uwagę zapamiętał. Co do dociążeń, to przy merbau było jedno miejsce, w którym dociążył 4 wiadrami kleju. Nie wiem czy taką funkcję nie pełniły też stosiki klepek.

Co do wylewki samopoziomującej pod merbau (parter) nie mam pewności, że zbadali wilgotność, bo było inna ekipa, pod innymi względami - bez zarzutu. Pod sztorcówkę gruntowali sobie sami (lekko pyliła wcześniej), a wytrzymałościowo raczej nie budziła zastrzeżeń.

 

Pytałem o co chodzi z tym grzeniem i faktycznie chce by przez 1-2 tygodnie lekko było włączone grzenie, żeby dostać warunki w których będzie później użytkowana.

 

Kolorek abiurany i układany wzór podobają mi się nawet bardziej niż myślałem :)

http://frankai.smugmug.com/photos/572710331_pVg7b-M.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ma ogrzewanie z zewnątrz i nic sobie nie podgrzeje.Rzuciłem ciepełko na CO a wilgotność 75%. A w maju przy upałach spadła poniżej 30%. Łatwiej podnieść wilgotnoś niż zatrzymać szarugi. Ale ja po 21 latach w zawodzie mam naszą poczciwą dębinę. U nas wyrosła i zna nasz klimat. Leży okraszona mahoniem i jest piękna i bez problemów znosi te sloki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...