Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż


Deks

Recommended Posts

Witam !!!

 

Przeczytałam cały wątek i widzę, że z wodą to nie jest taka łatwa sprawa.

Mam ten sam problem - woda w piwnicy. W czasie roztopów wody gruntowe tak wysoko podchodzą, że zalewają mi piwnice. Izolacja została wykonana dość skrupulatnie, drenaż wokoło piwnicy czyli po dwóch stronach budynku - pośrodku studzienka do której spływa woda. Woda ze studzienki jest wypompowywana i wtedy jest ok. Niestety jeżeli nadmiar wody nie zostanie wypompowany woda dostaje się do piwnicy (w czasie roztopów i ulewnych deszczy wystarczy kilka godzin).

 

Zamierzamy wykonać drenaż z odprowadzeniem wody poza działkę (do rowu).

 

Proszę o rade czy:

- drenaż poprowadzić wokoło domu czy tylko przy ścianach piwnicy

- jak głęboko powinna być wkopana rura drenarska w stosunku do ław fund.

- w jakiej odległości od budynku powinna być ta rura umiejscowiona

 

Planowaliśmy również przy okazji pozbyć się wody z rynien i podłączyć ją do planowanego drenażu ale widzę, że nie jest to najlepszy pomysł.

Czy można to rozwiązać w sposób prawidłowy aby woda z rynien nie nasączała mi dodatkowo drenażu ???

 

proszę o pomoc

 

Przeczytaj jeszcze raz wątek.Na wszystkie pytania które zadałaś są tu odpowiedzi.Jak Ci się nie chce szukać to znajdź moje odpowiedzi na niebiesko.:):)

Chyba,że potrzebujesz potwierdzenia,bo specowi nie wierzysz..to poczekaj na innych:):):)

 

- drenaż poprowadzić wokoło domu czy tylko przy ścianach piwnicy???Odpowiedzi tylko na to pytanie nie było-Dookoła chałupy a nie tylko tam gdzie piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czy mogę podłączyć drenaż i odpływ z rynien do kanalizacji?

działkę mam ze spadkiem, dom stoi 8metrów od dolnej granicy i od najnższej strony wychodzi z domu rura kanalizacyjna. Czy jak będe podłączał dom do studzienki kanalizacyjnej (ok 15m od domu) mogę też dołączyć drenaż i odpływ rynien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kanalizacja miejska i deszczowa razem i niedaleko jest kolektor ściekowy

 

Nie możesz podłączyć do deszczówki rynien i drenażu.Chyba że gestor sieci /jak w drodze to najczęsciej jest nim właściciel lub użytkownik drogi/ da Ci zgodę na podłączenie...

 

właścicielem drogi jestem ja bo jest wyłączona droga z mojej działki ale kanalizacja miejska nie moja już niestety.

 

Myślałem o tym że jak będe robił kanalizację domu od budynku do kanalizacji miejskiej to po drodze wstawię trójnik i podłącze odpływ z rynien, zasypie wszystko i nikt nic nie będzie wiedział, :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Szykuje się do wykonania drenażu i mam mały problem.Działka jest z naturalnym spadkiem.W najniższej części stoi kilkunastoletnia 8-kręgową studnia.Teren jest tak podmokły, na tyle że przez całą cześć roku studnia zapełniona jest na maxa.Nie mam pojęcia gdzie odprowadzić wodę z drenażu ,a tym bardziej z rynien.Do rowu "mam pod górkę" a po 3 pozostałych stronach działki sąsiadów.Słyszałam o zbiornikach "bez tzw. dna" z siatką.Czy to jest dobre rozwiązanie? Ktoś doradzał mi odprowadzić od niego małe rurki na wszystkie "strony świata" :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

sąsiad zrobił odprowadzenie wody z rynien swojego domu wzdłuż ogrodzenia dzielącego nasze posesje (fundament betonowy i słupki z siatką ogrodzeniową). Niby nic takiego, ale drenaż jest dokładnie wzdłuż całego fundamentu ogrodzenia tuż przy nim (rura drenażowa fi 100 w obsypce żwirowej). Mam obawy odnośnie takiego rozwiązania bo wydaje mi się, że nie jest to bez wpływu na trwałość ogrodzenia. Co o tym sądzicie ? Może nie ma się czym przejmować, ale jednak jakaś niepewność jest - np, czy ogrodzenie nie zacznie się sypać za jakiś czas z tego powodu, lub podmoknie i będzie się przechylać ?

Prośba o Wasze opinie na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym że jak będe robił kanalizację domu od budynku do kanalizacji miejskiej to po drodze wstawię trójnik i podłącze odpływ z rynien, zasypie wszystko i nikt nic nie będzie wiedział, :D

 

będzie, będzie - zapuszczą kiedyś świece dymne do kanalizy i przyjdą do Ciebie jak zaczniesz puszczać sygnały dymne rynnami że o smrodzie wokół domu nie już nawet wspomnę bo to już jak kto lubi... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

tyle o drenażach a ja cały czas głupi

 

sąsiedzi dookoła mają pozakładane drenaże, tyle że wielu z nich ma piwnice

my nie mamy, za to gleba to sama glina, w najbliższym tygodniu ostatnie porządki wokół domu i albo robimy drenaże albo też nie

zatem proszę o rady - mamy dom niepodpiwniczony; glina, wody gruntowej nie widać ani zimą ani latem, ani wiosną; nie zauważyłem również by woda stalła przy odkopanych ławach (spadek działki w stronę tyłu domu; ławy od 2 lat widoczne)

poradźcie

czy wystarczy że teraz obsypię dom gliną i dookoła wykonam odwodnienie liniowe i wodę z rynien odczas deszczy doprowadzę do studni w ogrodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle o drenażach a ja cały czas głupi

 

sąsiedzi dookoła mają pozakładane drenaże, tyle że wielu z nich ma piwnice

my nie mamy, za to gleba to sama glina, w najbliższym tygodniu ostatnie porządki wokół domu i albo robimy drenaże albo też nie

zatem proszę o rady - mamy dom niepodpiwniczony; glina, wody gruntowej nie widać ani zimą ani latem, ani wiosną; nie zauważyłem również by woda stalła przy odkopanych ławach (spadek działki w stronę tyłu domu; ławy od 2 lat widoczne)

poradźcie

czy wystarczy że teraz obsypię dom gliną i dookoła wykonam odwodnienie liniowe i wodę z rynien odczas deszczy doprowadzę do studni w ogrodzie?

 

Ja za sprawą wszystkich "dobrych doradców" odpuściłem sprawę drenażu został co prawda zrobiony ale wiem że nie przyłożono się do niego odpowiednio - dodatkowo podłączono stare rury melioracyjne do drenażu opaskowego. Na dodatek odradzono mi obsypanie budynku piaskiem oraz zrobienie studni chłonnej - no bo taniej etc.

Na skutki nie musiałem długo czekać po lutowych roztopach 20 cm wody w piwnicy. Oszczędności ??? w ubiegłym tygodniu na naprawę popełnionych wcześniej błędów wydałem 3000 pln.

Tyle mojej historii - jeżeli mogę doradzić połóż rurę drenarską obsyp żwirem i piaskiem zadbaj o to aby był odpowiedni odpływ z drenażu.

Rura drenarska kosztuje około 3,50 za metr więc .... wybór należy do Ciebie.

No i absolutnie nie łącz odwodnienia liniowego z drenażem opaskowym to muszą być dwa niezależne systemy.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

mam nastepujący problem, z dwu stron działki płynie rzeczka, piwnica jest wykonana po środku domu i dno piwnicy jest poniżej lustra rzeki, ściany fundamentów są zaizolowane papą i styropianem i folią wypustkową, piwnica jest zaizolowana papą i posmarowana jest środkiem bitumicznym, na to jest zrobiona druga wylewka zazbrojona wraz z wodą szklaną, od ścian fundamentów odsunieta jest sciana z cegły o 10 cm za którą połozona jest folia i zalane jest to betonem z wodą szklaną. dom zasypany jest ziemia rodzimą a rynny są jeszcze nie wpuszczone do ziemi. Co większe opady w piwnicy pojawia sie 10 cm wody a po zimie bylo nawet 1 m.

 

Proszę o pomoc w pozbyciu sie problemu wody w piwnicy - jaki drenaż zastosować, jak odprowadzić wodę wiedząc ze lustro rzeki jest na wysokości 80 cm nad poziomem posadzki w piwnicy - rzeczka oddalona jest od domu jakies 10m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja co prawda jestem przed budową ale mam wiele niejasności co do drenażu.

Będę miał dom podpiwniczony a garaż będzie z boku z ławą schodkową .Spadek terenu jest nieznaczny ale nie mniej jeśli byłby napływ wody gruntowej to byłby od strony garażu.Teren jest meliorowany sączkami na głębokości 80cm (glina na pewno na dwa metry -głębiej nie wiem ) lecz w mojej studzience wodomierzowej zbiera się woda a po pewnym czasie od wypompowania poziom utrzymuje się jakieś 130cm od poziomu gruntu.Czy robić drenaż na wysokości ław garażu i łagodnie zejść do poziomu ław części podpiwniczonej?Niestety nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu (2,3m pod poziomem gruntu) więc planuję wykopać studnię chłonną na jakieś 5-6m ale nie wiem ile jest gliny i czy jest piach pod gliną.Co ze ścianą między garażem i piwnicą gdy drenaż garażu nie zbierze wszystkiej wody? http://kkdarch.wrzuta.pl/obraz/6ev6ztnO7wJ/dsc00237 :roll: [/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że nie wolno łączyć drenażu z rynnami? Oczywiście ruru z dziurkami jak do drenarki.

A co do poziomów to właśnie tego się obawiam że śa źle zrobione, nie widziałem żeby biegali z poziomicą.

 

i tu jest ta porażka.

Ja mam odprowadzone z rynien osobno.5 rok funkcjonuje jak ta lala

Ale jedna rynna idzie do drenażu.

Tylko duże spadki, drenaż zrobiony pod moim okiem.

Nie ma najmniejszego problemu - wszysko spierdziela w dół daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja co prawda jestem przed budową ale mam wiele niejasności co do drenażu.

Będę miał dom podpiwniczony a garaż będzie z boku z ławą schodkową .Spadek terenu jest nieznaczny ale nie mniej jeśli byłby napływ wody gruntowej to byłby od strony garażu.Teren jest meliorowany sączkami na głębokości 80cm (glina na pewno na dwa metry -głębiej nie wiem ) lecz w mojej studzience wodomierzowej zbiera się woda a po pewnym czasie od wypompowania poziom utrzymuje się jakieś 130cm od poziomu gruntu.Czy robić drenaż na wysokości ław garażu i łagodnie zejść do poziomu ław części podpiwniczonej?Niestety nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu (2,3m pod poziomem gruntu) więc planuję wykopać studnię chłonną na jakieś 5-6m ale nie wiem ile jest gliny i czy jest piach pod gliną.Co ze ścianą między garażem i piwnicą gdy drenaż garażu nie zbierze wszystkiej wody? http://kkdarch.wrzuta.pl/obraz/6ev6ztnO7wJ/dsc00237 :roll: [/url]

 

uciekaj poniżej ław.

Ja sobie zrobiłem porządny drenaż a potem podkopałem w piwnicy niżej.

Wszystko co niżej - wraca mi.

A dałem już 2 płyty, papy na lepiku, cuda wianki.

Dzisiaj drugi rok zrobiłem rząpię, pompę, rurki i jak zagrożenie - to pompuje.

Tylko po co pytam......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...