Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 300
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem czy się "wcinać"........

 

Ja też sądzę, że pompa ciepła w niewielkim i dobrze ocieplonym domu się nie kalkuluje ale takimi wypowiedziami mpoplaw podważasz swoją wiarygodność.

Koszt eksploatacji tego zestawu to 0,35 gr/KW/h * 7,2 MW/h = 2520 zł za sezon.

Zapomniałeś o CWU. Poza tym u mnie prąd jest po 0,44

 

Ogrzewanie PC koszt podłogówka 12.000,-, PC na gotow 25.000,- razem 37.000, koszt eksploatacyjny 1.225,- (COP 4 1kW/h 0,35,-)

 

Jakim cudem przy COP 4 koszt wynosi tylko 2 razy mniej (na logikę to powinno być 4 razy mniej) Ale może ja się nie znam.

 

O noszeniu grzejników z pokoju do pokoju to już sSiwy12 wspomniał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Koszt ogrzewania CO i CWU dla "czyściocha" elektrycznego wyliczyłem na 4.900,-

Co do kalkulacji i małych domów. To zależy od punktu widzenia i posiadania w "rozsądnym" oddaleniu przyłącza do gazu miejskiego. Jedni wolą aby im "włoski stawały" od pola elekromagnetycznego, a drudzy wolą żyć i mieszkać na "żyle wodnej" ( są takie opinie). Ja nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem że pompa PC jest super opłacalna w każdych warunkach. Ja staram się tylko obalić następne mity, że "PC amortyzuje się po 20 do 30 latach, albo nigdy", lub że "najtańsza PC kosztuje ponad 50.000,-".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hem, jak na mój gust, to dyskusja trochę jałowa się staje. Można się czepiać szczegółów i dyskutować, czemu wyszło tak, a nie inaczej itp.

Jak dla mnie sprawa jest dość prosta - nie ważne jak daleko się w rozważania o szczegółach posuniemy i czego byśmy nie wymyślili mądrego, to fizyki (a w zasadzie termodynamiki) nie przeskoczymy.

Porównanie - sam prąd vs PC - ostatecznie i tak sprowadza się do tego, że koszt eksploatacji PC będzie "COP-razy" mniejszy niż ogrzewania elektrycznego. Z prostego porównania sprawności. Oczywiście zaraz ktoś może podnieść krzyk, że wcale nie, bo elektrycznością można ogrzewać akumulacyjnie, w drugiej tafyfie itp. No, ale PC też. W zasadzie dokładnie tak samo.

Teraz zaś można dyskutować, czy dla danego zapotrzebowania domu na ciepło oszczędności na poziomie (1-COP)/COP*koszt ogrzewania "prądowego" rocznie zrównoważą nam kiedyś koszt inwestycyjny.

Okres zwrotu wyjdzie krótszy, bądź dłuższy. Jednym się będzie kalkulować, innym nie.

 

Dla mnie jest jeszcze jeden efekt przemawiający za PC, poza komfortem, wygodą i tym wszystkim, co już było wymieniane. Nie jest to może takie oczywiste i trudno to ująć w liczby... Chodzi mi o psychologię zachowania nas jako konsumentów. I to, co robimy z pieniędzmi, gdy je mamy. Jestem zdania, że dla naszego subiektywnego odczucia wartości, którą nabywamy ze wszystkimi naszymi zakupami, lepsza będzie sytuacja, gdy z powodu podjęcia decyzji o zakupie PC wydamy na starcie więcej pieniędzy, a w zamian będziemy się cieszyć tym, że z naszych przyszłych pensji mniej będzie ucinane przez rachunki.

Zaraz się pewnie posypią na mnie gromy co ja za głupoty wygaduję i skąd takie niestworzone teorie, ale zastanówmy się chwilę. Ilu z nas mając ileś tam gotówki do dyspozycji zaczęło by ją realnie oszczędzać inwestując w fundusze inwestycyjne, lokaty itp. Podejrzewam, że wcale nie tak wielu. Podejrzewam, że mając do dyspozycji np. 50000 i wydając tylko 10 000 na ogrzewanie elektryczne pozostałe 40 000 zostałoby w ten czy inny sposób "przejedzone" i korzyści by z tego wielkich nie było (może raz, czy dwa fajne wakacje, może nowy samochód?). Natomiast potem już byśmy się musieli wozić z wyższymi rachunkami.

Ja na sprawę PC patrzę trochę jak na celowe przymuszenie się do oszczędzania. Niejako celowo zabieram sobie pieniądze teraz, by później mieć ich więcej. Inny rodzaj lokaty.

Nie zakładam, że wielu się z tym co napisałem zgodzi - aczkolwiek osobiście mam co do tego głębokie przekonanie, że tak właśnie jest (inaczej bym tego nie pisał :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chodzi mi o to (jeszcze raz), że skoro teraz nawet PC będzie na zupełnej granicy opłacalności, to gdy gaz względem prądu podrożeje - okaże się, że wariant z PC jest tańszy.

 

Nie jest tańszy ale może się okazać... na dwoje babka wróżyła... może dywersyfikacja dostaw gazu do Polski spowoduje jego obniżkę cen... jak na razie wariant PC jest nie tylko zdecydowanie droższy ale i nie zapewni mi takiego komfortu jak ogrzewanie nadmuchowe... poza tym lubię parkiet 22mm na podłodze...

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do sprawy podchodzę identycznie. I brutalna prawda jest taka, że aby mieć oszczędności eksploatacyjne, trzeba wpierw sporo zainwestować.

I zupełnie masz rację nie potrzebnie wdałem się w tą dyskusję. Tylko szlak mie trafia, jeśli ktoś autorytatywnie opowiada banialuki. Forum czytają osoby, które chcą znać odpowiedzi na nurtujące je pytania. A tu różnego rodzaju "rewelacje". Każdy musi wybrać sam, jeśli ktoś chce mieć komfort z "bezobsługowym" ogrzewaniem, to bez wzgledu na to jaki kocioł wybierze i tak zapłaci więcej od "prościucha". Można też (z różnych powodów) latać z tymi grzejnikami lub rozpalić ognisko. Każdy ma to co chce, lecz niech ma to świadomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okna z automatycznymi żaluzjami kosztują tyle samo co "normalne", akumulacja jest za darmo, PC o mocy 5kW zasila kolektor 60m, a świstak .....

Co byś nie napisał RolandB ma taką PC i koszty eksploatacji są podobne do tych, które wyliczyłem.

Ogrzewam w pawilonach w normalnej taryfie elektrycznością bo nie mam przyłączy gazowych i nie mogę z przyczyn technicznych zastosować PC.

Czytaj uważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sSiwy12

 

agrumentacja adwersarza jest rzeczywiście dziurawa ale:

1. RolandB wydał 1600 zł za CO i CWU

2. RolandB napisał, że COP wyniosło 3,1 do 3,3

 

Z tego wynika, że zaoszczędził około 2*1600=3200 zł za rok.

Na pompę wydał 35 -37 tyś zł = okres zwrotu powyżej 10 lat.

 

Nie dogrzewał kominkiem i był to pierwszy sezon grzewczy.

 

Ty masz dom mniejszy i chcesz używać kominka.

 

Wg mnie to Ci się nie opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów nie czytasz dokładnie, bo to jest trochę wyżej. Ale odpowiem. Wydał, cytuję:"co do opłacalności to dla tych, którzy nie wiedzą ( nie doczytali ) za moją instalację z PC i podłogówką zapłaciłem 35 - 37 kPLN".

I jeszcze: "Tak szczerze mówiąc to zapominam że jest coś takiego jak piec bo on po prostu sobie działa i sam się reguluje ... W związku z tym muszę stwierdzić, że jestem BARDZO zadowolony. ... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że zaoszczędził około 2*1600=3200 zł za rok.

Na pompę wydał 35 -37 tyś zł = okres zwrotu powyżej 10 lat.

 

Zważcie, że alternatywne źródła ciepła nie są instalowane za darmo. Więc od kosztu pompy dla przyzwoitości trzeba by ich koszt odjąć. Czyż nie?

I okres wyjdzie krótszy.

 

Zresztą - dla mnie 10 lat to i tak bomba :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ja14. Dom buduję. Nigdy nie pisałem, że kominek jest do osiągnięcia jakiś dodatkowych oszczędności. Kominek chcę mieć, bez względu na to czym będę ogrzewał, traktuję go jako niezależne źródło ogrzewania i przyjemność . A mam do dyspozycji elektryczność w tym PC i gaz z butli. Ponieważ dysponuję dużą działką (ponad 40 arów + areał rolniczy) mogę zastosować kolektor gruntowy. Z różnych względów chcę mieć ogrzewanie podłogowe w całości. Ponieważ różnica inwestycyjna między gazem a PC jest dla mnie do przyjęcia, a chcę płacić jak najmniejsze rachunki w przyszłości - wybrałem PC. Cała filozogia.

Co do kosztów RolandaB. Po jego doświadczeniach i opisie zasobnika, wnioskuję, że taka sprawność wynika z dużego poboru CWU - co biorąc pod uwagę, stawia w trochę lepszej sytacji kalkulację owego COP. Masz rację ja mam mieć mniejszy dom, ale też i PC będzie mniejsza. Jego "ciągnie" około 2,4 kW/h a moja około 1,5 kW/h, bo jest mniejsza (dane katalogowe). Zważ jeszcze jedno - ogólna moc potrzebna do ogrzania (realnie) CO i CWU oscyluje od 7,44 do 7,92 kW/h - dla tej powierzchni (około 140 m2). CWU "żre" około 15% ogólnej mocy, czyli do CO wyszło mu 6,30 do 6,73 kW/h. Dlaczego o tym piszę? Bo sprawdź o jakiej mocy zaproponują inne urządzenia grzewcze dla CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widze ze stalem sie jakim egzamplem tutaj ... kurde czlowiek normalnie nie moze sobie odpoczac od forum :wink:

 

A tak na powaznie to wydałem na ogrzewanie i CWU 1600 zł ... czyli chyba jest prawdą że przy moim COP na prąd wydałbym jakieś 4800 ...

to oszczędzam 3200 na rok.

Ceny ogrzewania elektrycznego podajecie niskie więc wnoszę że to nie jest ogrzewanie z piecami dynamicznymi więc stosunek taryfa dzienna do taryfy nocnej będzie taki sam.

 

w moim domu musiałbym mieć 11 grzejników elektrycznych - no bo jak inaczej dogrzać dodatkowe pokoje ? przenoszenie grzejników ( szczególnie w nocy ) to chyba nie najlepszy pomysł :wink:

 

więc okres zwrotu mam troszkę ponad 10 lat ... mi to wystarczało.

w zamian mam :

niższe opłąty miesięczne ( po 5 latach te coroczne płacenie 4 tys. mogłoby mnie już zmęczyć )

brak grzejników w całym domu ( których nie cierpię )

centralne sterowanie pogodowe "w cenie"

jeden system CWU i ogrzewania, który w dodatku się sam reguluje

 

ale to co dla mnie jest dobre nie musi być dla innych - jeśli ktoś woli wydać mniej inwestycyjnie a potem ponosić koszty to proszę bardzo ... tylko proszę - nie mówcie nic o wpłacaniu kasy która pozostanie z różnicy wartości rozwiązań na konto - bo widzę że ten argument jest często powtarzany a praktyka jest trochę inna ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz do ja14. Jak wyliczyłeś ten zwrot? Czy inny rodzaj ogrzewania (kotła) jest za darmo? Bo tak wychodzi.

 

Oczywiście brałem pod uwagę konwektory. Powiedzmy 8*250zł=2000zł.

Dodatkowo łatwiej tym sterować. W każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę o każdej porze dnia - np jak wychodzisz do pracy, albo w nocy w salonie.

 

P.S. Ale jak już będziesz miał ten kominek to chyba będziesz go używał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz do ja14. Jak wyliczyłeś ten zwrot? Czy inny rodzaj ogrzewania (kotła) jest za darmo? Bo tak wychodzi.

 

Oczywiście brałem pod uwagę konwektory. Powiedzmy 8*250zł=2000zł.

Dodatkowo łatwiej tym sterować. W każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę o każdej porze dnia - np jak wychodzisz do pracy, albo w nocy w salonie.

 

rozumiem że automatyczne sterowanie temp w pomieszczeniu w zadanych okresach czasowych jest ujęte w cenie grzejnika czyli 250 zł ...

 

bo ja bym za to musiał faktycznie dopłacić - czyli kupić sterownik 8) :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że automatyczne sterowanie temp w pomieszczeniu w zadanych okresach czasowych jest ujęte w cenie grzejnika czyli 250 zł ...

 

bo ja bym za to musiał faktycznie dopłacić - czyli kupić sterownik

 

Masz rację - nie jest ujęte w cenie grzejnika bo też nie liczyłem zysków z tego płynących.

 

Jednak o ile sterownik do grzejnika elektrycznego kupisz w każdym supermarkecie za ok. 30 zł (taka złodziejka z zegrkiem) to do wodnego ogrzewania podłogowego to już chyba potrzeba trochę więcej (nie znam się na tym :( ) No i jak tym sterować przy tej bezwładności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę używał, bo to nie atrapa i troszkę kosztuje i nigdy się nie zamortyzuje. Ale taki mam kaprys. Tak po prawdzie, to zdecydowana większość budujących projektuje lub posiada kominki. I co z tego wynika?

Są rozrzutni i tyle. W jednym przyznaję rację. Większość "gazowników" z butli, ogrzewa kominkiem dla oszczędności - moi znajomi wszyscy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...