Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać?


Recommended Posts

I jeszcze w kwestii pisania nieprawdy:

 

Bociek napisał:

 

Tak się składa że RolandB ma dom 200 m2 a ja użytkowej 256 m2. Jeśli nawet przyjmę 300 m2 to i tak jest to 1,5 * 7,9 kW/h = 12 kWh < 14 kW/h

Czytaj i jeszcze raz czytaj ja14, żeby nie pisać nieprawdy. Zaraz zaproponujesz, mi jak instalatorzy pieców gazowych, pompę o mocy 20 kW albo i więcej.

 

Bociek napisał:

 

dom duży, powierzchnia użytkowa 256 m2 a po podłodze ok. 310 m2.

Dodatkowo do tych 256 m2 jest 41 m2 garażu, który będzie ogrzewany tylko na poziomie 5-8 stopni.

 

RonaldB napisał:

Pompa z Jasła, Sprawuje się dobrze, grzeje zarówno podłogówkę w całym domu (140m2) jak i CWU.

 

Bociek - nie dość, że kłamiesz jak najęty to jeszcze bezpodstawnie zarzucasz innym pisanie nieprawdy. Ja to widzę tak 351m2/140m2=2,5*9,2 kw (a nie 7,9 - na pewno czytałeś ten post Siwego) = 23 kw - tyle powinna mieć Twoja PC aby porównanie było adekwatne.

Przy takim poziomie argumentacji z Twojej strony (porównaj też wykres cen energii Jeziera) dalsza dyskusja z Tobą rzeczywiście nie ma sensu.

Zapytam wprost - jesteś sprzedawcą pomp ciepła czy zwykłym trollem?

:evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 300
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dyskusja robi się lekko jałowa. I zaczyna się zwykłe czepianie.

 

Bociek niepotrzebnie się denerwujesz. Chciałeś dyskusji to ją masz.

Mogłeś napisać "a ja se kupie pompę" i miałbyś spokój. Tymczasem w miarę jak rośnie Twój okres zwrotu z inwestycji robisz się coraz bardziej nerwowy. :o Poniważ argumentów ekonomicznych brak zaczynają się "aspekty polityczno/ekonomiczne" czyli przewidywanie tego czego nikt przewidzieć nie może. Wiesz na przykład, że gaz z Rosji kupujemy na zasadzie "kup lub płać" - to znaczy, że zapłacić za gaz musimy nawet jak go nie będziemy odbierać (kto to podpisał ? :evil: ). Może się okazać, że jak zużycie będzie spadać to rząd będzie dotował odbiorców gazu (osobiście nie sądzę ale prawdopodobieństwo jest takie samo jak Twoich prognoz cenowych :wink: ).

 

Powołujesz się na wzrost cen z ostatnich 6 lat - przy czym podajesz wzrost nominalny a nie realny (czyli odejmując inflację). Takie szacunki są guzik warte.

 

Nigdy nie pisałeś, że masz zapotrzebowanie 14 kw - to prawda - ale taką pompę wybrałeś a poza tym przyjmując 50w/m2 * 300m2 =15 kw i taka wartość wydała mi się prawdopodobna. Tak, że nie mylę żadnych pojęć.

Jeżeli wyszło ci z OZC 25w/m2 to radzę sprawdzić obliczenia (nie mówię, że to niemożliwe - ale podejrzane :D )

 

A i na koniec - sam zapomniałeś chyba o własnym garażu :o (nie piszę nieprawdy - a przynajmniej się staram :D )

Po pierwsze nie denerwuję się.

Po drugie nie będę ogrzewał garażu , jeśli już to max 5 stopni czyli można go pominąć.

Po trzecie nie 300 m2 tylko 256 m2. Jeśli mamy już być tacy dokładni jak chcesz. Powierzchnię po podłodze podawałem dla porządku a przecież nie grzeje się podłogi tylko raczej kubaturę

Po piąte nie uwzględniam inflacji a liczę tylko na wart. nominalnych, bo musiałbym się też zacząć bawić w przyszłą wartość pieniądza, zwrot z inwestycji nieszczęsnej różnicy w cenie inwestycji itd. A dobrze wiemy że to trochę naciągane.

Po szóste jeśli myślisz że nasze "kochane" Państwo coś ci będzie dotować to chyba jesteś w głebokim błędzie. Pierwotnie chcieli podnieść ceny gazu od marca o 30% skończyło się na 9% więc na pewno od stycznia kiedy będą nowe taryfy będzie kolejna podwyżka o ok. 10% (o to mogę się w ciemno założyć). Uzasadnienie: np. budowa naftoportu albo gazociąg do Szwecji, albo zwiększenie wydobycia w Polsce. Wszystko jedno powód się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze w kwestii pisania nieprawdy:

 

Bociek napisał:

 

Tak się składa że RolandB ma dom 200 m2 a ja użytkowej 256 m2. Jeśli nawet przyjmę 300 m2 to i tak jest to 1,5 * 7,9 kW/h = 12 kWh < 14 kW/h

Czytaj i jeszcze raz czytaj ja14, żeby nie pisać nieprawdy. Zaraz zaproponujesz, mi jak instalatorzy pieców gazowych, pompę o mocy 20 kW albo i więcej.

 

Bociek napisał:

 

dom duży, powierzchnia użytkowa 256 m2 a po podłodze ok. 310 m2.

Dodatkowo do tych 256 m2 jest 41 m2 garażu, który będzie ogrzewany tylko na poziomie 5-8 stopni.

 

RonaldB napisał:

Pompa z Jasła, Sprawuje się dobrze, grzeje zarówno podłogówkę w całym domu (140m2) jak i CWU.

 

Bociek - nie dość, że kłamiesz jak najęty to jeszcze bezpodstawnie zarzucasz innym pisanie nieprawdy. Ja to widzę tak 351m2/140m2=2,5*9,2 kw (a nie 7,9 - na pewno czytałeś ten post Siwego) = 23 kw - tyle powinna mieć Twoja PC aby porównanie było adekwatne.

Przy takim poziomie argumentacji z Twojej strony (porównaj też wykres cen energii Jeziera) dalsza dyskusja z Tobą rzeczywiście nie ma sensu.

Zapytam wprost - jesteś sprzedawcą pomp ciepła czy zwykłym trollem?

:evil: :evil: :evil:

W przypadku domu RolandaB zaszło chyba nieporozumienie. Po prostu źle zrozumiałem najwyraźniej któryś jego post wyrwany z kontekstu.

 

Jak widać faktycznie mółbyś być sprzedawcą piecy gazowych, już ci wyszło 23 kW. Stąd wynika że mój dom będzie chyba zupełnie nieocieplony. (30 cm poddasze, 18 ściany, 16 podłoga).

 

Nie mam pojęcia jak ocieplony jest dom RolandaB. Najprościej byłoby mi się odnieść do danych z artykułu Muratora bo tam są podane wszystkie parametry budynku i zużycie energii rzeczywiste a nie obliczeniowe (2 pierwsze sezony więc pewnie teraz zużycie mniejsze)

 

Dla Twojej wiadomości rozmawiałem z osobą która ma pompy Climakomfortu i mój dom 256 m2 przy jego to betka. Tam jest 400 m2 i zużycie prądu średniomiesięczne na wszystko chyba ok. 450-500 zł. Jutro spróbuję to potwierdzić jeszcze za ten sezon zimowy. Oczywiście nie wiem dokładnie jak ten dom jest użytkowany, ocieplony, ale sądzę że właściciel nie siedzi i nie szczęka zębami (zważywszy na powierzchnię budynku i miejscowość - Magdalenka). Z tego przykładu widać że im większy dom tym większe oszczędności.

 

Trochę poszperałem i znalazłem jaki dom ma RolandB. D08 z muratora.

http://projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=23&IdKolekcji=

Jest to dom parterowy. Mój jest z poddaszem użytkowym. Różnica dość duża. Dlaczego?

 

Parę przykładów:

Powierzchnia podłogi = 140 m2. U mnie pow. podłogi parteru ogrzewanej 130 m2 + 41 m2 garażu ale tam tylko 5 stopni. Czyli różnica temperatur dla domu 21 - (-8) = 29 stopni, dla garażu 5 - (-8) = 13 stopni. 13 /29 * 41 = ok. 19 m2 czyli w sumie 150 m2. Minimalnie więcej niz u RolandaB.

 

Powierzchnia stropu = 138 m2 (u mnie powierzchnia połaci nad pomieszczeniami i stropu konstrukcji lekkiej wynosi ok. 200 m2, czyli 1,5 raza więcej.

 

Sciany: na parterze w przybliżeniu powierzchnia troche większa pewnie jakies 1,2 raza. Na poddaszu tylko nieduża ściana kolankowa 0,6 m oraz ściany 2 szczytowe. Szacunkowo ok. 1,5-1.6 więcej.

 

Stąd wynika że straty przez przegrody w moim domu nie są wcale 2 razy większe jak próbował sugerować ja14. Co najwyżej ok. 1,5 razy większe. Pompa RolandaB 7,9 kW * 1,5 = 11,85 kW. 2 kW na CWU.

 

Zanim komuś zaczniesz zarzucać kłamstwo popatrz na swoje obliczenia, które są też lekko nieprecyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jezier. Mam nadzieję, że domyśliłeś się, że była to z mojej strony swoista prowokacja. Czytałem bardzo dokładnie większość Twoich postów i prawdę powiedziawszy liczyłem na taki odzew. A chodzi mi jedynie o to, aby pokazać na Twim przykładzie, że dobre planowanie i liczenie popłaca. Nie ma tu znaczenia jakie jest źródło ciepła, ważne jest aby je właściwie zwymiarować. Energia jest coraz droższa, bez względu na jej źródło. Przyszłość należy do tych, ktorzy dobrze wybudują dom (czytaj dokładnie docieplą), i dobrze zwymiarują swoje "kociołki". Moim zdaniem bezpowrotnie mijają czsy przewymiarowania nawet 200%.

Napisałeś:

"U mnie są podłączone urządzenia grzewcze o mocy 6,15 kW, Obliczeniowe szczytowe zapotrzebowanie na ciepło to 4,5 kW a najwyższe zaobserwowane śreniodobowe to 3,5 kW. " - dodając tej zimy i dla tych co nie doczytali 138m2 powierzchni.

Myślę, że to po pierwsze wyjaśnia minimalną ilość energii potrzebnej w Twoim przypadku do ogrzania, a po drugie zakończy dyskusję na temat "czy PC o mocy 5,5 lub .... wystarczy do ogrzania 120m2 lub ....."

Dane podane przez Ciebie są realne, bo nie teoretyczne, wynikają jednak z dobrego liczenia (wymiarowania) źródła grzewczego.

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania pc tylko w taniej taryfie to jest to możliwe w 100%. Do temp. zewnętrznej -10 w nocy jestem w stanie grzać tylko w taniej taryfie. Podłoga w nocy dostaje ciepełka i oddaje je w czasie "drogiej" taryfy. Uprzedzę pytania:

pc nateo smatr g10

pow. do ogrzania 160m2

wszędzie podłogówka

15cm styro w ścianie, 10cm w podłodze, 25cm wełny w skosach.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania pc tylko w taniej taryfie to jest to możliwe w 100%. Do temp. zewnętrznej -10 w nocy jestem w stanie grzać tylko w taniej taryfie.

 

To mnie akurat nie dziwi - pompa 9 kw na 160 m2 to jednak sporo więcej niż 14 kw na 352 m2. No i temperatura średniodobowa jest sporo wyższa niż temperatura w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania pc tylko w taniej taryfie to jest to możliwe w 100%. Do temp. zewnętrznej -10 w nocy jestem w stanie grzać tylko w taniej taryfie.

 

To mnie akurat nie dziwi - pompa 9 kw na 160 m2 to jednak sporo więcej niż 14 kw na 352 m2. No i temperatura średniodobowa jest sporo wyższa niż temperatura w nocy.

 

Kolego przeczytaj wreszcie co napisałem u góry i przestań pisać o 354 m2 bo nie mam tylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dla ja14:

Trochę poszperałem i znalazłem jaki dom ma RolandB. D08 z muratora.

http://projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=23&IdKolekcji=

Jest to dom parterowy. Mój jest z poddaszem użytkowym. Różnica dość duża. Dlaczego?

 

Parę przykładów:

Powierzchnia podłogi = 140 m2. U mnie pow. podłogi parteru ogrzewanej 130 m2 + 41 m2 garażu ale tam tylko 5 stopni. Czyli różnica temperatur dla domu 21 - -8= 29 stopni, dla garażu 5 - -8 = 13 stopni. 13 /29 * 41 = ok. 19 m2 czyli w sumie 150 m2. Minimalnie więcej niz u RolandaB.

 

Powierzchnia stropu = 138 m2 (u mnie powierzchnia połaci nad pomieszczeniami i stropu konstrukcji lekkiej wynosi ok. 200 m2, czyli 1,5 raza więcej.

 

Sciany: na parterze w przybliżeniu powierzchnia troche większa pewnie jakies 1,2 raza. Na poddaszu tylko nieduża ściana kolankowa 0,6 m oraz ściany 2 szczytowe. Szacunkowo ok. 1,5-1.6 więcej.

 

Stąd wynika że straty przez przegrody w moim domu nie są wcale 2 razy większe jak próbował sugerować ja14. Co najwyżej ok. 1,5 razy większe. Pompa RolandaB 7,9 kW * 1,5 = 11,85 kW. 2 kW na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ja nie chciałem się spierać tylko ustalić fakty.

Owszem mój dom licząc powierzchnię jest ok. 2 razy od domu RolandaB, ale zapotrzebowanie na ciepło nie zależy od powierchni lokalu tylko od powierzchni przegród.

 

Cieszę się ponadto że potwierdziłeś moje wyniki co do zapotrzebowania na moc.

 

Podjąłem też decyzję że będzie PC, czyli nie stawiam komina. Przez następne miesiące poszperam i wybiorę wykonawcę. Mam 4 na oku. Climakomfort, Thermogolv, Nateo, Oschner (wszystkie z bezpośrednim parowaniem)

Może tez PC jeszcze stanieją.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dla wyjaśnienia. Szacując ceny PC podałem cenę "średnią" dla pomp o takiej mocy. Są tańsze, ale są też dużo droższe. W przypadku ogrzewania podłogowego mój "szacunek" dotyczył rozwiązań najdroższych. Są firmy, które oferują wykonanie podłogówki za cenę niższą o 50%.

Dla ciekawości dla domu 120m2 cena za całość w systemie zleconym przy kolektorze gruntowym może wynosić od 20.000,- do 50.000,-

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć

Wy ciągle tylko o tyh pompach ciepła, a mnie to już nie interesuje, ze względów finansowych :( .

Teraz muszę znaleźć super kondensat w przystępnej cenie do ogrzewania domu poprzez podłogówke no i do cwu, ponieważ gazownia mi "zaśpiewała" za ponad 100m przyłącze 1122zł :lol: i dlatego zdecydowaliśmy sie z mężem na ogrzewanie gazem.

 

Co wy na to??? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdałaś ile sobie policzą za wykonanie "przyłącza" do domu? Koszt który podałaś obejmuje jedynie "podciągnięcie" do granicy działki.

Ale i tak gratuluję. Jakby nie liczyć, to koszt inwestycyjny wyjdzie mniejszy jak PC - mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...