Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 300
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A które ogrzewanie daje? Ale tak "samo z siebie", czyli instalujesz piecyk i masz to wszystko? Tylko nie podawaj przykładu "ogrzewania powietrzem", bo "golas" też nie wentyluje, ani nie filtruje. Zawsze osbno trzeba liczyć wentylację i to każdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie podawaj przykładu "ogrzewania powietrzem", bo "golas" też nie wentyluje, ani nie filtruje. .

 

W przypadku ogrzewania nadmuchowego system podstawowy ma funkcję wentylacji regulowanej poprzez otwarcie/przymknięcie czerpni zewnętrznej... filtracja, choć prymitywna, też jest w "golasie" ale zdecydowanie lepszy jest filtr elektrostatyczny... nawilżanie to po prostu modułek na kanale wentylacyjnym... poza tym chyba nie ma chyba nikogo kto by robił system nadmuchowy zupełnie goły...

Wracając do pompy ciepła: jak dla mnie jedną z jej wad jest ograniczenie tylko do ogrzewania podłogowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko do ogrzewania podłogowego, lecz przy podłogówce najwydajniejsza - tak jak każde inne źródło (kocioł) zasilania CO i CWU.

Nie bardzo rozumiem "oraz bardzo ograniczona moc" - "co autor ma na myśli?" Istnieją PC ogrzewające tysiące m2. To jest tylko kwestia doboru i wykonania, tak samo jak każdej innej kotłowni. Popularne, ogólnodostepne "kociołki" mają ograniczoną moc do coś 50kW (PC także). Dla potrzeb grzewczych "dużych" obiektów projektuje i wykonuje się kotły indywidualnie (PC także). Natomiast Masz rację co do jednego. W polsce faktycznie proponują "kaskadowe" rozwiązania PC, co do pewnych powierzchni, jest dobym rozwiązaniem (2 PC pracuje jako "szczytowa"), lecz rozwiązanie to,może być nieporozumieniem w bardzo dużych obiektach, w których bardzo często kocioł (każdy) jest robiony na zamówienie, lub brany z półki "przemysłowej" (PC też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mimo wszystko śmiem twierdzić, że to Ty nie do końca masz rację.

 

Jeżeli założymy tak niskie zapotrzebowanie na ciepło jak piszesz, czyli 200*30KWh=6000kWh/rok i czas pracy CO około 3000 godzin, to wychodzi, że potrzebujemy około 2 kW mocy cieplnej- pompka o takie mocy kosztuje około 10 000 PLN.

Teraz rachunki - jeżeli za prąd zapłacisz 1230 PLN/rok, to za PC to samo tylko podzielone przez jej COP, czyli 1230/4,5=273 PLN/rok. Słowem - co roku jesteśmy ukoło 900 PLNów do przodu z PC. Jako, że na starcie wydaliśmy 10 000 więcej niż na ogrzewanie elektryczne, to po dziesięciu latach inwestycja się zwraca.

 

Nie przykładajcie różnych miar do różnych systemów ogrzewania. Oczywiście, że tak patrząc to w super ocieplonym domu lepiej się spisze kocioł gazowy, niż najlepsza nawet PC w domu o cienkich ścianach, bez ocieplenia i z dziurami pod oknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś Kolego przebił Pana T.B, bo on wyliczał zwrot na 10 lat. Zgadzam sie co do idei "domu pasywnego" i znikomych kosztów przeznaczonych na ogrzewanie. Pozwól więc, że policzymy coś, o czym Ty nie wspomniałeś - a mianowicie dodatkowe koszty.

- Naprawdę dobra i wydajna centrala wentylacyjna (bo MUSI być - i pracować "na okrągło") - różnicę wyceniam (przyjmując kryteria jakie Ty zastosowałeś) na około 10.000,- (w domu pasywnym każde pomieszczenie musi być wentylowane).Koszt rocznej eksploatacji około 700,- (energia, koszty filtrów i czyszczeń)

- Koszt izolacji wewnętrznej ścian (też musi być) dodatkowo około 17.000,- (30 cm wełny. płyty BK, robocizna x 200 m2 ścian zewnętrznych)

- Koszt dodatkowego docieplenia posadzki, stropu i dachu około 8.000,-

- Dodatkowy koszt energooszczędnych okien i drzwi od 10.000,- do 25.000,- ( a i tak te "naj" mają U=0,80 - czyli ciepełka "zapitala" na zewnątrz)

- Koszt dodatkowego okablowania (zasilanie, kabelki sterujące,itp) około 5.000,-

Razem daje to od 50.000 do 65.000,- i są to koszty zaniżone, bo "książka" podaje róznicę w wysokości od 20 do 35% więcej od kosztów "normalnych"

Z uprzejmości nie wspomnę, że dzięki izolacji wewnetrznej "zabrałeś" 18 m2, które wybudowałeś i za które zapłaciłeś (a to też koszt około 30.000,-).

Czyli dodatkowe koszty wynoszą od 80.000 do 95.000,- odejmujemy od tego koszt pompy 50.000,-, a resztę wpłacamy na 10% lokatę inwestycyjną i mamy (tylko z %) co 3 lata wakacje na "kanarach" dla całej rodziny. Troszeczkę większe wydatki na energię elektryczną pokrywamy z pominietych przez Ciebie kosztów eksploatacyjnych wentylacji, oraz dużo większych (też pominiętych) kosztów ogrzania CWU.

Tym sposobem mamy niskie koszty ogrzewania CO i CWU, ciepełko, wakacje, konto (z którego nie ubywa) i ......

Można liczyć różnie, tak też. Jest to tylko sprawa podejścia do tematu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. Podstawowy problem przy porównywaniu różnych rozwiązań technicznych (dla ogrzewania szczególnie) polega na tym, że najczęściej ludzie analizują tylko wybrane elementy, nie uwzględniając innych. I wychodzi porównywanie gruszek z jabłkami.

Oczywiście trudno się upierać by za każdym razem porównywać koszty całego domu (i okolic) - choć niewątpliwie takie porównanie byłoby najbardziej adekwatne i obiektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś Cię chyba "tnie" i to równo. Dla Twoich potrzeb (107 m2 powierzchni grzewczej) wystarczy PC o mocy 5kW. PC o takiej mocy zamykają się (na gotowo) w kwocie od 25.000,- do 30.000,- w zależności od zastosowanego kolektora (poziomy, pionowy, studnia). Sprawdź, bo może oferta dotyczy całości tj. PC + podłogówka z wykonaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i roczne rachunki za ogrzewanie na poziomie 1000-1500 PLN (przy BARDZO ostrej zimie). Może jednak warto nie rezygnować tak od razu?

Choć fakt, że 40 000, to trochę sporo jak za taką pompę. Ale zauważ, że z pewnością dopisali, że jest to cena "katalogowa" - czytaj - zawyżona. Stargujesz trochę na pewno. Zwłaszcza jak zlecisz im wykonanie również podłogówki - co będzie ze wszech miar dobrym posunięciem.

 

Ja na pompę HT 11 dostałem ofertę za nieco ponad 50 000 - więc niewiele drożej - a moc 2x większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. A może taka wycena: pompa ciepła CO i CWU o mocy 4,9 - 5,5kW o mocy pobieranej 1,6 do 1,2 kW dla tem 0/35 i 0/50 z zasobnikiem (buforem) 300l. Z wężownicą dla kominka lub solarów. Bezpośrednie parowanie. Kolektor gruntowu poziomy 2 x 60 m zakopany na głebokości 80 - 100 cm. Cena na gotowo (do negocjacji) około 24.000,-.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-20%?

Im więcej im dasz do zrobienia (podłogówka, wod-kan itp) tym niżej zjedziesz.

 

Ja jestem na etapie dogadywania się co do zakresu (cen jeszcze nie negocjowałem), ale zamierzam skorzystać z pełnego zakresu ich usług, czyli: PC+podłogówka (ewentualnie parę grzejników)+instalacja wod-kan + odkurzacz centralny. Na ile mi całość wycenią ostatecznie to jeszcze nie wiem. Wstępnie to oszacowałem na coś ponad 70 000. No, ale to jest w końcu cholerne wielkie 250 m2. Więc i siłą rzeczy kosztuje =(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje, wysle do nich jeszcze raz emaila z zapytaniem o instalacje podłogówki i wod-kan.

 

Jednak caly czas mi chodzi pogłowie ogrzewanie na gaz, piec kondensacyjny z zasobnikiem i też podłogówka. Gdzieś jestem bardziej przekonana to takiego ogrzewania ale jest jeden maly szczegół - nie mam przyłącza gazowego. Niewiem czy będzie mi sie opłacał takie przyłacze, gdyż w samej drodze brak ok.110 metrów.

 

Ale gdy wziąc po uwage ogrzewanie na gaz z kondensatem i ogrzewanie pompą ciepła + podłogówka w obu przypadkach to niewiem czy ceny niebędą się o wiele różnic, raczej niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej chodzi o powierzchnię do ogrzania. A ceny z katalogów i liczenia. Logika jest prosta skoro post wyżej pompa o mocy ponad 2 razy większej kosztuje prawie tyle samo, co Twoja, to raz. Dwa ceny PC "rosną" wraz z mocą u każdego dostawcy z "szybkością" około 10% za kW.

Kalkulację, która podałem, dostałem na podobną powierzchnię grzewczą na pompę ZIRIUS http://www.thermogolv.com . Najlepiej tam zadzwonić lub napisac. Kontakt elektroniczny w tym przypadku zawodzi. Proponuję rozmowę telefoniczną. Udzielają konkretnych odpowiedzi, na "najdziwniejsze" pytania.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...